Wyświetlono wiadomości wyszukane dla słów: projekty zadaszeń tarasów





Temat: Projekt domu Z2005
Projektu domu Z2005

Projektu domu ZX5 wyróżnia prostota i nowoczesność zarazem. Duże przeszklenia ścian, prawie płaski dach ukryty za attyką czy oryginalne podpory mocno podkreślają innowacyjność nowoczesnych rozwiązań. Połączenie stali, egzotycznego drewna i ciosanego kamienia na elewacji doskonale komponuje się z chłodną bielą tynku, gustownie spajając te materiały na zasadzie kontrastu. Wnętrza są jasne, przestronne, nieograniczone zbędnymi ścianami wręcz czekają na aranżację….
W upalne dni świetnie sprawdzi się zadaszony podcień i tarasy od strony salonu i kuchni, na których można zjeść obiad z rodziną lub zrelaksować się po pracy.
Wnętrze tego budynku zachowuje najlepsze cechy funkcjonalne domu tradycyjnego, stanowiąc jednocześnie zwrot ku nowoczesności. Na parterze znajduje się części dzienna oraz gospodarcza wraz z dwustanowiskowym garażem. Poszczególne aneksy wydzielone są za pomocą akcentów takich jak: dwustronny kominek między salonem i jadalnią czy kuchnia „wyspa” z bufetem. Szczególnym atutem jest garaż połączony z domem za pomocą spiżarki, co ułatwia komunikację i np. rozpakowywanie zakupów. Garaż przewiduje także dodatkową przestrzeń na kolejne pomieszczenie gospodarcze.
Dodatkowym atutem jest intymnie zlokalizowany pokój w parterze, który może posłużyć jako cichy gabinet do pracy bądź przytulny pokój gościnny.
Na piętrze przewidziano część sypialno-wypoczynkową . W strefie nocnej znajdują się 4 wygodne i przestronne sypialnie optymalnie doświetlone - każda z wyjściem na rozległy taras, 2 łazienki: ogólnodostępna i prywatna oraz garderoba. Zaletę tej części domu stanowi rekreacyjny taras osłonięty pergolą. Taras może zostać wykonany jako „zielony” (o odwróconym układzie warstw) i obsadzony trawnikiem, co pozwoli stworzyć nam - prywatną „zieloną enklawę”.
Dom ten świetnie prezentuje się na dużych działkach jaki i w miejskiej, zwartej zabudowie. Projekt ma wiele indywidualnych cech i zapewne przypadnie szczególnie do gustu osobom, szukającym funkcjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w nowoczesnej formie.



Temat: Projekt domu Z2015
Projektu domu Z2015

Projekt Zx15 jest nowoczesnym i unikatowym domem. Kubiczna bryła, przeszklenia, dach ukryty za attyką , to typowe cechy modernistycznego stylu. Duże narożne okna powodują, że wnętrza są jasne i otwarte na ogród Delikatne i ażurowe zadaszenia osłaniają wejścia i tarasy oraz stanową o unikalności tego budynku.
Przy projektowaniu układu pomieszczeń priorytetem była wysoka funkcjonalność z nowoczesnym podejściem do aranżacji.
Portal wejściowy z okładziny kamiennej prowadzi do obszernej sieni, w której zlokalizowano schowek i garderobę. Centralny hol stanowi ciąg komunikacyjny parteru, dzieląc go jednocześnie na strefy. Reprezentacyjna i nowoczesna klatka schodowa doświetlona narożnym oknem stanowi główny element holu i zapewnia naturalne doświetlenie wnętrza oraz poczucie przestrzeni i świeżości. Część dzienna stanowi obszerny salon połączony z kuchnią i jadalnią. Z salonu mamy wyjście na osłonięty transparentną pergolą taras, co zapewnia kontakt z przyrodą i ogrodem, a także umożliwia przyjemny relaks w otoczeniu natury, praktycznie nie wychodząc z domu. Kominek w salonie sąsiaduje z pomieszczeniem, które można wykorzystać na nowoczesne instalacje energooszczędne, które obniżą koszty eksploatacji przyczyniając się do zmniejszenia emisji szkodliwych związków do atmosfery.
W drugim skrzydle parteru zaprojektowano część gospodarczą z dostępem do garażu oraz pokój, łazienkę.
Klatką schodową wchodzimy na piętro, które spełnia przede wszystkim funkcję sypialno-wypoczynkową. Na piętrze znajdziemy trzy jasne i obszerne sypialnie oraz główną łazienkę i garderobę. Duża sypialnia ma osobną łazienkę, garderobę i wyjście taras osłonięty pergolą,
Dom Zx15 posiada liczne zakamarki, miejsca na szafy i schowki. Jest idealny dla osób, które lubią przestrzeń i cenią zarówno efekt wizualny jak i funkcjonalny.
Projekt ma wiele indywidualnych cech i przypadnie do gustu osobom odważnym, szukającym funkcjonalnych ale nie oklepanych rozwiązań.





Temat: Projekt domu Z90
Projektu domu Z90

Projekt domu Z90 przedstawia ciekawą propozycję budynku z poddaszem i z bocznym garażem. Jest to dom o prostej bryle, przekryty kopertowym dachem. W podstawowym wariancie przewidziano możliwość rezygnacji z okien w tylnej ścianie budynku, co może okazać się korzystne dla nieustawnych działek. Jako opcja przewidzieliśmy także wariant z oknami i tarasem na tylnej ścianie.
Wejście do budynku zaakcentowane jest małym podcieniem. Proste rozmieszczenie pomieszczeń w obrębie domu wskazuje na jego funkcjonalność. Sień, a następnie hol dzielą parter domu na dwie części. W sieni wygospodarowano miejsce na szafę, a także istnieje możliwość bezpośredniego przejścia do spiżarki. Z centralnie umieszczonego holu mamy swobodny dostęp do dalszych stref: dziennej czyli salonu z kuchnią oraz nocnej (prywatnej). Projekt uwzględnia także duże pomieszczenie gospodarcze w sąsiedztwie garażu, co pozwoli w razie potrzeby na zastosowanie instalacji c.o. na paliwo stałe.
W części prywatnej znajduje się niezależna, oddzielona od strefy dziennej sypialnia dla rodziców lub dziadków oraz przestronna łazienka. Wystarczy odrobina pomysłowości w aranżacji łazienki i możemy w naszym zacisznym domu stworzyć własne mini SPA. Sypialnia oraz łazienka na parterze mogą stanowić także aneks gościnny .
Przestronny salon, którego niewątpliwą zaletą, dla wszystkich kochających kontakt z przyrodą, są duże drzwi balkonowe prowadzące na taras. Pięknie urządzony ogród może być żywym obrazem. Taras częściowo zadaszony pergolą, łącząc dom z otoczeniem stwarza zaciszne miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu, zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni. Duża przestrzeń salonu pozwala na dowolność ustawienia mebli. Zmieści się tu zarówno kompleks wypoczynkowy jak i jadalnia. W codziennym użytkowaniu połączenie spiżarni z kuchnią i bezpośrednio z sienią doceni każdy użytkownik tego rozwiązania – ułatwia transport zakupów, nie trzeba ich przenosić przez cały dom, wystarczy wstawić do spiżarni i po drugiej stronie wypakować w kuchni. Z okien kuchni widać wejście do domu i podjazd.
Z holu intymnie wydzielono klatkę schodową, prowadzącą do dwóch przestronnych sypialni na poddaszu, gdzie mogą mieszkać dzieci. Obszerne sypialnie na piętrze domu doświetlone są przez okna połaciowe, co stanowi ciekawy i dekoracyjny element wnętrz. W razie potrzeby poddasze można zaaranżować tak aby powstały 3 pokoje.



Temat: Projekt domu Z2010
Projektu domu Z2010

Projekt Zx10 jest domem piętrowym z garażem na dwa samochody. Bryła budynku jest współczesna, zwarta, a wykończenie elewacji nadaje wysublimowanego charakteru. Ciekawym rozwiązaniem jest zadaszone wejście, które zostało utworzone z tarasu na piętrze.
Wnętrze domu, przejrzyste i obszerne zaplanowane w sposób dający największą funkcjonalność, zadowoli wymagających mieszkańców. Przy wejściu, zaraz za sienią znajduje się otwarta kuchnia, która w płynny sposób połączona została z jadalnią i salonem. Dodatkowo zaplanowano miejsce na spiżarnię, idealną do przechowywania produktów spożywczych bądź własnych wyrobów. Jadalnię urozmaica kominek, tworząc niepowtarzalny klimat podczas wieczornych kolacji. Z salonu przewidziano wyjście na taras tworząc tym samym jedność z otoczeniem. Ponadto sprawia wrażenie, że całe otoczenie przenika do wewnątrz. W drugiej części domu mamy gabinet usytuowany od strony ogrodu, WC oraz dwustanowiskowy garaż z pomieszczeniem gospodarczym.
Na piętrze zaprojektowano cztery wygodne sypialnie. Jedna wyposażona została w bezpośredni dostęp do małej łazienki z natryskiem. Druga, główna łazienka, która pomieści zarówno wannę z hydromasażem jak i przestronny prysznic, stwarza możliwość urządzenia własnego domowego SPA. Na wprost głównej łazienki, pomiędzy dwiema sypialniami umieszczono dużą garderobę. Przy drugiej sypialni zlokalizowano wyjście na taras, z którego rozpościera się widok na dwie strony posiadłości.
Zaletą tego projektu jest jasny, klarowny układ wnętrza. Dom spodoba się osobom praktycznym, ceniącym funkcjonalność oraz współczesne podejście do tradycyjnych rozwiązań. Ponadto o jego uroku stanowi oszczędność w detal, spójna forma jak i elegancjia.



