Wyświetlono wiadomości wyszukane dla słów: projektowanie ogrodów zdjęcia
Temat: O programach komputerowych
Będzie osobiście i wspomnieniowo
Jak zaczęłam się udzielać na pl.rec.ogrody, czyli gdzieś w 98 roku, to programy komputerowe do projektowania ogrodów dopiero startowały. I jeden z kolegów rzucił myśl, żeby nabyć. Publicznie przyznaję się do piractwa - zrobiliśmy zrzutkę, on skopiował i z 6-7 osób ten program ma. 3D Landscape się to nazywało i składało się z 4 modułów:
a) projektowania ogrodu
b) projektowania altanek i tarasów (konstrukcje z drewna)
c) encyklopedii roślin
d) nie pamiętam czego:) - aha, nie, już wiem. Można było sobie zeskanować zdjęcie ogrodu, wprowadzić i zacząć nanosić nowe nasadzenia.
Próbowałam wprowadzić tam mój ogród. Tyle że to się wszystko rozbijało o jeden problem - ja nie mam umiejętności rysownika. I tu nie ma znaczenia, czy jest to kartka papieru i ołówek, czy mysz i monitor. Albo ma się ten zmysł, albo nie.
Poza tym ten program miał wady. Nie można było np. zrobić powierzchni nachylonych. Nie było w nim wielu roślin, które uprawiamy. No i wizualizacja zmian wyglądu roślin po czasie była po prostu tragiczna.
Zresztą, inne były rozdzielczości monitorów i całość wyglądała po prostu sztucznie.
Tak że przez parę lat właściwie używałam tylko tej encyklopedii roślin, która tam była. teraz już nie, bo program nie chodzi pod W2K, nie chodzi pod 1200x1024, no a poza tym Internet się rozrósł i wiadomości o roślinach można znaleźć w innych bazach danych.
Pozdrawiam, Basia.
Temat: Nowy portal florystyczno-ogrodniczy www.e-florystyka.pl
Witam,
Zapraszamy na forum i portal florystyczny www.e-florystyka.pl.
Znajdziecie tu informacje m.in. na tematy: florystyka, florystyka ślubna, bukiety ślubne, ogrody, projektowanie ogrodów, ogrody zimowe. Możliwość dodawania postów, ogłoszeń oraz zbudowania własnej galerii zdjęć.
Pozdrawiam
Anna
Temat: Chciałbym to wiedzieć - dworek przy ul. Ziemowita
Byłem dzisiaj u konserwatora zabytków w baszcie kotwiczników . Jedyne co mieli to dwa zdjecia dworku z 1989r., ale i to mnie bardzo ucieszyło. Widać, że dworek musiał niegdyś być naprawdę ładny-piękna weranda, okna z okiennicami podobnie jak w dworku Sierakowskich w Sopocie, facjatka z ciekawymi płaskorzeźbami po bokach przypominających talerze (nie wiem, moze to się jakoś fachowo nazywa) no i oczywiscie pozostałości ogrodu, który na zdjęciach był ciekawy, a jaki dopiero musiał być przed laty, gdy mieszkał tam mistrz projektowania ogrodów (z ksiazki adresowej Gdańska z 1938r.). Szkoda że po wojnie zamienili go na małe mieszkania dla niższych warstw, dobudowali szpetne przybudówki, ogród zaniedbano...ehh...a dzisiaj nie pozostała z dworku nawet cegła ....oczywiście me poszukiwania nadal trwają i ciągle jestem głodny nowych informacjii o nim
Temat: 1
Dzięki, Foxtrot za wszelkie namiary . O plan na pewno poproszę, choć p. Kosik już uprzedził mnie, że nie będzie to taki plan szczegółowy typu: tu w rogu rośnie sosna kamczacka, a pół metra dalej świerk Conica, itp. (zresztą taki plan jest mi niepotrzebny). Bardziej zależy mi na pewnych ogólnych przedsięwzięciach typu: tu skalniak, tam podwyższona rabata okolona kamiennym murkiem, tu strumyk, a tu krasnal Zresztą szczerze mówiąc mam podobny gust co pan architekt i już kilka razy zdarzyło mi się, że widzę w "Ogrodach" albo w "Ładnym domu" zdjęcia ogrodu, myślę: bomba, o to mi chodzi, taki (taką rzecz) chciałabym mieć, a potem czytam, że ogród zaprojektował i wykonał p. Kosik . A co do komputerowych programów do projektowania to ze wstydem muszę wyznać, że kompletnie sobie z tym nie radzę Ale za zdjęcia roślin wielkie dzięki, bo tej wiedzy nigdy dość .
Temat: ogród
poza tym znalazło się miejsce na murowany grill to marzenie moich rodziców, ale zawsze brakuje czasu na jego budowanie ;]
mój ogród jest dość duży, są skalniaki, dwa murki kamienne, pergola,ukochany taras, pełno drzew krzewów, mnóstwo kwiatów itp.
uwielbiam mój ogród normalnie. tylko dużo przy nim roboty.
czasem to mam wrażenie patrząc na niego, że moja mama minęla się z powołaniem bo powinna projektować ogrody.
jak zrobię zdjęcia to wsadzę ;D
Temat: O G R O D Y
Projektujemy i urządzamy ogrody przydomowe
oraz tereny zieleni.
http://www.kki.net.pl/ogrody/
Czy wiecie czyj to adres ?
Proponuje wyslac im DUZE listy.
Ze zdjeciami ogrodow w attachmentach.
Temat: dam pomysł -szukam realizatora
Witam,
W ramach realizacji własnych planów szukam chętnych do poniższego tematu ;
-wizualizacja dla istniejacych obiektów typu domy ,hale itp ;
--na bazie zdjęć obiektu wykonanie 'zdjęć' obiektu po wykonaniu remontu/przeróbek itd
-wizualizacja projektów otoczenia -projektowanie ogrodów itp
-- wszystko na bazie zdjęć stanu istniejącego
- wizualizacja po pomiarach /obmiarach ( o ile etap I nie bazuje na dokładnych danych typu wymiary ,o tyle na tym etapie całośc jest powtórzona z dokładnym opomiarowaniem)
Do realizacji tego tematu szukam osoby/osób znających to zagadnienie ,najlepiej z uprawnieniami do wykonywania/zatwierdzania projektów
-posiadających narzędzia do tego typu prac
-mogacych przedstawic na przykładzie próbke swoich umiejętności
-najchetniej znających j.obcy ze względu na zlecenia spoza Polski
Zasady współpracy do uzgodnienia
Temat: wykonam projekt ogrodu _ Kraków
Pracownia Architektury Krajobrazu
Ogród to nasza pasja.
Absolwenci Architektury Krajobrazu zapraszają do zapoznania się z ich szeroką ofertą projektową. Jako specjaliści od kształtowania terenów zielonych proponujemy nasze usługi od tworzenia koncepcji przez szczegółowe rysunki techniczne aż po nadzór wykonawczy.
Państwa zadowolenie jest dla nas celem.
Po przesłaniu zdjęć terenu robimy przybliżoną wycene usługi.
Projektujemy
ogrody prywatne
balkony, tarasy
tereny użyteczności publicznej
adaptacja dziedzińców
mała architektura
place zabaw
Temat: Ogród
Jesli chodzi o rosliny, to my mamy cala mase - ogrod byl projektowany i urzadzany, kiedy mielismy poprzedniego kota, ktoremu nie wolno bylo absolutnie wychodzic, wiec roznorodnosc roslinna zostala. I na razie nic ich nie kusilo, ale tez zawsze sa w ogrodzie z kims, co znacznie zmniejsza ryzyko wcinania roznych roslinek. Woliera moze byc dobrym rozwiazaniem na ten problem. No i wypuszczajac tam koty nie musisz ciagle ich pilnowac :)
Pomyslow na projekty jest pelno na stronach przeroznych hodowli. Ja najwieksze woliery widzialam w Koc-Polu. Koty tam nie maja boksow, chodza wolno a kiedy jest ladna pogoda maja wolny dostep do ogromnej woliery, a tam pienki, polki i cala masa innych atrakcji :) Na stronie sa chyba zdjecia z czasow, kiedy woliere urzadzano.
Temat: ul.Łąkowa/Sadowa - poszukuję zdjęć
Witam,
poszukuję historycznych zdjęć budynków, które istniały przy ul.Łąkowej, w części ulicy pomiędzy Podwalem Przedmiejskim a Długimi Ogrodami.
Projektuję tam budynek, teren jest pod ochroną konserwatorską i potrzebuję historycznych materiałów do wykonania studium historyczno-urbanistycznego.
Jeśli ktoś posiada jakieś mapy, skany pocztówek czy zdjęć będę wdzięczny za pomoc.
Maciek
Temat: Próbuję odbić się od dna-spowiednik odchudzania wg.Lunki !!!
JOLU --DOBRZE,żE JUż LEPIEJ
I dodrze ,że trafiłam na to forum moje diety kończyły się fiaskiem ,bo nikt mnie za uszy z doła nie wyciągnoł.dlatego teraz musi sie udać
Wiem ,że masz ogród (o którym ja tylko marzę) a widziałam wczoraj w MURATORZE program do projektowania ogrodu jest tam 2000 roślin.
Dziś u mnie zimno tylko 4 stopnie za to słonko się przebija zasnute mgiełką zapowiada się miły dzionek.
POZDRAWIAM SERDECZNIE BOGDA
Temat: PROJEKTOWANIE-OGRODOW.EU
Hej wszystkim
Pomyślałam sobie, że to dobry temat na ten wątek (nawet tak samo się nazywa ). Mianowicie chodzi mi o nową stronę tego portalu ogrodniczego - wszystko ładnie zrobione i chciałam się dowiedzieć co inni o tym myślą. Jak dla mnie to komputer mi trochę zwalnia, ponieważ wszystko to jest zrobione tą techniką animacji (tak się dowiedziałam, że to jest tym spowodowane ). Poza tym strona jest bardzo przyjemna dla oczu, można się zapoznać z pracownikami oraz projektami jakie do tej pory wykonali. Wszystko uzupełnione ilustracjami oraz zdjęciami jeśli jest dany projekt sfinalizowany. Po takich wykonaniach, aż sama bym chciała mieć taki ogród, tylko musiałabym się zgłosić do biura projektowego.
Co myślicie o nowym projekcie tej firmy?
Temat: Ślub kościelny, może tylko cywilny, czy w ogóle bez?
