Wyświetlono wiadomości wyszukane dla słów: projekty kuchni/gniezno





Temat: Rewitalizacja Zamku Książąt Mazowieckich

Potrafię sobie wyobrazić nowoczesne muzeum, w którym mogę się napić pachnącej kawy, zagryzając pysznym ciasteczkiem, siedząc przed komputerem odkrywać historię Zamku – np. w grze symulacyjnej spróbować go odbudować – może w kilku wersjach ?, a potem zagrać w zdobywanie zamku… Zapewniam, że taka gra uczy więcej, niż łopatologia, lub nudzący przewodnik! W starodawnej architekturze najpiękniejsze są nawarstwienia, które możemy sami odkrywać. Wyobrażam sobie, jak potem idę wzdłuż murów, które projekt przecież pozostawia odsłonięte i sama szukam śladów dawnych podziałów na kondygnacje, pomieszczenia… Na Wawelu WCALE nie są ciekawe odbudowane Sale Królewskie, przez które obowiązkowo ciągane są wszystkie wycieczki, osobiście omijam z daleka – dopiero pod ziemią – Wawel Zaginiony – to jest prawdziwa frajda! To samo w Katedrze w Gnieźnie! Łopatologią byłoby odbudowanie zamku w „historycznej” formie, którą już ktoś za mnie odkrył, obmyślił, opracował i wybrał. Kolejny nudny zabytek, kolejna odbudowa i żmudne wysiłki przewodnika, by przekonać mnie, jakie to ciekawe… Po takiej wycieczce dzieciaki i tak pamiętają tylko cenę frytek, a samodzielne poszukiwania prawdy o przeszłości zamku pozostawią trwały ślad. Wszystkie nowoczesne muzea w Europie działają na tej zasadzie, a prawdziwej, multimedialnej funkcji nie da się upchnąć w dwu ciasnych piwniczkach… ! Jest szansa na stworzenie prawdziwego centrum naukowo – kulturalnego, o zasięgu o wiele dalszym niż miejski deptak. Jeśli to zaprzepaścimy, to przez następnych kilkadziesiąt lat nie będzie w Zamku nic poza ekspozycją kilku zardzewiałych czerepów.
Z poważaniem, M. Leśnicka

A nie lepiej, żeby na dziedzińcu historycznie odbudowanego zamku (czyli we właściwej scenerii) zobaczyć ŻYWYCH rycerzy (przypominam, że nowoczesny obiekt zbojkotują), zapoznać się z dawnym rzemiosłem, dotykając ręką tradycyjnych wyrobów, zasmakować trochę średniowiecznej kuchni?

To zaś, co Pani proponuje można robić gdziekolwiek - w grę komputerową można sobie zagrać, nie ruszając tyłka z domu Nawet "historyczna łopatologia" może być fascynująca i pozostawić turystom miłe wspomnienia - kwestia odpowiedniej organizacji i pomysłu. Kto powiedział, że historycznie odbudowany zamek to będzie martwe muzeum do którego zakłada się obuwie ochronne? Ja nic takiego nie mówiłem...

Kontakt z prawdziwym polskim średniowieczem (nawet jeśli zaaranżowanym na potrzeby turysty) robi znacznie większe wrażenie niż z wirtualnie wypreparowanym światem, zamkniętym w szklano-betonowym sarkofagu, który jest po prostu nijaki.

Pozdrawiam.



Temat: Radio Żnin by DJ Marabut
Ech... powiem tylko, że mimo iż należę do narodu, który ma tendencje do narzekania i eksponowania negatywów w każdej sytuacji, próbuję zawsze szukać pozytywnych stron każdego przedsięwzięcia.

To prawda, że Żnin jest zapadłą dziurą, ale jego okolice, to świetne (niestety trochę zaniedbane) miejsce turystyczno-wypoczynkowe (profesor jednej z uczelni w Poznaniu organizując międzynarodową konferencję naukową i planując część rozrywkową pierwsze co zrobiła, to zorganizowała dla gości wycieczkę do Gniezna i Biskupina chcąc pokazać początki polskości i państwa polskiego).
W samym Żninie jest masa utalentowanych ludzi - przejawia się to szczególnie w środowiskach artystycznych. Od lat słyszy się o różnych powstających zespołach... kiedyś żnińska ziemia przynosiła na świat zdolnych rockowców, dziś poziom trzymają grupy hiphopowe.

W okresie rozwoju radia internetowego naprawdę widać zainteresowanie i aktywność żnińskiego środowiska biznesowego. Nie jest to co prawda zaangażowanie rodzące budowę i współfinansowanie dużej rozgłośni FM, ale jest naprawdę kilka szczerze oddanych firm i instytycji chcących pomagać stacji.
Widzę ogromną chęć do udziału w różnych ciekawych projektach marketingowych obecnego radia internetowego.

