Wyświetlono wiadomości wyszukane dla słów: projekty odbiorów instalacji elektrycznej
Temat: Wzór pieczątki!
Wytłumaczyliście chłopakowi że hej....... Przy nowych instalacjach uprawnienia D nie mają żadnego zastosowania. Liczą się E i budowlane
D mają zastosowanie
WYKAZ ZAŁĄCZNIKÓW (nie występujące skreślić)
do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie
1.Decyzja o pozwoleniu na budowę wraz za załącznikami.
2.Oryginał dziennika budowy.
3.Oświadczenie kierownika budowy :
• o zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanymi i warunkami pozwolenia na budowę
oraz przepisami,
• o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także – w razie korzystania –ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu.
• o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania
• że wyroby zastosowane w obiekcie budowlanym w sposób trwały zostały wprowadzone do obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami,
• o przynależności do właściwej Okręgowej Izby inżynierów Budownictwa w trakcie pełnienia funkcji kierownika budowy.
4.Protokoły badań, sprawdzeń i odbioru:
• przewodów spalinowo – wentylacyjnych– przez służbę kominiarską lub osobę posiadającą stosowne uprawnienia (mistrz kominiarski)
• wewnętrznej instalacji elektrycznej – odbioru instalacji elektrycznej musi dokonać osoba mająca odpowiednie uprawnienia (wydane przez Komisję Kwalifikacyjną, działającą zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki z dn. 16.03.1998 lub z dn. 28.04.2003) należy dołączyć kopię świadectwa kwalifikacyjnego na stanowisku dozoru (D)
• wewnętrznej instalacji gazowej– odbioru instalacji gazowej musi dokonać osoba mająca odpowiednie uprawnienia (wydane przez Komisję Kwalifikacyjną, działającą zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki z dn. 16.03.1998 lub z dn. 28.04.2003) należy dołączyć kopię świadectwa kwalifikacyjnego na stanowisku dozoru (D)
- wewnętrznej instalacji c.o. i kotła, próba ciśnieniowa na zimną i ciepłą wodę – odbioru musi dokonać osoba posiadająca uprawnienia budowlane w branży sanitarnej oraz należy dołączyć kopię uprawnień w/w osoby wraz z zaświadczeniem o przynależności do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa
• wewnętrznej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej - odbioru musi dokonać osoba posiadająca uprawnienia budowlane w branży sanitarnej oraz należy dołączyć kopię uprawnień w/w osoby wraz z zaświadczeniem o przynależności do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa,
reszta tu: http://www.powiatgrudziad..._na_uzytkow.doc
Temat: Prawo budowlane a inwestycja sterowania napędami.
witam
To że w PB nie jest ujęta specjalność :
-automatyka i pomiary
- teletechnika i informatyka
skutkuje określonymi konsekwencjami.
Zwłaszcza jeżeli instalacje te są elementami bezpieczeństwa i skutkują życiem i zdrowiem ludzi.
Przykłady z życia wzięte :
1. projekt instalacji elektryczny+automatyki obiektu wykonany przez technika elektryka z UB. Na etapie realizacji wezwany projektant w ramach nadzoru autorskiego oświadcza że on to tak na automatyce się nie zna bo 30 lat temu tego w szkole nie uczyli (projekt kompletne dno). UB pozwalają mu na wykonanie projektu automatyki mimo że o niej ma mgliste pojęcie.
2. Kierownik budowy - tylko branży instalacyjnej wod-kan c.o ( elektrycznej nie był potrzeny (zasilanie istniejące), o automatyce wiedza żadna. Na zakończenie inwestycji składa oświdczenie że " instalacja elektryczna i akpia" została wykonana zgodnie z przepisami i PT i jego pieczątka z podpisem i uprawnieniami UB + pieczątka i podpis wykonawcy.
3. Inspektor nadzoru - branża budowlana, interesuje go tylko kasa (łapówka) za podpisanie protokołu odbioru.
4. Podwykonawca b. elektrycznej - wykształcenie zawodowe gr E i D wie tylko tyle że należy ułożyć i podpiąć przewody i kable od automatyki. Protokoły pomiarów dotyczą tylko instalacji elektrycznej.
Nikt z tych osób z procesu inwestycyjnego nie wie, jakie są przepisy i normy z branży akpia oraz potrzebne protokoły badań i pomiarów, nastaw regulatorów itd dla akpia .
Ale najważniejsze jest to że zrealizowano inwestycję tanio i wszyscy zainteresowani wzięli kasę.
A efekt końcowy takiej inwestycji będzie to że użytkownik poniesie konsekwencje ułomnego prawa budowlanego
A to jest tylko mały przykład (a kto ma zweryfikować, sprawdzić projekt akpia np pod kątem BHP, kto zatwierdzić jeżeli nie ma takiej specjalności i.t d ) a takich ososbliwości wymieniać można dużo więcej.
Temat: Robie sobie instalacje w domu - jakie papiery i co po kolei?
Witam
Ale jak już zrobię tę instalacje w domu (a może przed rozpaczęciem prac) to będę musiał jakis papierek do elektrowni złożyć z pieczątka budawlanca, tak?
Prąd od rodziców to najtańsze rozwiązanie. Nie chodzi o koszt budowy przyłącza tymczasowego bo przy dzisiejszych procedurach za przyłączenie w sumie zapłaciłbyś jedną kwotę zgodną z taryfą. Chodzi o grupę taryfową: plac budowy rozliczany jest w C - jest droższa od G.
Co do procedury:
1. Garaż i dom będziesz rozliczał na jednym liczniku jak rozumiem - więc zastanów się jaki rodzaj przyłącza wybierzesz: kablowy czy napowietrzny - różnica w cenie za 1 kW mocy przyłączeniowej i dodatkowy koszt związany z położeniem kabla (sam kabel + projekt na odcinek między złączem a domem. Chyba, że masz już projekt instalacji elektrycznej wraz z przyłączem to najlepiej wykonać przyłącz zgodnie z projektem.
2. Jak się zdecydujesz jaki będzie przyłącz to wykonaj instalację w domu. W między czasie złóż wniosek do ZE o określenie warunków przyłączenia. Na ich wydanie czeka się około 2 tygodni i są ważne przez dwa lata. Będziesz potrzebował: druk wniosku o przyłączenie (dostępny w ZE lub na stronie internetowej ZE), kopię tytułu prawnego do przyłączanego obiektu (Twojego domu), mapkę geodezyjną z naniesionymi budynkami (orientacyjnie).
3. Jak dostaniesz warunki przyłączenia i będą Ci odpowiadać to podejdź do ZE w celu zawarcia umowy o przyłączenie. Razem z warunkami powinno przyjść pisemko z informacyjne co będzie Ci potrzebne i gdzie się udać w celu zawarcia umowy o przyłączenie. Realizacja umowy o przyłączenie w Twoim przypadku potrwa kilka miesięcy jeśli nie będzie potrzeby rozbudowy sieci SN (w takim przypadku proces przyłączania może się przedłużyć i nikt nie wie o ile) ale bądźmy optymistami i do pół roku powinni Cię przyłączyć.
4. Żeby zawrzeć umowę na dostarczanie energii (zakładam kompleksową, chyba że będziesz korzystał z TPA) musisz zgłosić instalację w ZE do odbioru. Do tego będziesz potrzebował druk zgłoszenia (dostępny w ZE), na tym druku podbija się elektryk (najlepiej z UB bo prawie wszystkie ZE wymagają takiej pieczątki), projekt instalacji odbiorczej do wglądu, protokół z pomiarów podpisany przez elektryka z uprawnieniami do pomiarów.
Temat: czy UB można zrobić tylko w firmie budowlanej?
Witam Kolegów, mam pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi w tak licznych wątkach tego forum a mianowicie: czy praktyka na UB może odbywać się tylko w firmie budowlanej?
Wyjaśniam.
Jestem inżynierem, książkę praktyk budowlanych posiadam od 2000 r; pracuję w dużej firmie produkcyjnej i odpowiadam w niej za instalacje elektryczną. Firma powstała w 2001 r - zakład został zbudowany od podstaw oczywiście instalacji nie budowaliśmy sami tylko po przez wynajęcie firmy elektrycznej z Kierownikiem Robót z pełnymi uprawnieniami. Firma ta wykonała dla nas projekt, i wszelkiego typu instalacje elektryczne (od instalacji uziomowych, oświetlenie 15 kV itp.). W naszej firmie nie pracuje żadna osoba posiadająca uprawnienia budowlane , więc postanowiliśmy zatrudnić na umowę zlecenie branżowych Inspektorów Nadzoru . Następnie firmę kilkukrotnie rozbudowywaliśmy działając na tej samej zasadzie: firma zewnętrzna z kierownikiem robót ( podlegający pod Kierownika budowy) , inspektorzy nadzoru itd.
Moje zadania w procesie inwestycyjnym to nadzór nad całokształtem spraw związanych z energią elektryczną (wyspecyfikowanie zakresu prac, zamówienie, nadzór nad ich wykonaniem, odbiór itp.) – jestem pewien że łączny czas inwestycji przekroczył 2 lata.
I pytanie: CZY W TAKIEJ SYTUACJI MOGĘ TRAKTOWAĆ MOJĄ PRACĘ JAKO PRAKTYKĘ BUDOWLANĄ CZY NIE?
Z tego, co wiem zgodnie Dz. U. to musiałbym być zatrudniony w firmie prowadzącej prace wykonawcze i posiadającej Kierownika Robót z pełnymi uprawnieniami, praktyka 2 lata i sprawa załatwiona. Ale wydaje mi się, że można odwrócić sytuacje np., jak wspomniałem w mojej firmie nie mamy takiej osoby, więc ją zatrudniliśmy – na umowę o dzieło ( oczywiście nie tylko kierownika, ale całą firmę która nam to „dzieło” wykona) więc pracując w swojej macierzystej firmie mógłbym w ten sposób zrobić uprawnienia.
Proszę o informacje czy moja interpretacja przepisów jest właściwa.
Temat: Panaceum? Fakty i mity.
Może dyskusję skierujmy bardziej na wyjaśnienia i analizę gdzie jednak warto zastosować RCD bo przepisy jasno tego nie określają.
Wiadomo, że montowanie RCD na wszelki wypadek bierze sie z niejasno określonych przepisów oraz wykonywania instalacji bez projektu i odbioru.
Można by wiele dyskutować nad przyczynami dlaczego tak jest. Proponuję skupić się nad interpretacja niejasnych przepisów gdzie powinniśmy zastosować RCD, a gdzie możemy sobie odpuścić.
Inspektorzy przy odbiorach dopuszczają instalacje gniazd w pokojach bez RCD.
Wszystkie gniazda montowane w piwnicach lub miejscach przejściowo wilgotnych powinny być chronione przez RCD.
