Wyświetlono wiadomości wyszukane dla słów: projekt ogrodu prostokąt
Temat: Projekt domu Z99
Projektu domu Z99
Z99 to projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym. Efektowne wykończenie, poprzez wkomponowanie drewnianych elementów, spowodowało że dom nabrał ciekawego i niepowtarzalnego wyglądu.
Wejście do budynku zaakcentowano daszkiem wspartym na dwóch wspornikach. Całość usytuowana została na planie prostokąta. W sieni przewidziano miejsce na szafę. Dalej znalazł się hol, a także osobny pokój mogący służyć jako gościnny lub gabinet. Na wprost niego umieszczono łazienkę, przez którą przechodzi się do pomieszczenia gospodarczego przeznaczonego na kotłownię. Dalsza część domu to salon połączony z jadalnią i otwarta kuchnia oddzielona od salonu fragmentem ściany. W wysuniętej części salonu, przewidziano miejsce na jadalnię. Przy kuchni znajduje się spiżarka pozwalająca zachować porządek.
Poddasze stanowi korytarz stanowiący ciąg komunikacyjny pomiędzy trzema sypialniami i łazienką. Wszystkie pokoje na poddaszu zostały doświetlone oknami połaciowymi oraz zaprojektowano w nich miejsce na szafy wnękowe. Ponadto dwie sypialnie zostały wyposażone w wyjście na wspólny balkon znajdujący się od strony ogrodu.
W projekcie Z99 zostały zastosowane proste rozwiązania architektoniczne, co może dać ciekawe rozwiązania aranżacyjne. Ponadto mało skomplikowana bryła wpływa na ekonomiczność podczas realizacji projektu oraz w jej późniejszej eksploatacji.
Temat: Projekt domu Z25
Projektu domu Z25
Projekt Z25 to dom o współczesnym wyglądzie, przystosowany do wykorzystania na bardzo wąskiej i nietypowej działce. W razie potrzeby można zrezygnować z ganku, co spowoduje, że dom będzie jeszcze węższy i w skrajnej sytuacji zmieści się na działce o szerokości ~12m. Prosta, zaprojektowana na planie prostokąta bryła domu, przykryta jest dwuspadowym dachem.
Od strony ogrodu bryłę budynku urozmaica balkon tworzący zadaszenie nad tarasem. Na parterze istnieje możliwość wykonania dodatkowych bocznych okien w salonie i kuchni. Mimo podłużnego kształtu budynku, wnętrza nie dają po sobie się odczuć, „efektu tramwaju” a, pomieszczenia można urządzić ciekawie i funkcjonalnie. Układ konstrukcyjny budynku pozwala na znaczną swobodę w aranżacji, ponieważ nie ma wewnętrznych ścian nośnych.
Dużą zaletą jest możliwość funkcjonalnego zagospodarowania poddasza ze względu na wysoką ściankę kolankową (brak skosów). Ciekawym rozwiązaniem wizualnym tego projektu jest częściowe wykończenie elewacji okładziną drewnianą lub tynkiem barwionym w połączeniu z konstrukcją stalową balkonu.
Projekt prezentował się będzie dobrze w zwartej zabudowie jak i również otwartym terenie np. w towarzystwie wysokich drzew . Projekt jest dostępny w wersji lustrzanej oraz może wystąpić w wariancie np. z garażem lub wiatą
Temat: Projekt domu Z9
Projektu domu Z9
Projekt Z9 to dom w stylu dworku, który zmieści się na niewielkiej działce. Architektura budynku pasuje do różnych typów zabudowy, zarówno podmiejskiej wiejskiej, jak i miejskiej. Dom zaprojektowano w sposób nawiązujący do stylu dworkowego, który charakteryzuje centralne wejście w tympanonie wspartym na kolumnach, stonowana kolorystyka, dekoracyjne detale, gzymsy, obramowania okien. Symetryczna, zwarta i nieskomplikowana bryła zaplanowana na rzucie prostokąta przekryta jest dachem dwuspadowym, co upraszcza realizację.
Na parterze, część dzienna składa się z obszernego i widnego salonu otwartego na ogród. Z jadalni jest możliwość wyjścia na taras poprzez zadaszony podcień, gdzie można urządzić kącik biesiadny w letnie dni. W pozostałej części domu pełniącej funkcję dzienną, wydzielono spory pokój z indywidualną łazienką. Kuchnia integruje się z jadalnią, poprzez suwane drzwi lub bufet (opcja). W salonie przewidziano miejsce na kominek, oraz ścianę na TV i multimedia. Kuchnia stanie się bardziej funkcjonalna w przypadku rezygnacji z drugiej szafy w holu i wydzielenia spiżarki.
Poddasze przeznaczono na część nocną np. z trzema sypialniami i łazienką. Zamiast okien połaciowych możliwe jest wykonanie okien w ścianach szczytowych. Część gospodarczą stanowi pom. techniczne dostępne z holu. Taki układ wnętrza pozwoli alternatywnie powiększyć pomieszczenie gospodarcze, kosztem łazienki (wykonując przejście przez ścianę).
Projekt ten może być wykonany w kilku wersjach np. z tarasem bocznym, z garażem bocznym, oraz wykuszem w jadalni. Wszystkie projekty posiadamy w wersji odbicia lustrzanego.
Temat: Projekt domu Uroczy
Projektu domu Uroczy
Wygodny dom dla rodziny 4-6 osobowej, parterowy z użytkowym poddaszem. Bryła budynku, oparta na planie prostokąta, z pościnanymi narożnikami salonu, które tworzą podcienie tarasowe. Dom przekryty czterospadowym dachem, z trzema dużymi lukarnami. Budynek zaprojektowano w taki sposób, aby wyjście na ogród było możliwe zarówno na tył domu, jak i na stronę boczną a nawet frontową. Dzięki temu salon może być doświetlony również przy niekorzystnej lokalizacji działki. Na parterze zaplanowano duży salon połączony częściowo z kuchnią i holem, garaż z pomieszczeniem gospodarczym. Na poddaszu umieszczono aż pięć pokoi, dużą łazienkę i garderobę. Wnętrze poddasza daje się zaaranżować na inne sposoby - można np. zaplanować drugą łazienkę. Pracownia posiada odbicie lustrzane projektu.