Temat: Projekt domu Z36
Projektu domu Z36

Projekt Z36 to ciekawy przykład domu z ekspozycją frontową i atrakcyjnym tarasem nad garażem dostępnym z poziomu piętra. Budynek zaplanowany na rzucie prostokąta zadowoli wszystkich posiadaczy działek, których frontowa ściana domu będzie skierowana od strony nasłonecznionego ogrodu Dodatkowo ciekawym element stanowi ażurowa konstrukcja dachu wsparta na słupkach, osłaniająca frontową ścianę i wejście. Jasna, czysta elewacja z barwionymi elementami drewnianymi w połączeniu ze stalową barierką tworzą formę o współczesnym i ciekawym charakterze, wyróżniającym się w okolicy. Centralnie umieszczony hol na parterze umożliwia komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami (dzienną i nocną). Po lewej stronie znajduje się przestronna łazienka z natryskiem. Po prawej stronie holu zaprojektowano schody na poddasze, a na wprost duży pokój z własną garderobą ułatwiającą utrzymanie ładu i porządku. Duża kuchnia stanowiąca wydzieloną część strefy dziennej połączona jest z częścią gospodarczą. przez spiżarkę można dostać się do pomieszczenia gospodarczego i do garażu, co z pewnością ułatwi rozładowanie zakupów. W garażu przewidziano miejsce na pomieszczenie techniczne z zapleczem gospodarczym lub miejscem do magazynowania opału. Wszystko to powoduje że projekt Z36 jest domem praktycznym i funkcjonalnym w codziennym użytkowaniu. W pokoju dziennym na ścianie frontowej usytuowano duże okna przez co salon w oryginalny sposób został otwiera się i łączy z ogrodem. Ażurowa pergola będąca przedłużeniem połaci dachu spełnia potrójną funkcję: po pierwsze chroni przed uciążliwymi czynnikami atmosferycznymi i sprawia, że pomieszczenie jest widne ale nie przegrzane; po drugie może być miejscem wypoczynku, bądź miejscem spotkań towarzyskich; i po trzecie wpływa na estetykę i niepowtarzalny charakter elewacji. Intymnie zlokalizowane>Pokoje na piętrze są widne, dobrze doświetlone oknami połaciowymi, co powoduje poczucie przestrzeni. Dodatkowo pokoje można doświetlić oknami w ścianach bocznych Atrakcyjny taras może być użytkowany przez rodzeństwo lub w przypadku przeznaczenia jednej z sypialni na pokój rekreacyjny – może stać się miejscem na wieczorne party z pochodniami. Istnieje możliwość zadaszenia fragmentu tarasu pergolą, co z pewnością poprawi walory użytkowe i uniezależni użytkowników od warunków pogodowych. Z36 to niewielki, prosty w budowie i ekonomiczny domek, ciekawy i funkcjonalny, z 4 pokojami sypialnymi przewidziany na działkę z ogrodem od frontu. Spodoba się osobom ceniącym na co dzień wygodę, wypoczynek i rekreację.



Temat: Stadion
WIADOMOŚCI: Debata radnych o stadionie

LUBLIN

Tor żużlowy dłuższy o 6 metrów, pneumatyczne bandy oraz podgrzewane boisko piłkarskie to zadania, jakie w tym roku mają być zrealizowane na stadionie miejskim przy Alejach Zygmuntowskich. Nad projektem modernizacji obiektu debatowali wczoraj lubelscy radni.

Multimedialnej prezentacji projektu dokonała autorka – Anna Kasprzyk z warszawskiego biura projektowego S.P.A.K. – Przebudowę trzeba zacząć od środka – mówiła pani projektant. – Boisko piłkarskie musi być powiększone do wymiarów 105x68 metrów. W związku z tym i tor żużlowy będzie musiał być wydłużony. Jego długość będzie wynosiła 394 metry (obecnie 388). Planujemy pełne zadaszenie trybun z wyjątkiem tarasu widokowego od strony Bystrzycy, na którym będzie wydzielony sektor dla kibiców gospodarzy. Realizacja projektu pochłonie nie więcej niż 32,5 miliona zł.
Nie wszystkim radnym projekt przypadł do gustu. Helena Pietraszkiewicz podkreślała brak miejsc parkingowych. – Nie widzę tu żadnego dobrego rozwiązania – mówiła.
– Według projektu, podczas zawodów mają być wykorzystane wszystkie parkingi w promieniu półtora kilometra od stadionu. Obecnie większość z nich i tak jest już zatłoczona, podobnie jak ul. 1 Maja. Wydaje mi się, że czas najwyższy pomyśleć nad wybudowaniem podziemnych parkingów.
Zbigniew Wojciechowski z kolei pod-niósł kwestię zbyt małej pojemności stadionu, jak na wymogi 400-tysięcznego miasta. – To, co się rzuca w oczy, to brak trybun od strony stadionu Startu. Wydaje mi się, że są możliwości wykorzystania tego miejsca, które według moich obliczeń zwiększyłoby pojemność stadionu z 10,5 do 15 tysięcy miejsc. Można się porozumieć w tej sprawie ze Startem, tym bardziej że tereny należą do miasta.
– Wymagałoby to wyburzenia dwóch pawilonów klubowych i hali sportowej – ripostowała pani projektant. – Ale jeżeli tylko będzie taka decyzja, zawsze można dostawić trybunę w identycznej formie jak dookoła.
Na zakończenie głos zabrał Ryszard Pasikowski, zastępca prezydenta. – W tym roku planujemy przeznaczyć na stadion 3 miliony złotych. Na razie tyle. Wnioskujemy o pozyskanie środków z Totalizatora Sportowego oraz z Unii Europejskiej. Odpowiednie pisma już zostały skierowane.

Grzegorz Kotyłło, KL.



Temat: Projekt domu Z40
Projektu domu Z40

Projekt Z40 spodoba się tym, którzy szukają domu małego, taniego, funkcjonalnego, bardzo prostego w budowie, a zarazem atrakcyjnego. Pomieszczenia zostały usytuowane na planie zbliżonym do kwadratu, co daje jasny i czytelny układ wnętrza. Niepowtarzalnego klimatu dodaje wykończenie elewacji zewnętrznej, połączenie okładzin drewnianych i kamiennych daje wrażenie ciepła i sielanki.
Wejście do budynku zlokalizowane w centralnym miejscu elewacji frontowej jest zadaszone i nieco cofnięte. Niewielka sień jest bardzo praktyczna dzięki szafie wnękowej. Na osi wejścia zaprojektowano salon, który jest miejscem reprezentacyjnym domu. Do ściany wyznaczającej hol przylega kominek, miejsce odpoczynku w długie zimowe wieczory. Część dzienną ożywia otwarcie w stronę ogrodu poprzez taras i wykusz, doskonale doświetlający wnętrze. Z salonu prowadzi przejście do kuchni usytuowanej od frontu. Na prawo od wejścia zaprojektowano schody na poddasze. Po jednej stronie schodów umieszczono gabinet, a na wprost niego łazienkę z prysznicem oraz pomieszczenie gospodarcze z pralnią. Gabinet można wykorzystać jako pokój gościnny lub dodatkową sypialnię.
Na poddaszu usytuowano trzy wygodne sypialnie oraz sporą łazienkę. Pokoje na poddaszu można doświetlić oknami w ścianach szczytowych lub oknami połaciowymi w przypadku konieczności zbliżenia się do granicy działki sąsiedniej.
Zaletą małego domu „dla każdego” jest tani koszt budowy oraz eksploatacji przez co dom staje się energooszczędny. W zależności od możliwości finansowych projekt może wstąpić także w technologii drewnianej. Dodatkowo możliwe są też inne warianty np.: z garażem, wiatą, bez wykusza lub w wersji bez okien połaciowych.



Temat: Projekt domu Z2004
Projektu domu Z2004

Projekt ZX4 - to dom o charakterze współczesnym z nutą nowoczesności. Bryła zwarta, kubiczna ale wysmakowana poprzez połączenie elementów kamienia, stali z ciepłym drewnem. Indywidualnego charakteru nadają również duże okna oraz elementy ze stali takie jak opaska z ceownika oraz konstrukcja daszku nad balkonem. Ciekawe rozwiązane jest transparentnie zadaszone wejście do domu osłonięte ścianą z kamienia. Ściana osłonowa zlicowana jest ze ścianą wysuniętego garażu - tworząc jednolitą płaszczyznę.
Wnętrze domu jest przejrzyste, obszerne i praktyczne- nie brakuje tu niczego. Przy wejściu obok dużej sieni zlokalizowana jest spora i wygodna garderoba. Funkcjonalna kuchnia z oknem od frontu posiada spiżarkę na zapasy bądź dodatkowe urządzenia kuchenne. Kominek w przestronnym salonie sprawia, że jest on przytulny, a przeszklenia w postaci długich okien i podwójnych drzwi doświetlają go pięknie przez cały rok południowym słońcem. W salonie z którego rozpościera się widok na piękny ogród - zaprojektowaliśmy bezpośrednie wyjście na zadaszony ażurowo taras. Na parterze znajduje się dodatkowo gabinet do pracy bądź pokój gościnny oraz WC.

Z garażu jest bezpośrednie przejście do domu, Na tyłach garażu zlokalizowane jest pomieszczenie techniczne z kotłownią i bezpośrednim wyjściem na ogród (opcja).

Na piętrze są 4 duże, komfortowe i dobrze doświetlone sypialnie z czego jedna (największa) ma swój własny balkon. Dla wymagających domowników jest również duża łazienka z oknem, która pomieści nie tylko wannę z hydromasażem jak i wygodną kabinę prysznicową ale również dużą taflę lustra i mnóstwo szafek na przybory codzinnego użytku.
Ponieważ dach ma nachylenie 190 i jest prawie płaski - nie mamy tu do czynienia ze skosami zabierającymi przydatną przestrzeń na piętrze.
Dom spodoba się osobom praktycznym, cenniącym indywidualizm formy i współczesne podejście do tradycyjnych rozwiązań. Budynek jest oszczędny w detal i to stanowi o jego uroku.