Nie potrafię zrozumieć do tej pory dlaczego w lokalu gastronomicznym gdzie pracują ludzie w trudnych warunkach środowiskowych, zamontowano kilkanaście urządzeń bez przewodów wyrównawczych i zastosowano RCD 300mA.
W takich przypadkach wystarczy przerwa na przewodzie PE i zwarcie na obudowę i pracownik z wilgotnymi rękami może mieć problemy .
Parę lat temu jak zaczęto sprzedawać RCD montowano je wszędzie, nawet na obwody oświetlenia, obwody oświetleniowe wyzwalały RCD ze względu na posiadające filtry do miejscowej kompensacji.
Wykonawcy aby nie mieć problemów z wyzwalaniem RCD zamawiali oprawy bez kompensacji lub demontowali kondensatory.
Teraz jak widać wchodzimy w drugą skrajność, staramy się udowadniać na siłę, że zastosowanie RCD jako ochrony uzupełniającej jest złym rozwiązaniem.
Kilku Kolegów wycofało się już z wykonywania pomiarów, tym bardziej z oceny instalacji elektrycznej.
Jak widzieli instalacje bez przewodów wyrównawczych, bez RCD, bez indywidualnego uziemienia budynku. Nawet odmawiają dobrze usytuowanym klientom ,którzy nie żałują pieniędzy za pisanie lipnych protokołów.
Pewnego razu ktoś zaprojektował RCD na zasianie kamer, RCD wyzwala nieregularnie czasami dadzą chłopakom trochę spokoju ale jak mają pecha to latają kilkanaście razy bo dzwoni ochrona, że kamery nie chodzą.
Obsługa oficjalnie nie może zdemontować RCD bo to za duży kłopot i słyszałem że zdemontują ją po cichu bo mają jej serdecznie dosyć.
Istnieją inne urzadzenia bez RCD np: pompy deszczowe usytuowane w kanałach do, których często wchodzą technicy aby zdemontować pompę w celu jej wyczyszczenia. Nikt nie przewidział, że z deszczem będzie płynąc piasek ,którego we Wrocławiu dostatnio.
Zapraszam do podawania konkretów i przykładów.
Temat: Jak poprawić wizerunek Elektryka?
Witam kolegę Jacka i Kolegów na forum.
Poprawienie wizerunku elektryka w czasie wolnego rynku będzie rzeczą bardzo trudną lecz możliwą.
Jezeli kogoś chcemy poprawiać to zacznijmy poprawiać siebie samych .
Wszystkim kolegom co firmowaliśmy do tej pory robotę odmawiamy już teraz zanim zrobią instalacje.
Przy firmowaniu roboty domorosłym bierzemy za ich pracę odpowiedzialność.
I wiadomo jak zrobił tanio to my za to odpowiemy on już zapomni o pracy a my będziemy myśleć czy ktoś zapuka do naszych drzwi teraz czy dopiero za 9 lat z niewesoła informacją
Ja przyjąłem takie postanowienie ,że nigdy nie podbiję instalacji elektrycznej jako wykonawca, której nie wykonywałem i radzę to zrobić wszystkim Kolegom.
Niech inwestor ma więcej kłopotów z odbiorem to będzie wtedy szanował elektryka i powie wszystkim znajomym, że domorosłych niech nie biorą bo będą kłopoty.
Przed rozpoczęciem prac pokażcie uprawnienia inwestorowi a najlepiej zrobić ksero, żeby zobaczył jak one wyglądają i wprowadzić zwyczaj okazywania uprawnień bez prośby .
Przed rozpoczęciem pracy żądajmy projekt na instalację elektryczną a jak jej nie ma to przekonajmy inwestora, że jest niezbędny szczególnie przy sprawach roszczeniowych a my elektrycy jesteśmy za biedni, żeby później ponosić koszty.
Zbierzmy wszystkie mądre myśli Kolegów i stwórzmy vademecum inwestora co ułatwi inwestorowi trafny wybór wykonawcy .
Podajmy cenniki z całego kraju jakie chodzą w danym rejonie, żeby klienci nie szukali tańszego bez uprawnień bo będą wiedzieć ile kosztują elektrycy z uprawnieniami.
Wszystkie przypadki korupcji członków komisji egzaminacyjnych zgłaszajcie do urzędu antykorupcyjnego .
Nie bójcie się łapówkarzy zastąpią ich młodzi inżynierowie bez pracy .Być może będą to znajomi z forum.
Trzeba przemyśleć jak można zmienić prawo ,żeby elektrykom lub pokrewnym zawodom dawano tylko i wyłącznie uprawnienia.
Temu co bardzo zależało na wprowadzeniu ponownych egzaminów wprowadził uprawnienia dla ogółu nie dla fachowców przy dużej ilości wydawanych uprawnień można zarobić a od prawdziwego elektryka nie bo zna swoje rzemiosło .
Jako Elektrycy powinniśmy storpedować takie przepisy, które działają na naszą niekorzyść i stwarzają możliwość korupcji czyli człowiek który nie zna zawodu boi się zdawać przed normalna komisja więc płaci łapówkę i otrzymuje zawod bez szkoły. Jeżeli te uprawnienia po to powstały to oprotestujmy takie prawo.
Tutaj myślę zadbano o ilość nie jakość i o troskę tych co egzaminują a nie pracują jako elektrycy .
Zapraszam do dalszych dyskusji przy tworzeniu Vademecum rozsądnego inwestora.
Pozdrawiam
Rysiu 71
Temat: Tanie instalacje
Witam!
Bardzo konkretny post autorstwa kolegi Zbyszka zadaje jednak kłam w innych wątkach głoszonych górnolotnym sloganom o odpowiedzialności posiadaczy uprawnień budowlanych. I nie piszę tych słów po to by zostały jak szyderstwo odczytane. Po prostu "tak krawiec kraje jak mu materii staje"
Podstawowy powód takiego stanu rzeczy jest jeden. A jest nim wszechobecna oszczędność i to zarówno w dobrym jak i złym tego słowa znaczeniu. Wpojone przez lata pojęcie "budowa systemem gospodarczym" zbiera i długo będzie zbierało jeszcze swe żniwo.
Kto obecnie zmusi indywidualnego inwestora by zamówił odpowiadający prawdzie projekt instalacji elektrycznej, kto zmusi go by zatrudnił kierownika robót elektrycznych. Przecież to niemalże zamach na jego wolność osobistą. A gdy dołożymy do tego mnogość elektryków szukających pracy, to instalacją ma za psie pieniądze gotową. Po co ma wydawać kasę na projekt, kierownika, jeśli za drobną opłatą znajdzie się osoba dysponująca odpowiednią pieczęcią i podbije odpowiednie dokumenty niezbędne do odbioru. I jakie ma znaczenie, że osoba ta nie widziała na oczy instalacji. Żadnego. Liczy się kasa jaka pozostała w portfelu.
Oczywiście, że są nieuczciwi wykonawcy, jest i (w innym wątku wspomniany) pomiarowiec Korzeniowski i jest gotowa osoba za pieniądze dokonać papierowego cudu. Zamienić bubel w pełnowartościowe dzieło. Czy tak się jednak stanie, gdy wszyscy troje spotkają się na jednej budowie?
Uważam, że uprawnienia budowlane są środkiem (narzędziem?) do zarabiania pieniędzy. Nawet wtedy jeśli jest w to wkalkulowane ryzyko. Tylko mierzi mnie dorabianie do tego ideologii świadomego i odpowiedzialnego człowieka.
Nade wszystko odpowiedzialna to powinna być współpraca. I na tym moim zdaniem polega świadoma odpowiedzialność.
Temat: projekt instalacji
Wodkan i CO nie jest ci chyba potrzebny nigdzie
Dz.U. 2003 nr 120 poz. 1133 z późniejszymi zmianami. Rozdział 2; Par.
11.2 -podpunkt 7).
§ 11. 1. Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien
zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.
2. Opis techniczny, o którym mowa w ust. 1, sporządzony z uwzględnieniem
§ 7, powinien określać:
...
...
7) rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia
budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego
zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności instalacji i urządzeń
budowlanych: sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych,
gazowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, piorunochronnych, a także
sposób powiązania instalacji obiektu budowlanego z sieciami zewnętrznymi
i punkty pomiarowe, założenia przyjęte do obliczeń instalacji oraz
podstawowe wyniki tych obliczeń, z uzasadnieniem doboru, rodzaju i
wielkości urządzeń budowlanych;
...
...
9) charakterystykę energetyczną obiektu budowlanego, z wyjątkiem
obiektów wymienionych w art. 20 ust. 3 pkt 2, określającą w zależności
od potrzeb:
a) bilans mocy urządzeń elektrycznych oraz zużywających inne rodzaje
energii, stanowiących jego stałe wyposażenie budowlano-instalacyjne, z
wydzieleniem mocy urządzeń służących do celów technologicznych
związanych z przeznaczeniem obiektu,
oczywiście przy
założeniu, że wykonawca tych instalacji będzie wiedział, co ma robić).
Pewnym problemem może być instalacja elektryczna, ZE wymaga
przedstawienia prostego projektu instalacji, ale to narysuje ci
elektryk, który będzie "załatwiał" odbiór.
Odbiór instalacji?? To się załatwia w Nadzorze Budowlanym. ZE raczej
niema nic do tego. Co najwyżej może chcieć pomiary wewnętrznej linii
zasilającej. Przynajmniej tak to jest w mojej bliższej i dalszej okolicy.
Zestawienia materiałów! Im bardziej szczegółowego, tym lepiej. W moim
projekcie tego nie ma wcale i teraz mam z tym wielkie urwanie głowy.
To już podchodzi pod projekt wykonawczy. Generalnie ustawodawca chciał
aby projekt budowlany był jak najuboższy żeby w trakcie budowy można
było mieć jakąś swobodę. Kierownik budowy i kierownicy robót po
zakończeniu budowy piszą, że "wykonali obiekt zgodnie z projektem" więc
jeśli projekt ma mniej szczegółów więcej rzeczy można na bieżąco w
trakcie budowy modyfikować. Cierpi na tym inwestor jeśli weźmie "tanich"
fachowców bo w PB niema rozwiązań szczegółowych i np. zestawienia
materiałów.
Temat: Jak to wykonać w rurkach
Witam.
nie wiem co Kolega Edi ma na myśli mówiąc ,że chce udowodnić ,że:
"dużo projektów instalacji w domkach jednorodzinnych jest oderwanych od rzeczywistości bo tworzą je teoretycy a nie wykonawcy (ich realizatorzy).
W mojej karierze projektanta (28 lat jako samodzielny projektant ( i sześć jako asystent) na palcach jednej ręki policzę projekty domków jednorodzinnych-zresztą były to w większości domy typu rezydencje.