Temat: Wrocławskie inwestycje
nie wiem do końca, nie jestem architektem
głównie chodzi o to, żeby poszaleć troche w formach, kształtach i materiałach, nie tylko prostota i szkło...może jakieś parki, ogrody na kodygnacjach, pietrach, dachach, w patio.... (na projekcie widziałam jakieś 'zielone punkty' poupychane w prostokątach) ;p
pierwsze skojarzenie, gdy ujrzalam projekt: stojak na cd ;p
może ktoś uzna, że to zbyt wygorowane wymagania, ale ja poprostu nie chcę za pare lat ujrzeć warszawskiego krajobrazu we Wrocławiu
ps. za pare dni pewnie pojawi sie jakas wizualizacja, dzieki ktorej najgorszy kicz da rade wcisnac i zamydli Wam oczy ;p
Temat: Małe proste domy (alternatywą dla ludzi mniej zamożnych)
To prawda, ale myślę, że też wielu ludzi nie uświadamia sobie faktu, że można budować domy taniej ( oczywiście przy założeniu, że cena działki nie jest za wysoka). Kluczem do sukcesu jest dobry projekt ( zwarta bryła budynku, najlepiej na planie kwadratu lub prostokąta, prosty dwuspadowy dach, dobrze zaplanowane wnętrze, dobre powiązanie pokoju dziennego z ogrodem itd). A nawet, jeśli marzy nam się dom większy to i tak możemy dopiąć swojego celu po jakimś czasie. Mam na myśli rozbudowę domu małego lub jego sprzedaż i budowę dużego. To wiele bezpieczniejsza strategia niż porywanie się na inwestycję, której realizacja często przerasta nasze możliwości.
Rafał
Temat: Projekt domu Z36
Projektu domu Z36
Projekt Z36 to ciekawy przykład domu z ekspozycją frontową i atrakcyjnym tarasem nad garażem dostępnym z poziomu piętra. Budynek zaplanowany na rzucie prostokąta zadowoli wszystkich posiadaczy działek, których frontowa ściana domu będzie skierowana od strony nasłonecznionego ogrodu Dodatkowo ciekawym element stanowi ażurowa konstrukcja dachu wsparta na słupkach, osłaniająca frontową ścianę i wejście. Jasna, czysta elewacja z barwionymi elementami drewnianymi w połączeniu ze stalową barierką tworzą formę o współczesnym i ciekawym charakterze, wyróżniającym się w okolicy. Centralnie umieszczony hol na parterze umożliwia komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami (dzienną i nocną). Po lewej stronie znajduje się przestronna łazienka z natryskiem. Po prawej stronie holu zaprojektowano schody na poddasze, a na wprost duży pokój z własną garderobą ułatwiającą utrzymanie ładu i porządku. Duża kuchnia stanowiąca wydzieloną część strefy dziennej połączona jest z częścią gospodarczą. przez spiżarkę można dostać się do pomieszczenia gospodarczego i do garażu, co z pewnością ułatwi rozładowanie zakupów. W garażu przewidziano miejsce na pomieszczenie techniczne z zapleczem gospodarczym lub miejscem do magazynowania opału. Wszystko to powoduje że projekt Z36 jest domem praktycznym i funkcjonalnym w codziennym użytkowaniu. W pokoju dziennym na ścianie frontowej usytuowano duże okna przez co salon w oryginalny sposób został otwiera się i łączy z ogrodem. Ażurowa pergola będąca przedłużeniem połaci dachu spełnia potrójną funkcję: po pierwsze chroni przed uciążliwymi czynnikami atmosferycznymi i sprawia, że pomieszczenie jest widne ale nie przegrzane; po drugie może być miejscem wypoczynku, bądź miejscem spotkań towarzyskich; i po trzecie wpływa na estetykę i niepowtarzalny charakter elewacji. Intymnie zlokalizowane>Pokoje na piętrze są widne, dobrze doświetlone oknami połaciowymi, co powoduje poczucie przestrzeni. Dodatkowo pokoje można doświetlić oknami w ścianach bocznych Atrakcyjny taras może być użytkowany przez rodzeństwo lub w przypadku przeznaczenia jednej z sypialni na pokój rekreacyjny – może stać się miejscem na wieczorne party z pochodniami. Istnieje możliwość zadaszenia fragmentu tarasu pergolą, co z pewnością poprawi walory użytkowe i uniezależni użytkowników od warunków pogodowych. Z36 to niewielki, prosty w budowie i ekonomiczny domek, ciekawy i funkcjonalny, z 4 pokojami sypialnymi przewidziany na działkę z ogrodem od frontu. Spodoba się osobom ceniącym na co dzień wygodę, wypoczynek i rekreację.
Temat: Czy ten projekt jest rozsądny ekonomicznie?
sypialnie i salonik, a poza tym nie mają to być żadne hangary, tylko
niewielki domek jednorodzinny.Oprócz tego garaż, który zostanie
przerobiony na gabinet i... ;-) minimum okien połaciowych. Znalazłem coś
A co zlego w oknach polaciowych ? Taniej wyjda niz te dwie mansardy, o
klopotach dekarskich nie wspominam.
http://www.dobredomy.pl/?id_project=109&infopage=1
I przyznam, że był to ostatni krok przed zrobieniem projektu
indywidualnego. Ale zarówno mnie jak i żonie odpowiada on jak
najbardziej - mamy dwoje małych, póki co dzieci, a budować będziemy w
miejscu odległym od rodzinki, więc i dla gości miejsce musi się znaleźć.
Projektantowi też byśmy mniej więcej to samo zaproponowali i myślę, że o
to właśnie nam chodzi.
Ale co konkretnie Wam sie podoba w tym projekcie ? Bryla, uklad
pomieszczen ? Moze lepiej pojsc do projektanta pokazac mu projekt i
powiedzec: podoba nam sie taki rozklad pomieszczen, aledach za drogi, i
dwa poziomy, zatem prosimy projektanta o zrobienie, zeby byl taki sam
uklad pomieszczen, ale dach byl prostrzy.