U mojego taty w Domu Kultury, w mym mieście rodzinnym, zrobili teraz salę, w której można brać ślub cywilny i o ile się nie mylę, to kobietki zakładają suknie ślubne i robią zdjęcia w ogrodzie przed Domem Kultury, bo tam jest naprawdę pięknie (się pochwalę, że mój ojciec projektował ;P), więc chyba nie jest to jakimś problemem. Tak się utarło, że na cywilny to trzeba skromniej, ale nikt mi nie zabroni sukni ślubnej ubrać, zwłaszcza, jeżeli nie chciałabym kościelnego
Temat: ogród zimowy
| Gdzie można poczytać więcej o ogrodach zimowych? W planie za kilka lat
| zakup działki i budowa. Szukałam, ale wszystko co można znaleźć to fotki-
Znam osobiscie czlowieka, ktory zajmuje sie budowaniem ogrodow zimowych.
Jest z Osielska k./Bydgoszczy ale z tego co mi wiadomo stawia te ogrody
takze w Niemczech wiec mysle, ze i inne lokalizacje w Polsce nie stanowia
problemu. Firma nazywa sie "Hiller". To co ma zaprezentowane w swoim
salonie wystawowym wyglada bardzo estetycznie i solidnie. Znalazlem jakies
szczatkowe zdjecia tutaj
http://www.k2projekt.com/index.php?_s=30&_p=10
Po Nowym Roku moge poprosic go o dokladniejsze zdjecia.
Pozdrawiam. Tomek.
To co dałeś to nie ogrody zimowe.
Zresztą wystarczy pogóglać "ogrody zimowe " i zgłosi się 1000 firm
projektujących i wykonujących.
MS
Temat: Sala Sevilla w Niwnej k. Rawy Mazowieckiej
Widzieliśmy już zdjęcia projektowe sali (z reszta już zostało tylko wykończenie i ogrody), u nas w okolicy na prawdę jest ciężko z salami, a tego co nam proponują właściciele sali za tą cenę nie znajdziemy nigdzie u nas w mieście.
Sala jest na prawdę okazała, w formie. Byliśmy u właścicieli w domu i osoby które pracowały przy projektowaniu ich domu i ogrodu pracują też przy sali. generalnie sala mógłby już być otwarta na sylwestra, ale właściciele stwierdzili, że otworzą ją dopiero jak będzie już wszystko perfekcyjnie zrobione. I to mi się podoba
Są to młodzi ludzie, którzy brali ślub chyba dwa lata temu więc wiedzą czego poszukują przyszłe małżeństwa na ten jedyny dzień
Zespół też wzięliśmy z między innymi ich polecenia, teraz będziemy się bawić zarówno z właścicielami jak i zespołem na jednym weselu w maju:) A w styczniu możemy sobie jechać i oglądać wszystko na sali i w pokojach
Poza tą salą są jeszcze u nas w mieście dwie sale, które nam do gustu nie przypadły, chociaż gdybyśmy nie mieli wyjścia to którąś na pewno byśmy wzięli...
teraz nasi rodzice spotykają się w sobotę a potem wybieramy się podpisać umowę z salą
Myśleliśmy też o tej sami, ale ostatnio słyszałam, że z właścicielką są problemy, poza tym jak pojechaliśmy zapytać sie o kilka rzeczy i o termin to przywitała nas w progu rzucała takie odpowiedzi od niechcenia po czym powiedziała ze jak sie zdecydujemy to ona nam wszystko opowie. Już kilka par zrezygnowało z jej usług i przeszło do tej sali co mamy będziemy mieć mimo ze mieli zapłacone zaliczki...
edit: zmieniłam tytuł wątku
Pusiak
Temat: 1
Dziękuję,za odwiedziny mojego ogródka.
Gosiu te żółte szachownice są dość oporne w rozmnażaniu,rosną już dobrych kilka lat,bo sadziła je teściowa i jak widać na zdjęciu, w dalszym ciągu jest ich kilka, a pomarańczowe rozmnażają się jak na drożdżach.
Piotrek hiacynty robią wrażenie ale to również zasługa teściowej. Kupowała i sadziła je,gdy były jeszcze mało znane. Były różne kolory ale zostały te najwytrzymalsze. Teraz rozrosły się po różnych zakątkach ogrodu. Zostawiam je, bo mi również się podobają i zamierzam powiększyć kolekcję o inne kolory.Pachną ładnie ale trzeba się do nich pochylić.
Lilu rozrosną się szybko, bo hiacynt daje sporo nowych cebulek,tak było u nas.
Elu wilczomlecz to bylina,rośnie u mnie 3 rok i byłam zachwycona kwitnięciem. Bo po raz pierwszy jest tak obfite. Jedna wada,że jest trująca. Podobno się rozsiewa ale jeszcze mnie nie zaszczyciła siewkami. Dziękuję za życzenia.
Jestem bardzo zła , bo mam sporo pracy, a tu położyło mnie do łóżka. Nakupowałam trochę różnych roślinek i co niektóre czekają na posadzenie, a ja rozłożona na łopatki
W tym roku dostałam w prezencie od teściowej ostatni jej skrawek ziemi do uprawy . I z mężem już co nieco posadziliśmy a reszta czeka. Ale może to ma i dobre strony bo mam czas na przemyślenia i projektowanie, a czekam jeszcze na dostawę zamówionych roślin. Jeszcze raz bardzo dziękuję za wszystkie słowa uznania.
Temat: LUDEK>PRO>STD
Witam
Pracowity dziś dzień miałem /12 godzin w warsztacie/
Wszystko przez te STD.
Zrobiłem dziś nowego standarda ale 2 razy większego.
Jest to prawdziwy ZIRKON
na którym opierałem się
przy projektowaniu kopyta STD.
Chyba jest duże podobieństwo.
Tylko ten węgiel.
I jeszcze jedno ujęcie
pokazujące różnicę w wielkości.
Wczoraj pisałem o "czarnej mambie"
Jest gotowa.
Do sklejania pokładu z dnem używam klamerek jak na zdjęciu.
Są rewelacyjne. Do kupienia w sklepach z artykułami biurowymi.
Wczoraj także pisałem o tuningu gażnika ASP. Kółeczka będą w Ślesinie gratis.
Z pozdrowieniami
LUDEK
p.s. ....pamiętajcie o ogrodach przecież stamtąd wyszliście.....
Temat: 1
Harwi,
jeśli jest tak jak mówi Twoja sąsiadka z "pola", to czeka Cię budowa wysokiego ogrodzenia. Sarny są dość skoczne. Widziałam kiedyś uciekającą przed ludźmi sarnę w naszym ROD. Te niskie ogrodzenia (najczęściej metrowe) nie były dla niej wielką przeszkodą.
Tutaj przykład mojej bezmyślności i kierowania się wizualnymi aspektami w projektowaniu. Brama na moje życzenie ma stopniowaną wysokość, płot ma ok 1 metra wysokości, a brama centralnie jeszcze mniej (ok. 60-70 cm). Przecież to istne zaproszenie dla zwierząt i nie tylko. Kiedyś zimą na śniegu znaleźliśmy w tym miejscu kępkę sarniej sierści, tropy i obgryzione gałązki jabłonki potwierdzały "wejście intruza".
Zdjęcie bardzo archiwalne
Harwi, myślę, że jeśli masz odpowiednie podejście, to poradzisz sobie z tą sytuacją. A ja jestem przekonana, że tak całkiem od natury to się odgrodzić nie możemy. A przecież jeśli kocha się ogrody i naturę, to się ma i wyrozumienie szczególne dla tej dzikiej.
A sąsiadce to pozazdrościć tych widoków.
Temat: projektowanie ogrodow
studentka architektury zaprojektuje ogrody, wjazdy, alejki przy domu badz firmie.Pracuje w domu, wszelkie informacje na temat np. swojego ogrodu(np wymiary,i/ lub zdjecie) i co chcielibysmy w nim miec prosze pszeslac na maila mkrywult7@gmail.com
Temat: Co nam wyborcom obiecali KWW "Gmina zasługuje na więcej"
Zrobię, zrobię. Już nawet zacząłem. W internecie jest mnóstwo zdjęć, jest nawet program na komputer do projektowania ogrodów. Na pewno nie będzie tam plastikowych, ani gipsowych potworków.
Temat: Program do projektowania ogrodu?
Tak jak w temacie skad mogę sciągnąć?
Np. Wymarzony Ogrod = 350 MB.
Ludzie udostepniaja to w sieci P2P.
Moze ktos tego uzywal? Prosze podzielic sie spostrzezeniami.
Nie wiem czy warto na to czas tracic.
Pozdr. Zbyszek
Zalaczam krotki opis, ktory dolaczony jest do udosteopnianego obrazu:
Wymarzony Ogród to pierwszy na rynku polski multimedialny program
do projektowania ogrodów. Łatwy w obsłudze interfejs, dwa tryby
oraz baza z ok. 5000 roślin to tylko niektóre z zalet tego
programu. Użytkownik może zaprojektować ogród od podstaw tj.
od określenia wielkości działki i ukształtowania terenu.
Teren można kształtować w "Edytorze wysokości" wstawiając
punkty lub linie wysokościowe.
Oprócz roślin użytkownik ma do dyspozycji "Bibliotekę obiektów"
tj.: domy, altany, szklarnie, meble ogrodowe, akcesoria ogrodowe,
czy stawy i baseny, których gabaryty można swobodnie edytować.
Dodatkową zaletą programu jest możliwość importu domków zrobionych
w programie ArCon od wersji 4.0. W przeciwieństwie do innych tego
typu programów na rynku Wymarzony Ogród zawiera bazę roślin
wzbogaconą o najważniejsze informacje przydatne dla działkowców
hobbystów tj. m in.: mrozoodporność, wilgotność podłoża,
siła wzrostu, struktura podłoża, czy oświetlenie. Zdjęcie
zamieszczone do każdej rośliny oraz mnogość opcji wyszukiwania
znacząco ułatwią zaprojektowanie własnego ogrodu.
Temat: [RS] Garden Composer 3D PLUS PL
Garden Composer 3D PLUS PL
INFO
Nazwa programu: Garden Composer 3D PLUS
Producent:LK AVALON
Kategoria: Projektowanie ogrodów
Język: polski
Wymagania sprzętowe: PC z procesorem min.600 MHz,256 MB pamięci operacyjnej
Windows 98/ME/XP/2000/NT
OPIS
Garden Composer 3D PLUS a w nim wszystko co potrzebne, by zaprojektować a potem dbać o ogród:
ENCYKLOPEDIA ROŚLIN
Zawiera: 9.000 roślin, 370 chorób, 15.000 zdjęć.