Nasi indywidualni Inwestorzy kupuja projekty domów typowe , w których INSTALACJI ELEKTRYCZNYCH NIE MA.
Może Kolega Edi (realizator instalacji elektrycznych) właśnie otrzymuje zlecenia od zamożnych Inwestorów, którzy zlecają wykonanie projektów wielobranżowo, WYKONAWCOM, "którzy nie są teoretykami, ale są związani z rzeczywistością".
Kolego Edi, nie jest moim zamiarem wdawanie się w polemikę tylko dlatego ,żeby zaistnieć na FORUM, ale przeglądając Kolegi posty w temacie "EDI" ( Elektryczne Domowe Istalacje ) proponuję trochę pokory i wyobraźni,że może nadejdą takie czasy,że odbiory wykonanych instalacji elektrycznych w "EDI"-ach będą wymagały przedłożenia projektu powykonawczego ( nie przez teoretyka oczywiście) , ale przez WYKONAWCĘ, który sprawdzi TEORETYK i obśmieje jakość tego projektu na FORUM
Takie bicie piany-Wykonawcy "EDI"- w środowisko projektantów nie jest przyjemne.Ale w tym kraju teoretycy oprócz , naprawdę nielicznych projektantów "EDI", mają na swoim koncie wiele projektów ,które zostały zatwierdzone, zrealizowane -np.elektrownia w której Kolega pracuje.
Oczywiście jak to w życiu bywa i "wśród teoretyków są ludzie lepiej lub gorzej przygotowani do zawodu" i zdarzają im się potknięcia , ale jeżeli Inwestor skorzysta z prawa sprawdzenia projektu to tych potknięć nie będzie (z "kasy" niedouczonego teoretyka").
A może Kolego Edi, pora na realizację wykonawstwa instalacji w jakimś wiekszym obiekcie: szkoła , bank, ...elektrownia.Tutaj dopiero będzie można wykazać się ze znawstwa i przywalić teoretykom.
Pozdrawiam ,Janusz.
Temat: projekt instalacji
projektow,
to musze je miec czy nie. Jezeli na etapie pozwolenia na budowe nie bedzie
wymagane to kiedy moze byc potrzebny taki projekt? Przy odbiorze budynku?
Wodkan i CO nie jest ci chyba potrzebny nigdzie (oczywiście przy założeniu,
że wykonawca tych instalacji będzie wiedział, co ma robić). Pewnym problemem
może być instalacja elektryczna, ZE wymaga przedstawienia prostego projektu
instalacji, ale to narysuje ci elektryk, który będzie "załatwiał" odbiór.
Jeśli jednak architekt chce za to 250zł, to wydaje mi się, że nie jest to
duża cena i może warto?
Teraz jeszcze jedno pytanie, co wlasciwie dobrze jezeli projekt zwiera.
Czy zagospodarowanie
terenu jest wymagane na jakims etapie budowy, czy nigdy go nie musze miec?
Tak, projekt zagospodarowania terenu jest niezbędny. I oczywiście nie jest
na nim istotne, gdzie zrobisz rabatkę, a gdzie budę dla psa (bylebyś tylko
odpowiedni procent powierzchni biologicznie czynnej zachował), ale na nim
uwidaczniasz usytuowanie domu oraz wszelkich nstalacji do niego
doprowadzanych.
Kto wykonuje posadowienie budynku na dzailce, architekt czy geodeta.
Geodeta załatwia ci aktualną mapę d celów projektowych, architekt
wrysowywuje na niej zagospodarowanie. To czy mapę od geodety Ty przyniesiesz
w zębach, cz też zorganizuje ją sam architekt - to już jest kwestia umowy
między wami, taka mapa to koszt 500-1000zł (ja pół roku temu płaciłem 700)
Generalnie co moge jescze chciec od architekta, zeby pozniej bylo mniej
latania
i szukania odrebnych projektantow i zeby w efekcie wyszło taniej.
Zestawienia materiałów! Im bardziej szczegółowego, tym lepiej. W moim
projekcie tego nie ma wcale i teraz mam z tym wielkie urwanie głowy.
Temat: wymiana instalacji
W pełni popieram kolegę jareckiego, to starałem się przekazać. Problem polega na tym, że ze świecą szukać elektryka, który uzgodni z nami co i jak wiedząc, że później sami się weźmiemy za robotę.
Co do elaboratu na temat warunków jakie należy spełnić przy budowie domku jestem winny wyjaśnienie. Faktycznie mój domek o którym pisałem jest starszym budynkiem po kompletnej renowacji przeprowadzonej jako remont (budynek przedwojenny, bez żadnej dokumentacji technicznej) dlatego nie uwzględniłem w ogóle problemu zezwoleń, pozwoleń, projektów, odbiorów, zarządcy nieruchomości itd.
Przepraszam, umknęło mi to a okazuje się być istotnym faktem.
Sam jestem również po technikum i pięcioletnich studiach, z tytułem inżyniera (w innej dziedzinie). Pracuje w zawodzie a w pracy wykorzystuje jedynie ułamek wiedzy, którą zdobyłem w szkole. Problemem jest to, że zbyt wielu elektryków zbytnio bierze do siebie to, że ktoś nie w zawodzie jest w stanie pojąć i wykonać coś takiego jak niewielka instalacja elektryczna w domku. A przecież to znikomy ułamek ich wiedzy zdobytej w szkołach (jeśli nie promil) i na pewno nie mają na nią wyłączności.
Nie podałem jak ja bym zrobił ta instalację, ponieważ nie jestem elektrykiem. Sam dużo czytałem na ten temat, dużo pomogły mi linki wstawiane przez kolegę Ediego w stylu "na dobry początek:..." Naczytałem się tego i dużo mi to pomogło. Posty w stylu zostaw to i zapłać fachowcowi w niczym nikomu nie pomagają, tym bardziej, że ja nie spotkałem fachowca który wzbudziłby moje zaufanie. Sa elektrycy potrafiący naprawić samochód chociaż nie skonstruują koparki, tak samo są mechanicy, którzy poradzą sobie z instalacja elektryczna w domku i nie ma co sie na takich mechaników obrażac koledzy elektrycy
Wracając do meritum, jeszcze raz polecam szukać, przekopywać, czytać i pytać. W razie razie braku przeszkód prawnych i poczucia pewności tego co się robi - robić. W przeciwnym wypadku zlecić fachowcowi, którego prace można weryfikować i zadawać pytania dzięki zdobytej wiedzy. Bo wiedza to do potęgi klucz
P.S. Absolutnie nie chciałem nikogo urazić swoim postem.
Pozdrawiam
Temat: Modernizacja instalacji w starych budynkach wielorodzinnych
Witam
Pytanie 4.2 i 4.3 są ze sobą powiązane, jedno wynika z drugiego.
Odpowiem tak , każda (fachowa) modernizacja starej instalacji poprawi jej stan.
Można zrobić to wieloetapowo –koszty ....ale to pozorna oszczędność.
Przy modernizacji instalacji etapami musimy ponosić niektóre koszty podwójnie np. projektu, uzgodnień w ZE, plombowania zabezpieczeń i liczników, odbiorów, prac budowlanych, malowania itd.
Jeżeli już to w pierwszym etapie wymiana instalacji od złącza do rozdzielnic w mieszkaniach włącznie , obejmująca także wymianę rozdzielnicy głównej budynku , tablic piętrowych , wykonanie głównych połączeń wyrównawczych , wyniesienie układów pomiarowych z mieszkań , wskazana jest także wymiana instalacji obwodów administracyjnych, oświetlenie klatek, piwnic , ułożenie p/t rur do innych instalacji – które są lub będą np. domofon, telefon., RTV, sieć komputerowa..
W drugim etapie wymiana instalacji w mieszkaniach.
Etapy mogą zamienić się kolejnością, część lokatorów przy remontach mieszkań wymienia instalację elektryczną..
W zależności od tego jaki etap realizacji przyjmiemy jako pierwszy część instalacji może być w układzie TN-C, część w TN-S . Modernizacja wlz-ów nie jest jednoznaczna ze zwiększeniem pobieranej mocy zaraz po wymianie instalacji ale z umożliwieniem pobierania większej mocy w przyszłości . I tak dla wlz modernizowanych norma SEP-E-002 zakłada moc zapotrzebowaną na 7 kVA gdy dotychczasowa wynikająca z umowy z ZE wynosi przeważnie 3-4 kW.
Osobiście jestem zdania że twierdzenie o konieczności uziemienia punktu rozdziału PEN na PE i N jest delikatnie mówiąc nie życiowe.
Kolega ajan napisał:
Etap 1: .........przy zastosowaniu jak najtańszych technologii i jak najtańszych materiałów, w celu obniżenia kosztów. Celem takiej modernizacji było by tylko zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców.
Z tym się nie zgodzę na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać, nie do pogodzenia jest niska cena z dobrą jakością...także usług....przecież modernizujemy instalację na przynajmniej na 20 lat.
Decyzja o modernizacji instalacji to kalkulacja kosztów:
W mieszkaniu osobiście robi ją lokator –decyzję przyspieszyły by ulgi podatkowe- preferencje takie jak dotyczące wymiany instalacji gazowych....czy potrzebne są wypadki śmiertelne by ustawodawcy przejrzeli na oczy
W budynku zarządca - decyzję przyspieszyły by łatwo dostępne kredyty , dotacje , na modernizacje instalacji elektrycznych np. takie jak na ocieplanie budynków.
...Przy okazji zmniejszyło by się bezrobocie !
Jak wyglądają wlz-ty w 80% 30 letnich budynków mieszkalnych można zobaczyć na załączonych zdjęciach.
Załączniki:
Temat: Przeróbka instalacji gazowej
Witam!
Mam pytanie o to, jakie formalności należy załatwić przy przeróbce instalacji
gazowej w mieszkaniu i jakie są ich koszty. Ewentualnie co zyskam i co ryzykuję
gdybym chciał przeróbkę załatwić bez dochowania obowiązującej procedury.
Fakty (które wg mnie mogłyby ewentualnie mieć znaczenie) są takie:
1. Mieszkanie nowe (od dewelopera) w budynku wielorodzinnym
2. Odbiór mieszkania już miał miejsce. Teraz trwają prace nad podłączeniem
mediów i zakończą się osobnym odbiorem.
3. Projekt budynku nie przewiduje kuchenki gazowej lecz elektryczną. Przeróbka
polegałaby na dorobieniu przyłącza do kuchenki gazowej. Doszedłby więc nowy
odbiornik gazu.
4. Mieszkanie ogrzewane będzie piecem gazowym dwufunkcyjnym. Rura gazowa
przechodzi przez kuchnię, ponad miejscem, gdzie miałaby stanąć kuchenka.