Temat: Projekt domu Z55
Projektu domu Z55

Projekt Z55 to prosty w formie, tani w budowie dom, który dobrze sprawdzi się na działce z frontową lub boczną ekspozycją słońca. Zadaszona weranda umila czas spędzony w ogrodzie bez względu na warunki pogodowe. W razie potrzeby drewniany strop budynku przewiduje możliwość zagospodarowania strychu. Dom ten znajdzie swoich zwolenników wśród osób ceniących sobie zalety domu parterowego w którym można niemal dowolnie kształtować wnętrze (brak ścina nośnych).
Wejście do budynku zaprojektowane jest w podcieniu elewacji frontowej i osłonięte okapem. Wewnątrz zadbano o czytelny i funkcjonalny układ pomieszczeń. W sieni przewidziano miejsce na szafę i dostęp do pomieszczenia gospodarczego (w razie potrzeby). Centralny, kwadratowy hol umożliwia komunikację do wszystkich pomieszczeń domu Salon może być częściowo połączony z kuchnią, przy której przewidziano aneks jadalny. Z kuchni przewidziano wejścia do pomieszczenia gospodarczego gdzie można wykonać schowek podręczny lub spiżarkę . Kominek w salonie zaprojektowano na tyłach pomieszczenia gospodarczego tak aby ułatwić montaż energooszczędnych instalacji w celu obniżenia kosztów eksploatacji. Z części dziennej dostępna jest zadaszona, boczna weranda - gdzie można zrelaksować się w cieniu natury lub zorganizować letnią biesiadę. Obszerny taras widoczny z pokoju dziennego i kuchni, to niewątpliwie atrakcja domu. Część mieszkalną stanowią dwa obszerne pokoje i spora łazienka.
Dach kopertowy o prostej, ekonomicznej konstrukcji wiązarowej, która nie wymaga wewnętrznych ścian nośnych, pozwala na niemal dowolną aranżację powierzchni we wnętrzu. W podstawowej wersji przewidzieliśmy możliwość wykorzystania strychu – jak dodatkowej przestrzeni pomocniczej dostępnej np. za pomocą schodów składanych.



Temat: Stadion
a oto artykuł z GW:

Przebudowa miejskiego stadionu w al. Zygmuntowskich

Dach ze szklanych włókien, dwanaście furtek z kasami i taras z widokiem na Stare Miasto. Do tego pomieszczenia odnowy biologicznej i cztery wieże oświetleniowe - we wtorek warszawscy architekci prezentowali radnym projekt przebudowy stadionu w al. Zygmuntowskich

O planach przebudowy miejskiego stadionu pisaliśmy kilkakrotnie. Ale dopiero wczoraj architekci przedstawili wszystkie szczegóły projektu.

Stadion będzie podzielony na pięć sektorów, każdy pomieści ok. 2,5 tysiąca widzów. Trybuny będą zadaszone z wyjątkiem jednej - dla kibiców miejscowych. Chodzi o to, by odsłonić widok na Stare Miasto. Właśnie ta trybuna będzie połączona z tarasem.

- Dach zostanie wykonany według nowoczesnej technologii, nietypowej jak na polskie warunki, z membrany - włókien szklanych, które utrzymają ciężar o wadze nawet 190 ton. Nie ma więc obawy, że zawali się, jeśli napada śnieg - opowiada Anna Kasprzak z warszawskiego biura projektowego SPAK.

Na stadion poprowadzi dziewięć bram i 12 furtek połączonych z kasami biletowymi. Będą też wydzielone miejsca dla osób niepełnosprawnych i drogi ewakuacyjne. - Ewakuacja wszystkich ludzi ze stadionu zajmie nie więcej niż 10 minut - zapewnia Anna Kasprzak.

Powstaną trybuny dla gości, kabiny komentatorskie i pomieszczenia do monitoringu. Pod widownią będą pawilony gastronomiczne i handlowe. Będą też szatnie dla zawodników, pomieszczenia do odnowy biologicznej, toalety i natryski. W planach jest budowa sali konferencyjnej, bufetów i pokoi dla trenerów.

Tor żużlowy będzie mieć 394 metry długości. Pełnowymiarowa płyta boiska będzie podgrzewana. Zarówno tor jak i boisko zostaną oświetlone z czterech wież 48-metrowej wysokości. Oświetlona będzie też widownia i drogi ewakuacyjne. Przewidziano zasilanie awaryjne.

- Parking chcemy urządzić na Rusałce. Pomieści 290 aut i dodatkowo 9 autokarów - tłumaczyła Anna Kasprzak. Jednak zdaniem radnej Heleny Pietraszkiewicz to za mało, dlatego miasto powinno rozważyć budowę parkingu wielopoziomowego.

Koszt całej inwestycji szacuje się na 32,5 mln zł netto, cena jednego miejsca to 2,8 tys. zł. Przebudowa stadionu ma rozpocząć się jesienią. W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 500 tys. zł. Miasto liczy na dofinansowanie z Unii, co pozwoliłoby zakończyć przebudowę w ciągu trzech lat. Inaczej inwestycja może ciągnąć się latami.

Komisja sportu wystąpiła z wnioskiem do prezydenta o dodatkowe 3 mln zł na modernizację, jeśli nie uda się pozyskać w tym roku funduszy unijnych. Dodatkowo miasto ma otrzymać pieniądze z Totalizatora Sportowego.




Temat: Z34DL
Witam
Jako że domy prefabrykowane są nadal mało popularne, i często trudno znaleźć informacje na ten temat, choć ostatnio coraz częściej można o nich przeczytać w czasopismach budowlanych, postanowiłam przedstawić historie budowy mojego domu, która rozpoczyna się w tym tygodniu na placu budowy,a tak naprawdę to zaczęła się ona dużo wcześniej w fabryce. Część ścian jest już zmontowanych i czeka na założenie okien oraz drzwi zewnętrznych oraz pokrycie styropianem od strony zewnętrznej.

Za technologią prefabrykowaną przemawiało kilka faktów:
- szybki czas budowy
- wykonanie większości prac przez jedna ekipę
- duża energooszczędność a co za tym idzie ochrona środowiska
- dokładność wykonania
- możliwość wylania jastrychu na poddaszu oraz zastosowanie dachówki betonowej
- podwójne obicie płytą osb - zwiększona izolacja akustyczna

Na firmę multicomfort zdecydowaliśmy się po obejrzeniu domu modelowego, a także po odwiedzeniu niedawnych inwestorów i zebraniu opinii na temat firmy, a także po wizycie w aktualnie przez nich budowanym domu.
Do tej pory jesteśmy bardzo zadowoleni, przedstawiciel jest bardzo kontaktowy, a zarazem rzeczowy i zawsze do naszej dyspozycji. Przed podpisaniem umowy zamęczaliśmy go z mężem mnóstwem maili, na które zawsze odpowiadał i starał się spełnić nasze wymagania.

Dom jest niewielki o prostej bryle, parterowy z użytkowym poddaszem, żeby uniknąć strat ciepła w zimie nie zdecydowaliśmy się ani na balkony ani na lukarny. Staraliśmy się wybierać rozwiązania jak najbardziej energooszczędne w ramach założonego budżetu oczywiście, w związku z tym postanowiliśmy zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz w okna o niskim współczynniku U.

Tu znajduje się link do projektu oryginalnego, w którym dokonaliśmy kilku zmian - http://www.z500.pl/projekt/z34/podwarianty.html
miedzy innymi:
- zlikwidowaliśmy okna połaciowe od strony ogrodowej
- okna na poddaszu w pokojach zostały powiększone (w jednym pokoju dodane)
- jedno wyjście na taras z salonu zostało zamienione na okno
- przedłużyliśmy zadaszenie frontowego wejścia
Dzisiaj na działce został wytyczony budynek, a w czwartek ruszamy z kopaniem fundamentów jeśli pogoda na to pozwoli.



Temat: Projekt domu Z53
Projektu domu Z53

Projekt Z53 - to dom o charakterze współczesnym z nutą nowoczesności. Bryła zwarta, przekryta dwuspadowym dachem jest wysmakowana poprzez połączenie elementów kamienia i stali z ciepłym drewnem. Dzięki całkowitemu podpiwniczeniu, dom doskonale sprawdzi się w zwartej zabudowie i na małej działce.
 Wnętrze domu jest przejrzyste, obszerne i praktyczne nie brakuje tu niczego. Przy wejściu obok dużej sieni zlokalizowana jest spora i wygodna garderoba. Funkcjonalna kuchnia z oknem od frontu posiada spiżarkę na zapasy bądź dodatkowe urządzenia kuchenne. Kominek w przestronnym salonie sprawia, że jest on przytulny, a przeszklenia w postaci długich okien i podwójnych drzwi doświetlają go pięknie przez cały rok południowym słońcem. W salonie z którego rozpościera się widok na piękny ogród - zaprojektowaliśmy bezpośrednie wyjście na zadaszony ażurowo taras.
Na parterze znajduje się dodatkowo gabinet do pracy bądź pokój gościnny oraz WC. Z garażu jest bezpośrednie przejście do domu, Na tyłach garażu zlokalizowane jest pomieszczenie techniczne z kotłownią i bezpośrednim wyjściem na ogród (opcja).
Na piętrze są 4 duże, komfortowe i dobrze doświetlone sypialnie z czego jedna (największa) ma swój własny balkon. Dla wymagających domowników jest również duża łazienka z oknem, która pomieści nie tylko wannę z hydromasażem jak i wygodną kabinę prysznicową ale również dużą taflę lustra i mnóstwo szafek na przybory codziennego użytku. Ponieważ dach ma nachylenie 19st. i jest prawie płaski - nie mamy tu do czynienia ze skosami zabierającymi przydatną przestrzeń na piętrze.
Dom spodoba się osobom praktycznym, ceniącym indywidualizm formy i współczesne podejście do tradycyjnych rozwiązań. Budynek jest oszczędny w detal i to stanowi o jego uroku.