Nazwy: polskie, łacińskie, klasyfikacja.
Opisy, cechy, wymagania, zastosowania.
Całoroczna kolorystyka.
Dokładne kalendarze pielęgnacji.
Choroby, leczenie i profilaktyka. Pochodzenie roślin i ich środowisko naturalne.
Możliwość Wprowadzania własnych informacji, dopisywania nowych roślin, edycji i druku danych.
Szybkie i łatwe wyszukiwanie według najróżniejszych kryteriów estetyczno-użytkowych.
PROJEKTANT OGRODÓW
Bogaty w funkcje i możliwości edytor graficzny do projektowania.
Pozwala kształtować rzeźbę terenu, projektować na podstawie zdjęć lub szkiców terenu. Umożliwia projektowanie roślin w pomieszczeniach i na fasadach.
Zawiera kreator ogrodzeń i budynków oraz ogromną bazę gotowych elementów wyposażenia. Używa realistycznych obrazów roślin. Umieszcza w projekcie budynki, ogrodzenia, drogi, oczka wodne itp., tak by zachować zgodność z rzeczywistością. Posiada rozbudowane opcje druku i eksportu projektu.
WIDOK 3D
Realistyczny widok na każdym etapie projektowania. Pozwala zobaczyć wygląd ogrodu w wybranym miesiącu, a nawet za kilka lat.
Doskonale obrazuje zmienną kolorystykę roślin oraz ich rozrost. Świetna integracja z Projektantem umożliwia natychmiastową wizualizację projektu. Przy pomocy myszki można wybrać się na wirtualną przechadzkę po ogrodzie!
INSTALACJA
1.Rozpakuj
2.Zampntuj obraz mds w D.T Lite opcje włączone RMPS i SecuROM
3.Zainstaluj G.C.3D plus / G.C. Samouczek
4.Odmontuj obraz G.C.3D plus na jego miejsce zamontuj obraz mds baza roślin
5.Program działa z obrazem mds baza roślin w napędzie D.T.Lite
Temat: "Zielona planeta" Jarka Anety i Igorka
Powoli nadrabiam zaległości w oglądaniu "Zielonej planety" Yaro.
Jarek przedstawiasz kwiaty ale myślę że tworzenie ogrodu odbywa się przy potężnym
wsparciu twojej LP (Lepszej Połowy) Tak to wyglądało także w moim 15-letnim
"flircie" z ogrodem.
Bogactwo odmian tulipanów. na waszych zdjęciach zachwyca. Brakuje mi jednego - opisów pod zdjęciem jaka to odmiana. Piszesz Yaro, że masz taki sielski, wiejski ogródek. Sam akurat bym się obraził gdyby ktoś tak nazwał mój nieduży ogród. Dlaczego? Bo projektowałem moje rabaty, zestawiałem rośliny, kolory biorąc za przykład angielskie ogrody/ogródki. (Nota bene mieszkam w centrum dużej wsi ) Wracając do twojego ogrodu to przecież w typowych wiejskich czy rustykalnych ogródkach jak je nazywają fachowcy, nie ma takiej ilości nowoczesnych, rozmaitych odmian kwiatów. Dotyczy to wspomnianych tulipanów jak i wspaniałych liliowców które pokazałeś.
W hodowli tych ostatnich przodują Amerykanie. Czyli masz po trosze ogród w stylu jUeSej A dla porównania w tym moim wątku kwietniowy ogród z tulipanami wygląda tak jak to jest na wsiach. Dominują dwa kolory czerwony i żółty tutaj
Może masz Yaro zdjęcia tych ładnych tulipanów w grupie na rabacie?
No dobrze to tyle moich pierwszych spostrzeżeń.
Oczywiście nie traktuj Yaro tych moich spostrzeżeń broń boże jako krytyki. Rozwinięcie pasji ogrodowej w ciągu 5 lat tak jak w twoim przypadku jest godne podziwu i winno być brane za przykład.
P.S. Jeśli masz nazwy swoich liliowców to podaj. Ciekawi mnie też gdzie kupujesz/zamawiasz te odmiany.
Pozdrówka
Temat: rozmieszcenie domu i garzu na działce
| rozmieszczeniem, położeniem garażu, studni, tarasu... np idę i mówię ma
| być jak na tym zdjęciu :)...
moze idz z tym zdjeciem po dyplom na Wydzial Architektury najblizszej
Politechniki - jak widac projektowanie architektoniczne masz juz opanowane
Zz
Jest w tym coś racji - aby zamówić dom trzeba zostać architektem.
Rozmawiałem z kilkoma architektami i - jeden nie miał pojęcia co to
rekuperacja, drugi zawzięcie twierdził, że to bzdura. Inny, jedyny
materiał na ściany jaki znał i polecał to suporex...
Znowu inna Pani architekt - stwierdziła, że mamy XXI wiek i
zaproponowała mi taki dom - ogrzewanie prądem, przeszklone ściany,
specjalne okna..., aż strach pomyśleć o kosztach - nie tylko budowy ale
i eksploatacji...
Tak czy inaczej nie znam się na budowaniu, nie nam się na projektowaniu
i nie mam pojęcia (tzn. jakieś małe mam) co można, a co i jak powinno
się robić. Np. ile minimalnie powinien być odstawiony dom od płotu aby
można było zawrócić tam samochodem, ile pozostawić miejsca za domem aby
ładnie wyglądał ogród...
I nie chodzi mi o dokładne parametry a po prostu ot tak widzę rysunek,
działka ma 30 na 30 m i widzę rozmieszczone na nim elementy dom, ogród,
śmietnik, garaż, miejsce do zabawy dla dzieci (piaskownica huśtawka)
W zasadzie zajmie się tym architekt - jednak chciał bym zaoszczędzić
jemu czasu, a mi rozczarowań.
Pojawiają się głosy, że a to różne są działki i oczekiwania - a mi się
wydaje, że łatwiej jest zrobić prosty rysunek, nawet na kilkanaście
sposobów niż zaprojektować dom i rozmieszczenie pomieszczeń.
Skoro można stworzyć kilkadziesiąt tys. projektów domów dla różnych
upodobań i warunków - to chyba mniej kłopotliwe jest zrobienie kilkuset
przykładów jak dom i inne budynki powinny być usytuowane na działce.
Szkoda, że nie znacie lub nie ma takich opracowań
Pozdrawiam Ariusz
Temat: Rozdzielnice elektryczne - przykłady estetycznych wykonań.
Witam serdecznie.
Przyznam się szczerze, umieściłem zdjęcia rozdzielnicy po bardzo długim zastanowieniu.
Jest to jedna z wielu tego typu rozdzielnic zamontowanych przez zemnie w ostatnich latach.
Przewidziałem, w 100% że pierwsi odezwa się âźeksperciâ i w jaki sposób zostaną one opisane.
Proszę Pana, trafił Pan w dziesiątkę, u nas na Pomorzu też montuje się 3 (słownie trzy) bezpieczniki przelicznikowe w układzie zasilania trójfazowego.
Od pewnego czasu obowiązuje u nas dowolność stosowania norm, to fakt - może projektant powinien dopasować sobie jakąś normę z krajów trzeciego świata. Kto wie może tam daje się np. 40 bezpieczników przelicznikowych?
A może zasilić ten dom z pięciu transformatorów?
Przykro mi, ale z amperażem - nietrafione. U nas nie ma tyle węgla, co na Śląsku, głównym nośnikiem energii jest jednak prąd i zabezpieczenia przelicznikowe projektowane są selektywnie. W tym przypadku S 301 D 50 A. Ponadto budynek ma własne źródło zasilania.
( słownie jeden agregat)
Rozdzielnica została wykonana zgodnie z projektem, którą zaprojektowały osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Po uprzednich konsultacjach z każdym, kto był przewidziany w procesie budowlanym obiektu.
W rozdzielnicy znajduje się wyłącznik główny siec-agregat, układ zabezpieczeń przepięciowych, 9 wyłączników różnicowo prądowych, oraz zabezpieczenia przeciążeniowe.
Układ sterowania brama wjazdową, układ sterowania podlewaniem ogrodu, układ sterowania oświetleniem zewnętrznym domu i ogrodu, układ sterowania zaworami grzejnymi w poszczególnych pokojach, system video domofonu i system alarmowy jak widać.
Rozdzielnia jest wyższa o 1200 mm, czego nie widać na zdjęciach, lecz nie mogę opisać, co się tam znajduje.
Jeżeli ktoś zmieści to w mniejszej rozdzielni, lub chce dokładać człony wysuwne to gratuluje zręczności i etyki zawodowej.
Widać Przyjemniejsza jest praca i na pewno bardziej Popłatna w obiektach, które prezentowane są na Pańskich fotkach. Życzę powodzenia i przyjemnej pracy.
Pozdrawiam.
Temat: PROPOZYCJA : pl.misc.architektura
propozycja utworzenia nowej grupy news dot. architektury, calkowiecie
wstepna do dyskusji.
Nazwa grupy: pl.misc.architektura (... chociaz by bylo lepiej
pl.rec.sztuka.architektura, ale zdaje sie, ze w tej chwili to
niemozliwe).
Krotki opis: teoria architektury.
Moderowana: NIE
Opis: Grupa poswiecona architekturze jako takiej, estetyce
architektonicznej, historii architektury, konkursom, realizacjom,
architektom i ich tworczosci, wydzialom architektury, warsztatom
studenckim, konferencjom etc.
Dozwolone sa takze dyskusje z zakresu projektowania wnetrz, mebli,
rysunku architektonicznego, materialoznawstwa i konstrukcji ale z punktu
widzenia estetycznego a nie technicznego (!), kolorystyki, prawa
budowlanego.
Widze tu takze miejsce na ogloszenia o nowych stronach internetowych (i
ich aktualizacjach), publikacjach itp. dot. architektury, ogloszenia
organizacji takich jak UIA, SARP, EASA, OSSA itp.
W przyszlosci (moze nawet bliskiej) moglyby zaistniec takie grupy jak
architektura.urbanistyka, architektura.wnetrz, architektura.krajobrazu,
architektura.historia itd/itp...