Przeróbka byłaby więc niewielka.
5. Instalacja gazowa wykonana jest z rur stalowych.
Wiem, że potrzebny będzie projekt podpisany przez osobę z uprawnieniami. Wiem,
że potrzebna będzie zgoda gazowni. Nie wiem natomiast:
a) czy potrzebna jest zgoda wspolnoty mieszkaniowej na przeróbkę instalacji w
budynku
b) czy wydział(?) urbanistyki UM ma tu coś do gadania (coś słyszałem, że też
musi się pojawić w całej procedurze)
c) jaka jest kolejność zdobywania poszczególnych kwitów
d) ile kosztują takie akcje a w szczególności ile kosztuje projekt, jakieś
znaczki skarbowe, opłaty manipulacyjne czy co tam jeszcze
e) jakie wymagania muszą spełniać kominy, jaki dokument potwierdza spełnienie
tych wymagań, kto go wystawia, kto go potrzebuje i w którym miejscu w całej
procedurze się on pojawia
f) czy, gdybym wszystko zrobił "na własną rękę", uda mi się przed gazownią ukryć
nowy odbiornik gazu i co ryzykuję w razie "wpadki"
Pozdrawiam serdecznie.
Ojciec8
Temat: RCD. Gdzie nie zaleca się i nie wolno stosować?
Od trzech lat nikt nie umie powiedzieć dlaczego takiego wyłącznika w tym przypadku nie wolno zastosować.
Dr Edward Musiał w 83 numerze INPE opublikował artykuł pod wymownym
tytułem "Wieża Babel". Artykuł można przeczytać na stronie autorskiej dr Edwarda Musiała.
http://www.edwardmusial.info/pliki/babel.pdf
Oto fragment związany z tą dyskusją
2. RCD w TN-C
Przez kilka lat z przerwami trwała na forum ise, z echem na forum SEP, wzbudzająca politowa-
nie dyskusja na temat, czy i pod jakimi warunkami w instalacji o układzie TN-C można stosować wy-
łączniki różnicowoprądowe (RCD). Przed dwoma laty dyskusję na nowo rozpalił bałamutny rozdział
Zastosowanie wyłączników RCD w instalacji TN-C w opasłej książce K. Kuprasa, której przebiegły
projekt graficzny okładki ma sugerować, że zawiera ona WYTYCZNE SEP. Ostatnio ukazał się na ten
temat artykuł Kuprasa w miesięczniku elektro.info (nr 7/8 z roku 2006) i jest to właściwe miejsce na taki chłam.
Bredzi ten, kto dopuszcza jakąkolwiek możliwość użycia wyłączników różnicowoprądowych w
instalacji TN-C, tzn. w sytuacji, w której za wyłącznikiem, od strony odbiorów, jest przewód ochron-
no-neutralny PEN. ...
Polecam uważnie przeczytać całość.
Jedni to rozumieją, a inni nie.
Na koniec omawiania tego tematu dr Musiał pisze.
...
Dyskusja na temat RCD w TN-C zakończyłaby się w dniu, kiedy się rozpoczęła, gdyby ją pro-
wadziła osoba kompetentna. Podobnie byłoby z wieloma innymi jałowymi dyskusjami, które –
dezinformując słabiej przygotowanych elektryków – bardziej szkodzą niż pomagają.
To kolega nie potrafi tego pojąć, a tłumaczyć próbowało wielu.
Może czas pogodzić się z tym, że programista z 25-letnim stażem
nie zostanie autorytetem w dziedzinie elektryki.
Dla mnie dr Musiał jest autorytetem w dziedzinie instalacji elektrycznych
i jego zdanie jest dla mnie ostateczne, dlatego nie widzę sensu kontynuowania
dyskusji o technice.
Niech dyskutują ci co uważają się za równych lub mondrzejszych od
dr Edwarda Musiała.
Temat: Newsy
Dzierżoniów: modernizacja hali sportowej OSiR z zapleczem, w ramach realizacji zadania p.n.: Centrum treningowo-pobytowe EURO 2012 przy ulicy Strumykowej 1 w Dzierżoniowie
data zamieszczenia: 18.04.2008
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane
Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: Przedmiot zamówienia obejmuje termomodernizację obiektu w zakresie:
1. Wymiany stolarki okiennej i drzwiowej (hala i strefa wejściowa),
2. Wykonania wentylacji mechanicznej z akuperacją,
3. Wykonania pokrycia dachu hali pianką izolacyjną gr. 3cm (1747m2),
4. Modernizacji systemu grzewczego, w tym montaż nagrzewnic z zasilaniem,
5. Przebudowy ściany zewnętrznej hali, od strony zachodniej, z lekkiej obudowy,
6. Demontażu wentylacji i instalacji C.O.,
7. Wykonania prac modernizacyjnych hali, w tym:
a)przebudowa schodów trybun - zejście na parkiet,
b)renowacja trybun (siedziska, barierki, ułożenie posadzki z wykładziny, remont schodów drewnianych),
c)malowanie konstrukcji stalowej hali oraz ścian i sufitu,
d)malowanie elewacji bocznej hali (332m2),
e)nagłośnienie hali,
f)monitoring wewnętrzny i zewnętrzny(monitor 19 cali LCD),
8. Przebudowy strefy wejściowej, w tym:
a)elewacja frontowa wraz z zadaszeniem i podświetlonym napisem HALA OSIR,
b)sanitariaty w hallu (w tym instalacje wewnętrzne),
c)dostawa i montaż w patio ścianki wspinaczkowej oraz wykonanie zadaszenia patio i remontu dachu nad strefą wejściową,
d)remont schodów,
e) renowacja parkietu (częściowa wymiana i uzupełnienie nowym) wraz z oznaczeniem boisk do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną oraz logo OSiR-u,
f) wykonanie instalacji elektrycznych, w tym oświetlenie ewakuacyjne,
g) instalacja przeciwpożarowa wraz z centralą
9. Dostawę i montaż wyposażenia sportowego hali,
10. Rozbudowę oświetlenia hali i tablicy wyników,
11. Wymianę okładziny ściennej hali,
12. Remont pokrycia dachowego nad siłownią i WC.
Szczegółowy zakres robót określają projekty budowlane oraz specyfikacje techniczne
wykonania i odbioru robót budowlanych.
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert: 08.05.2008 godzina 10:00
Temat: Wstępne odbiory mieszkań 17.01.2009 r.
Witam wszystkich przyszłych Sąsiadów!
Podobnie jak większość z Was w sobotę odwiedziłem teren budowy i powiem szczerze, że to co zobaczyłem troszkę mnie zasmuciło. Z dotychczasowych zapewnień dewelopera przy odbiorze naszych mieszkań (przynajmniej tych w budynku 1) gotowa miała być cała infrastruktura a tu ani chodniki nie porobione, ani elewacje na dobre nie skończone, drogi też jeszcze w polu, miejsca pod tereny zielone zawalone gruzem, smieciami i innym badziewiem... Powiem szczerze, że nie wygląda to dobrze - nie muszę chyba wspominać, że wewnątrz budynków jeszcze masa roboty - na balkonach brak płytek i balustrad, klatki schodowe wymagają jeszcze masy roboty nie wspominając o hali garażowej! Najbardziej wkurzyło mnie to, że po wizycie pracwonicy EuroStylu chcieli żeby podpisać dokument, że nie wnoszę uwag do aktualnego stanu mieszkania! Jasne - okna pozaklejane, brudne, że nie widać dokładnie w jakim są stanie a ja im to podpisze a później wyjdą jakieś niedoróbki. Generalnie jakość wykonania mieszkań jest ok - sufity nie są wycekolowane idealnie więc będą do zgłoszenia do poprawki ale za to wymiary zachowane z projektu, ściany są proste i prawie wszędzie trzymają idealne kąty proste (ważne przy układaniu kafli!). Nie jest źle ale szczerze powiedziawszy nie wiem czy się wyrobią przed 28.02.2009 a o wcześniejszym terminie nie ma co marzyć! Byle tylko wszystko zrobili jak należy!
Pozdrawiam[/b]
mam podobne odczucia co kolega, sufity zrobione marnie, np. kable pradowe do lapm sufitowych usytuowane jakie 5 cm od wieszaka na lampe jak to prazykryc?
Jako ze byl to rpzedodbior o ktorym w umowie ni sladu to rozumiemz e impreze zafundowana nam przez eurostyl miala na celu audyt zewnetrzny wykonania oraz wrecznenie nam pism z banku. Nawet jesli ktos napisal ze nie wnosi uwag to nie jest to wiazace bo bedize jeszcze odbior w lutym na ktorym mozna jeszcze ponazekac. Np nie bylo szans psrawdzic czy okna otwieraja sie, no i z jaka sila, nie mozna sprawdzic instalacji elektrycznej balkonow itp ze o czesci hali garazowej nie wspomne
pzdr
Temat: Energetyka
"DZISIAJ W PLICHTOWIE;
DZISIAJ W PLICHTOWIE
WESOŁA NOWINA..."
Z niekłamaną radością informuję wszystkich zainteresowanych (oraz tych nie), że dzisiaj odebrałem WARUNKI PRZYŁĄCZENIA URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH I INSTALACJI DO SIECI oraz Projekty Umowów Przyłączeniowych prawie dla wszystkich z nas. To były dobre wiadomości, a teraz te inne.
Niestety wniosek o wydanie Warunków Przyłączenia pana Panka gdzieś się zapodział w Zakładzie Energetycznym i sprawa wymaga wyjaśnienia. Dlatego bardzo proszę aby pan Panek od tego momentu już osobiście dowiadywał się w ŁZE w Zgierzu, ul. Wschodnia 1/3 lub telefonicznie pod numerem 042 675 16 23 o losy swojego wniosku nr 5140700336.
Z nieznanych mi powodów Warunki dla pana Merdy zostały wydane z adnotacją "odbiów osobisty" w Łodzi na ul. Tuwima 58. w związku z tym musi się tam zgłosić - nr Warunków to 5240700862.
Kolejna smutna wiadomość dla osób, które nabyły działki od pana Sarny w tym roku. Choć pan Sarna złożył wnioski o Warunki Przyłączenia dla wszystkich swoich działek do sprzedaży, to okazuje się, że zmiana właściciela anuluje wydane już wnioski. W związku z czym wszystkie te osoby, które kupiły działki w tym roku będą musiały jeszcze raz składać wnioski we własnym imieniu. Możliwe, że fakt wydania już raz Warunków Przyłączenia dla tych działek trochę przyśpieszy całą procedurę, proszę więc wszystkie te osoby o przyjazd do mnie - Przemysław Wolniewicz 501 758 421 (lub do kolegi Jacek Kostecki 508 168 010 ) do firmy WOLBAR ŁÓDŹ ul. Stalowa 3 pon-piąt w godz 0800-1630 po odbiór Warunków dla swoich działek.