Mam teraz pytanie. Czy zaproponowany projekt jest raczej tani w
realizacji? Myślę, że trochę go okroję w kwesti wszelkiego rodzaju
ozdobników - cokoły [wystarczą proste], wykończeń drewnianych dachu
Ale caly czas garaz jest na innym poziomieniz reszta domu co powoduje
pewne komplikacje. Garaz, ktory chcesz przerobic na pokoj :o)
To moze wez dwuspadowy dach, bryle na planie prostokata i daj takie
pomieszczenia jak w tym tu.
Wejście na działkę mam od strony południowo-zachodniej, ale domek
ustawię tak, żeby wejście było od zachodu.
Mnie sie nie podoba kuchnia od ogrodu. Malo to praktyczne jak ktos idzie
droga albo dzwoni do drzwi leciec przez caly dom.
Kuchnia od strony furtki dla mnie obowiazkowa.
Co sądzicie o tym projekcie, o ile komuś zechce się zerknąć. Czy
Te mansardy komplikuja sytuacje, za male, zeby z nich byl pozytek, a
klopot z wykonaniem bedzie.
wykonanie 2000zł/m2 jest realne przy wykonawstwie systemem gospodarczym?
- rejon: woj. małopolskie, powiat gorlicki, górska miejscowość - Wysowa.
Az tak dobrze to cen nie znam,ale mysle, ze bez wykonczenia (plytki,
szafy, umywalki, wanny itp zlewy) OK
Pozdrawiam
Igus'
Temat: Projekt domu Z56
Projektu domu Z56
Projekt Z56 to propozycja ciekawego i niestereotypowego budynku. Budynek zaprojektowano na rzucie zbliżonym do prostokąta. Fantazyjny kopertowy dach, słupy podpierające podcień, oraz przypory – czynią dom efektownym i indywidualnym.
W stosunkowo obszernej sieni można zrobić garderobę i swobodnie przyjąć np. listonosza. W projekcie przewidziano przejście z sieni bezpośrednio do garażu. Przestronny garaż ułatwi np. rozpakowywanie zakupów czy bagaży. W garażu znajduje się pomieszczenie gospodarcze, gdzie można zlokalizować piec. Na tyłach garażu przewidziano także zadaszony podcień z możliwością wyjścia na ogród gdzie, będzie można składować drewno kominkowe lub akcesoria ogrodowe.
Z centralnego holu na parterze mamy dostęp do wszystkich pomieszczeń parteru. W tym pokoju gościnnego i wc z natryskiem. Część dzienną stanowi salon, który jest ciekawie rozplanowany i podzielony na strefy: jadalną i wypoczynkowo-kominkową
Z salonu dostępny jest podcień tarasowy na którym można ustawić swobodnie stół w ciepłe letnie dni. Dla miłośników kina domowego w salonie wydzielono także ścianę na duży TV i multimedia. Przy dużym stole, usytuowanym pomiędzy kuchnią i częścią dzienną, bez problemu usiądzie nawet kilka osób. Dodatkowo przy samej kuchni przewidziano obszerną, wygodną spiżarkę, doświetloną oknem.
Poddasze domu, to wygodna przestrzeń nocna składająca się trzech sypialni i łazienki. W pokojach przewidziano miejsce na szafy. Klatkę schodową jest doświetlona oknem. Duża łazienka ma dostęp do praktycznego pomieszczenia, które można przeznaczyć na pralnię i suszarnie, co ułatwi z pewnością codzienne czynności Pani domu. Alternatywnie można wykonać tam mały pokój rekreacyjny z sauna i domową mini-siłownią.
Projekt przewidzieliśmy także w wersji z wiatą lub garażem (jedno lub dwustanowiskowym). Projekt występuje także w „odbiciu lustrzanym”.
Temat: Prośba o opinie - projekt POEMA
Faktycznie podałem zbyt mało informacji. Już się poprawiam
To moze napisz cos o dzialce, usytowaniu wzg stron swiata, uksztaltowaniu,
wielkosci itp.
Dom sie dobiera do dzialki - ZAWSZE !
Działka ma kształt prostokąta 20,76 x 58. Krótsze boki to +/- wschód i
zachód. Droga dojazdowa jest tylko przy krótszej, zachodniej stronie.
Dzialak jest (mazowiecko) płaska :)
A po co Ci dom ? Ile osob, w jakim wieku, czym sie zajmuja, jakie maja
zainteresowania ?
Dom przeznaczony bedzie dla:
- taty, który cały dzień siedzi przy biurku a po pracy lubi podłubać przy
ogrodzie, rowerze, samochodzie, akwarium itp
- mamy, która podobnie jak tata w pracy spędza godziny przed komputerem a
kiedy z niej wraca przejawia niechęć do siedzenia na d.....
- małego berbecia, który dałby wszystko byle by móc wyjść na podwórko
- planowanego rodzeństwa ww berbecia ...
Ludzi podnoszacych sciany kolankowe nalezy odwodzic od tego zamierzenia w
sposob zdecydowany. Z tej bryly wyjdzie grzybek, chyba, ze wydluzycie
krokwie, ale nie wiem ile teraz maja i czym chcecie kryc dach. Moze sie
nie dac.
Co mnie sie nie podoba:
1. Bardzo drogi dach circa 100 tys.
2. Kuchnia od ogrodu i wejscie przez salon do kuchni i spizarni, czyli z
siatami, w ubloconych butach z samochodu po calym domu (chyba, ze jadacie
na miescie, to nie ma sprawy)
3. Drzwi od kibelka z widokiem na kominek i TV, ale to ktos juz pisal.
4. Schody w salonie - ja nie lubie bo mam dzieci, dorastajace dzieci.
5. Dom nie ma wyraznie okreslonych stron swiata, polnoc moze byc wszedzie.
6. Gosci od drzwi bedziesz do salonu po calym domu ciagnal.
7. Wejscie na strych z sypialni - odwazna koncepcja
Wogole cala Poema, ladne, drogie, pozytku nie ma rzadnego ;o)
No to zasiałeś zwątpienie w moim postrzeganiu tego projektu. Ale to dobrze,
o to mi chodziło, żeby ktoś spojrzał na Poemę w inny niż mój sposób :-)
Pozdrawiam,
Piotr
Temat: Prośba o opinie - projekt POEMA
Działka ma kształt prostokąta 20,76 x 58. Krótsze boki to +/- wschód i
zachód. Droga dojazdowa jest tylko przy krótszej, zachodniej stronie.