Tematy zabronione: ogolnie pojete zagadnienia stricte techniczne, nie
wplywajace na estetyke obiektu, czyli techniki budowlane, konstrukcyjne,
wykonawstwo itd. (istnieje juz pl.misc.budowanie)
Zabronione jest takze wysylanie listów zawierajacych jakiekolwiek
binaria -- programów/zdjec itp, jakikolwiek spam oraz dyskusje nie
zwiazane z tematem grupy. Nie jest to takze miejsce na ogloszenia
reklamowe, nawet jesli sa zwiazane z tematem grupy, co nie dotyczy ofert
wspolpracy.
Ogloszenie:
pl.news.nowe-grupy
pl.announce.newgroups
pl.misc.budowanie
pl.rec.ogrody
pl.sci.geodezja
pl.comp.cad
Czas trwania: dwa tygodnie
pozdrawiam,
michal jonca / miguel
http://www.jonca.w.pl
Temat: PROPOZYCJA : pl.misc.architektura
POPIERAM
propozycja utworzenia nowej grupy news dot. architektury, calkowiecie
wstepna do dyskusji.
Nazwa grupy: pl.misc.architektura (... chociaz by bylo lepiej
pl.rec.sztuka.architektura, ale zdaje sie, ze w tej chwili to
niemozliwe).
Krotki opis: teoria architektury.
Moderowana: NIE
Opis: Grupa poswiecona architekturze jako takiej, estetyce
architektonicznej, historii architektury, konkursom, realizacjom,
architektom i ich tworczosci, wydzialom architektury, warsztatom
studenckim, konferencjom etc.
Dozwolone sa takze dyskusje z zakresu projektowania wnetrz, mebli,
rysunku architektonicznego, materialoznawstwa i konstrukcji ale z punktu
widzenia estetycznego a nie technicznego (!), kolorystyki, prawa
budowlanego.
Widze tu takze miejsce na ogloszenia o nowych stronach internetowych (i
ich aktualizacjach), publikacjach itp. dot. architektury, ogloszenia
organizacji takich jak UIA, SARP, EASA, OSSA itp.
W przyszlosci (moze nawet bliskiej) moglyby zaistniec takie grupy jak
architektura.urbanistyka, architektura.wnetrz, architektura.krajobrazu,
architektura.historia itd/itp...
Tematy zabronione: ogolnie pojete zagadnienia stricte techniczne, nie
wplywajace na estetyke obiektu, czyli techniki budowlane, konstrukcyjne,
wykonawstwo itd. (istnieje juz pl.misc.budowanie)
Zabronione jest takze wysylanie listów zawierajacych jakiekolwiek
binaria -- programów/zdjec itp, jakikolwiek spam oraz dyskusje nie
zwiazane z tematem grupy. Nie jest to takze miejsce na ogloszenia
reklamowe, nawet jesli sa zwiazane z tematem grupy, co nie dotyczy ofert
wspolpracy.
Ogloszenie:
pl.news.nowe-grupy
pl.announce.newgroups
pl.misc.budowanie
pl.rec.ogrody
pl.sci.geodezja
pl.comp.cad
Czas trwania: dwa tygodnie
pozdrawiam,
michal jonca / miguel
http://www.jonca.w.pl
Temat: "Piekło samotności i bezrobocia" [ręce opadają] [GW]
Krzysiu, proszę odkrochmalić się od Woli bo Ci w końcu ktoś przy...gada :)
Gadzie przodki królów wybierali?
Skąd mąka na chlebek szła?
Gdzie chłopaki testowali silniki odrzutowe?
Zakaźniak? Już go chyba nie ma albo dogorywa.
Twoi ulubieńcy upomnieli się o tą parcelę.
Bliższe czasy...
Foton?
Potem ŻW.
Czy nie tam dygałeś by poprawiać teksty?
Charakterny Gibalak, no i Żytnia, koleś Żytnia!
Że o mojej ulubionej Młynarskiej nie wspomnę.
Tam właśnie pierwsze tramwaje.
I nie bez tak zwanej kozery, powstańcze widowisko odegrane zostało właśnie
na Młynarskiej a nie na Kwiatowej :).
A Kiercelak, Przyjacieu?
Miejsce to zna już niewielu.
Teraz każde byle chłopię
Gna na Jarmak w Europie -:)
I czapeczkę z głowy proszę gdy wspomina się rzeź Woli.
Witam!
Tego jednego - ostatniego nie bede sie oczywiscie nigdy wypieral - bo to
byla prawdziwa straszna sprawa ze strony ulubiencow folksdojcza
Raczkowskiego...
Mlyny w-skie to nie tylko "Mihla"! Cos na "zarzeczu" tez bylo - no, ale
to juz nie Warszawa... :-
Owszem dygalem i takze - by pis-owac - komunistyczny wlasciciel zrobil
ten blad ze na chwile zdjal ZW ze Srodmiescia - ale "zaraz" siem
poprawil i do dzis - jest przy rondzie Babka... Do-wiedzial siem od tego
i owego, ze tam nie _te_ klymaty!
No, widziesz, nawet juz zakazic siem nie mozem... chyba ze "antyse...",
aaa.. se juz daruje...
Ale omnibusy - to juz chiba gdzie indziej...!
Krolow ci u nasz byl dostatek - prosze wybierac np. z Kamionem - ale
znowu poza Warszawa...
Fotki przeszly i minely - toc wlasnie na Sluzewiu Przemyslowym
wprowadzana kiedys polska jelektronike! Dlaczego znowu Mokotow
nowoczesniejszy? Wykonczyli to-to - rzeczywiscie "moi ulubiency"! HIWS...
Kercelak - no coz.., nad tym jedynym mozna by siem zadumac...
Zydnia? Chodzi o "jewangielkow"? D:D:D:D:...
Lotnictwo w-skie to gdzie sie zaczelo?
A kto to sie najdluzej i najefektywniej lal ze Szkopami (nie wliczam
defenzywnego Joli Bordu, bo to wstyd byl po prostu), he? (OK - bo
wczesniej pozostali intensywniej... ale - najzapewniej takze Szkopom
bylo zal TAKIEJ dzielnicy - czesci projektowanego miasta-ogrodu...)
Zyc nie umierac na - MOKOTOWIE (podawalem juz zeszloroczne wybory
osadnikow i deweloperow - tak bylo zawsze i BEDZIE! Dicit.)
Uklony
kpawlak
Temat: kiedy projektować?
na to pytanie znalazlam w necie odpowiedz, wklejam ponizej, moze komus sie przyda..
Na wiosnę najchętniej remontujemy mieszkania i domy, a warto pomyśleć również o ogrodzie lub tarasie. Przygotowania najlepiej rozpocząć wraz z budową domu. Projekt powinien być porządnie przemyślany.
Często mnóstwo czasu, pieniędzy i energii poświęcamy wybudowaniu i urządzeniu naszego domu. Sprawę ogrodu zostawiamy na później lub przypominamy sobie o nim, gdy zaczynają nas zachwycać pięknie kwitnące drzewa i krzewy czy świeżość wiosennych, młodych listków. A przecież ogród to kolejny pokój naszego domu. Wiosną i latem może stać się jadalnią lub salonem, miejscem wypoczynku i ucieczki od codziennego zgiełku lub miejscem spotkań z bliskimi. Traktujmy ogród i dom jako całość. Zaprojektujmy dom łącznie z ogrodem. Bo przecież ogród to przedłużenie domu, a dom jest częścią ogrodu.
Przygotowania
Planując ogród i dom jednocześnie i rozpatrując je jako współgrające elementy pewnej całości, łatwiej będzie nam uzyskać harmonię. Istnieje jeszcze jeden argument, dla którego warto jest pomyśleć o otoczeniu naszego domu dużo wcześniej. Mianowicie możemy zabezpieczyć teren przed rozpoczęciem budowy. Możemy zdjąć warstwę humusu (żyznej gleby) z tej części działki, na której będzie stał dom, będą znajdować się taras i podjazd. Ziemia ta przyda się przy tworzeniu ogrodu i zaoszczędzimy na zakupie jej części. Należy również zabezpieczyć wszystkie istniejące drzewa i krzewy oraz dopilnować, aby "śmieci budowlane" nie były rozrzucane po całej działce, co pogarsza jakość gleby.
Stworzyć ogród
Jeśli kupiliśmy gotowy dom, a jego ogród jest zaniedbany lub nie spełnia naszych oczekiwać, a może po prostu do tej pory nie mieliśmy czasu albo funduszy na zrealizowanie naszej prywatnej oazy, nic straconego. Co prawda napotkamy na wiele przeszkód i ograniczeń, ale nie należy się zniechęcać. Jeśli się postaramy końcowy efekt zrekompensuje nam wszystko. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samemu stworzyć ogród, nie znamy się na tym, brakuje nam czasu i doświadczenia, najlepiej powierzyć prace specjalistom. Również w tym przypadku warto pomyśleć o tym wcześniej niż wraz z budzącą się do życia przyroda. Najlepiej zlecić projekt już zimą. Będziemy mieli czas, by dokładnie i bez pośpiechu przemyśleć każdy jego element, a wiosną będziemy gotowi do pracy. Szybciej również będziemy się cieszyć z jej efektów.
Koszty ogrodu
Zależą oczywiście od powierzchni ogrodu, rodzaju wybranych roślin i elementów małej architektury. Ale spokojnie, wszystkie prace możemy podzielić na etapy. Podstawa to dobry projekt, a podstawą projektu jest doskonała znajomość roślin i ciekawy pomysł, taki by ogród był zarówno funkcjonalny jak i indywidualny. Dlatego może warto zainwestować w profesjonalny projekt, w końcu to inwestycja na wiele lat, a my nie musimy znać się na wszystkim.
Temat: Skomplikowany dach - ile drożej?
To było moje pierwsze podejście do jakiegokolwiek projektu.
Re : Na podstawie moich doświadczeń mogę Ci doradzić następujący tok
postępowania :
1) Spróbuj sam zaprojektować bryłę taką, jaka Ci się podoba i możliwą do
posadowienia na działce. Koniecznie uwzględnij strony świata i okna (
wielkość, miejsce, kąt padania promieni słonecznych latem i zimą)
2) Naszkicuj rozkład wnętrza wg potrzeb. Zapewne wyjdą Ci "jaja" z
komunikacją, ale tym się nie przejmuj ( to skoryguje architekt lub weźmiesz
z gotowca). Zwróć uwagę na dopasowanie układu pomieszczeń do schematu
Twojego dnia (jeśli np przedpołudnia spędzasz w domu, to nie planuj salonu
po stronie zachodniej). Uwzględnij też zamierzone umeblowanie (np jeśli w
bibliotece zrobisz dużo okien - nie postawisz regałów).