Również wszystkie pozostałe osoby serdecznie proszę o pilny przyjazd na Stalową i odbiór swoich Warunków, by móc jak najszybciej złożyć wnioski o podpisanie umów przyłączeniowych. Ponieważ podobnie jak w gazowni, energetyka też nic nie zrobi dopóki wszyscy nie podpiszemy z nimi umowy.
Z warunków wynika, że prąd będziemy mieli w październiku przyszłego roku, a koszt przyłączenia wyniesie 1856 zł na działkę.
Jeszcze raz apeluję do wszystkich o jak najszybszy odbiór Warunków - codziennie od poniedziałku do piątku od 8 do 1630 na Stalowej 3 u mnie lub pana Jacka Kosteckiego.
Temat: Zakończenie budowy
Witam!
prosto i zrozumiale jakie papiery należy skompletować do Pow. Insp. Nadz.
Budowlanego. Czy trzeba "Zawiadomić o zakończeniu budowy"
tak, Nadzór Budowlany wydaje decyzję o przyjęciu zgłoszenia zakończenia
budowy i pozwoleniu na użytkowanie (chyba tak to się nazywa ale nie mam go
w tej chwili przed oczami). Ten dokument "ważny" jest od razu. Mi został
wydany w przeciągu trzech dni od przyjęcia dokumentów.
Jak już będziesz go miała możesz od razu załatwiać numer domu (jeśli go nie
masz), zmieniać taryfę elektryczną, meldować się, itd...
z "Wnioskiem o pozwolenie na użytkownie", czy wystarczy to drugie? (znajduje
w necie wzory obydwu pism, ale wykaz załączników jest identyczny).
oryginał wypełnionego dzienika budowy, protokoły odbioru instalacji i
przyłączy z pomiarami, oświadczenie kierownika budowy, mapy z
inwentaryzacją przyłączy i budynku, opinie kominiarskie, projekt, rysunki
ze zmianami w stosunku do projektu
Czy rzeczywiście należy załączyć "Stanowisko organów wymienionych w art.56
ustawy Prawa budowlanego tj. PIOŚ, PIS, PIP, PSP"
tylko jeśli tak zapisano w pozwoleniu na budowę
Mam już mętlik w głowie ~~8-(
Aha, czy inspektor w trakcie odbioru rzeczywiście wszystko mierzył i
sprawdzał?
się do przejrzenia dostarczonej dokumentacji, kwit odebrałem po trzech
dniach
TIA, Pozdrawiam
Weronika
--
pozdrawiam
Jan Miś
jan_mis#op{kropka}pl
Temat: Szukam inwestorów dla których buduje GLIWA
Zachęceni ceną, „oczarowani” obietnicami i możliwościami wybraliśmy firmę GLIWA (biuro Gdańsk ul. Kartuska). Budowa miała trwać dwa miesiące a 120 dni w umowie to tylko taka formalność … minęło 150 dni i budowa nie skończona.
Nasze uwagi do firmy w kolejności budowania wykrywane w różnych etapach budowy:
1. Projekt bez schematów instalacji elektrycznych, wodnych, kanalizacyjnych (czyli minimum dla uzyskania pozwolenia na budowę)
a. Kanaliza robiona „na oko” – brak podłączenia na poddasze, odpływy w ścianie szkieletu.
b. Ekipa – byle tańsza – murarze bez pojęcia o hydraulice (sami to nam mówili) robią przyłącza wody i kanalizy – efekt – woda za płytko, brak podłączenia poddasza z kanalizą. Układając izolację Legalettu ze styropianu nie umieli jej podmurować a cement chcieli sprzedać za wódkę.
2. Nie sprawdzony projekt Legalettu – brak wyjścia na kominek (na szczęście zauważyliśmy to przed wylaniem betonu).
3. W płycie fundamentowej brak dopływu powietrza do kominka (na szczęście dobra dokumentacja fotograficzna pozwoliła na przecięcie płyty i wykonanie dolotu), elektryka też mogła być w podłodze.
4. Źle zrobione elementy konstrukcji szkieletowej (za małe otwory na okna, niesymetrycznie ustawione okna, brak jednych elementów inne niepotrzebne).
5. Źle obliczane materiały jednych za mało, innych za dużo a pieniędzy na pozostałe brakuje.
6. Dostarczanie materiałów bez niezbędnych dodatków (np. styropian bez kołków; panele podłogowe bez pianki)
7. Notoryczne okłamywanie o transporcie materiału lub o odbiorze zamówionego – przyczyna brak pieniędzy (mimo zapłacenia przez nas zaliczki na nie).
8. Pomimo wpisu do umowy o zmianach w formie aneksu dużo ustaleń na telefon – później wypieranie się lub złe wykonanie.
9. Próby „wciskania” tańszego materiału zakupionego na „ostatnią chwilę” bo ustalony nie został odpowiedni wcześniej zamówiony – bo trzeba wpłacić zaliczkę.
a. Brama garażowa zakupiona na początku listopada zaginęła – na budowę bramę zakupiliśmy w połowie marca;
b. Drzwi wewnętrzne wybrane na początku grudnia (podobno zamawiane) nie zapłacona zaliczka do końca marca – brak drzwi;
10. Całkowity brak poczucia winy za nieterminowość, poczucie bezkarności.
Temat: Budowa
Witam!
zastanawiamy się nad kupnem ostatniego wolnego mieszkania w budynku, to jest parter, ostatnia klatka. przeczytaliśmy cały ten wątek i ponieważ macie już spore doświadczenie, może będziecie mogli coś doradzić.
Mieszkanie jest ściana w ścianę z pomieszczeniem na śmieci, które ponoć ma być wentylowane itp. itd.... jednak to zawsze pomieszczenie na śmieci i na pewno zapachy będą nieciekawe. czy ktoś się może orientuje jak to wygląda w projekcie - czy rzeczywiście system wentylacyjny gwarantuje niewydostawanie się zapachów na zewnątrz?
Druga sprawa to ogródek-taras. czy jest on traktowany przy odbiorach tak samo, jak np. balkony? Wiemy, że ma być wysypany ziemią i ogrodzony drewnianym płotkiem. tyle z ich strony. w "ogródku" należącym do tego mieszkania jest też wielkie drzewo którego ponoć nie pozwolono im ściąć. poza tym jest też klapa do kanału, której nie wolno ruszać, czyli zawsze musi być gotowa do otwarcia. więc tak właściwie nie ma dowolności urządzenia, trzeba się dostosować do tego, co jest. czy ktoś z "parterowiczów" odbierał już może tą część i może podzielić się doświadczeniem? ciekawi mnie, jak wygląda w tym przypadku sprawa odbioru i użytkowania.
na planie mieszkania w internecie jest duży pokój z aneksem kuchennym, ale w rzeczywistości wszystko doprowadzone jest do innego pokoju tak, żeby zrobić z niego osobną kuchnię. na nasze życzenie jest możliwość przerobienia tego tak, jak jest na planie - czyli salon z aneksem. czy w Waszym przypadku było tak samo? chodzi o tą rozbieżność między planem w necie a rzeczywistością.
czy ktoś z Was przerabiał może instalacje elektryczną? czy po przerobieniu trzeba przedstawić pomiary?
Pan, który pokazywał nam mieszkanie mówił, że nie ma problemu z pozostawianiem w nim na czas remontu tak długo, jak się chce a z tego, co widzę, chyba do końca tak nie jest...
zastanawiamy się też, czy coś jest ogólnie nie tak z tym mieszkaniem, że zostało nie kupione
będziemy wdzięczni za wszystkie rady!
pozdrawiam!
Temat: Przeciąga się rozbudowa Lotniska Chopina
Warszawa
LOTNISKO Terminal 2 jeszcze później
Straż ma zastrzeżenia do nowej hali odlotów
- Zabezpieczenia przeciwpożarowe w terminalu 2 są niezgodne z projektem budowlanym - mówi rzecznik miejskiej straży pożarnej Piotr Tabendzki.
Strażacy po kilku dniach testów ujawnili wczoraj listę zastrzeżeń do obiektu: > dźwiękowe komunikaty dla pasażerów są niesłyszalne w sąsiedztwie działających wentylatorów > przy przejściu na zasilanie awaryjne przerwa w dostawie prądu wynosi aż trzy minuty > instalacje elektryczne i wentylacyjne nie są wystarczająco zabezpieczone przed ogniem > w ścianie oddzielającej stary i nowy terminal niektóre okna nie mają wymaganej odporności ogniowej.
Protokół pokontrolny zostanie przekazany do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. To właśnie on podejmie decyzję, czy wydać pozwolenie na użytkowanie hali odlotów mimo usterek.
Rzecznik budującego terminal konsorcjum Ferrovial Agroman, Budimex i Estudio Lamela Krzysztof Kozioł zapewnia, że uwzględnione zostaną wszystkie zastrzeżenia oprócz jednego: opóźnienia przy przejściu na zasilanie awaryjne. - System jest certyfikowany w Polsce i zgodny z przepisami przeciwpożarowymi -twierdzi. To było już czwarte podejście strażaków do odbiorów w terminalu 2. Od poprzednich odstąpili z powodu trwających wewnątrz robót.
Nowa hala odlotów miała zacząć działać najpóźniej 30 kwietnia. Rzecznik Portów Lotniczych Artur Burak nie chce podawać nowej daty.
Kiedy terminal 2 zostanie otwarty, będzie jedynym w UE bez sklepów wolnocłowych i restauracji. Powód - mimo deklaracji w połowie maja najemcy nie zostali wpuszczeni na teren budowy, żeby rozpocząć prace adaptacyjne w sklepach.
Inwestor Porty Lotnicze i wykonawca przerzucają się odpowiedzialnością za opóźnienie. Konsorcjum budujące terminal próbuje wynegocjować dodatkowe pieniądze w ramach robót dodatkowych albo aneksu. Żeby wygrać przed laty przetarg, wykonawca zaproponował dumpingową cenę, a następnie podpisał wart 199 mln dolarów kontrakt, nie wziąwszy pod uwagę spadku kursu tej waluty.
Według doradcy ekonomicznego Janusza Piechocińskiego w terminalu 2 będą wychodziły na jaw kolejne usterki. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, w czasie sobotniej ulewy przeciekał dach w nowej hali, a wcześniej doszło do niewielkiego pożaru w maszynowni.
Konrad Majszyk
Temat: odbiór częściowy, a stan budowy
[...]
Czy ktoś z Was wie, jakie jest wymagane minimum do odbioru częściowego domu?