Dzialak jest (mazowiecko) płaska :)
To popatrzmy jak wyjdzie na tym Poema.
Wejscie od zachodu. Aby zachowac elementarna logike to garaz od polnocy
i czesc salonu tez od polnocy.
Wychodzi na to, ze kuchnia na poludniowy wschod, salon na wschod,
polnocny wschod, a ten sympatyczny pokoik od poludnia.
Zastanow sie czy to ma sens, jak beda wygladaly te pomieszczenia w
roznych porach dnia i roznych porach roku. Mozna tabelke zrobic :o)
Gora:
Najsloneczniej bedzie w lazience :o)
| A po co Ci dom ? Ile osob, w jakim wieku, czym sie zajmuja, jakie maja
| zainteresowania ?
Dom przeznaczony bedzie dla:
- taty, który cały dzień siedzi przy biurku a po pracy lubi podłubać przy
ogrodzie, rowerze, samochodzie, akwarium itp
Garaz. Nie ma wyjscia na ogrod, to oznacza, ze bedziesz z kosiarka
biegal dookola domu, a zeby wyjac szpadel otworzysz wrota grazowe
(podwojne), lub ze szpadlem przez salon :o)
- mamy, która podobnie jak tata w pracy spędza godziny przed komputerem a
kiedy z niej wraca przejawia niechęć do siedzenia na d.....
Oj, bedziecie mieli jeszcze ochote posiedziec :o)
- małego berbecia, który dałby wszystko byle by móc wyjść na podwórko
- planowanego rodzeństwa ww berbecia ...
:o)
No to zasiałeś zwątpienie w moim postrzeganiu tego projektu. Ale to dobrze,
Znam sie na tym ;o)
BR
Igus'
Temat: Czy ten projekt jest rozsądny ekonomicznie?
A co zlego w oknach polaciowych ? Taniej wyjda niz te dwie mansardy, o
klopotach dekarskich nie wspominam.
Kwestia gustu ;-)
Ale co konkretnie Wam sie podoba w tym projekcie ? Bryla, uklad
pomieszczen ?
podoba się to, że na dole jest kuchnia, salon, sypialnia, spiżarnia,
kotłownia i łazienka, a w salonie na środku domu kominek, który będzie
stanowił źródło atternatywnego ogrzewania obok c.o., a na górze trzy
sypialnie rozsądnej wielkości i o przyzwoitym układzie, poza tym
stryszek, wprawdzie dostępny z łazienki, ale na pralnię i suszarnię
doskonale sie nadaje.
[...] ale dach byl prostrzy.
czy ten dach rzeczywiście jest skomplikowany...?
Ale caly czas garaz jest na innym poziomieniz reszta domu co powoduje
pewne komplikacje. Garaz, ktory chcesz przerobic na pokoj :o)
Nie na pokój, tylko na gabinet... z wejściem z zewnątrz, gdzie zamiast
bramy garażowej wstawię drzwi i okienko - moja praca polega na
przyjmowaniu ludzi u siebie i nie życzyłbym sobie, żeby mi się szwędali
po domu ;-))
To moze wez dwuspadowy dach, bryle na planie prostokata i daj takie
pomieszczenia jak w tym tu.
| Wejście na działkę mam od strony południowo-zachodniej, ale domek
| ustawię tak, żeby wejście było od zachodu.
Mnie sie nie podoba kuchnia od ogrodu. Malo to praktyczne jak ktos idzie
droga albo dzwoni do drzwi leciec przez caly dom.
Kuchnia od strony furtki dla mnie obowiazkowa.
;-) nie bardzo lubimy przesiadywać w kuchni
pozdr.
robercikus
Temat: Archipelag - Seweryna
- zimne ubrania w sieni zwlaszcza przy cienkiej sciance z garazem
* lepiej wiatrolap (a nie sien) zrobic po za ogrzewana bryla budynku
* mamy wtedy pierwszozedne miejsce na hol i garderobe gdzei wychodzac z domu
masz cieple ubrania
- wiecznie wyziebiony wc-t
- przejscie z garazu lepiej prze wiatrolap / sien / hol - nie musisz wracac
do sieni czy garderoby
zeby sie rozbierac
a jak masz pranie w pom gospodarczy to nie robisz slalomu miedzy
przescieradlami :)
- 20m2 bez sesnsownego wykozystanie w holu wokol schodow
- teoretycznie po co 20m2 na pom gosp - niezalezeni co by tam milo byc - ale
to juz kwesti indywidualnych
potrzeb
- sypialnie oddzielona tylko sciana - dobre wygluszenie bo knstrukcyjna ale
jescze leprze gdyby na niej wlasnie
umiescic szafy lub po prostu pom. garderoby i lazinki - ale to wymaga
przeprojektowanie funkcji
ale daje mozliwosc umieszczenia okien nie przy salonie ale z przeciwnej
strony domu lub w oddlaeniu na tej samej
scianie - konfort i cisza - jezeli sie chce - zlezey czego potrzebuje
inwestor
* kuchnia owszem w dobrym miejscu
- do takiego salonu wrzucasz jadalnie i z salonu niewiele zostaje a mozna
lepiej wykozystac powierzchnie i salon
moze byc kapitalny z podzialem na strefy
- salon przeszklony "ze wszsytkich stron" jezeli bedzie od poludnia lub
poludniowego zachodu to bez klimy masz
saune a mozna bardzo rozsadznei pogospodrawoac przeszkleniami i mozesz
miec latem mile nie przegrzane
pomieszcenie a zima sloneczny salon w miejscach gdzei jest to potrzebne -
chbya ze inwestor lubi byc "zalany"
siawtlem
- kominek przy zewnetrzenej scinaei z krotkim kominem - zycze szczescia z
taka wieda projektantowi - to sie
moze nadaje na zewnetrzeny kiminek
- no i ... komin kominka wypad worast na "koszu" dachu i daszku - ciekawe
jak woda splynie - chyba ze ja zle
wiedze
- spizarnia odcinasz mozliwosc dodatkowego okna do gabinetu
- spizarnia - waska i dluga kiszka
* jest rozsadny sposob zeby takie pomieszcenie wykozystac bardziej wygodnie
ale tez wymaga ingerencji w funkcje
- wc i cienka scianka rzy gabnecie - idelany kofort dla uzytkownika
"przybytku" i 100% odglosow z WC dla
znajdujacego sie w gabinecie
-12 zycze szczescie z noszeniem kosiarki po schodach - wygodniej zeby bylo
polaczone z ktoryms z pomiesczen
gospodarczych np garazem akurta w pralni-suszarni nie musi byc brud z
ogrodu
- na poddaszu przydalby sie osobny wc - wyobrazmy sobie ze wszyscy rano
wstaja do pracy czy do szkoly...