3) Przetraw to miesiąc, dwa i zmieniaj, kombinuj - aż dojdziesz do czegoś,
co jako tako Ci odpowiada.
4) Poszukaj w gotowcach, czy znajdziesz coś podobnego. Poświęć trochę
pieniążków na katalogi . Zapewne nic nie dobierzesz, ale jakiś element, czy
rozwiązanie możesz podpatrzeć. Na to trzeba minimum 100 projektów (takich
"katalogowych"). Oglądaj też zbudowane już domy na podobnych działkach -
zawsze można coś zapożyczyć.
5) Po uwzględnieniu zapożyczeń z "gotowców" ponownie naszkicuj sam projekt.
Pamiętaj o dostosowaniu takiego szkicu do działki (chodzi mi o kompozycję).
Zacznij myśleć o elewacjach ( w tym kolorystyka ścian, dachu, innych
elementów np rynny, drzwi - pamiętaj, że kolorem możesz plastycznie
"zmienić" wielkość detalu domu)
6) Zaproś architekta na działkę i sobie pogadajcie. Architekta musisz
"wyczuć" np pytając go jaki dom on widzi na tej działce i jak skomponowany.
Nie przedstawiaj swojej koncepcji - tylko słuchaj. Np w moim przypadku
"renomowany" architekt widział wycinkę drzew (największa atrakcja działki)
i zrobienie ogrodu zimowego. To go pogrążyło - przyjąłem, że nie znajdziemy
wspólnego języka, gdyż co innego nam się podoba.
7) Jeśli architekt "widzi" podobnie jak Ty - poproś o odręczny szkic ( dla
sprawdzenia jego wizji domu ). Obejrz zdjęcia projektowanych przez niego
domów (każdy architekt ma tego sporo)
8) Wsiadajcie w samochód i niech architekt pokaże Ci kilka swoich domów.
Zwróć szczególną uwagę jak architekt wkomponowuje dom w otoczenie.
9) Jeśli "pasuje" - wyciągaj swoje papiery (wszystkie Twoje szkice w tym te
nieaktualne) i róbcie "burzę mózgów" ( 2-3 spotkania ).
10) Następnie architekt wiedząc "z grubsza" jak widzisz swój przyszły dom
zaproponuje Ci 3 koncepcje i każda zawierająca 3 wersje - razem 9
propozycji (dostaniesz odręczne szkice domu i do każdego szkice rozkładu
pomieszczeń)
Do tego momentu w moim przypadku architekt robił "za friko" i do tego
momentu mogłem wycofać się. Uwaga : niektórzy architekci żądają zaliczki po
pierwszej rozmowie - nie radzę z takimi rozmawiać (to kupowanie kota w
worku).
11) Masz teraz 2 - 3 tygodnie na przemyślenia. Możliwe jest łączenie
elementów z każdej z 9 wersji - ale tutaj wskazana jest ostrożność i
słuchanie się architekta (mieszając style może wyjść "potworek" - przed tym
ma ustrzec Cię architekt).
12) Uzgadniacie ostateczną wersję i honorarium (Ty tylko odbierasz
pozwolenie na budowę - całą resztę załatwia architekt). Oczywiście projekt
obejmuje wszystkie branże. Uzgadniasz z architektem dopuszczalny zakres
ewentualnych zmian w projekcie w trakcie budowy. Mimo tych uzgodnień radzę
porozumiewać się z architektem w trakcie budowy.
13) Niektórzy architekci zbytnio słuchają się inwestorów (dla chleba,
panie, dla chleba) .Może to być niebezpieczne (zbyt dużo potworków
architektonicznych widziałem - zaprojektowanych na wyraźne życzenie
inwestorów). Czyli : w miarę możliwości słuchaj się architekta ( ale
takiego, który Ci "pasuje" swoim stylem) .On po to 5 lat studiował, aby
wiedzieć lepiej od Ciebie :-)
14) Nie rozmawiaj z architektami, którzy na początku kontaktów z inwestorem,
nie wiedząc nic o tym, co będą projektować rzucają kwotę honorarium. Ja za
projekt, który całkowicie odpowiadał moim oczekiwaniom zapłaciłem
6.500,-pln. To naprawdę niewielki koszt ( w porównaniu z wartością
inwestycji ) za pełne zadowolenie z tego, co wybudujesz.
15) Kiedyś mnie na szczęście doradzono : nie bierz gotowca ! . Teraz ja
pozwalam sobie te same rady przekazać dalej.
I jeszcze jedna uwaga : Moje dywagacje dotyczą dużej, zadrzewionej działki
( mam 1 ha ) i architekt miał pole do popisu.
Pozdrawiam AR
Temat: Ogród Gosi
Zauważyłam, że z czasem jak roślina się rozrasta (szczególnie dotyczy to bylin) można je przesadzać i wkomponowywać w inne niż początkowo miejsca. Dopiero gdy są odpowiedniej wielkości i znamy ich pokrój jest możliwe dobre skomponowanie rabaty. No chyba, że się jest doświadczonym ogrodnikiem, taki ma wiedzę i dużo może przewidzieć od razu.
Dokładnie tak Danielo. Ta rabata powstawała przez kilka lat, jeszcze rok temu jęczałam, że nie jest taka jak bym sobie marzyła. Ale na jesieni wzięłam szpadel do ręki i obsadziłam ją od nowa. Bardzo w projektowaniu jej pomogły mi robione od wiosny do jesieni zdjęcia całych roślin, mogłam pobawić się na komputerze w kolaże i zobaczyć co z czym dobrze będzie wyglądało. Teraz efekt jest zadowalający, co nie znaczy, że drobne prace "kosmetyczne" nie będą potrzebne. Owszem będą, już wiem, że po przekwitnięciu ostróżki i jej ścięciu robi mi się puste miejsce na rabacie, choć w planie tego nie było. Ale na razie nie będę tego ruszała, bo nie wiem czy ta pustka nie wzięła się stąd, że w tym roku nie zakwitł bodziszek , dlatego z ewentualną poprawką poczekam do przyszłego roku. Widzę też, że muszę dosadzić jeszcze bylin późnojesiennych (może ozdobnych z liści), bo poza trzema chryzantemami w październiku nic nie będzie jej zdobiło. Starałam się przy takiej ilości barw uniknąć roślin z ozdobnymi różnokolorowymi liśćmi, żeby nie wprowadzać chaosu. Jedyną taką rośliną jest trzemielina, która jest jakby akcentem dolnej partii rabaty. Rabata ma chrakter "piętrowy" o kształcie trójkąta, czyli po środku tylnej części rabaty najwyższe rośliny, lekko "schodzące" w dół zarówno na boki jak i przód rabaty. Dzięki temu widoczne są wszystkie rośliny na rabacie, ale także do wszystkich dociera odpowiednia ilość światła. Starałam się również, by rabata lekko "przeszła w kolejną rabatę różaną. Wydaje mi się, że osiągnęłam zamierzony cel, niestety tegorocze zmiany pogodowe nie pozwoliły pokazać się różom w pełnej krasie. Obejmując ogród miałam wobec niego inne plany, chciałam mieć bardzo regularne rabatki z dużą ilością iglaków, wysypane korą. Z czasem dojrzałam do tego, że taki ogród w ogóle nie będzie pasował do mojej posesji i okolicy, będzie się z nią kłócił. Dlatego postanowiłam stworzyć bardziej wiejski ogródek z tendencją ku ogrodom angielskim, podobnie jak u Herbiego.
Teraz muszę zająć się resztą rabat, które już tak efektownie nie wyglądają. Rosną na nich rośliny z przypadku, kupione gdzieś w środku sezonu, lub ofiarowane przez znajomych. Sadzone po prostu w wolne miejsca bez zwracania uwagi czy tam pasują czy nie. Ale jak tylko przydzie jesień znów szpadel "pójdzie" w ruch i za rok bedę mogła pochwalić się kolejnymi rabatami .
No i zdarzyło się i mi napisać długi wywód, mam nadzieję, że nie zamęczę nim zbyt wielu osób.
Temat: TUP zbuduje w Siewierzu "ekologiczne miasto-ogród"
TUP zbuduje w Siewierzu "ekologiczne miasto-ogród" za prawie miliard zł
nat 17-10-2007, ostatnia aktualizacja 17-10-2007 14:10
Ponad 1,5 tys. domów i mieszkań, obiekty biurowe i usługowe, hotele oraz towarzysząca im pełna miejska infrastruktura mają powstać do 2012 r. na niezagospodarowanych dotąd terenach w Siewierzu. Inwestor - giełdowa firma TUP - szacuje koszt przedsięwzięcia na prawie 1 mld zł.
TUP korzystała już z efektów pracy ekspertów - pracujących w ramach warsztatów charrette - przy realizacji projektu rewitalizacji kompleksu przemysłowego Modena Park w Poznaniu
źródło: op-developments.com
TUP korzystała już z efektów pracy ekspertów - pracujących w ramach warsztatów charrette - przy realizacji projektu rewitalizacji kompleksu przemysłowego Modena Park w Poznaniu
Na zdjęciach projekty z realizowanego w Poznaniu w podobny sposób przedsięwzięcia rewitalizacji kompleksu przemysłowego Modena Park
źródło: op-developments.com
Na zdjęciach projekty z realizowanego w Poznaniu w podobny sposób przedsięwzięcia rewitalizacji kompleksu przemysłowego Modena Park
+zobacz więcej
Koncepcję położonego nad zalewem przeczyckim "Miasteczka Siewierz" (Śląskie), które z czasem ma stać się integralną częścią istniejącego miasta, przedstawiono dziś w Katowicach. W ciągu dziewięciu dni opracował ją międzynarodowy zespół architektów w ramach tzw. warsztatów charrette. Metoda ta polega na tworzeniu koncepcji urbanistycznej w miejscu budowy, przy udziale m.in. lokalnych władz i mieszkańców.
Przedsięwzięcie, którego zakończenie przewiduje się w perspektywie 20-25 lat, podzielono na cztery etapy. Pierwszy, obejmujący trzecią część 120-hektarowego terenu, ma być realizowany w latach 2008-2012. Pierwsze domy mają być gotowe na przełomie 2009 i 2010 roku, a 40-pokojowy motel i 120-pokojowy hotel z kompleksem konferencyjnym - w 2011/2012, przed EURO 2012.
"Wstępne szacunki, oparte na dzisiejszych cenach sprzedaży, określają wartość projektu na ok. 900 mln zł - 1 mld zł. W pierwszej fazie zainwestujemy z własnych środków 100 mln zł, z czasem liczymy, że projekt będzie się w części samofinansował" - powiedział prezes TUP, Robert Moritz.