Temat: Prosba o wyrazenie swojej opini o projekcie Irys
Witam

Oto kilka uwag:

- taniej jest zawsze budowac dom wyzszy a o mniejszej powieszchni zabudowy,
ale to jest twoj wybor
   mniej fundamentow w sumie mniej scian (np poddasza uzytkowe) etc, ale
dobry parterowy dom
   nie jest zly :)

- uklad jest dosc zwarty i dosc klarowny

- wg mnie za malo odzielona jest czesc sypialniano/pokojowa od czesci
dzienno/wejsciowej - hol
- obawiam sie ze jedna wspolna lazienka bez osobnego wc to bedzie dosc
uciazliwe jak na tyle
   pomieszczen/osob
- jezeli zalezy ci na zwartej bryle to wyprostowalbym sciane salonu a taras
zrobilbym na calej scianie
  garazowej, podobnie jak teraz
- garaz ze scian cienszych a sciane dom-garaz zrobilbym o gr sciany
zewnetrznej - temperatura garazu
  zawsze jest nizsza niz w domu i nie ma potrzeby go ogrzewac, chyba zeby
okresowo jak bedziesz cos
  majsterkowal
- niepokoi mnie  wiatrolap wewnatrz domu ...
   masz zimne pomieszczenie w domu,
   wyrzucilbym go na zewnatrz jako pom. zimne nieogrzewane: sluza miedzy
wnetrzem a zewnetrzem
  (patrz stare domy), a jezeli juz konicznie bys chcial go wewnatrz to grube
sciany do srodka (troche
  kosztem pom wewn. ale oplacalne i bardziej komfortowe) a sciana wejsciowa
cienka.
- wyprowadzilbym kuchnie do prostokata co w polaczeniu z zewnetrznym
wiatrolapem da efekt ganku.
  zadaszenia wejscia cos podobnego to obecnego efektu.
  jest to prostrze rozwiazanie a wg mnie moze byc nawet bardziej efektowne
jesli popracowac nad
  proporcjami
  Najchetniej jezeli alezy ci na ekonomii to sugerowalbym max prostokatna
bryle domu wlasciwego
  a wzbogacenie bryly pozostawilbym gankowi i garazowi
  Wprawdzie to moze sie wydawac prostacke ale zobacz jak proste sa domy
stare a jaki maja kapitalny
  klimat i proporcje... oczywiscie to juz kwestia gustu

- mozna by popracowac troche nad jego proporcjami ogolnymi

- uklad domu i pomieszczen wewnatrz, wg stron swiat, o ile dobrze
zrozumialem twoj schemat,
   jest raczej ok

To tyle uwag, tak na szybko.
Prosze traktuj je jako konstruktywna krytyke z korzyscia dla ciebie i
projektu.

Zycze powodzenia





Temat: Ocena projektu
... no powinno sie dac
ale tak jak pisano wczesniej  - konsekwencja!!

- wyrownac uskoki - nie bardzo sa konieczne i nic po za troche sztucznym
ubogacaniem bryly
nie daja, wyrzucic wiatrolap na zewnatrz jako zmine witrochronne
pomieszczenie nie ogrzewane
i max lekkiej konstrukcji np drewniane i wykonczone drewnem (od razu masz
mocny i uzasadniony akcent w bryle
a glowna murowana konstrukcje masz prosta jedynie wypuszcza lawy
funadmentowe i kilka slupkow pod konstr witrolapu)
skoro i tak sa schody i podest etc
- kuchnia z pom gospo zamienic miejscami tak zeby pom. gospo bylo przy
wejsciu lub tak jak bylo pisane po stronie czesci nocnej
co da wyrazne oddzielenei i zapewnienie intymnosci cz nocnej
a przy wiatrolapie czy holu moze znajdzie sie wneka  / miejsca na mala
spizarnie
- jak wyrzucisz wiatrolap/sien na zewnatrz bedzeisz mial miece na porzadna
grderobe
a hole bedize taki jak trzbe bez zbednej niewykozystanej powierzchni tak jak
teraz
- gruba sciana miedzy cz dzienna a cz nocna (sypialnia) czasem ktoes bedzie
chcial imprezowac a ktos spac ...
- trzeb by tez zmineic proporacjie pomieszczen czesci dziennej i noscnej
zeby dalo sie dobrze rozdzieli cz nocna od dziennej
- sypialania 2 odobowa na "dol" rzutu a sypialnie 1 osobowe na "gore"
rodzice tez potrzebuja intymnosci i nie wiem czemu w gotowcach sie to pomija
ew caly zmieniny uklad mozna odbic symetrycznie tak zeby syp 2 os byla kolo
salonu
a czescia lazienkowa mozna manewrowac
- a jakby poprojektowac to moze pom gospo mogloby sluzyc takze jako
suszarnia
przy tej powierzcni daloby sie to zrobic
- taras zrobic na gruncie a zadaszenie zrobic analogicznie jak glowna
konstrukcje wiatrolapu (po zmianach)
- daszki tylko pulpitowe (1 polac) a nie dwuspadowe - zbedny koszt i nie
pasuje do prostej bryly
- ogolnie jescze popracowac nad proporcjami okien. drzwi do bryly i  calosc
gotowa
ale niestety zupelnie inna i fakjtycznie wychodzi z tego proj indywidualny -
ale sie oplaci
a sam koszt projektu wyjdzie obawiam sie w tym przypadku nawet taniej niz
ten gotowiec + adaptacje etc
ze nie wspomne o powaznych zyskach na etapie realizacaji (materialy i
robocizna)

pytnia jescze jak ten dom bedzie usytuowany na dzialce co ma kapitalne
znaczenie
w oplatach za ogrzewania i swiatlo oraz oczywiscty komfort uzytkowania

pozdrawiam





Temat: Czy to dobra cena za robote ?


Czy mozecie mi powiedziec czy ponizsze wylicznie dla tego typu domkuhttp://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-304,333,61,opis.htmljest ok ?


Ogolnie jak na moje gornoslaskie, malomiasteczkowe warunki i ceny to
jest bardzo drogo :)


Stan surowy zamkniety (bez montazu okien i drzwi). Porotherm lub gazobeton.
Strop typu terriva.
- Fundamenty 6 tys


Lawy - deskowanie + zbrojenie - 1,5k pln.
Wymurowanie fundamentu z bloczka - 1k pln (ja za wymurowanie 270m2
scian piwnicznych przy powierzchni 140m2 i wysokosci 2,7m zaplacilem
3,2k pln!)
Zasypanie i zageszczenie - z 1k pln.


- sciany parteru 10 tys


Szok! Ja place 3 tys pln razem z kominem murowanym cegla.


- strop 15 tys


Podwojny szok! Tydzien temu zaplacilem 3,5k pln za zaszalowanie i
zazbrojenie monolitycznego stropu + schody dwubiegowe ze spocznikiem
(15 stopni) i pomoc w zalewaniu (gladzenie schodow, wibrowanie etc).
Strop 140m2, zbrojenie jak na bunkier - poszlo 3,5t stali (najgestsze
oczko to 9x12cm z drutu fi14!). 15 tys to jakas cena z kosmosu !!
Robilo mi to dwoch fachmanow - zrobione perfekt, zaklepalem ich juz na
drugi strop za dwa miesiace :-)


- sciany poddasza 13 tys


Szok do kwadratu :) To na pewno robocizna czy moze razem z
materialami ? ;-)


- scianki dzialowe gora i dol 5 tys
- dach 23 tys


Uh:) Za dach 280m2 na gotowo (bez izolacji) tj. polozenie wiezby,
pokrycie dachowka betonowa/ceramiczna z podbitka, montazem 9 okien
polaciowych i pelnym orynnowaniem - 12 tys pln. Przy czym to jest dach
"troche" bardziej skomplikowany od Twojego, bo nad glowna czescia
kopertowy czterospadowy, do niego doklejone z jednej strony zadaszenie
trzyspadowe tarsu + trzyspadowy dach nad garazem. To akurat robi mi
znajomy ale dla innych cena nie jest wiele wyzsza. Doswiadczenie 10
lat na dachach roznego rodzaju, robi perfekt..


- taras, podjazdy itp 10 tys


Tu podales za malo szczegolow - jaki taras, jak duzy, z czego podjazd
etc.

Ogolnie - targuj sie, masz duze pole do popisu ;)
pozdr.





Temat: Projekt domu Z82
Projektu domu Z82

Projekt Z82 to świetny pomysł na dom parterowy dla zwolenników pomieszczeń na jednym poziomie, ale z możliwością, w razie potrzeby, zagospodarowania dodatkowej przestrzenie na poddaszu. Dom z zewnątrz pełen jest załamań i zakamarków, które wzbudzają zaciekawienie co może kryć się w środku. Projekt świetnie sprawdza się na działki o wydłużonym układzie, gdyż jego bryła ma kształt podłużny z wysuniętym garażem dwustanowiskowym od frontu. Elementy okładziny kamiennej dodają niewątpliwie uroku i klimatu.
Wyjście domu zostało ciekawie zaakcentowane przedłużeniem połaci dachu na słupku. Po prawej stronie sieni usytuowana jest duża garderoba, przez którą prowadzą jedne drzwi do garażu, a drugie do pomieszczenia gospodarczego zaprojektowanego na tyłach domu. Pomieszczenie gospodarcze posiada również wyjście na zadaszony podcień i na ogród. Może być ono wykorzystywane jako magazynek na drzewo, narzędzia ogrodnicze, schowek na rowery, zależnie od potrzeb właścicieli.
Z sieni na wprost przechodzi się do holu, z którego można udać się do poszczególnych pomieszczeń. Przestrzeń holu została zaaranżowana w bardzo ciekawy sposób poprzez fantazyjną ozdobę ściany, po to, by skrócić optycznie podłużną formę domu. Miejsce to można wykorzystać np. jako ekspozycję pamiątek domowych, rzeźb lub domową biblioteczkę.
Aby zapewnić dopływ światła do holu oraz jako dodatkowy element wystroju, w pokojach po prawej stronie korytarza przewidziano suwane i częściowo transparentne drzwi. Symetrycznie po obu stronach pokoi znajdują się łazienki wyposażone w wannę, prysznic, WC, bidet i umywalkę.
Na wprost holu znajduje się mały korytarz, przez który można przejść do dwóch sypialni. Jedna z nich została wyposażona we własną garderobę, obie zaś mają wyjścia przez duże balkonowe drzwi pod zadaszony taras i do ogrodu, gdzie można swobodnie odprężyć się, zrelaksować i odpocząć.
Z holu po lewo przechodzi się do wyjątkowo dużego i widnego salonu z kominkiem.
Przestrzeń w salonie umożliwia umieszczenia tu kompleksu jadalnego wraz z aneksem telewizyjnym. Granice salonu i kuchni definiuje posadzka. Ponadto kuchnia od salonu częściowo oddzielona jest półścianką zakończoną stolikiem z krzesłami. Kuchnia posiada spiżarkę i miejsce na dużą lodówkę. Gablotkę z naczyniami można umieścić w części jadalnej.
Projekt ten, to rzadki przykład domu z czterema wygodnymi pokojami oraz bardzo dużym salonem. Dużą zaletą jest, pozostawiona przez architekta, swoboda w indywidualnej aranżacji wnętrz. Prosta i przemyślana konstrukcja budynku - jedna główna ściana nośna - pozwala na przestawienie pozostałych ścian działowych według potrzeb użytkowników (istnieje możliwość powiększenia salonu poprzez likwidację jednego pokoju i wykonanie niezależnego wyjścia pod zadaszony taras).
Aby uzyskać dostęp do dodatkowe przestrzeni na poddaszu przewidziano wykonanie klatki schodowej centralnie w holu, co w razie potrzeby można wykorzystać w przyszłości.
Duże okna, widne i obszerne pomieszczenia oraz ogólne poczucie przestrzeni wpływają na komfort użytkowania oraz pozytywny nastrój mieszkańców tego domu.