- no i mam watpliwosci co do wygody waskich dluich sypialniach poddasza
* ... po za pokojem rodzinnym :)
* wyglad domu niezly
- ale niespojny - prostokaty okien luczki nad niektorymi + 150 tys daszkow +
wypuklosci nad balkonem
"idelanie" - pierwszorzedny kicz
* po prostu troche konsekwesncji i uspokojenia w ksztaltowaniu bryly i
bedzie dobrze
- dach to bez mala 50% kosztow domu ;) zwlaszcza przy dachowce - to juz
lepiej znajdz za te pieniadze
"projektanta" zaprojetkujcie dom jak nalezy
po prostu przemysl czego potrzebujesz w domu jaka masz dzialke jak
funkcjonujesz ty i twoja rodzina
spisz to i idz z tym do projektanta zaplacisz za projekt 10tys (tu dodasz
adaptacje i projekt przylaczy i instal wewnetrzenych jzeli trzeba i
nabiegasz sie po urzedach i zaplacisz z 6tys - wyjdzie nie wiele mniej) ale
i tak zaoszczedzisz dziesiatki tys na budowie i wykanczaniu budynku a mozesz
je spozytkowac na leprza przestrzen
i komfort uzytkowania z dopasowaniem do dzialki i twoich potrzeb bez
zbednych kompromisow
pozdrawiam i zycze jeszcze raz owocnych przemyslen
Temat: Jaki dom (najtańszy) - po raz n-ty ... (nieco dlugie)
Witam wszytskich !
Przeczytalem juz sporo wypowiedzi na grupie,
ale nadal mam pewne watpliwosci. Moze ktos
bedzie mogl mi pomoc, doradzic,cos podpowiedziec ...
A wiec moze do rzeczy.
Planuje w przyszlym roku zaczac budowe domu.
Na razie nie mam jeszcze wybranego konkretnego
projektu, nie mam rowniez dzialki.
Planuje wybudowac nieduzy domek - tak 80-90m2.
Biore rowniez pod uwage nieco mniejsze - np. taki
D06 z katalogu Muratora - czyli ok 77m2. Maximum
to mysle ze jakies 100m2, ale chyba az tyle nie bede
potrzebowal.
Na razie jest nas dwoje, pewnie w przyszlosci bedzie troje,
maksimum to 4 osoby.
Chce wybudowac jak najtaniej - czyli dom na planie prostokata,
lub kwadratu z dwuspadowym dachem.
Jedno z moich pytan - czy w przypadku takiej wielkosci domu
taniej wyjdzie parterowy domek czy z poddaszem uzytkowym?
W przypadku poddasza parter mialbym pewnie ok 50-60 m2, a
poddasze reszte. Jezeli zdecyduje sie na parterowy to na
pewno ne bede probowal dostosowac strychu do zamieszkania.
Moze ktos podejmowal juz taka decyzje i moze mi cos zasugerowac ?
Dzialka pewnie nie bedzie za duza - tak 400-800m2.
Drugie pytanie, to czy uda mi sie wybudowac taki dom
za kwote ok 150.000 (bez dzialki i jej uzbrojenia) ? Chetnie sam bede robil
wiele rzeczy, ale nie znam sie na tym, nie dysponuje tez zbyt
wielka iloscia wolnego czasu (praca), wiec pewnie do roznych
rzeczy bede musial zatrudnic ludzi. Jendak co bede mogl to sie naucze i sam
zrobie :)) W razie czego istnieje
pewnie mozliwosc dolozenia nieco gotowki (pozyczka od rodzicow,
zmiana samochodu na mniejszy i tanszy).
Jezeli chodzi o sam projekt - jest sporo gotowych, i pewnie cos
uda mi sie znalezc i skorzystac, ewentulanie z jakimis malymi
przerobkami. A moze ma ktos na oku jakis gotowiec ? Chcialbym,
aby w domku kuchnia byla otwarta.
Salon koniecznie z kominkiem. Do tego jakies 3 pokoje. Mysle
ze wystarczy jedna lazienka (z ewentulanie osobnym WC). Dodatkowo
jakies pomieszczenie gospodarcze, typu pralnia + suszarnia.
Garaz raczej nie jest mi potrzebny - postawie sobie pozniej jakas
wiate i bedzie musialo wystarczyc :))
Wiem ze wszelkie lukarny, wypusty mocno podrazaja koszt, wiec
nie chce tego typu rzeczy. A jak jest z dachem? Czy dwuspadowy
jest duzo drozszy od 'koperty' ? I jak wyglada koszt np takich
zadaszen,daszkow nad wejsciem i wyjsciem z salonu do ogrodu? Czy to tez
mocno podnosi koszt dachu? Bo bez tego, taki prosty dwuspadowy
dach na domku w ksztalcie prostopadloscianu to tak srednio mi sie
podoba, no ale jak bedzie trzeba ...
Jeszcze inna sprawa to rozne skosy - akurat te mi sie bardzo podobaja
i zastanawiam sie jakby to bylo z kosztami, gdyby np lazienke
dobudowac z boku brylu domu i opuscic na nia skosny dach, tak aby
w srodku powstaly skosy . Albo moze zrobic niesymetryczny dach dwuspadowy,
tak aby z jednej strony powstaly taki skosy - np w lazience i jednym
pokoju. Przez to pewnie stracilbym nieco na powierzchi uzytkowej -
ale zawsze mozna wtedy nieco wiekszy dom postawic. Jednak to wszystko
pewnie sporo podniosloby koszt budowy, wiec tak naprawde pozostaje to
w sferze gdybania ...