Buduję dom parterowy z użytkowym poddaszem i garażem. Na dole jest garaż,
kotłownia, pokój, kuchnia z jadalnią, salon i mała łazienka. Na górze są
trzy pokoje, łazienka, pralnia, i garderoby. Obecnie są już okna i drzwi,
położona jest elektryka i hydraulika, dodatkowo na parterze zrobione są
posadzki i tynki. Na poddaszu na razie nie ma jeszcze tynków. Teraz będzie
robiona łazienka i pokój na parterze.
Gdzieś za miesiąc chciałbym zrobić odbiór częściowy budynku w takim stanie:
1. Dom jest pokryty na razie papą, a docelowo będzie dachówka.
Wątpię, żeby nadzór zgodził się na taki niewykończny dach.
2. Na poddaszu będą tylko instalacje, prawdopodobnie nie będzie nawet
tynków, ani ocieplenia.
3. Poddasze zamierzamy oddzielić tymczasowymi drzwiami od parteru.
4. Na parterze na razie chcemy wykończyć tylko łazienkę i pokój.
5. Na razie kuchni z jadalnią, podobnie jak salonu chcielibyśmy nie ruszać.
Kuchnia w jednorodzinnym powinna być wykończona.
6. Elewacja też nie będzie zrobiona.
7. Obok domu leży góra humusu.
Teren budowy powinien być uporządkowany.
8. Gaz jest niezałożony, tymczasowo zamierzamy się ogrzewać konwektorem
elektrycznym.
No powiedzmy, że do przyjęcia, ale musi być ogrzewany cały budynek. Tam
gdzie w projekcie masz ogrzewane pomieszczenia to tam muszą być ogrzewane.
9. Będzie woda, prąd i podłączenie do ścieków.
Chodzi mi o to czy da się zrobić odbiór częściowy budynku w takim stanie,
tylko z wykończonym jednym pokojem i łazienką? Jeżeli musi być coś jeszcze
Pokój, łazienka i kuchnia wykończone - cały parter najlepiej, w innym
przypadku nic z tego.
to proszę mi podpowiedzieć.
Do odbioru częściowego, budynek powinien być w stanie surowym zamkniętym
w części nieodbieranej. Kuchnia stanowi jeden z ważnych "elementów" więc
chyba nikt się nie zgodzi na odbiór bud. jednorodzinnego bez kuchni. Z
reguły inwestorzy do odbioru zgłaszają np. parter, bez piwnic i poddasza.
Zastanawiam się po co chcesz zrobić odbiór częściowy? Takie rzeczy robi
się np. w budyku pensjonatowo - mieszkalnym, inwestor zgłasza do odbioru
część pensjonatową przed sezonem - wiadomo, kasa ucieka. No chyba, że
nie masz gdzie mieszkać - to rozumiem.
Temat: odbiory mieszkań
Odbiór za dnia
1. Podstawowa zasada - nie rób nic w pośpiechu. Nie pozwól się poganiać przedstawicielowi developera czy spółdzielni.
2. Na odbiór umów się, gdy jest jasno. To o tyle ważne, że prawdopodobnie w budynku nie będzie jeszcze podłączone światło. Zresztą przy świetle elektrycznym gorzej widać, np. nierówności tynków i podłoża.
3. Najlepiej zatrudnij inspektora nadzoru budowlanego.
Zapłacisz mu ok. 200-300 zł.
UWAGA! Znajdziesz go np. przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, który ma oddziały we wszystkich większych miastach. Telefon do PZITB w Warszawie (22) 826 14 22.
4. Jeśli mieszkanie chcesz odbierać sam weź:
• miarkę (kilkumetrową np. składaną pięciometrową),
• poziomnicę (minimum metrową),
• stalowy kątownik - sprawdzić nim możesz, czy wszystkie kąty w mieszkaniu (domu) są proste.
• projekt mieszkania i umowę. Na projekcie masz schemat wszystkich instalacji. Będziesz widział, gdzie powinieneś mieć gniazdka elektryczne, gdzie powinny być podłączenia pod wannę, sedes, zlew itp. Umowa przyda ci się też do sprawdzenia, czy deweloper (spółdzielnia) do budowy i wykończenia mieszkania zastosował te materiały, które były w umowie, np. czy zamontowano zgodnie z obietnicą drewniane okna i położono gres na balkonie.
Mierz i licz
1. Niezależnie, czy odbierasz lokal w stanie surowym zamkniętym czy pod klucz zmierz, dokładnie czy mieszkanie (dom) ma taką powierzchnię, jaką wpisano w umowie przedwstępnej czy docelowej przenoszącej własność nieruchomości(patrz ramka).
2. Zawsze starannie obejrzyj:
• Ściany. Muszą być proste. Na tynku nie może być widać żadnych nierówności ani pęcherzy powietrza.
Ostukaj tynk, by sprawdzić, czy przypadkiem nie odchodzi. UWAGA! Zarysowanie tynku na połączeniach ścian świadczy o nieodpowiednim połączeniu (zakotwieniu) ściany działowej z nośną.
Najczęstsze wady - ściana jest grubiej otynkowana w narożach oraz na stykach ścian ze sobą lub ścian z sufitem.
• Podłoga. Ma być równa i pozioma. W pokojach i kuchni powinieneś mieć przy ścianie wąską szczelinę. Jest to tzw. dylatacja, która pozwala swobodnie „pracować” podłodze.
Najczęstsze wady - więcej wylewki jest przy ścianach i w narożnikach. Utrudnia to prawidłowe położenie terakoty, wykładziny czy parkietu.
Temat: Moc przydzielona przez ZE
Moc zamówiona jest dla dostarczyciela mediów potrzebna do oszacowania
przepustowości na odcinku od stacji trafo do Ciebie. Płacąc co miesiąc
stawkę w zł/kW płacisz na tzw rozwój sieci i możliwość obciążenia sieci do
wartości mocy zamówionej. Jest to IMHO logiczne - popatrz na taryfy TP S.A.
oraz MPECu.
Płacę za przyłączenie- podobno w normalnych krajach jest to bezpłatne. U nas
będą zamykać elektrownie, bo mamy nadwyżkę energii- dziwne nie ?
Po drugie -rozwój sieci powinien być finansowany z zysków ZE plus opłaty
przyłączeniowe.Gdy ZE dostaną zastrzyk pieniędzy tak jak mówisz, to nie wierze,
że pójdą one na rozwój sieci, raczej na podwyżki dla prezesów :-(
Przykład z życia- kolega czeka na podłaczenie domku letniskowego już dwa lata-
sprawa nieco skomplikowana, ale gdyby ktoś z ZE rzetelnie poinformował
zainteresowanych (grupa ok 15 domków) i przede wszystkim zainteresował się
przyszłym zyskiem swojej firmy, to inaczej bym na to patrzył.
Na razie nie cierpię ZE tak samo jak TelePsy i wierz mi naprawdę sobie
zasłużyli.
Dużo, co ty tam planujesz: grzanie akumulacyjne, przepływowy ogrzewacz i
kucznię elektryczną - jak przeciążysz sieć i wywali zabezp. w stacji to
oprócz tego że będziesz miał zimno w domu, to jeszcze i zimną wodę i zimny
obiad.
Nieprawda- zabezpieczenie przedlicznikowe o ile pamiętam- 30, albo 35 A i chodzi
i pralka i oświetlenie i kuchenka z piekarnikiem elektr. i na dokładkę w zimie
ogrzewanie elektryczne (piecyki konwektorowe w każdym pokoju). Bez zabezpieczeń
priorytetowych.
Po prostu elektryk który to robił miał głowę na karku- przynajmniej ja laik tak
myslę ;-))
Ogrzewacz przepływowy dużej mocy elektryczny ma sens tylko w miastach z
dobrym zasilaniem, uderzenie prądu takiej 18kW czy 26kW to rząd wielkości
powodujący prawie zawsze wahnięcie napęcia w sieci albo wywalenie
zabezpieczenia w stacji.
Mam Siemensowską 18kW.
Lepszym ale znacznie droższym sposobem jest EIB-owska instalacja w domu,
przy okazji kontrolujaca jednoczesność załączania dużych odbiorów. Ale to
sposób dla bogatych chcących oszczędzać.
A tu mnie zaciekawiłeś, bo przymierzam się do budowy i jestem na etapie
projektów wszelkiego rodzaju ;-), więc chciałbym zapytać co to jest i gdzie
można znaleźć jakieś informacje na temat tego EIB ?
Pozdrawiam
Grzegorz
Temat: Kierownik Budowy i przynalezność do Izby
Generalnie do odbioru domu należy mieć:
- oryginał dziennika budowy,
- oświadczenia kierownika budowy o zgodnosci z projektem i uporządkowaniu
terenu (specjalny druk),
u mnie nie trzeba (może dlatego, że były małe zmiany i są one odnotowane na
zgłoszeniu i w dzienniku budowy)
- oświadczenie o własciwym zagospodarowaniu terenów przyległych (jesli
dotyczy),
(nie dotyczyło)
- protokoły badań i sprawdzeń: przyłącza energetycznego, gazowego,
wod-kan,
szczelności szamba z podaniem objętości, przewodów kominowych (ważne 1
rok)
oraz instalacji wewnetrznych: gazowej (wazna 1 rok) i elektrycznej,
nie chcieli wod-kan. i szczelności szamba, pozostałe tak : przyłącze
energet., przewodów kominowych i inst. wew. elektrycznej (gazu nie mam - i
sie cieszę :-)))
- inwentaryzację geodezyjną budynku, przyłączy mediów, szamba z klauzulą
zgodności z dokumentacją w ZUDP-ie,
inwentaryzacji nie chcieli - wystarczyła "zwykła" mapka geodezyjna z
naniesionym budynkiem (choć przez chwilę inpektor miał małe "ale", lecz
sobie odpuścił)
- ksero pozwolenia na budowe z klauzulą ostateczności
nie chcieli, ale słyszałem, że podobno z reguły chcą (chodzi o mi klauzulę
...)
- ksero uprawnień kierownika budowy i zaswiadczenia o przynalezności do
stosownej izby.
Dodatkowo ksero stron projektu z naniesionymi ewentualnymi zmianami
potwierdzonymi przez architekta (ja miałem parę mniej istotnych zmian :
dodane okno dachowe, zmiana 2x brama garażowa na jedną dużą itp.)
Dodam, że przynajmniej w krakowskim Starostwie Powiatowym ludzie tam
pracujący sa bardzo rozsądni i pomocni, czego i Wam wszytkim zyczę.
Pozdrawiam
P.
Ale moje dane nie są jeszcze na 100% pewne, bo oddałem papiery, powiedzieli,
że to w/w przeze mnie wystarczy, ale czekam na decyzję - mam mieć do końca
tygodnia.
Temat: Pomocy dajcie mi rodacy!