Temat: Projekt domu Z59
Projektu domu Z59

Projekt Z59 to rozłożysty dom przekryty nietypowym dachem wielospadowym. Budynek zaprojektowano z poddaszem użytkowym i bocznym garażem 2-stanowiskowym w bryle. Elewacja wykończona elementami kamienia łamanego oraz impregnowanym drewnem wtopi się w naturalny krajobraz. Architekturę zewnętrzną uzupełniają skośne przypory obłożone kamieniem oraz drewniane zastrzały podpierające obniżone okapy. Budynek dobrze będzie prezentował się na otwartym terenie lub w otoczeniu leśnym. Od strony ogrodu zaprojektowano liczne podcienie oraz zadaszenia osłaniające tarasy.
Strefę wejściową zadaszono balkonem. W sieni, po prawej stronie, zaprojektowana została obszerna i praktyczna garderoba. Centralny hol w kształcie litery L z elegancką klatką schodową stanowi element dekoracyjny wnętrza. Z holu dostępny jest gabinet, którego narożne okno wychodzi na stronę frontowej domu. Za gabinetem usytuowano pokój gościnny. Jedna z opcji przewiduje, połączenie pomieszczeń pokoju i gabinetu poprzez , zamontowanie suwanych drzwi.
Hol doprowadzi nas do obszernej strefy dziennej Przedłużeniem salonu jest zadaszony taras. Kuchnia, wraz ze spiżarnią, usytuowana została trochę z boku. Kolejne okno narożne, wychodzi na część ogrodową. Przy stole jadalnym można delektować się smakiem potraw oraz urokami ogrodu zmieniającego się w zależności od pory roku. Pomiędzy jadalnią, a salonem usytuowany został kominek. Zaletą kuchni jest jej lokalizacja - blisko wyjścia na taras – sprawdza się to podczas organizowania przyjęć na świeżym powietrzu, ale także doceni to każda kobieta wychowująca dzieci. W porze letniej krzątając się po kuchni można kontrolować, co porabiają nasze pociechy w ogródku. W salonie, na tylnej ścianie, mieści się aneks telewizyjny doskonale widziany również z pozycji jadalni i kuchni. Poczucie przestrzeni zapewniają nie tylko duże przeszklenia ale także otwarta antresola nad fragmentem salonu . Podczas poobiedniej drzemki na sofie można zrelaksować się spoglądając w niebo widoczne z salonu.
Na parterze, w drugim końcu holu zaprojektowana została łazienka, a na wprost obszerne pomieszczenie gospodarcze. Dzięki przemyślanej komunikacji pomieszczenia łączą się funkcjonalnie i dzięki czemu nie trzeba „biegać” po domu wkoło. Ułatwia to rozładowanie zakupów czy pozwala zachować intymność domowników. Z pomieszczenia gospodarczego można przejść do spiżarni i do garażu, na końcu którego mieści się wyjście na ogród. Część gospodarczą uzupełnia zewnętrzna wiata, na tyłach garażu, która przyda się do przechowywania drewna opałowego lub sprzętu ogrodowego.
Na piętrze zlokalizowano centralnie hol z biblioteką oraz miejscem małego relaksu na dyskretnie usytuowanej antresoli. Od strony frontowej zaprojektowano dwa widne i ustawne pokoje, z własnymi wyjściami na wspólny balkon. W pomieszczeniach na poddaszu praktycznie wyeliminowano skosy , dzięki czemu pokoje są wygodne i ustawne Główna sypialnia, z własną garderobą bądź łazienką (w zależności od wyboru właścicieli) ma wyjście na odrębny balkon.
Na piętrze zaprojektowano jeszcze: obszerny i doświetlony pokój kąpielowy oraz niezależną łazienkę z natryskiem. Dodatkową przestrzeń można uzyskać nad garażem gdzie znalazło się sporo miejsca na pomieszczeni rekreacyjne lub dodatkowe pokoje gościnne.
Projekt z 59 to praktycznie same zalety – funkcjonalny układ pomieszczeń; możliwość wyjścia na taras z dwóch miejsc w budynku; osłonięta kuchnia przy wyjściu na taras; obszerna strefa dzienna z antresolą; przestronne, widne pokoje na piętrze . Ciekawa i niestereotypowa architektura projektu Z59 zainteresuje osoby z większą działką szukające domu niepowtarzalnego i jednocześnie wygodnego w codziennym użytkowaniu.
Projekt może wystąpić w odbiciu lustrzanym z garażem jedno- stanowiskowym lub dodatkową wiatą.



Temat: projekt indywidualny - krakow


Wg mnie projekt indywidualny to generalnie pomyłka. Mam taki i nie
zdecydowałbym się powtórnie. Nie kosztował tanio, zawiera mnóstwo błędów i
rzeczy dość kontrowersyjnych wynikających z "pójścia na łatwiznę" i nie
liczenia się z kosztami. Wyszły one dopiero na etapie wykonawstwa. Dzięki Bogu
wychwyciłem je zanim było za późno i były korygowane przez projektanta w
trakcie budowy - najlepszy dowód, że się dało inaczej. Mam mnóstwo drogich i
jak się okazało trudnych wykonawczo rozwiązań generujących potencjalne błędy.
Projekt jest przeszacowany w niektórych miejscach, w niektórych niedoszacowany
(konsultowałem z innym konstruktorem).
Szczególnie dla dużego biura będziesz kwiatkiem do kożucha i będą cię zbywać,
mają 100 ważniejszych spraw. Mnie dopracowanie kilku końcowych szczegółów
zajęło czas od grudnia do kwietnia, bo dostali jakiś projekt "bardziej
komercyjny" do zrobienia.
Minusem jest to, że nie możesz "na żywo" obejrzeć nic co wcześniej zbudowano w
oparciu o to. Trochę jak sukienka na miarę, która okazuje się niewypałem.
Tylko, że tu nie masz drugiej próby - raz zbudowanego domu nie zburzysz. Może
ci wyjść coś ekstra, a może coś super słabego. Generalnie dom wyszedł mi nie
najgorzej, ale nie tak jak się spodziewałem i tylko dlatego, że w porę
wychwyciłem potencjalne problemy. I stan surowy kosztował mnie pewnie z 15-20
tys więcej niż mógł.
Wg mnie ryzyko jest duże. Ja po doświadczeniach wolę standard, ale pewny i
cieszę się że mi wyszło, bo mogło nie być tak różowo.

Jeśli już to chyba tylko z biurem, które specjalizuje się tylko w takich
pracach i nic innego nie robi.


Wszystkie wymienione wady projektu indywidualnego potwierdzam
po własnych doświadczeniach. O zaletach napiszę na końcu.

Błędy muszą być, jak w każdym nowym projekcie.
Niektóre ewidentne błędy sam wychwyciłem i mi projektanci
poprawili przed złożeniem papierów o pozwolenie.
Spodziewam się pewnych zmian technologicznych na etapie
wykonastwa, zwłaszcza że projekt w wielu miejscach mówi
"albo albo" lub nawet przemilcza pewne rzeczy, np.
sposób kotwienia ścian działowych w ścianach nośnych.

Pewnie też niektóre sprawy są przeszacowane i wyjdą drożej
niż trzeba (fundamenty ?), ale tego samego można się spodziewać
po niestarannej adaptacji gotowca.

Co do "ważniejszych spraw" i "bardziej komercyjnych projektów",
wszystko się zgadza. Tylko że sam jestem sobie winien.
Wystarczyło na dzień dobry spisać umowę z terminami itd.

Architekt bez żadnych oporów tłumaczył mi kilka razy, że moim
projektem zajmie się "po niedzieli, a idealnie to za dwa
tygodnie", bo właśnie wzięli duży projekt, który go trochę
przerósł, zbliżają się terminy (czyli tam była umowa !),
a w ogóle to on ma ochotę tym wszystkim walnąć, ale już się
zobowiązał i mi projekt zrobi (i tak dalej w tych klimatach).

Forma płatności była niby zachęcająco-uczciwa:
1/3 na dzień dobry,
1/3 w momencie złożenia papierów o pozwolenie,
1/3 po uzyskaniu pozwolenia.

Wiem, wiem, że trzeba i spisywać umowy,
i określać terminy i nie płacić zaliczek.
Tylko dotąd myślałem, że to ważniejsze podczas budowy.
No i musiałem sobie przez kilka miesiący pluć w brodę.

Biorąc pod uwagę to, że sam jestem sobie winien, to
jednak jestem zadowolony. Niby domek o prostej bryle,
dach dwuspadowy, niby pełno takich.
A jednak w gąszczu tysięcy gotowców można znaleźć
może trzy o podobnym rozkładzie pomieszczeń.
A ja będę miał jeszcze zadaszony taras z jednej strony.
Za adaptację do takiego stanu zabuliłbym niewiele mniej.
Tymczasem wymiary domu, rozkład, funkcje i wymiary
pomieszczeń, rodzaj schodów, są co do kilku cm zgodne
z wynikami moich zabaw na kompie z zeszłej zimy.

I myślę, że taki należy wyciągnąć wniosek:

Jeśli dokładnie wiesz czego chcesz, narzucisz rozkład
architektowi, okaże się sensowny (może po niewielkich
poprawkach), to warto wchodzić w projekt indywidualny.

Jeśli nie masz czasu na takie zabawy, płacisz
i wymagasz żeby "było dobrze", to poszukaj gotowca.

Maciek

p.s. Ja z Krakowa. Ale na razie za wcześnie, żebym
"swojego" architekta polecał lub odradzał. Papiery mam,
ale dom jeszcze się nawet nie buduje.