Przypomniał, że firma z sukcesem zakończyła niedawno nową emisję akcji, wartości 110 mln zł, z której środki będą przeznaczone m.in. na realizację projektu w Siewierzu. Będzie on realizowany we współpracy z firmami deweloperskimi. Już wkrótce firma zamierza szukać także partnerów do budowy hoteli oraz części biurowo-usługowej (ok. 60 tys. m.kw), gdzie mogłyby ulokować się np. call-center czy centra księgowo-obliczeniowe.
Według wizji wypracowanej podczas warsztatów przez architektów i urbanistów, ale także m.in. ekologów, socjologów i samorządowców, miasteczko ma mieć w pełni otwarty charakter. Ma to być "ekologiczne miasto-ogród", z własnym rynkiem, ujęciem wody, oczyszczalnią ścieków, portem dla żaglówek, sklepami itp. Inwestycja ma się rozpocząć w przyszłym roku, po przyjęciu przez gminę planu zagospodarowania przestrzennego.
W pierwszym etapie na 44-hektarowym terenie ma powstać w sumie ok. 160 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, czyli 1,5-1,8 tys. jednostek - domów wolnostojących, tzw. bliźniaków, szeregowców, domów wielorodzinnych i niskich kamieniczek. Na początku zbudowana będzie przede wszystkim zwarta, miejska zabudowa. Pomysłodawcy miasteczka chcą, aby jego oferta była zróżnicowana także pod względem standardów i cen.
Zdaniem burmistrza Siewierza, Zdzisława Banasia, projekt TUP potwierdza rosnące zainteresowanie inwestorów tą gminą, gdzie zainwestował m.in. koncern Electrolux. W jego siewierskiej fabryce suszarek pracuje ponad 1,1 tys. osób. Roczny budżet gminy to ok. 28 mln zł, z czego na inwestycje trafia najwyżej 5 mln zł rocznie. Bez inwestorów zewnętrznych gmina nie byłaby w stanie szybko się rozwijać oraz budować i modernizować infrastrukturę. Wkrótce ruszy budowa obwodnicy miasta za 250 mln zł.
Warsztaty charrette, których efektem jest koncepcja miasteczka w Siewierzu, były największym takim przedsięwzięciem w Polsce. Wcześniej spółka TUP korzystała z tej formy projektowania przy tworzeniu koncepcji rewitalizacji kompleksu przemysłowego Modena Park w Poznaniu.
TUP jest firmą inwestycyjną, która m.in. zakłada lub przejmuje firmy charakteryzujące się wysokim potencjałem wzrostu. Specjalizuje się w rewitalizacji przedsiębiorstw, której celem jest przemiana firm z problemami finansowymi w dochodowe przedsięwzięcia. TUP jest spółką giełdową, która zarządza grupą kapitałową, złożoną z firm prowadzących poszczególne projekty.
Temat: Pałac w Baranowicach - POMOC - Praca dyplomowa
Witam serdecznie,
Dawno mnie tu nie było, ale to nie o tym chcę poruszyć temat.
Nazywam się Adam Tkocz i jestem studentem wydziału Architektury, Urbanistyki i Sztuk Stosowanych w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na kierunku Architektura i Urbanistyka. Mieszkam w Żorach, dzielnicy Rowień-Folwarki. Zaczynam przygotowania do pracy dyplomowej, gdzie chciałbym objąć temat pałacu w Baranowicach z parkiem przy pałacowym. Od dłuższego czasu się interesuję tym tematem i chciałbym ten temat poruszyć na pracy dyplomowej.
Obecnie jestem na etapie zbierania wszelkich materiałów potrzebnych do przygotowania koncepcji architektonicznej obejmującej budynek pałacu oraz
zagospodarowanie parku przypałacowego. Zwróciłem się już do UM w Żorach o informacje i materiały na temat pałacu. Jak pójdzie współpraca z UM Żory, no mam wielką nadzieję, że będą chcieli mi pomóc i udostępnią materiały typu rzuty, elewacje, zdjęcia czy informacje historyczne. Dodam, że taką prace potem można zrealizować.
Oprócz w/w współpracy z UM, chciałbym zwrócić się do Was, mieszkańców Żor - tych starszych, którzy pamiętają Pałac w stanie świetności i tych młodszych o pomoc w zdobyciu materiałów wszelkiego rodzaju i maści związanych z pałacem. Zdjęcia, rysunki, rzuty, elewacje, historie itp.
Jak to będzie wyglądało?
Na podstawie wszystkich zebranych materiałów, wizji lokalnych opracuję koncepcję architektoniczną budynku pałacu wraz z zagospodarowaniem parku przypałacowego na potrzeby pracy dyplomowej (a więc bardzo dokładnie i skrupulatnie). Projekt remontu budynku pałacu z wizualizacjami, wizualizacyjna koncepcja aranżacji wnętrz, zagospodarowanie terenu przypałacowego, być może drobna ale nienaruszająca charakteru budynku rozbudowa typu - ogród zimowy.
Na każdym etapie projektowania i przygotowania koncepcji będę się starał korzystać z Waszych opinii. Po zakończeniu danego etapu projektu wystawię ten etap na forum do waszej opinii.
Bardzo mi zależy by zająć się tym tematem. Dodam, że taką koncepcje będzie można później wykorzystać jako projekt wykonawczy po odpowiednim
przygotowaniu.
Będę bardzo wdzięczy za pomoc przy zdobywaniu informacji i materiałów na temat pałacu.
Dane kontaktowe:
Adam Tkocz.
tel. 508 483 859
e-mail: at@adamtkocz.com.pl
---------------------------------------------------
Tematu ciąg dalszy. (dodano dnia: 22.03.2009 r.)
-------------------------------------------------------------
No niestety, sprawa się bardziej skomplikowała, niż to wyglądało wcześniej. Jednakże ciągle mam dobre nadzieje że jednak jakieś rysunki techniczne się zachowały. Po rozmowie z jedną z Pań z UM w Żorach z wydziału Architektury I Urbanistyki, dowiedziałem się tylko paru informacji dotyczących Pałacu w Baranowicach, które pociągną za sobą napływ innych, mam nadzieje konkretniejszych danych.
Ogólnie rzecz ujmując UM w Żorach, a przynajmniej dali mi tak do zrozumienia, że chcieli by mi pomóc, przy zbieraniu materiałów. Dodam że od UM Żory otrzymałem kopie Karty Gminnej Ewidencji Zabytków, na której jest data wpisu do rejestru zabytków.
Teraz trzeba iść dalej, a więc do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Czekam na odpowiedź...
---------------------------------------------------
Temat: Jakie macie zainteresowania? pytanie za horoskop
A wiec Prosze Panstwa, trza za jezyki ciagnac (do czego to doszlo), opiszcie co lubicie robic w wolnych chwilach. Moze macie jakies niezwykle zainteresowania, ktorymi chcecie sie podzielic.
Zdjecia mile widziane. Jestescie specjalistami w jakiejs dziedzinie? Wyzyjcie sie tutaj ze swoich pasji, o ktorych domownicy juz nie chca nawet sluchac.
A na koniec podajcie dzien i miesiac urodzenia, a ja powiem Wam cos o Was
Dajac dobry przyklad powiem, co ja lubie robic:
1) Taniec na rurze, co juz wszyscy wiedza. Jest to moja obsesja od kilku miesiecy. Pisze na forum z innymi opetanymi tancerkami/tancerzami. Meczymy jedna druga swoimi nowymi pozami, filmami, zdjeciami, radami i uwagami. Jest to bardzo aktywne forum, ok. 30 nowych postow dziennie. Tym bardziej mi przykro , ze tutaj takie pustki.
Niestety moja rura urwala sie w ubiegla sobote. Mielismy male party i panowie zaczeli probowac swoich sil Mam chwilowa przerwe w cwiczeniach.
2) Lubie rysowac i projektowac, co tylko sie da. Kiedys w zwiazku z tym spedzalam po 2-3 godziny dziennie przy maszynie do szycia. Pozniej przerzucilam sie na domy. Kupowalam katalog z projektami domow i przeprawialam projekt po projekcie po swojemu. Moj maz nigdy nie potrafil zrozumiec tej pasji. W ciagu roku przerabialam 20-30 katalogow po 250 projektow kazdy. Wycwiczylam sie tak, ze znajomi zapraszali mnie do domu, zebym powiedziala, co moznaby zmienic na bardziej funkcjonalne. I zawsze byli z tych zmian zadowowleni. Moje hobby znalazlo tez zastosowanie w moich wlasnych domach. W sklepie z materialami budowlanymi wszyscy zaczeli mowic mi "Czesc, to co tam teraz przerabiasz?". Bo jako corka stolarza szybko opanowalam wszelkie tajniki budowy domu w konstrukcji tzw. kanadyjskiej i drobne przerobki robie sama. Sama tez maluje, mieszam swoje kolory farb, odnawiam meble i sezonowo dekoruje. Mam swira, bo wszystko musi mi wygladac, jak w katalogu, idealnie dopasowane. Moj maz nie cierpi zajec stolarskich, wiec nawet nie jest zazdrosny, hehe.
3) Moja trzecia pasje to ogrodnictwo. Srodkowa Floryda wbrew pozorom ma jednak paskudny klimat do wyhodowania pozytecznych (warzywa, owoce) badz ozdobnych roslinek. Na tropikalne zima bywa za zimno, na umiarkowano-klimatyczne jest zdecydowanie za cieplo i za wilgotno. A jak juz cos sie uchowa, to przychodzi huragan i porywa z korzeniami. W moim poprzednim miejscu zamieszkania w ciagu pieciu lat stworzylam cudowny ogrod. Ciezko bylo mi sie z nim rozstac przy sprzedazy domu
4) Co ja jeszcze lubie... no rozmowy z ludzmi. Wogole ludzi lubie. Lubie o nich pisac, lubie rysowac twarze, fotografowac, przeprowadzac psychoanalize i imprezowac do bialego rana.
Towarzyska jestem i juz.
A teraz czekam na Wasze posty! Mam nadzieje, ze nie bede tak tu sama bidula pisac Dodam, ze przez wiele lat zajmowalam sie astrologia (wspolnie z Anda) i opanowalysmy klasyfikacje astrologiczna do tego stopnia, ze po dluzszej rozmowie z kims typowalysmy znak zodiaku i trafialysmy w 80% (oczywiscie mowie to na wabia). Ach, ta roznorodnosc zainteresowan, typowe Bliznieta. Piszcie juz piszcie, bo gadulstwo to kolejna cecha charakteru Blizniaczek.