To chyba juz wszystkie watpliwosci, jakie mam na poczatku.
Jezeli ktos ma jakies pomysly, podpowiedzi sugestie, chocby na
niektore z nich to chetnie je sobie przeczytam, jesli bedzie
Pozdrawiam cala grupe,
MuzzyK
Temat: norka hobbitów
Czy ktoś budował dom, albo inny budynek bardzo głęboko
osadzony jedną ściana w skarpie - jakie są wady a jakie
zalety? O czym trzeba pamiętać bezwzględnie i jakie są
tego koszty (zabezpieczenie przed wilgocią, ocieplenie
itd). Ciekaw jestem, czy ktoś gdziekolwiek zrobił w
celach mieszkalnych taki bunkier, jak hobbicie na
filmowej wersji władców pierścieni i czy da się w tym
zyć?
Kiedyś wpadliśmy z kumplami na pomysł wynajęcia jednego z
krakowskich fortów i zamieszkania w nim. Podobne klimaty bo
o zbliżonych parametrach - prostokąt otoczony ziemią, z
jedną ścianą widoczną. Zrobiliśmy tam remont (a w zasadzie
jego początek) po czym padliśmy względem kosztów. 100
tysięcy złotych i ogromna ilości pracy poszła w ściany.
Jakby mieć rząd wielkości więcej to coś z tego by było. Ale
też budynek stary (z 1914 r) i mocno zaniedbany. No i
powierzchnia duża - około 400 m2. Człowiek młody to i
naiwny. Tyle pociechy że to znakomita szkoła życia była.
Mimo wszystko mieszkałem tam jakieś 2 lata. Jeśli odrzucić
marudzenie spowodowane np. faktem że pernamentnie nie było
na opał itp czy też nie udało się do końca zrobić ogrzewania
korytarzu itd to nie mieszkało się źle.
Zalety:
1. Bardzo przyjemny mikroklimat (w naszym forcie akurat było
trochę za bardzo wilgotne - ale to efekt przeciekającego
dachu i zaniedbania). Ogromna pojemność cieplna zapewnia
niewielkie różnice temperatur pomiędzy nocą i dniem oraz
przyjemny chłód w lecie. W zimie też są korzyści.
2. Cisza i odizolowanie od warunków zewnętrznych. Jakieś
20-30 metrów od ściany miałem ruchliwą drogą (co gorsza
stromy podjazd z ciężarówkami na I biegu) - wewnątrz nie
było to problemem.
3. Możliwość zorganizowania bardzo przyjemnego ogrodu
przechodzącego w dom (u nas nie było tego tak bardzo widać -
ze względu na niewielkie okna) ale i tak bardzo przyjemnie
było jeść w lecie śniadanie przed fortem. Budynek może być
niski przez co nie przytłacza. Można zorganizować dwa tarasy
- jeden przed ścianą drugi na dachu i połączyć je przejściem.
4. Bezpieczeństwo. Tu jest akurat cecha szczególna fortu.
Nigdzie nie spałem tak spokojnie. 5 sprawnych ruchów aby
zamknąć 5 zasuw stalowych drzwi 20 mm grubości i kompletnie
przestawało mnie interesować kto się tam dobija. Ale i
warunkach mniej ekstremalnych (obfite oszklenie przedniej
ściany) do zabezpieczenia pozostaje jedna ściana - co
stwarza ciekawe możliwości rozbudowy systemu alarmowego.
Potencjalne problemy:
1. Dach. Trzeba zrobić solidny dach i na nim zainstalować
trawnik. Przykład fortów pokazuje że już wiek temu można to
było solidnie zrobić. A teraz technologie poszły do przodu.
2. Odwodnienie. Wokół ścian (zatopionych w ziemi) trzeba
zrobić bardzo solidny system odwodnienia. Patrz jak wyżej.
Uwagi ogólne:
Nie można oszczędzać na: dachu, odwodnieniu, izolacji
przeciwwilgociowej itp. Po prostu przy takiej inwestycji
pojawia się parę miejsc w których bardzo trudno usunąć
usterki (bo trzeba od razu koparki). Sporo prac ziemnych do
wykonania (ale one nie są aż tak bardzo kosztowne).
Koniecznie solidnie sprawdzić warunki geologiczne (ale już
kilkadziesiąt lat temu budowano schrony na bagnistym Polesiu
- stoją do dziś).
Jest problem z brakiem okien w części pomieszczeń. Ale
sprawny architekt (zwłaszcza jeśli dostanie szanse w postaci
np kształtu budynku jako wydłużonego prostokątu) da sobie
radę. Np strefa dzienna przy oszklonej ścianie, komunikacja,
przy ślepiej ścianie: sypialnie (tylko do spania - jak ktoś
potrzebuję czasami spać dzień to sypialnia bez okien jest
znakomitym rozwiązaniem) oraz łazienki/ubikacje/spiżarnie).
Koszty:
wykończenie kosztuje tyle samo co w bardziej ortodoksyjnych
projektach, stan surowy na pewno będzie znacznie droższy.
Bynajmniej nie trzeba stosować wszędzie specjalnego betonu,
austriackie forty są wykonane głównie z cegły, beton w
fortyfikacjach zaś stosowano ze względu na odporność na
ostrzał - przy czym istnieją fortyfikacje z okresu II wojny
światowej (budowane w latach 30-tych przez Niemcy na granicy
z Polską) w których górna część jest wykonana z betonu
natomiast dolna (podziemna) z cegieł. IMHO ceramika byłaby
bardzo dobrym rozwiązaniem, natomiast można rozważyc inne.
Oszczędza się na: ociepleniu, elewacji, oknach, schodach na
poddasze itp. Ale na pewno będzie drożej.
Wnioski:
Jeśli miałbym sporo pieniędzy (500 kzł to rozsądne minimum),
odpowiednią działkę (taką z która taki dom by odpowiednio
współgrał) to bym sobie chętnie coś takiego wybudował.
Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to bardzo proszę bo jak widać
temat mnie mocno interesuje.
P.S. W USA jest trochę willi wybudowanych w podobny sposób.