Temat: Projekt domu Z86
Projektu domu Z86

Projekt z 86 to dom parterowy przekryty dachem kopertowym z garażem na dwa samochody w bryle. Budynek prezentuje się ciekawie dzięki ciepłym detalom wykończenia elewacji oraz akcentom takim jak klasyczny daszek osłaniający wejście wsparty na słupkach.
Przez osłonięte wejścia, usytuowane centralnie na ścianie frontowej dostaniemy się do sieni, w której oprócz szafy wnękowej uda wydzielić się jeszcze miejsce na siedziska. Część dzienną stanowi salon z kuchnią – które przenikają się wzajemnie. Kuchnia usytuowana od frontu zaopatrzona została w spiżarkę. W jadalni, która stanowi integralną część salonu, znalazł się stół z krzesłami, a w dalszej już części, w salonie kompleks wypoczynkowy w zaciszu kominka. Z salonu do ogrodu prowadzą podwójne drzwi balkonowe.
Zaprojektowany został tu zadaszony taras – miejsce spotkań towarzyskich, wypoczynku na świeżym powietrzu. Przy jadalni przewidziano miejsce na podręczną i elegancką witrynę z naczyniami.
Z centralnego holu mamy swobodny dostęp do łazienki i mniejszego pomieszczenia gospodarczego, w którym można zrobić pralnię lub zamontować nowoczesny piec CO. Centralne usytuowania komina oraz zaplecze gospodarcze na jego tylnej ścianie pozwolą pokusić się nawet o energooszczędne instalacje kominkowe z płaszczem wodnym.
Środkowa część domu została oddzielona od części dziennej małym korytarzem. Dyskretnie wydzielony korytarz umożliwia komunikację do łazienki i dwóch sypialni, z czego jedna wyposażona została w niezależne wyjście na taras. W głównej łazience można wykonać z wannę i natrysk. Dodatkowy pokój można przeznaczyć w miarę potrzeb, na gabinet czy chociażby domową biblioteczką.
Poprzez praktyczny schowek, który stanowi rolę śluzy izolującej mieszkanie od garażu można przejść „suchą” nogą do samochodu, co ułatwia rozładowanie zakupów. Na końcu dużego dwustanowiskowego garażu , wydzielone zostało jeszcze przydatne i potrzebne miejsce na pomieszczenie gospodarcze. Z tego pomieszczenia prowadzą drzwi na zewnątrz pod zadaszoną wiatę. Wiata może służyć jako miejsce przechowywania opału lub sprzętu ogrodowego.
Niewątpliwe zalety projektu Z86 to – przede wszystkim – rozmieszczenie wszystkich potrzebnych do funkcjonowania pomieszczeń na jednym poziomie (bez potrzeby biegania po schodach). Duży garaż z zapleczem gospodarczym Możliwość wyjścia na ogród przez tylne wyjście. Połączenie ze sobą kuchni, jadalni i salonu wpłynie na wrażenie przestronności podnosząc funkcjonalność podczas urządzania przyjęć rodzinnych. W projekcie przewidziano praktyczne powierzchnie gospodarcze i liczne miejsca na schowki, a szafy oraz garderoby wpłyną na wygodę codziennego użytkowania. Projekt Z86 jest domem ciepłym nie tylko z zewnątrz. Umiejętnie zaaranżowana przestrzeń wpływa na integracje całej rodziny nie naruszając intymności domowników.
W podstawowej wersji projektu występuje strop tervia, który pozwoli w kolejnym etapie inwestycji wykonać schody i w miarę potrzeb zagospodarować strych.
Projekt występuje w wersji lustrzanej. Możliwe jest też wykonanie projektu w wersji „bez garażu” z doświetloną łazienką.



Temat: Zaczynam na wiosnę – dużo pytań.

[...]


- W projekcie mam wentylację grawitacyjną ale ja dużo dobrego przeczytałem
(m.in. na tej grupie) o wentylacji mechanicznej z GWC. Taką chcę zrobić –
głównie ze względu na komfort (darmowa klima, lepsze powietrze). W archiwum


Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem - OK! GWC tez bardzo dobrze,
tylko nie licz na darmowa klime! Porzadnie ocieplij dom, a wentylacja
z rekuperatorem nawet bez GWC pozwoli utrzymac nizsza temperature niz
z wentylacja grawitacyjna i pootwieranymi na osciez wszystkimi
oknami :-) Na klime to sie nie nadaje ze wzgledu na male przekroje
kanalow - zeby rzeczywiscie to dzialalo jak normalna klima, przekroje
musialyby byc ze 3-4 x wieksze :)


grupy przeczytałem, że kominek może być pewnym problemem (tzn. musi mieć
grawitacyjną) . Da się to pogodzić?


Pewnie. Nie zapomnij pociagnac do kominka rury z zewnatrz. Najlepiej
kupic wklad, ktory ma bezposrednie krocce przylaczeniowe do takiej
rury. Wtedy caly kominek jest wzglednie szczelny, ciagnie sobie
powietrze z zewnatrz i nie przeszkadza wentylacji mechanicznej!


Jaki może być orientacyjny koszt wentylacji mech. dla takiego domu?


Jak robisz sam - 5-10k pln (w zaleznosci od wielkosci domu). Jak
zlecasz firmie - 15-50k pln :) Przy ekstremalnie nieudanym projekcie
(w ktorym sa np trzy kominy), po rezygnacji z kominow moze wyjsc, ze
wentylacje mechaniczna masz za darmo ;-)


- Myślę nad rezygnacją z balkonu ze względu na oszczędności związane z budową
i ewentualne straty ciepła. Poza tym jakoś nie bardzo widzę sens posiadania
balkonu w małym domku jednorodzinnym (no chyba żeby dzieciaki palić gdzieś
miały :-) ). Może przesadzam?


Moj sasiad ma dach kopertowy i zrobil na nim trzy balkony!! No coz..
Ja nie mam zadnego.


- W projekcie jest taras murowany ale mi chodzi po głowie taras z drewna. Może


Bardzo dobry. Z tarasem betonowym i plytkami bedziesz mial wiecznie
problemy (woda / mroz / odpadanie). Ja tez zrezygnowalem z tarasu
betonowego - mialem miec go polaczony z wiencem. Ale to tez mostek (i
to bardzo duzy) cieplny :-) Jezeli juz bys robil betonowy to
samonosny, oparty na lawach, koniecznie polaczonych z lawami
"domowymi" - trzebaby je razem wylac :) Inaczej z czasem moze odjechac
od domu o jakies milimetry czy centymetry ;) O estetyce nie bede sie
wypowiadal bo kazdy lubi co woli. Ja po obejrzeniu kilku tarasow
drewnianych z drewna egzotycznego - zakochalem sie w nich ;-) Poza
estetyka - drewno jest naturalnie "cieple", w zime az tak nie ziabi, a
w lato nie parzy. Ja mam zamiar miec taras na rowno z poziomem podlogi
w domu + okno tarasowe z mozliwie jak najnizszym progiem, wiec w lato
taras bedzie niejako przedluzeniem pokoju (jest zadaszony :)


Wszelkie inne uwagi i rady mile widziane. Ja tu jeszcze wrócę i to nie raz :-)


Nie watpie :D
pozdr.





Temat: Projekt domu Z77
Projektu domu Z77

Projekt Z77 jest z założenia parterowym domem z garażem na dwa samochody. Bryła budynku prezentuje się bardzo ciekawie od każdej strony, a poprzez swoje załamania i podcienie nadaje mu, niepowtarzalny charakter i klimat. Wejście do budynku zaakcentowane jest dodatkowym świetlikiem w dachu.
Prosta konstrukcja zapewni swobodę w aranżacji wnętrz lub nawet w przyszłości adaptację poddasza na cele użytkowe. W projekcie Z77 zwrócono szczególną uwagę na praktyczną i funkcjonalną powierzchnię gospodarczą, która umożliwi swobodne rozmieszczenie instalacji energooszczędnych lub zapewni miejsce do przechowywania sprzętu turystycznego.
Przez zadaszone wejście wchodzi się do sieni, w której przewidziano miejsce na szafę wnękową. Centralnie zlokalizowany hol łączy się bezpośrednio z przestronnym, widnym salonem.
Część dzienną podzielono na strefy. Kuchnia i jadalnia stanowią wraz z salonem jednoprzestrzenne wnętrze. Dodatkowo przy kuchni zaprojektowano bardzo przydatną spiżarnię. Salon może tworzyć otwartą przestrzeń wraz z jadalnia lub może pozostać wydzielony. W salonie zaprojektowany został kominek, który w zimowe wieczory pozwoli domownikom wypocząć w zaciszu domowego ciepła. Dla amatorów kina domowego przewidziano miejsce na sprzęt multimedialny. Przeszklone drzwi z pokoju dziennego prowadzą na zadaszony taras i do ogrodu. Takie rozwiązanie jest zaletą dla osób, które preferują kontakt z przyrodą i mogą się nią cieszyć przez cały rok.
Z holu można dostać się poprzez pomieszczenie gospodarcze do garażu, co umożliwi wygodne wniesienie zakupów i rozładowanie samochodu. W części gospodarczej wydzielono również pomieszczenie techniczne z dostępem od zewnątrz poprzez zadaszoną wiatę, którą można przeznaczyć na skład opału lub sprzęt ogrodniczy.
Na wprost holu znajduje się korytarz, który oddziela dyskretnie część dzienną od części sypialnej. Przy korytarzu zlokalizowano dwie łazienki i trzy dość duże pokoje. Sypialnie są tej samej wielkości, widne i ustawne posiadają miejsce na obszerne szafy, dzięki którym wszystko znajdzie się na swoim miejscu. Mniejsza łazienka przewidziana została dla części dziennej, większa dla nocnej i w niej warto pomyśleć o wannie z hydromasażem.
W projekcie Z77 wszystkie funkcje mieszkalne rozwiązane zostały na parterze. Pokoje są widne z dużym wachlarzem możliwości aranżacyjnych, co łatwo pozwoli dostosować przestrzeń do własnych potrzeb i wymagań.
Ukrytą zaletą projektu Z77 jest możliwość adaptacji i wykorzystanie poddasza, w miarę rosnącego zapotrzebowania na powierzchnię. Konstrukcja stropu przewiduje takie rozwiązanie i aby zapewnić optymalną komunikację schody można wykonać w holu. Duże otwarte przestrzenie, dyskretnie podzielone na strefy zapewniają poczucie swobody i przestrzeni, jednocześnie tworząc ciepły domowy klimat.