A naprawde chce posluchac (poczytac) innych.
Temat: Budujemy willę :)
Świetny temat. Zajmuję się projektowaniem domów (oczywiście wirtualnie i tylko dla własnej przyjemności) więc tutaj mogłabym pisać i pisać a nawet i rysować
Miejsce: góry - mogą być polskie. W sąsiedztwie najlepiej inne domki (mały domek wyglądałby nieestetycznie wśród wielkich szarych bloków). Może to być jakaś bogata strzeżona dzielnica. Ładna duża brama, najlepiej taka miedziana, ogrodzenie - murek z cegieł+elementy z materiału odpowiadającego bramie, na nich bluszcz latem zapewniający pełną prywatność, dookoła domu wysokie tuje oraz drzewa owocowe, najlepiej czereśnie. Pod oknami niewielkie klombiki konwalii, żółtych tulipanów, kamienna dróżka do domu oddzielona od drogi do garażu tujami lub też tujopodobnymi drzewkami, co jakiś czas wzdłuż tej dróżki latarenki. To już w zasadzie cały ogród
Dom nieduży, ale za to z klasą. Elewacja w odcieniach pastelowych, najlepiej jasnożółtym, podmurówka z jasnych niesymetrycznych kamieni o ostrych rogach, na dachu czerwona dachówka, okapy oraz balustrady z drewna, kamienny komin, przy wejściu frontowym dwa łuki tworzące malutki ganek z miejscem na rower.
Z pomieszczeń wystarczyłyby:
1. mały kwadratowy przedpokoik pełniący też rolę wiatrołapu+szafa z drzwiami przesuwnymi oraz lustrem, prostokątny dywanik w kolorowe paski
2. kuchnia - może być otwarta. Nowoczesny aneks z aktualnie najnowszymi rozwiązaniami, drewniany, podwieszany sufit z halogenami. Okrągły stół a nad nim nisko zawieszona lampa dająca ciepłe światło
3. duży salon pełniący jednocześnie rolę bawialni - nawprost duży kominek, na którym stoją zdjęcia najbliższych, naprzeciwko kominka dwie sofy+dwa fotele, ewentualnie pufki, w centrum niski stoliczek na którym zawsze stoi nieduży wiklinowy kosz z owocami, mięciutki dywan na podłodze, nieduży segment wraz z telewizorem (niekoniecznie superplazmą), na nim koniecznie sprzęt grający oraz mała kolekcja płyt, najpotrzebniejsze książki takie jak encyklopedia czy słownik języka polskiego, pamiątki rodzinne/trofea/nagrody
4. łazienka z dużą wanną z hydromasażem, oczywiście na suficie halogeny, wszystko w tonacji beżu/kremu, wiecznie pachnie brzoskwiniami
5. sypialnia na poddaszu z dużym łóżkiem osłoniętym ażurową zasłonką, dużą szafą lub też garderobą, ściany jasnozielone lub brzoskwiniowe, biurko z laptopem do pracy, sprzęt grający
6. pokoje dla dzieci, niekoniecznie obok siebie, w każdym inna tonacja, inne zabawki oraz różne meble odpowiadające wiekowi i płci
7. duża weranda na którą wychodzi się z salonu, w pełni zadaszona, z krzesłami i stołem, gdzie latem można zjeść poranne śniadanie podziwiając ogród
Na każdej ścianie przynajmniej 1 ręcznie malowany przeze mnie obraz w szklanej antyramie, ściany w zdecydowanych barwach, podłogi pokrywają panele imitujące drewno, nie ma progów co umożliwi szybkie i bezpieczne przemieszczanie się między pomieszczeniami, oświetlenia punktowe oraz duża ilość różnistych roślin doniczkowych.
Najważniejsze jest dla mnie aby dom stwarzał ciepłą atmosferę oraz był funkcjonalny
Temat: Pc Format, Komputer Świat...czyli czasopisma komputerowe ;)
Od dziś w kioskach nowy PCWK - 7/2007
Temat numeru:
WYBIERAMY
- odtwarzacze MP3
Ponad 40 odtwarzaczy z różnych grup cenowych: tanie, stylowe, z pamięcią flash i twardym
- dyskiem. Profesjonalny test jakości dźwięku!
- najtańsze lustrzanki
W najnowszym teście zmieniliśmy procedurę testową i wprowadziliśmy zaawansowaną,
całkowicie obiektywną ocenę ostrości.
- mapy i zestawy GPS
Prezentujemy aktualny przewodnik po najnowszych urządzeniach GPS.
Zawartość DVD:
- Microsoft Windows Server 2008 Beta 3
Najnowszy serwerowy system operacyjny firmy Microsoft, znany dotychczas jedynie pod nazwą kodową Windows Server CodeName Longhorn, w wersji Beta 3 działającej do kwietnia 2008 roku. Microsoft Windows Server 2008 to system operacyjny następnej generacji, oparty na najważniejszych komponentach systemu operacyjnego Windows Vista oraz systemu serwerowego Windows Server 2003 wraz z jego rozszerzeniami SP1 i R2.
- Vision Backup 8
Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie swoich danych, zawsze miej pod ręką skuteczny program do sporządzania ich kopii zapasowej. Tym razem proponujemy pełną wersję doskonałego Vision Backup. Wykona zapasową kopię najważniejszych zasobów na twardym dysku lub pamięci flash podłączonej do portu USB. Interfejs zaprojektowano w taki sposób, aby maksymalnie uprościć posługiwanie się nim. Do dyspozycji masz wiele przydatnych kreatorów, które pomagają wykonać najtrudniejsze zadania.
- Kodak EasyShare 6.0.1.17
Jeśli do tej pory nie masz pomysłu na swoją kolekcję cyfrowych zdjęć, proponujemy ci dobrze znany użytkownikom aparatów cyfrowych program Kodak EasyShare. Narzędzie to nie tylko pozwala wygodnie zarchiwizować fotografie oraz krótkie filmy zgromadzone w pamięci aparatu cyfrowego, lecz także umożliwia ich drukowanie w różnej formie oraz szybkie zamówienie odbitek w najbliższym punkcie fotograficznym. Kodak Easy Share akceptuje pliki graficzne w formatach BMP, GIF, JPEG, TIFF, KDC (Kodak Digital Camera), PSD, jak również filmy wideo w formatach AVI, MOV i MPEG.
- ConceptDraw V Pro 5.28
ConceptDraw V służy przede wszystkim do tworzenia diagramów: projektowania oprogramowania, szkicowania budowy sieci komputerowych, tworzenia diagramów UML. Z aplikacji skorzystają także handlowcy, tworząc diagramy przepływu, rysunki obrazujące strukturę sprzedaży itd. ConceptDraw V można także użyć do przygotowania innych projektów, nawet do zaplanowania ogrodu czy urządzenia mieszkania.
- McAfee SpamKiller 2006- zatrzymuje niechciane wiadomości (spam) zanim dotrą do programu pocztowego.
- Paragon Drive Copy 8.0 Personal Special Edition
Wcześniej czy później przyjdzie ci do głowy zmienić strukturę partycji na dysku lub dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz nowego, o większej pojemności, i wtedy pojawi się problem skopiowania danych. Rozwiąże go Paragon Drive Copy 8.0 Personal Special Edition, służący do kopiowania całych partycji i dysków.
Info www.pcworld.pl
Temat: Pc Format, Komputer Świat...czyli czasopisma komputerowe ;)
PCWK ma 20 lat... Gratulacje xD
W sprzedaży od dziś...
Narazie suche fakty ->
HITY DVD:
Avira AntiVir PersonalEdition Premium
Skuteczny program antywirusowy, umożliwiający przeskanowanie całego komputera, ale też nadzorowanie na bieżąco wszystkich uruchamianych, otwieranych i zapisywanych plików. Program automatycznie pobiera aktualizacje bazy danych o wirusach przez Internet, chroni także przed zagrożeniami przenoszącymi się przez pocztę elektroniczną.
Ashampoo MagicalSecurity 2007. Jeden z najprostszych w obsłudze programów do szyfrowania danych, a szyfrowanie danych to najlepszy sposób na zabezpieczenie cennych informacji przed kradzieżą.
Ashampoo Magical Security 2007 może pomóc w ochronie najcenniejszych informacji, na pewno jest to jeden z prostszych w użyciu programów do szyfrowania danych. Aplikacja, będąca kontynuacją aplikacji Ashampoo Privacy Protector, wykorzystuje szyfrowanie AES (Advanced Encryption Standard) i umożliwia szybkie zaszyfrowanie zawartości dowolnego pliku na dysku.
AusLogics Emergency Recovery 2.0
Program do odzyskiwania skasowanych plików i utraconych partycji. Ma też funkcje bezpowrotnego kasowania plików, zabezpieczające przed odzyskaniem poufnych danych.
WebSite X5 Smart Edition
Kreator internetowy, w którym krok po kroku stworzysz stronę WWW na podstawie gotowych szablonów. Obsługa programu nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności, możesz w ogóle nie znać kodu HTML.
Morpheus Photo Morpher 3.0
Atrakcyjny program do płynnej transformacji obrazów, np. zdjęcia jednej osoby w drugą (szczególnie dobrze i śmiesznie wychodzą twarze!). W zasadzie program tworzy tzw. fotoanimacje, polegające na płynnym, niemal niezauważalnym dopasowywaniu wybranych, charakterystycznych cech jednego obrazu do odpowiednich elementów drugiego obrazu i animacji całego procesu.
SOHO EXPLORING THE SUN
Multimedialny atlas i kompendium wiedzy o misji SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory), międzynarodowym projekcie realizowanym wspólnie przez europejską agencję kosmiczną ESA i amerykańską NASA.
SUPER (C) 2007
SUPER to akronim rozwinięcia Simplified Universal Player Encoder & Renderer, czyli program narzędziowy zawierający rewelacyjny tandem konwertera ze zintegrownaym! pakietem kodeków audio i wideo do niemal wszelkich praktycznie potrzebnych plików multimedialnych. Z tym odegrasz/odtworzysz wszystko bez ślęczenia nad manualami i gromadzenia całych zbiorów kodeków w różnych wersjach, buildach i jakże często blokowanych ograniczeniami licencyjnymi!