Wśród żnińskich radiowców nie brakuje pasjonatów i ludzi chcących coś osiągnąć.
W szeregach radia znajduje się człowiek, który brał udział w rozwoju profesjonalnej stacji radiowej i zna każdy jej element od kuchni (szczególnie od strony technicznej i budowy redakcji).
Wśród DJów stacji jest utalentowany prezenter, który znalazł się wśród faworytów (pierwsza trójka) castingu na prezentera bydgoskiego Radia Gra.
Jak widać, potencjał, i jakieś początkowe zasoby ludzkie są. Pojawiają się również ludzie, którzy wręcz chłoną sztukę radiową i chcą się jej uczyć.
Jeden podstawowy element do budowy profesjonalnej rozgłośni już jest, a to połowa sukcesu

Być może Pałuczanin ma rację - nie mam stuprocentowych podstaw, aby z nim polemizować.
Jedno jest pewne... próby budowy rozgłośni na pewno będą dokonywane. Kto wie, jak się skończą?
Być może radio pojawi się na FMie już niedługo, być może za kilka, kilkanaście lat w początkach ery naziemnej radiofonii cyfrowej (kiedy FM zacznie wymierać). Zobaczymy.
W każdym razie Internetowe Radio Żnin będzie na pewno świetną kolebką dla rozwoju przyszłych profesjonalnych DJów i dziennikarzy.

Odniosę się jeszcze tylko krótko do samego sposobu finansoawnia stacji.
Jesteśmy na tyle zdeterminowani, że drugorzędną sprawą będzie to, kto zbuduje stację. Czy będzie to burmistrz, czy proboszcz, czy może guru zielonoświątkowców. Najważniejsza jest pomyślność realizacji inicjatywy.

Jednak zawsze będę zdania, że radio w takim mieście powinno być całkowicie uwolnione z wpływów politycznych czy religijnych.
Chcąc poprawiać samorząd i sytuację w mieście nie można tańczyć, jak zagra radny, wójt, czy sołtys.
Obecne władze bazują na tym, że społeczeństwo płaci podatki, jest pieniądz, spływają pensje, są stołki, brak podejmowania ryzyka, stabilizacja życiowa urzędasów, no i oby jak najmniej ludzi to kontrolowało i krzyczało. Cisza, spokój.... życie w mieście jakoś się "kula", płynie kasa i jest dobrze...
Tak jest wszędzie i w każdej dziedzinie życia, kiedy ktoś nie ma podstaw i motywacji, żeby dbać o coś, czym zarządza.
Rady nadzorcze w spółkach i przedsiębiorstwach państwowych tak naprawdę nie "nadzorują" tylko przytakują.
Po co robić szum i wywoływać niepokój? Polecą stanowiska i kilkunastotysięczne pensje... jest spokój, życie płynie i jak najdłużej spływa do koryta... ech.... widzę, że zaczynam odbiegać od tematu - spokój (i się Kazmisz nie denerwuj! ).
Nie!

Takie radio musi wnikliwie obserwować każde sprawozdanie finansowe, każdy ruch samorządu i rzetelnie oraz niestronniczo mówić o tym społeczeństwu dając szerszy obraz rządów i większą możliwość poznania ludzi władzy i działań, które wykonują.
Rzetelna kontrola i szybka interwencja oraz podjęcie rozsądnych kroków są podstawą do rozwoju i sukcesu.






Temat: Promocja miasta - propozycje
Znalazłem ciekawą informację:
"Koniec wakacji to także koniec wakacyjnego konkursu Centrum PISOP (Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP).
Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali zdjęcia wraz z opisami realizowanych
przez nich projektów. Jesteśmy pod dużym wrażaniem Państwa kreatywności oraz
różnorodności propozycji do nas przesłanych. Niestety zasady konkursu są
niepodważalne, dlatego komisja wybrała 3 laureatów.
Z radością prezentujemy listę nagrodzonych:
1. Europejska Wioska Miast Partnerskich - Urząd Miasta Gniezno
2. "Półkolonie - aktywna forma spędzenia wolnego czasu przez dzieci i młodzież z
terenu gminy Gostyń i Piaski - Stowarzyszenie "Dziecko" Gostyń
3. Specjalistyczne warsztaty dla osób starszych i opiekunów osób starszych - " Ku
słońcu w jesieni życia" Stowarzyszenie KRĄG Września,

Przedstawicieli nagrodzonych instytucji zapraszamy 03 października o godzinie 11.00
do siedziby Centrum PISOP w Poznaniu przy ulicy Niezłomnych 1a. Podczas spotkania
odbędzie sie wręczenie nagród. Wszystkie nagrodzone prace opublikowane zostaną na
stronach internetowych www.pisop.org.pl oraz www.wielkopolska.ngo.pl