Temat: PU o uwłaszczeniu działkowców
Krzysztof Putra


Ustawa o uwłaszczeniu działkowców

Art.1
Użytkownicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych posiadający działki rekreacyjne stają się w dniu wejścia w życie ustawy ich właścicielami bez ponoszenia z tego tytułu żadnych opłat za wyjątkiem podatków należnych gminie, na której terenie te ogrody się znajdują i innych opłat, o których mają prawo zadecydować sami użytkownicy ogrodów.

Art.2
1. Rodzinnym ogrodem działkowym w rozumieniu ustawy jest wydzielony obszar gruntu podzielony na tereny ogólne i działki oraz wyposażony w infrastrukturę niezbędną do jego prawidłowego funkcjonowania.
2. Rodzinne ogrody działkowe są urządzeniami użyteczności publicznej, służącymi zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych członków społeczności lokalnych poprzez zapewnienie im powszechnego dostępu do terenów rodzinnych ogrodów działkowych oraz działek dających możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, a także podniesienie standardów ekologicznych otoczenia.
3. Rodzinne ogrody działkowe jako tereny zielone podlegają ochronie przewidzianej w przepisach o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a także w przepisach dotyczących ochrony przyrody i ochrony środowiska.
4.Działki rekreacyjne nie mogą służyć zabudowie mieszkaniowej, nie mogą też służyć prowadzeniu działalności gospodarczej, ani też nie wolno na nich budować garaży i warsztatów. Wolno na nich budować rekreacyjne altany.

Art.3
1. Altana w ogrodzie jest obiektem wolnostojącym, parterowym, zapewniającym rodzinie warunki do wypoczynku.
2. Altana może być podpiwniczona i posiadać poddasze użytkowe.
3. Altana powinna być funkcjonalna i estetyczna.
4. Altana może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych:
1) w ogrodach w granicach miast do 25 m2,
2) w ogrodach poza granicami miast do 35 m2.
5. Altana może posiadać zadaszony taras otwarty o powierzchni do 12 m2. Powierzchni tarasu nie wlicza się do powierzchni zabudowy altany, z wyjątkiem jego części znajdującej się pod poddaszem lub nad piwnicą altany.
6. Altana może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metrów przy innym kształcie dachu.
7. Wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu.
8. Odległość altany od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry.
9. Jeżeli plan zagospodarowania rodzinnego ogrodu działkowego określa miejsce usytuowania altany, członek Związku zobowiązany jest do jej wybudowania zgodnie z tym planem.
10. Altana w ogrodach poza granicami miast może być wyposażona w kominek.

Art.4
Altana na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym nie jest obiektem mieszkalnym; przebywanie w niej nie może stanowić podstawy do urzędowego potwierdzenia czasowego lub stałego pobytu.

Art.5
1. Ustawa wchodzi w życie w 3 miesiące po jej ogłoszeniu.
2. Traci moc ustawa z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych.
3. W 6 miesięcy po wejściu w życie ustawy ulega rozwiązaniu Polski Związek Działkowców, a jego majątek w postaci nieruchomości nie będący ogrodami działkowymi i obiektami na nich lub do nich przyległych zostaje przekazany nieodpłatnie władzom gminnym właściwym dla miejsca położenia majątku.
4.
a)Właściciele działek mogą tworzyć wspólnoty działkowców działające na zasadzie wspólnot mieszkaniowych z wyłączeniem Art.32a ustawy o wspólnotach mieszkaniowych. Wtedy poprzez pojęcie lokal należy rozumieć działkę, a jako mieszkaniowy obiekt wspólny należy traktować cały ogród z działkami. Wspólnota działkowców może nałożyć na siebie opłaty przeznaczone na utrzymanie całej części wspólnej ogrodu, przepisy o wspólnotach mieszkaniowych stosuje się odpowiednio.
b) W przypadku kiedy wspólnota, o której mowa w pkt.b) nie powstanie w ciągu dwóch miesięcy od wejścia w życie ustawy to gmina w porozumieniu z działkowcami przejmuje obowiązek utrzymania części wspólnych ogrodu działkowego.
5. Działki stają się prywatnymi nieruchomościami w rozumieniu odpowiednich przepisów prawa stosowanych do innych nieruchomości takich jak grunty i zabudowania z wyłączeniem przepisów prawa budowlanego właściwych dla obiektów mieszkalnych nie będących działkowymi altanami.
6. Właściciele działek mają obowiązek dokonać czynności związanych z nabyciem na własność nieruchomości, czyli dokonaniem zapisu w księdze wieczystej i zgłoszeniem tego faktu do urzędu gminy właściwego dla terenu, na którym działka się znajduje.
7. Minister właściwy do spraw związanych z ustawą może wydać rozporządzenia wykonawcze do ustawy dotyczące spraw w niej nieujętych, a wymaganych celem uwłaszczenia działkowców.


Kto jest
Za przyjęciem projektu ustawy?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymuje?

og: Głosowanie trwa do 24.04.09 do godziny 24.00, potem dalsze głosy nie będą liczone.



Temat: Projekt domu Z2003
Projektu domu Z2003

Stylistykę projektu domu ZX3 wyróżnia prostota i wysoka estetyka kubicznych form, charakterystyczna dla trendów nowoczesnej architektury. Duże przeszklenia ścian, dach o niskim kącie nachylenia ukryty za attyką czy oryginalne wykusze mocno podkreślają współczesne rozwiązania. Stal na elewacji doskonale komponuje się z ciosanym kamieniem, drewnem egzotycznym i chłodną bielą tynku, gustownie spajając te materiały na zasadzie kontrastu. Nowoczesna bryła budynku , stwarza ciekawe, przestrzenne wnętrza, czekające na aranżację….
Na upalne dni świetnie przyda się zadaszony podcień od strony salonu i kuchni, na którym można zjeść obiad z rodziną lub zrelaksować się po pracy przy pomocy np. lekko procentowego napoju ;). Ruchome żaluzje podcienia są nie tylko ciekawym i nowatorskim elementem wizualnym ale przede wszystkim chronią wnętrze domu przed zbyt intensywnym słońcem oraz czynnikami pogodowymi przez cały rok (deszcze; mocny wiatr; zawiewający śnieg). Suwane żaluzje znajdą zastosowanie również przy ochronie naszej prywatności skutecznie osłaniając przeszklenia salonu.

Wnętrze tego budynku zachowuje najlepsze cechy funkcjonalne domu tradycyjnego ,stanowiąc jednocześnie zwrot ku nowoczesności. Na parterze znajduje się części dzienno-rekreacyjna oraz gospodarcza. Poszczególne aneksy wydzielone są za pomocą akcentów takich jak: dwustronny kominek między salonem i jadalnią czy kuchnia „wyspa” z bufetem. Ścianę między holem można urozmaicić wbudowując np. duże akwarium. Szczególnym atutem jest garaż połączony z domem, co ułatwia komunikację i np. rozpakowywanie zakupów czy bagażu. Garaż przewiduje także dodatkową przestrzeń na kolejne pomieszczenie gospodarcze lub magazynek z niezależnym wyjściem na ogród. Przestrzeń ta może również zostać zaadaptowana jako mini-klub sportowy lub pracownia – a, miejsca postojowe można wykonać jako budynek wolno stojący alternatywnie jako kolejne skrzydło budynku.
Na nasze zdrowie i samopoczucie korzystnie wpłynie domowa sauna, która połączona jest z łazienką. Oczywiście aby dom był praktyczny zaprojektowano także pomieszczenia pomocnicze takie jak garderoba przy wejściu, pralnia oraz spiżarka.
Na piętrze przewidziano część sypialno-wypoczynkową . W strefie nocnej znajdują się 3 przestronne sypialnie optymalnie doświetlone - każda z wyjściem na rozległy taras oraz 2 łazienki: ogólnodostępna i prywatna. Zaletę tej części domu stanowi rekreacyjny taras osłonięty pergolą, o powierzchni prawie 75 m2. Taras może zostać wykonany jako „zielony” (o odwróconym układzie warstw) i obsadzony trawnikiem, co pozwoli stworzyć nam - prywatną „zieloną enklawę”. Dom ten świetnie prezentuje się na dużych działkach jaki i w miejskiej zabudowie.
Projekt ma wiele indywidualnych cech i zapewne przypadnie szczególnie do gustu osobom odważnym, szukającym funkcjonalnych ale nie oklepanych rozwiązań.
Projekt ZX3 można zaliczyć go do grupy domów nowoczesnych.



Temat: Katowicki Spodek i dworzec PKP


Przy Spodku wyrośnie zielona dolina

Znane są już wyniki konkursu architektonicznego na Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które powstanie przy katowickim Spodku. Wygrał projekt uznanej warszawskiej pracowni JEMS Architekci, która zaproponowała czarny prostopadłościan zmiękczony... zieloną doliną. Przez budynek będzie można swobodnie przejść w stronę przyszłego Muzeum Śląskiego.

Od 1974 roku przy Spodku nie powstał żaden nowy budynek. Ostatnim był wieżowiec DOKP. W zeszłym roku miasto postanowiło wybudować tu Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

We wtorek w Pałacu Ślubów ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu na projekt budynku. Z 68 pracowni, w tym 18 zagranicznych, wpłynęło 29 prac. Jury wyróżniło pięć, a nagrodę główną przyznało pracowni JEMS Architekci.

Zwycięski projekt ma kształt olbrzymiego prostopadłościanu, jego kanciasta bryła kontrastuje z obłym Spodkiem, ale bez zgrzytu. Nie jest to proste pudełko, bowiem architekci zmiękczyli je zieloną doliną, która rozbija bryłę na pół, biegnąc po przekątnej śladem dawnej drogi bogucickiej. - Jak przyjechaliśmy do Katowic na rekonesans, zachwyciły nas Bogucice. Uważaliśmy, że nowy obiekt nie może być barierą, która jak mur odetnie Spodek i Centrum od tej dzielnicy. Stworzyliśmy więc rozcięcie w budynku, nazwaliśmy je nawet przełęczą bogucicką - mówi Paweł Majkusiak, partner JEMS Architekci.