Wymarzony Ogród 3D 3.0 PL
Program Wymarzony Ogród 3.0 jest skierowany przede wszystkim do osób zajmujących się profesjonalnie projektowaniem zieleni, ale może być także z powodzeniem wykorzystywany przez ogrodników hobbystów do projektowania przydomowych ogródków.
Morpheus Photo Compressor
Program do optymalne kompresji wszelkich obrazów graficznych, szczególnie przydatny do optymalnego zmniejszania wielkości plików ze zdjęciami. Optymalany oznacza tu maksymalną kompresję, przy zachowaniu pożądanej jakości.
Layout Designer 1.2
Jego zadaniem jest tworzenie wygodnych szablonów do drukowania praktycznie ze wszystkich aplikacji posiadających możliwość przekazywania dokumentów do druku. Program instaluje się w systemie jako sterownik wirtualnej drukarki.
BHT 3.0.0
Użytkownicy, którzy często walczą ze złośliwym oprogramowaniem, w desperacji wybierają rozwiązanie ostateczne: ponowną instalację Windows. A tymczasem przywrócenie systemu do stanu używalności może być znacznie prostsze. Jak chwalą się twórcy pakietu, pierwsza wersja BHT, wtedy jeszcze bezimienna, wykorzystywana była w sklepie komputerowym do szybkiej reanimacji systemów operacyjnych.
StudioLine Photo Basic 3.16
Bezpłatna wersja doskonałej przeglądarki grafiki oraz edytora w jednym. Wspomaga zarządzanie dużymi kolekcjami zdjęć porozrzucanych po różnych katalogach twardego dysku. Po pierwszym uruchomieniu buduje własną bazę danych, w której przechowuje informacje o lokalizacji poszczególnych katalogów z plikami graficznymi.
Alibre Design Xpress 9.2 SP1
Jeśli interesujesz się tematyką projektowania wspomaganego komputerowo, mamy dla ciebie prawdziwą gratkę. Możesz potrenować na żywym organiźmie, dzięki bezpłatnej wersji programu Alibre Design.
TheSage's English Dictionary and Thesaurus 1.4
Sequence Publishing to niewielka firma software'owa specjalizująca się w tworzeniu bezpłatnego oprogramowania językowego, zarówno edukacyjnego, jak i wspomagającego badania naukowe w dziedzinie lingwistyki.
Jej najbardziej znanym i chyba najbardziej popularnym produktem jest istniejący od paru lat na rynku słownik TheSage's English Dictionary and Thesaurus. Słownik to baza 145 tys. haseł obejmujących ok. 200 tys. definicji. Oczywiście słownik jest jednojęzyczny.
free2Design 2006
Bezpłatne narzędzie free2Design 2006 przyda się zapewne wszystkim użytkownikom oprogramowania do projektowania wspomaganego komputerowo. Program odczytuje pliki w formatach DWG/DXF, IGES, e2, oraz Draftmaker znane z bardziej zaawansowanych aplikacji typu CAD. Pozwala również na zapis w formacie DWG czy DXF.
[ Dodano: Sro 18 Kwi, 2007 14:58 ]
Temat: Elektrownie wodne
Sam nie o elektrowni ale nie oplaou se zrobic extra tymatu to sam tu wciepna.
Tekst pisala jakous Isabella ale CISEK!!!
Z drewna, słomy, gliny. Izolowany torfem, ogrzewany energią słoneczną... Wraz z ociepleniem klimatu nie tylko garstka ekologów domaga się zmiany myślenia o budownictwie. Energooszczędne, zdrowe domy stają się coraz popularniejsze. Także w Polsce.
Tekst: Izabela Cisek
Zdjęcia: Andrzej Głąb/www.naturalnydom.pl, Andrzej Czech/www.ecofrontiers.net
W ostatnich latach warunki życia na Ziemi znacznie się pogorszyły. Ceny energii rosną w zastraszającym tempie – szacuje się, że popyt na nią w Europie może wzrosnąć do 2030 roku o blisko 50 proc. Ponad 80 proc. tej energii pochodzi z kurczących się, nieodnawialnych złóż: ropy naftowej, węgla kamiennego i gazu. Popularne stają się odnawialne źródła energii, jak słońce czy wiatr. Powstają idee takie jak „szóste paliwo” – stosowanie lepszej izolacji cieplnej budynków. Europejska Fundacja Architektury (EURAF) rozpowszechnia edukacyjny film „Ostatni dzwonek dla planety Ziemia”, w którym 12 światowej sławy architektów prezentuje rozwiązania w projektowaniu i budownictwie mające zahamować globalne ocieplenie. Coraz więcej osób mieszka w domach zdrowych dla ludzi i natury, przypominając prawdziwe znaczenie słowa „ekologia”, powstałego z połączenia greckich słów oikos i logos. Logos to mowa, rozum, a oikos znaczy dom.
Jak tu dobrze pachnie!
– Na Ziemi panuje jeden wielki kryzys. To nie jest kryzys ekologiczny, energetyczny czy finansowy, ale tragiczne skutki stylu życia, które wiedliśmy – uważa Andrzej Głąb, architekt. – Dlatego stworzyłem „naturalny dom”. To moja odpowiedź na pytanie, jak żyć, wyrażona w sposób, który znam najlepiej. Połączyłem ideę minimalizowania zużycia energii z zachowaniem przyjaznego środowiska wewnętrznego.
„Naturalny dom” powinien stać z dala od linii wysokiego napięcia. Idealnie, gdy rozciąga się z niego widok na ogród, jezioro czy las. Dom ma przeszklony ogród zimowy skierowany do słońca – tam promieniowanie słoneczne zamieniane jest na energię cieplną. Ogród zimowy połączony jest z kolektorem szklarniowym, a za pomocą wężownicy ciepło magazynowane jest w wielkim zbiorniku wody. Słońce wspomaga wentylację, bo ogród zimowy, nagrzewając się, wprawia w ruch powietrze w budynku. Instalacja w ścianach zewnętrznych podgrzewa płyty kartonowo-gipsowe, które promieniują ciepłem przy kilku stopniach różnicy pomiędzy nimi a temperaturą powietrza. To zdrowsze niż ogrzewanie grzejnikowe, bo nie podnosi się kurz, a tym samym nie ma alergenów. W zimie, kiedy energii słonecznej jest mniej, używa się kominka w ogrodzie zimowym. Wystarczy rozpalić w nim dwa razy w tygodniu, a podczas mrozów – co drugi dzień.
– Naczelna zasada to używanie wyłącznie zdrowych materiałów – mówi Andrzej Głąb. – Naturalny dom ma stalową konstrukcję i ściany z drewna i wełny celulozowej produkowanej z makulatury. Współcześnie modyfikowane wapienne farby nie brudzą i doskonale radzą sobie z wilgocią. Dwutlenek węgla i para wędrują ze środka na zewnątrz, a tlen do wewnątrz, gdy jesteśmy w domu. Kiedy wychodzimy, naturalna wentylacja zgodna z prawami fizyki „wyłącza się”. Podłoga z dębiny i meble z litego drewna nasączane są olejem lnianym. Stosowane do drewna farby i lakiery są pochodzenia naturalnego.
Jednym z obiektów, które inspirowały Andrzeja Głąba, było obserwatorium sejsmograficzne z lat 30. ubiegłego wieku w Raciborzu – dzieło niemieckiego architekta Konrada Wachs-manna. W obserwatorium – dwupiętrowym budynku o drewnianym szkielecie i ścianach oraz izolacji z prasowanego torfu – jest bardzo ciepło i przyjemnie pachnie. Kiedy pewien góral spod Krynicy wszedł do jednego z domów zaprojektowanych przez Andrzeja, powiedział: „Jak tu dobrze pachnie!”, i zamówił projekt dla siebie…
Koszty wybudowania „naturalnego domu” nie odbiegają od cen budownictwa tradycyjnego – od 2,5 tys. zł za metr kwadratowy, jeśli buduje się go systemem gospodarczym, i do 3,5 tys. zł – jeśli buduje go firma. W Polsce stoi pięć takich domów, osiem jest w trakcie budowy, a 16 zostało zaprojektowanych dla kolejnych klientów. (www.naturalnydom.pl)
Niezależni energetycznie
Przestrzeń, lasy, drewniane domy, a pomiędzy nimi turbina wiatrowa, ogniwo fotowoltaniczne i panele słoneczne. Ten niezwykły widok to ucieleśnienie marzeń i działań pary ludzi – Agnieszki, inżyniera środowiska, i Andrzeja, biologa. – Na początku był pomysł: zróbmy coś wyjątkowego. Połączmy architekturę regionalną, naturalnie wykończone i przestronne wnętrza, nowoczesne metody produkcji energii, rolnictwo ekologiczne i ochronę przyrody – mówi Andrzej Czech.
Po trzech latach ciężkiej pracy plan zrealizowali – stworzyli dom i pensjonat w Bieszczadach, z dala od cywilizacji. Główny budynek powstał z jodłowych kloców przycinanych na wymiar we własnym tartaku. Bale uszczelniano naturalnym izolatorem – własnoręcznie zebranym mchem. Architektura głównego budynku nawiązuje do tradycyjnego budownictwa ludowego, ale duże przeszklenia nadają mu nowoczesności, pozwalają na wykorzystanie światła dziennego i podziwianie krajobrazu.
Mniejszy budynek jest kopią domu bojkowskiego ze skansenu w Sanoku. – Naszą ideą było pokazanie, że niezależność energetyczna gospodarstwa domowego to nie mrzonki – mówi Andrzej. Samodzielnie testował różne sposoby produkcji energii elektrycznej, wiadomości czerpał ze specjalistycznych książek i z Internetu. Prąd produkowany jest w panelach fotowoltanicznych podążających automatycznie za słońcem, a w wietrzne dni przez turbinę wiatrową. Woda ze studni głębinowej ogrzewana jest w panelach słonecznych. W drugim budynku działa system z kominkiem opalanym drewnem, który ogrzewa powietrze i wodę. Agnieszka i Andrzej przyznają, że w ich domach panuje lekki chłód, ale dzięki temu są zahartowani i lepiej im się oddycha. Używają kuchni opalanej drewnem, na której gotuje się posiłki z własnych warzyw i owoców. Goście pensjonatu mogą kosztować domowego piwa, wina i nalewek (…)
www.permakultura.prv.pl, www.biobudownictwo.org
Więcej w Zwierciadle nr 4/2009
Sam som informacje i zdiecia www.naturalnydom.pl
Strona 1 z 2 • Znaleziono 39 wyników • 1, 2