Nie pozwoliłam sobie zaplanować niczego nawet Luxusowi...i ciekawe co wyjdzie z moich projektów...
Ogranicza Cie Siostrzyczko jedynie rozmiar kuchenki, zmywarki i lodówki...resztę o ile masz zamiar nowe meble robić możesz zamówić według kaprysu...jak to dobrze swoją drogą...kiedyś był tylko wybór pomiędzy 40 a 60 cm jeśli chodzi o głębokość, reszta nieśmiertelnie znormalizowana...
Co do okapu...wyszło rozporządzenie, że tam gdzie gaz nie może być wyciągu kuchennego elektrycznego...z dużym naciskiem mnie kominiarz poinformował o tym i kazał podpisac stosowny papier, że zawiadomiona jestem i na własną odpowiedzialność...Ci, którzy sprawdzali szczelność instalacji mówili to samo...
Odbiór u Ciebie będzie z pewnościa skoro gaz przenosisz z góry na dół... więc do odbioru żadnego wyciągu z prądem nad kuchnią...
Okna z nawiewnikami i drzwi otwierane na zewnątrz...
kurcze...lubiłam Twoją kuchnię i szwagrowski stół... ale fakt, latanie po schodach z gorącymi garami wywoływało czasem zimny pot...
Wyspa... na takiej powierzchni możesz spróbować, ale szczerze mówiąc...
no dobrze, wszystkie posiłki w jadalni będą jadane?? czy w kuchni przewidujesz cokolwiek do siedzenia i szybkiego posiłku np dziecków?? wyspa zajmie kawałek miejsca i reszta przestanie być taka ustawna...poza tym podobno przy wyspie trudniej utrzymac porządek wokół, koleżanke mam, która sobie wymarzyła i zrealizowała, Ona to mówi, ale jest zachwycona swoim pomysłem i chwali do dziś...
Mnie się wyspa podoba, ale mam wrażenie, że miałabym za mało miejsca na przygotowanie posiłków...zaoszczędzenie obszaru roboczego mnie przeraziło....
Temat: INPRO-NOWIEC
Dzięki wielkie za te ostrzeżenia. Nie zapoznałem się jeszcze z polecaną
przez Ciebie stroną (zaraz to zrobię) - mam jednak pytanie dotyczące
uczciwości firmy Inpro w samych kwestiach formalnych załatwianych - czy
ogólnie dotrzymali terminów oddania, podpisali zgodnie z zapowiedzią um.
notarialne, nie kazali za coś czego nie było w umowie dopłacać itp. Też
miałem w moim obecnym mieszkaniu liczne pierepałki dotyczące usterek
wykonawczych - z tego co wiem jest to problem generalnie z wszystkimi
developerami. Co oczywiście nie oznacza, że należy się z tym godzić.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
| Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z tą firmą budowlaną, coś wie
| na temat tej inwestycji (dobrego lub złego) itp.
No niestety mialem/mam kontakt z ta firma. Osiedle Trzy Deby.
Na zewnatrz wszystko wyglada pieknie, ale jak sie zerknie w szczegoly to
rzeczy schrzanionych maksymalnie jest mnostwo -plesn w niektorych
piwnicach, bo nie ma wentylacji, problemy z instalacja CO, woda w
zejsciach do hali garazowej, niedorobki i oczywiste idiotyzmy w projekcie
(cos w typie Alternatywy 4). Do tego na wiekszosc ewidentnych usterek
odpowiadaja, ze sa "zgodne z projektem" i na tym sie konczy rozmowa.
Gosciu zakladajacy alarmy i tv przemyslowa ma wszystkich gleboko (lacznie
z developerem) i do dzis nie uruchomil systemu alarmowego, mimo ze pierwsi
mieszkancy pojawili sie w lipcu ubieglego roku.
Jezeli do tego doda sie kilka nieuprzejmych osob z kierownictwa, to jedyna
metoda, zeby cos zalatwic, jest rozmowa z Prezesami. Tylko w ten sposob
mozna cos zalatwic. I w sumie tylko z nimi idzie sie jakos dogadac.
Zerknij na www.trzydeby.prv.pl -znajdziesz m.in. protokoly odbioru z
dokladna lista usterek. Aaa -wszystkie usterki mialy byc naprawione do
konca lipca, a mamy listopad i nadal spora ich czesc lezy i kwiczy...
--
Wiewior
Kazde urzadzenie elektryczne dziala lepiej,
jezeli jest podlaczone do zasilania
Temat: prąd na pustej dzialce
A jak się ma sprawa w przypadku zaprzyjaźnionego sąsiada...? Czy w urzędach
i w ZE nie będą się czepiać kiedy pociągnę od niego prąd na swoją budowę? I
tu następne pytanie: czy w takim przypadku też dobrze byłoby zrobić jakąś
skrzynkę i w niej coś, co przyda się później...? np jakaś wstępna
rozdzielna, miejsce na licznik itd... czy po prostu rzucić kabel i jakąś
złączkę w trawę, a jak przyjdzie do prac instalacyjnych, to zamontować już
wszelki wypas związany z przyłączem elektrycznym?
pozdrawiam
robercikus
Oficjalnie od sąsiada nie można. Lepiej nic w ZE nie mówić, że tak się robi
bo będą marudzić.
A nieoficjalnie to jak się dogadasz z sąsiadem to nie ma problemu. Możesz
sobie zrobić podlicznik, żeby rozliczać się z sąsiadem za konkretne KW.
Jeśli chodzi o zasilanie placu budowy, to po wystąpieniu o warunki (musiałeś
to dostać przed pozwoleniem na budowę bo do tego jest potrzebne) dostałeś
też umowę na dostawę energii. Podpisana umowa trafia do ZE i po uzgodnieniu
konkretów (gdzie ma nastąpić przyłączenie tzn. w którym miejscu należy
podłączyć linię napowietrzną lub kablową do sieci i pociągnąc do skrzynki z
licznikeim) bierze się elektryka, który przyłacze takie robi i zakłada
licznik a ZE go odbiera i plombuje. Dostajesz zgodę na pobór mocy a linię od
licznika do rozdzielnicy budowlanej robisz na własną rękę przez elektryka.
To co od licznika do rozdzielnicy/domu to już Twoja sprawa i jeśli
zapotrzebowanie na energię jest poniżej 10 KW to nie trzeba projektu na
przyłacze i instalację w budynku. Linia od licznika będzie docelowo
naniesiona na mapę przy odbiorze budynku (inwentaryzacja).
To chyba wszystko.
Mac
Temat: Zakończenie budowy
prosto i zrozumiale jakie papiery należy skompletować do Pow. Insp. Nadz.
Budowlanego. Czy trzeba "Zawiadomić o zakończeniu budowy" i wystapić
z "Wnioskiem o pozwolenie na użytkownie", czy wystarczy to drugie?
(znajduje
w necie wzory obydwu pism, ale wykaz załączników jest identyczny).
Czy rzeczywiście należy załączyć "Stanowisko organów wymienionych w art.56
ustawy Prawa budowlanego tj. PIOŚ, PIS, PIP, PSP"
Mam już mętlik w głowie ~~8-(
Aha, czy inspektor w trakcie odbioru rzeczywiście wszystko mierzył i
sprawdzał?
TIA, Pozdrawiam
Weronika
ja to przechodziłem na przełomie sierpnia i września
dokumenty jakie musiał złożyć Kier Bud (on to u mnie załatwiał)
Dokumenty:
Projekt Budowlany (egzemplarz inwestora)
Dziennik Budowy cz. 1 i cz2
Projekt planu zagospodarowania terenu (egzemplarz inwestora)
Pozwolenie na budowę przyłącza energetycznego - kserokopia
Zgody twócy projektu na wszystkie zmiany w projekcie - oryginał
Nadanie numeru budynku - oryginał
Pomiar powykonawczy - oryginał
Pozwolenie na budowę - oryginał
Odbiór przyłącza energetycznego - kserokopia z potwierdzeniem zgodności
Protokół odbioru instalacji elektrycznej - oryginał
Uprawnienia wykonawcy instalacji elektrycznej - kserokopia
Protokół z badań instalacji elektrycznej - oryginał
Uprawnienia wykonawców pomiarów instalacji elektrycznej - kserokopia
Protokół odbioru przewodów kominowych - oryginał
Protokół odbioru przyłącza wodociągowego - oryginał
Protokół odbioru przyłącza kanalizacyjnego - oryginał
oraz
Rysunki zamienne (wykazane zmiany w projekcie: piwnica, parter, piętro,
elewacja) - oryginał w 3 egzemplarzach
Atesty (wszystkie elemnety konstrukcyjne):
Świadectwo jakości betonu na fundamenty - oryginał
Świadectwo jakości betonu na strop piwnicy - oryginał
Świadectwo jakości betonu na strop parteru - oryginał
Świadectwo jakości betonu na strop piętra - oryginał
Świadectwo jakości na bloczki betonowe 49x24x12 - fax
Świadectwo jakości na belki stropu TERIVA (wszystkie stropy) - oryginał
Świadectwo jakości na pustaki stropu TERIVA (wszystkie stropy) - oryginał
Certyfikat jakości dla betonu komórkowego odmiany 600 - kserokopia
Atesty (ze względów p-poż):
Świadectwo jakości drzwi p-poż firmy HORMANN - kserokopia
Certyfikat zgodności dla styropian FS - fax
Potwierdzenie przyjęcia tych dokumentów dostałem tego samego dnia co żlożone
dokumenty (to ta magiczna czerwona pieczątka, co pozwala wszystko załatwiać
z różnymi urzędami - zameldowanie, zmiana taryfy prądu i wody, itp) - ale i
tak oprócz meldunku nikt przed upływem 21 dni nie chciał ze mna rozmawiać.
Po tym terminie nie było problemów
Natomiast same dokumenty wróciły do mnie (bez atestów) dopiero 15 listopada
Żadnej kontroli nie było (ponoć jest obowiązkowa jak budowa ma przeznaczenie
usługowe).
I to by było na tyle :-)
Andrzej
Temat: Remont instalacji
Witam
Może się przyda
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
§ 3. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
2) naprawa główna - remont polegający na wymianie co najmniej jednego elementu budynku,
3) naprawa bieżąca - okresowy remont elementów budynku, który ma na celu zapobieganie skutkom zużycia tych elementów i utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym,
5) dokumentacja użytkowania - dokumentację odbioru budynku wraz z książką obiektu budowlanego, ..., protokołami zdawczo-odbiorczymi lokali, ..., dokumentacją eksploatacyjną wraz protokołami okresowych kontroli stanu technicznego, ..., dokumentację eksploatacyjną, ..., a także dokumentację powykonawczą robót budowlanych i remontów wraz z protokołami odbioru tych robót,
§ 4. 1. W celu właściwego użytkowania budynku należy przeprowadzać kontrole okresowe.