Opisy nagrodzonych projektów:

1. Europejska Wioska Miast Partnerskich - Urząd Miasta Gniezno

Celem projektu było wzmacnianie przyjaźni pomiędzy obywatelami miast europejskich, a poprzez to promowanie wzajemnego zrozumienia i tolerancji. Dokładne poznanie przez mieszkańców Gniezna miast partnerskich, ich kultury, kuchni, obyczajów, tradycji, muzyki i języka oraz wymiana doświadczeń i budowanie wspólnego domu europejskiego.
W projekcie wzięło udział 85 osób z 8 miast partnerskich Gniezna: Speyer Niemcy, Veendam Holandia, Roskilde Dania, Esztergom Węgry, Anagni Włochy, Falkenberg Szwecja, Radviliskis Litwa, Umań Ukraina.
Tak jak mieszkańcy małej wioski powinni żyć w zgodzie wiedząc o sobie wiele i akceptując swoją różnorodność tak i Gniezno pragnęło w ciągu 2 dni stworzyć u siebie takie mini – miasteczko europejskie, w którym panowało zrozumienie, przyjaźń i poszanowanie odmienności.
W imprezie uczestniczył Ambasador Republiki Federalnej Niemiec dr Reinhard Schweppe , który objął jednoczenie swoim patronatem zakończenie Roku „Polsko-Niemieckiego” w Gnieźnie, a całą zabawę prowadził znany z programu telewizyjnego „Europa da się lubić” Steffen Möller.

2. „Półkolonie – aktywna forma spędzenia wolnego czasu przez dzieci i młodzież z terenu gminy Gostyń i Piaski – stowarzyszenie „Dziecko”Gostyń

Półkolonie mogłyby być zamiast szkoły-tak podsumował zabawę Piotrek uczestnik półkolonii. Ostatnie wakacyjne tygodnie lipca i pierwszy tydzień sierpnia spędziła wesoło 431 – osobowa grupa dzieci z gminy Gostyń i gminy Piaski. Uczestniczyły one w półkoloniach zorganizowanych przez stowarzyszenie „DZIECKO”. Dzieci wyjeżdżały na basen „AKWAWIT” do Leszna oraz nad jeziora do Górzna i Brzedni. Wzięły udział w leśnych podchodach. Korzystały z zabaw na basenie OSiR w Gostyniu. Bawiły się w gostyńskim kinie „Pod Kopułą”. Obejrzały filmy: „Asterix i wikingowie” oraz „Zatura”. Kosmiczna przygoda”. Dwa dni dzieci spędziły na biwakach w leśniczówce Brzednia, gdzie sprawdzały swoje możliwości na torze przeszkód szkoły przetrwania, zjeżdżały na kolejce amerykańskiej, kąpały się w jeziorze. Korzystały też z zajęć traperskich, bawiły się przy ognisku, przy którym samodzielnie piekły kiełbaski. Poza tym brały udział w zabawach sportowo rekreacyjnych i w konkursach plastycznych z nagrodami.
Oprócz tego uczestniczyły w programie terapeutycznym „Jak żyć z ludźmi”, rozwijającym umiejętności interpersonalne i wspierającym rozwój osobowości.
Na organizację półkolonii stowarzyszenie „DZIECKO” uzyskało w postępowaniu konkursowym, ogłoszonym przez Urząd Miejski w Gostyniu oraz z Urzędu Gminy w Piaskach od Wojewody Wielkopolskiego oraz od sponsorów w postaci wsparcia rzeczowego.

3. Specjalistyczne warsztaty dla osób starszych i opiekunów osób starszych - " Ku słońcu w jesieni życia". Stowarzyszenia KRĄG Września,
Nasza wiedza o starzeniu się i o starości jest tak naprawdę niewielka, a jakie są korzyści z dbałości o higienę psychiczną i fizyczną i utrzymywania kondycji, tego nie wiedza nawet nasze służby medyczne.

Dlatego Stowarzyszenie KRAG realizuje warsztaty przy udziale specjalistów z Polskiego Związku Gerontologicznego - Pani dr Jolanty Rajewskiej - dr medycyny, Pani Marty Cichockiej - dr psychologii, pani Danuty Harasymowicz - dr rehabilitacji.
Najważniejszym celem projektu jest m. in. uświadomienie społeczeństwu to, że niewykorzystywanie potencjału osób starszych, jest wielką szkodą dla nas wszystkich. Mamy takie zasoby starszych ,mądrych z wielkimi kompetencjami i ich nie zauważamy.... Czy stać nas na to?

Projekt realizowany jest z dotacji Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz środków OPS we Wrześni i sponsorów prywatnych. "

Gratuluję!
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alternate.pev.pl