Pozdrawiam
Grzegorz Szczepanik
Temat: Zabytki sakralne Łomży i ziemi Łomżyńskiej
Budowę świątyni rozpoczęto od pomieszczeń chóru zakonnego i zakrystii, ukończonych w 1784 r. Kościół murowany z cegły, tynkowany. W latach 1856-58 po stronie wschodniej dobudowano doń kaplicę, w której mieści się krucyfiks z kościoła jezuitów w Płocku. Kościół na planie prostokąta jest złożony z dwuprzęsłowej nawy i węższego, jednoprzęsłowego, wyodrębnionego tylko we wnętrzu prezbiterium zamkniętego ścianą prostą. Pod nim mieszczą się dwie krypty sklepione kolebkowo, dostępne z klasztoru, w jednej znajduje się sarkofag biskupa podlaskiego, kapucyna, Beniamina Szymańskiego, zmarłego tu na wygnaniu w 1868 r. Za prezbiterium od północy mieści się chór zakonny.
. Wyposażenie kościoła jednolite, wykonane w latach 1790-8 przez stolarza łomżyńskiego, znanego snycerza Jana Żołdykowskiego (+ 1810), polskiego wójta Łomży za pruskiej okupacji i syndyka, czyli prawnego opiekuna klasztoru kapucynów. Ołtarz główny późnobarokowy z ornamentami rokokowymi z roku 1794, fundacji Franciszka Barzykowskiego. W polu głownym ołtarza obraz "Opłakiwanie pod krzyżem", fundacji Jana Klemensa Branickiego z Białegostoku, hetmana wielkiego koronnego, sprzed 1771 r., namalowany przez Augustyna Mirysa, Szkota, niestety całkowicie przemalowany przez osiadłego w Łomży po II wojnie światowej Węgra nazwiskiem Lórinczy Gyarfas Jeno. W kościele znajdują się trzy ołtarze boczne, w których obrazy malowane przez A. Mirysa wymieniono w 1844 r. Obraz ze św. Franciszkiem otrzymującym odpust Porcjunkuli jest pędzla Szymona Izechowicza, polskiego Fra Angelico. Ambona wykonana przed 1798 r. Obraz nieołtarzowy Adoracja Trójcy św., barokowy, jest z połowy XVII w., zaś Wizja św. Kajetana reatyna posiada sygn. 1844 M. L. Vars.
Dziedziniec przed fasadą na planie elipsy w 1815 r. otoczono murem tynkowanym, .żywionym wnękami zamkniętymi odcinkowo, nad bramą umieszczono figurkę Matki Joskiej, którą w 1859 r. zastąpiono dużą figurą Najśw. Maryi Panny Niepokalanej zostawioną w środku dziedzińca, ufundowaną z ofiar wiernych. Podczas okupacji sowieckiej młody polski komunista strącił figurze głowę - uszkodzenie naprawiono, jak relacjonuje ojciec Atanazy Niziołek. Na jej miejscu w 1966 r. umieszczona została figura Matki Bożej Częstochowskiej dłuta Ferdynanda Jarochy, zaś poprzednią przyniesiono przed klasztor do ogrodu.
W 1925 r. wzniesiono kolegium św. Fidelisa, kapucyna, męczennika, w którym do 1939 r. mieściło się prywatne gimnazjum zakonne i niższe seminarium dla kandydatów do zakonu kapucynów prowincji warszawskiej i dla misji obrządku bizantyjskiego z siedzibą w Lubieszowie na Polesiu. Projekt budynku kolegium opracował znany architekt Stefan Szyller.
Kościół i klasztor odnowione w 1991 r. z okazji IV-ej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski i Łomży, mieszczące w swoich prostych murach liczne obrazy religijne j portrety, czynią wrażenie franciszkańskiego sanktuarium, miejsca zadumy i religijnego skupienia. W katakumbach oprócz biskupa Beniamina Szymańskiego, spoczywają: pierwszy przełożony klasztoru Krzysztof z Wąsosza; Sabinian z Lubartowa (Mikołaj Derecki), on to towarzyszył jako kapelan Romualdowi Trauguttowi przy śmierci w Cytadeli Warszawskiej; świątobliwy ojciec Łukasz z Zaklikowa (Leopold Zaczyński), który się doczekał wyzwolenia Polski w 1918 r.; Teresa z Trzasków Staniszewska wraz z mężem Tomaszem, z rodziny fundatorów i inni.
Źródło tematu:
Maria Kałamajska - Saeed
Katalog Zabytków Sztuki. Województwo Łomżyńskie.
http://www.lomza.friko.pl/zabytki/klasztor_kap.htm
Temat: KOI tylko dla zainteresowanych koi
cytuje
hej
Łukasz,gratuluje pomyslu,checi i zazdroszcze takich mozliwosci,ale jednoczesnie chcialbym
zebys zrobil to mozliwie dobrze,pozwole wiec sobie na kilka rad,moze skorzystarz.
po pierwsze -brak roslin-bardzo dobry wybor,ktory charakteryzuje zbiorniki dla koi(rosliny zmieniaja dobowe parametry wody,oslabiaja dzialanie ewebtualnych lekow,utrudniaja wylawianie koi,te z kolej z zamilowaniem je niszcza.)
po drugie zanim zaczniesz budowe wez pod uwage pare rzeczy
-nieodzownym elementem w profesjonalnym zbiorniku jest drenaz,czyli dziura w podlodze basenu odprowadzajaca wode i zbierajace sie na dnie nieczystosci,warto poniesc koszty i prace i miec pozniej z glowy problemy z gnijacymi resztkami i odchodami-higiena=mniej chorob.