3. Osoba przeprowadzająca kontrolę okresową budynku powinna ... zapoznać się z ..., z protokołami odbioru robót remontowych wykonanych w budynku w okresie od poprzedniej kontroli, ....
§ 8. 1. Przy remontach budynku należy zapewnić:
2. Wszelkie zmiany w stosunku do istniejących rozwiązań, dokonywane w związku z wykonywaniem robót remontowych, nie powinny powodować pogorszenia stanu technicznego i właściwości użytkowych elementów budynku oraz naruszać interesów użytkowników lokali lub osób trzecich.
§ 21. 2. W czasie wykonywania robót remontowych w lokalu należy:
1) zapewnić bezpieczeństwo użytkowników innych lokali i osób trzecich,
3) stosować rozwiązania i technologie podnoszące walory użytkowe lokalu, (komentarz: czy tu nie wchodzimy już w obowiązek modernizacji?)
§ 16. 1. Sposób użytkowania instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu powinien:
1) być zgodny z założeniami projektu oraz z instrukcjami użytkowania tych instalacji i urządzeń,
§ 18. 1. Sposób użytkowania instalacji elektrycznej w lokalu powinien:
1) być zgodny z założeniami projektu tej instalacji,
3) zapewniać bezpieczeństwo oraz ochronę interesów użytkowników innych lokali korzystających z tej instalacji oraz osób trzecich.
2. W czasie użytkowania instalacji elektrycznej w lokalu użytkownik lokalu powinien:
4) utrzymywać właściwy stan techniczny instalacji i urządzeń elektrycznych w lokalu,
6) w przypadku wystąpienia objawów świadczących o zagrożeniu ze strony instalacji elektrycznej - zaprzestać jej użytkowania, podjąć właściwe działania zaradcze oraz bezzwłocznie poinformować właściwe służby oraz właściciela o wystąpieniu zagrożenia,
7) zapewniać ochronę instalacji elektrycznej przed jej przeciążeniem i uszkodzeniem,
informować właściciela budynku o wszelkich uszkodzeniach instalacji elektrycznej,
9) udostępniać lokal w celu przeprowadzania kontroli i badania instalacji elektrycznej przez odpowiednie służby oraz ściśle wykonywać zalecenia pokontrolne.
3. Naprawa i konserwacja instalacji i odbiorników zasilanych energią elektryczną może być powierzona wyłącznie osobom posiadającym świadectwa kwalifikacyjne określone w odrębnych przepisach.
Prawo Budowlane
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;
Przepisy przejściowe i końcowe
Art. 103. 1. Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy, a niezakończonych decyzją ostateczną, stosuje się przepisy ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Przepisu art. 48 nie stosuje się do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie ustawy lub w stosunku do których przed tym dniem zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Do takich obiektów stosuje się przepisy dotychczasowe.
Pozdrawiam i miłej lektury
Temat: odbiór budynku
Pewnego wiosennego dnia, * Nixe* wyszczebiotał(a):
Super! :)
Was też czeka ten szcześliwy moment :)
Przed nami jeszcze daleka droga, ale tak czy siak, gdyby mi ktoś rok
temu powiedział, że dziś będziemy na takim etapie budowy, to za Chiny
bym nie uwierzyła.
To tak jak my 1,5 roku temu :)
Powiedz, co_musi_być na pewno zrobione/ukończone, by można było
odebrać budynek (macie całkowity odbiór, tak?).
Tak, całkowity.
Potrzebna jest cała instalacja elektryczna, wod-kan, gaz, co. Tynki, wylewki
i chyba już podłogi (chociaż tu nie jestem pewna - my 'pilnowaliśmy' budowy
przez ponad pół roku więc już mieliśmy wszystko, a poddasze jest wynikiem
nagłej zmiany wizji... i stąd robimy teraz zamiast zgodnie z planami czekać
kilka lat).
Napewno musisz mieć barierki na schodach i zamontowane gniazdka i
wyłączniki. Potrzebne są opinie (odbiory) kominiarskie, elektryczne, gazowe.
Umowy na dostawę gazu, wody, prądu, odbiór ścieków (przy kanalizacji) lub
certyfikat szczelności szamba. Inwentaryzacja końcowa geodezyjna -
naniesienie na jedną mapkę domu i wszystkich przyłączy zgodnie z faktycznymi
wymiarami.
Żeby mieć odbiór gazowy musisz mieć przynajmniej jedno urządzenie podłączone
(piec co lub kuchnię).
Możesz nie mieć jeszcze pomalowanych ścian i wyposażonych łazienek (jak
chcesz wychodzić do sławojki to twoja sprawa :) ). Od nas nie wymagali umowy
na odbiór nieczystości stałych i płynnych chociaż od kogoś innego słyszałam,
że od niego wymagali...
W naszym PINB mają taki zapieprz, że przychodzą na kontrolę sporadycznie. W
zasadzie obowiązek mają tylko w przypadku gdy był wcześniej odbiór
częściowy.
Czy od złożenia wniosku/informacji/whatever o zakończeniu budowy
długo się czeka na sam odbiór?
Składasz zgłoszenie, ankietę, oświadczenie inspektora pełniącego nadzór (u
nas akurat architekt prowadząca nas za rączkę od samego początku), projekt
zagospodarowania, decyzje o pozwoleniu na budowę, decyzje o przyłączach,
umowy na dostawę mediów, opinie / odbiory kominiarską, gazową elektryczną,
certyfikaty, inwentaryzację geodety... i chyba to wszystko :) Papierów cała
teczka :)
Od momentu złożenia dokumentów do decyzji i zwrotu dokumentacji (umów,
planów itd.) minął ok. 1 m-c (teoretycznie mają 3 tygodnie).
Zameldować się można zarówno po odbiorze decyzji jak i przed. Wystarczy, że
masz zgłoszenie odbioru albo od pozwolenia na budowę minęło już sporo
czasu - dostarczasz wtedy ksero decyzji z pozwoleniem na budowę. Chociaż w
drugim przypadku jest ryzyko, że skontrolują czy mieszkasz nielegalnie i
naliczą 10 kafli kary... W momencie meldunku idzie informacja do wydz.
finansowego i wyliczają ponownie wymiar podatku od nieruchomości... Bolesna
sprawa ;) - jak się przez tyle lat płaciło za ziemię rolną 38 zł... a tu
przywalą teraz ho! ho!...
Temat: sterowanie oswietleniem - problemy ?
| włączniki w ścianach. Czyli do modułu centralnego musiałoby z tego
| pokoju iść 8 kabli fazowych, odpowiednio grubszy kabel zerowy oraz 8
| drutów sterujących (od włączników) i jakieś powrotne zależnie od typu
| magistrali.
nie fazowych. sygnalowych, np.5 lub 12 V :-)
... sterujacych przekaznikami :-)
| Niezła wiązka. :)
kable do ethernetu maja default 8 zyl :-) wcale grube nie sa :)
Ale w mojej propozycji cała rzecz polega na tym, zeby nie ciągnąć cieńszych
przewodów sterujących, ale przewody takie same jak się używa w oświetleniu
czyli 1 lub 1,5 mm2
Wychodzę z założenia, że:
1. Na dzień dzisiejszy nie chcesz wydawać kasy na typowe, profesjonalne
systemy takie jak EIB.
2. Na dzień dzisiejszy nie jesteś w stanie samodzielnie zaprojektować i
zbudować taki system.
3. Niebawem rozpoczynasz budowę i czasu trochę mało abyś zdążył się nauczyć
techniki mikroprocesorowej do chwili rozpoczęcia budowy.
4. W chwili kończenia budowy system musi już działać, ponieważ będziesz
chciał tam zmieszkać.
5. Instalacja w chwili kończenia budowy musi być zgodna z przepisami aby
został dokonany odbiór techniczny budynku przez nadzór budowlany.
6. Jedynie zgodne z takimi przepisami mogą być instalacje tradycyjne lub
okablowanie strukturalne np. EIB
7. Wszelkie okablowania instalacji elektrycznej przy pomocy skrętki
komputerowej są niezgodne z przepisami i obawiam się, że żaden nadzór
budowlany nie podpisze się pod takim projektem. Czyli będą problemy z
odbiorem technicznym.
8. W każdej chwili możesz system rozbudować o moduły komunikujące się
poprzez sieć zasilającą tzn. poprzez te same przewody, którymi idzie
zasilanie.
Dlatego system centralny wydaje mi się dość rozsądnym rozwiązaniem,
zwłaszcza, że do czasu, kiedy zaprzegniesz jakiś sterownik możesz używać
całą instalację w tradycyjny sposób krosując z sobą przewody w skrzynce
centralnej.
| W przypadku magistrali EIB z pokoju
| wyszłyby tylko wspólna faza, zero oraz EIB (dwie żyły: czarna i
| czerwona w wesołej zielonej izolacji).
problem jest tylko taki ze jest to jak rozumiem rozwiazanie
komercyjne i klocki do budowy sa bardzo drogie :-)
czyz nie ?
jesli jestem w "mylnym bledzie" podaj prosze jakies przyklady :-)
To prawda.
Za byle wyłącznik w tym systemie zrobisz sobie cały sterownik do systemu
centralnego :)
Jeżeli nie potrafisz sam go zaprojektować i zbudować to rzucisz hasło tu na
grupie, a napewno znajdzie się kilkanaście osób, które chętnie dla Ciebie
wykona taki sterownik.
A jeżeli nie chcesz budowanych specjalnie dla Ciebie sterowników to kupujesz
gotowy sterownik PLC jednej z firm: Siemens, Omron, Moeller, Schneider,
Micrologix, GE Fanuc, Array oraz kilkadziesiąt innych. Jest tego naprawdę
spora ilość na rynku.
Oprogramowanie tych sterowników to przysłowiowa "bułka z masłem" ponieważ
programy tworzy się z gotowych bloków funkcjonalnych, styków i przekaźników
wirtualnych - dlatego też często nazywane są te sterowniki przekaźnikami
programowalnymi.
Jeżeli zaś zdecydujesz się na budowę swojego sterownika lub skorzystasz z
czyjejś pomocy w jego budowie to zawsze możesz samemu go oprogramować
korzystając z języków wyższego rzędu jak C czy Bascom. Zwłaszcza Bascom,
którego możesz się nauczyć w przeciągu kilku dni :) Taki sterownik ma tą
przewagę nad gotowymi, że nie ogranicza Cię projektowo tzn. możesz na nim
zrealizować zarówno układy włącz/wyłącz jak i sterowania fazowe, a liczba
użytych bloków jest nieograniczona tak jak w przypadku gotowych PLC.
Strona 2 z 3 • Znaleziono 106 wyników • 1, 2, 3