-wodospad to dobry i estetyczny pomysl,chodz ja zastapilbym go(lub probowal zhybrydowac) japonskim wynalazkiem zwanym BAKKI SHOWER(przepraszam ze nie umieszczam zadnych zdjec ale mam klopoty sprzetowe sorry)sa to cztery skrzynie(jak skrzynki na kwity tylko wieksze)wlozona jedna nad druga z nierdzewki z dnem jak sito w skrzyniach sa media czyli porcelanowe porowate walce przypominajace kilbase z pumexu
sa doskonalym siedliskiem dla bakteri nitryfikacyjnych,(mam ich troche w domu po pociecie na male kawalki uzywam ich tez do kubelka w akwarium)koszt rginalu to okolo 1300 funtow,ale polak potrafi i mozna zrobic za grosze np.uzyc takie perforowane koszyki jak sie uzywa w sklepach spozywczych czasami do transporu.gorzej z mediami ale mozna uzyc mase rzeczy 20 lat temu anglicy zaczynali od walkow do wlosow,popularnych plastikowych zmywakow do naczyn itd,zastanawiam sie nad pumexem ale nie znam jego skladu chemicznego.Nad najwyzszy kosz doprowadzasz wode z basenu perforowana rura ktora rozpryskuje sie rownomiernie na zloze,nie ma wedlug mnie lepszego filtru biologicznego,u nas na farmie dzialaja nie czyszczone po dwa lata pobierajac wode bezposrednio zdrenazu dennego przy karmieniu ok 1kg dziennie i obsadzie 100-500 sztuk
baseny z nimi daja zauwazalnie lepszy przyrost masy ryb w stosunku do innej filtracji ale to inna bajka.Mozna to jakos obudowac skala zeby wygladalo naturalnie a wyplywajaca dolem wode przelac przez prog wodospadu.I jeszcze jedno wedlug mnie w tym ukladzie lampa uv nie powinna byc w tym obiegu bo zabijasz pokarm dla bakteri tylko w obiegu filtra mechanicznego,bo takowy tez powinnes przewidziec.
-jak juz wspominalem wczesniej,dobra praktyka jest wylozenie wymurowanego basenu.pianka poliuretanowa,naj taniej i najwygoniej bedzie jesli basen ma ksztalt prostokata,wtedy pianke grob.2cm mocuje sie tylko gwozdiami do muru jak szpilkami i calosc laminuje szklem maluje czarnozielonym zelkotem i gotowe,w przypadku ksztaltow nieregularnych pianke sie natryskuje,pozniej szlifuje-drogie(nie wiem czy w Polsce wogole wykonalne)i strasznie pracochlonne przy szlifowaniu.Taki sposob wydaje sie idealny na polskie warunki bo daje nam izolacje,co wnaszym klimacie jest pozyteczne.
-wydaje mi sie ze kubelek nie jest roziwazaniem problemu(ma swoje wady)lepiej gdybys od razu przy budowie pomyslal o wybudowaniu dodatkowej komory przy zbiorniku glownym w ktorej miescilby sie filtr(cos typu bioklar choc to przestarzala metoda filtracji)a wlasciwie sama komora bylaby obudowa przyszlego filtra.taka komore(powiedzmy 0.75cm szer na 2m dlug przykrywasz deckiem czyli takim drewnianym podestem po ktorym chodzsz a po podniesieniu masz dostep do filtra ktorego normalnie nie widac.
na razie tyle,ciezko tak cos wytlumaczyc na odleglosc,czekam na twoje przemyslenia
witaj tom dzieki za rady tak tez zrobie tylko kilka pytan bo musze przygotowac sobie projekt
zbiornik bedzie w kształcie prostokata sciany jego bedom wymurowane z bloczkow betonowych powiedz mi jesli chodzi o tom panke czy to jest taka iana jak pod panel bo taki mi sie kojazy , to raz dwa czym mam to wymalowac dokladnie chodzi mo o te szklo gdzie to moge dostac w polsce albo wenentualnie jakis odpowiednik dostepny w polsce typu mapej , trzecie pytanie jak wkonac ten odpprowadzenie denne chodzi o to czy uzyc do tego rurek kanalizacyjnych srednicy 50mm czy ciglej rury gdzie wyprowadzic wyjscie tego i czy to ma byc podłaczone pod pompe i z pompy do filtrow . czwarte pytanie zbiornik bedzie w ogrodzie zimowym i pytanko czy głebokosc 1 metr wystarczy . i nie moge zrobic zbiornika tak jak zrozumialem z twojej propozyci czyli zeby krawedz zbiornika byla rowna z posadza z tego wzgledu iz jest zlana duza warstwa okolo 40-50cm betonu jako podstawa pod oranzerie i teraz ciezko bylo by to skuc i wpuscic zbiornik druga sprawa mam dwu letnie dziecko i nie chce tam stwaic jakich plotpw.
co do tego filtra co pisales to znam szczegoly i szczerze muwiac i mialem taki wykonywac do oczka umieszczonego na zewnatrz ze trzy takie stojaki n kazdym po 5 sztuk doniczek kazda z innym materilem filtracyjnym ale to jest prez zime na spokojnie do wykonania .tak jak pisalem umieszcze zdjecia wkrotce zbiornika zewnetrznego . dwa dni temu zaczełem powili rozbierac wodospad kaskade jak kto woli z powodu iz byla malo estetycznie i na szybko wybudowana w zeszłym roku na skarpie powstałej po wykopaniu oczka przez zime i na wisne ziemia opadla i tak powstaly burze pekniecia . i teraz powstnie nowa szerokosci 1,5 metra niecka po ktorej stopniach bedzie splywala woda z wysokosci ponad dwa metry a na poczatku kaskady na samej gurze powstanie pólkole wymurowane ze starej ponad 100letniej cegły czerwonej półkole w ktorym to pOłkolu powstnie zbirnik okolo 300l wylozony np jakimis mediami dodatkowymi typu zeolit lub lava do przemyslenia woda wychodzac juz z filtra bedzie wplywala do tego półkola półkole bedzie sie napełnialo woda i jena z karwedzi bedzie nizej od tej tylniej i cała tafla woda bedzie spływala do oczka z wysokosci dokladnie 2.65m .jeszcze cofne sie woda wpadajaca do tego pólkola a zarazem poczatku wodospadu za pomoaca weza karbowanego srednicy 50m bedzie na jego koncu a juz w tym polkolu zalozony trojnik i z trunika bedzie rozchodzila sie w prawo i w lewo rurka srednicy 32 m od spodu nawiercon aby jescze dodatkow natleniala wode wpadajaca do tego połkola wypelnionego roznymi mediami filtracyjnymi . calosc oczywisce podswietlona i to sa moje plany ktore zostana wykonane za okolo 2tygodnie juz na gotowa gdyby ktos mial cos do dodania jakis pomysl to czekam na inspiracje moze uda sie cos dodac poprawic
[ Dodano: 2008-07-28, 17:10 ]