- Doliną będzie można nie tylko swobodnie przejść na drugą stronę obiektu, ale i wejść na dach. Pod nią zlokalizowaliśmy główny hol budynku, który jest bardzo rzeźbiarski. Wznosi się od placu przy Spodku w stronę wyżej położonej ulicy Olimpijskiej - relacjonował Mateusz Świętorzecki, współautor projektu. Wcięcie w budynku zarazem oddziela główną wielofunkcyjną salę od części z mniejszymi salami konferencyjnymi. Dzięki temu zabiegowi oba fragmenty budynku będą mogły działać niezależnie. Pierwszy posłuży na wystawy, targi czy koncerty, drugi na kongresy. Od strony placu przy Spodku pojawi się również przeszklona restauracja. Cały budynek będzie opleciony stalowymi siatkami, przez co wszystkie elewacje zyskają jednorodny wyraz.

Drugą nagrodę zdobyli młodzi śląscy projektanci - Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko, którzy wystartowali w konkursie z holenderskim architektem Dickiem van Gamerenem. Zespół w tym samym składzie w zeszłym roku zdobył trzecią nagrodę w konkursie na Muzeum Śląskie. Jako jedyni przedstawili budynek kongresowy w szerokim kontekście urbanistycznym. Sam obiekt to wielki monolityczny prostopadłościan, ale od strony wieżowca DOKP masywna bryła jest nadwieszona nad placem niczym dziób transatlantyku, tworząc zadaszoną przestrzeń na różne imprezy.

Architekci kładli nacisk na przestrzenie publiczne. Plac przed budynkiem miałby kontynuację w promenadzie kulturalnej biegnącej od Spodka do dawnej kopalni Katowice, gdzie powstanie Muzeum Śląskie. W czasie pokonkursowej dyskusji projektanci nie szczędzili gorzkich słów przedstawicielom magistratu. - Miasto nie ma strategii dla przestrzeni za Spodkiem. Robi konkurs na MCK, nową siedzibę NOSPR-u, ale to tylko budynki. Jaka będzie przestrzeń wokół nich? Tylko wypadkowa, bo nikt nie pomyślał o tym wcześniej - mówił Nawrocki.


Wizualizacja zwycięskiego projektu na Międzynarodowego Centrum Kongresowe w Katowicach

Trzecia nagroda powędrowała w ręce krakowskich architektów - konsorcjum firm Wizja i Grupa Projektowa Proxima. W ich wydaniu budynek MCK znikł pod zieloną łąką. - Nie chcieliśmy konkurować ze Spodkiem, a stworzyć dla niego tło. Stąd powstał budynek, którego dach to zielona łąka wznosząca się od poziomu placu - wyjaśniał Borysław Czarakcziew z Grupy Projektowej Proxima.

Pierwsze wyróżnienie przypadło katowickiej pracowni Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz, która centrum kongresowe wycofała w głąb działki. Główna sala przybrała formę sześcianu, który doświetla od góry świetlik w formie walca, a z zewnątrz otaczają ją tarasy o obłym zarysie, wpisujące się w zakole za Spodkiem.

Drugie wyróżnienie otrzymał zespół Estudio Lamela z Madrytu i jego warszawski oddział. W ich wydaniu cały budynek oplotły gęsto ustawione pionowe białe żaluzje. Patrząc z boku, widać tylko ścianę, znikają przeszklenia i otwory. Kanciasty budynek o pochyłych ścianach przypomina trochę lodowiec, który osiadł w centrum miasta.

Zwycięscy architekci otrzymali 100 tys. zł i zaproszenie do dalszych prac. - Liczmy, że projekt budowlany będzie gotowy pod koniec przyszłego roku. Budowa mogłaby ruszyć już w połowie 2010 roku i skończyć się dwa lata później. Na pewno zdobędziemy na tę inwestycję pieniądze - zapewniał wczoraj Piotr Uszok, prezydent Katowic. Budowa MCK jest jednym z projektów kluczowych województwa śląskiego, może liczyć nawet na 36 mln euro z funduszy unijnych.

Tomasz Malkowski



Temat: BUDUJEMY NOWY DOM....

hm... Cola, szczerze... to nie chce burzyc twojego optymizmu co do harmonogramu prac i nie wiem ile moze zalatwic Twoja Mama ale generalnie, jesli trafilo by na zwyklego smiertelnik to budowe zaczynasz najwczesniej w listopadzie...

jasna sprawa
jak smiertelnicy mają to ja doskonale wiem
ale moja mamuska to superhero
dla przykładu... u nas sie czeka na WZ teraz 6 miesiecy
ja bede miał w max miesiąc


masz zalatwiony prad i wode na budowe? bo niedoczytalem czy media juz masz na dzialce czy trzeba ciagnac...

prąd i wode dogadam z sasiadem, bo na umowy czasowe to sie nie kalkuluje

co do domku to wg mnie plusy tu:


fajne zadaszone wejscie i taras (tego tarasiku to zazdroszcze

tarasik jak widzisz sie jeszcze powiekszy o 1m i 0,5m


brak garderoby, szpizarki i innych schowkow

dlatego zaznaczyłem ta dodatkową garderobe - byłaby naprawde wypasik (tzn duza)
schowek mam 1,6m2 który sie powiekszy o kolejny 1m2 wiec bedzie 2,6m2 czyli całkiem sporo
spiżarki nie przewiduje, bo zonka do konfitur sie nie pcha


pokoje w domku nie sa za duze

pokoje będa uzytkowac dzieci... 10m2 spokojnie dla dzieci wystarczą
ja wiem ze wielkie pokoje to fajna sprawa, ale kto to ogrzeje?
a do tego zycie toczy sie w kuchni i salonie
sypialnie mam 15m2 by sobie TV na scianie powiesic


jesli robi sie osobna lazieneczke to musi ona miec prysznic, inaczej robi za wiekszy pisuar

jak widzisz to łazienke powiekszam i bedzie tam i prysznic i wanna i kibelek... oprócz tego mam wc osobne żeby bylo fajnie


gdzie planujesz pralnie i suszarnie? pomysl w kotlowni chyba nie jest najszczesliszy...

praleczke wrzuce do kotlowni
suszyc tez tam moge
ma w sumie ponad 6m2 a bedzie tam niewielki piecyk (napewno nie bedzie kotłów i innych bzdetów)


w parterowym domku o takiej powierzchni troche ciezko jest wydzielic strefe dzienna od strefy nocnej, moga byc problemy z halasem... bo chyba nie myslisz o tych 2 drzwiach przesownych?

mielismy inny projekt wybrany w którym była oddzielona strefa nocna od dziennej, ale nam zalezy na otwrtych przestrzeniach by sie nie czuc klaustrofobicznie
no i hałas niech sie dzieci martwią


dom ma 3 kominy... to troche kosztuje... poza tym lokalizacja kominka w przejsciu... hm, sam nie wiem...

z tymi kominami pomyslimy na etapie projektu (prawdopodobnie ktos mi zrobi od zera na podstawie tego co mu pokaże)
kominek w przejsciu własnie dla mnie optymalnie bo w wiekszosci projektów była na srodku glownej sciany w salonie ...ohyda


jak to w domkach z poddaszem nieuzytkowym, az czlowieka sciska jak widzi na przekroju tyle niewykorzystanej przestrzeni...

nie potrzebuje kolejnych pomieszczen do ogrzania
jest tez pomysl by sobie zrobic schodki strazackie w jednym miejscu i tam wtedy zrobie (na poddaszu) suszarnie i graciarnie i ewentualnie mały pokoik, ale po co to nie wiem jeszcze



Temat: Galeria IX Wieków (Warszawska)
Czesc,
przesylam przetlumaczony caly tekst.
Pozdro

AMS

Projekt centrum handlowego: Galeria IX Wiekow
Lokalizacja: Kielce, Polska
Inwestor: Churchland Development Sp. z o. o.
Program: 40 000 m2 powierzchni do wynajecia, 1200 miejsc parkingowych, 115 sklepow
Projekt - czas realizacji 2007 - 2009
Wizualizacja: Bruls en Co en Archimatics

Nowa galeria handlowa zostanie wybudowana na terenie znajdujacym sie przy historycznym centrum Kielc, ktore sa stolica wojewodztwa Swietokrzyskiego. Miasto ma 200 tys. mieszkancow. Statystyki wykazaly, ze na obszarze w odleglosci, ktora mozna pokonac w czasie trzydziestu minut, mieszka 350 tys. potencjalnych odwiedzajacych, posiadajacych - wedlug polskich standardow - ponad przecietne zasoby finansowe.

Planowana galeria IX wiekow jest wysokim na 22 metry budynkiem, ktory z tylu posiada liczacy 9 kondygnacji parking. Kazdy poziom parkingu jest dla odwiedzajacych bezposrednio polaczony z jednym z centralnych placow w budynku.

Zewnetrzna czesc budynku galerii sklada sie z nakladanych na siebie prefabrykowanych elementow. Elementy te zbudowane sa z luksfer albo duzych okien wystawowych. Olbrzymi budynek bedzie optycznie przeciety, poniewaz elementy elewacyjne, ukladane w sposob systematyczny, daja wrazenie podporzadkowania sie prawom natury. Wokol miejsc atrakcji, takich jak wejscia, punkty widokowe oraz wyraziste zalamania, szczelne luksferowe powierzchnie przechodza transformacje w szklane panele; analogia do chmar pszczol, zbierajacych sie nad miodem wydaje sie obecna.

Wieczorem budynek blyszczy niczym miejska latarnia, rozswietlony sztucznym swiatlem, przedzierajacym sie przez liczne szczeliny. Szklane przestrzenie sa od wewnatrz oswietlone delikatnym monochromem, a pomiedzy nie wpada swiatlo z umieszczonych w glebi wertykalnych okien. Obok spektakularnego oswietlenia - innym elementem rownie mocno przyciagajacym uwage odwiedzajacych, beda wystawy sklepowe.

Wielkie szklane zadaszenie umieszczone nad wejsciem do budynku galerii wita przyjezdnych zapraszajaco. Zaokraglona fasada ze szkla, pod tym zadaszniem, wypycha wejsciowe portale do przodu, oferujac miejsce kawiarnianym tarasom oraz restauracjom, ktore sa zaplanowane wlasnie przy wejsciach do budynku.

Uklad kompozycyjny wnetrza galerii ma za zadanie wywolanie przyjemnego doswiadczania rytmu, ktory tworzy architektura przestrzeni. Uliczkopodobne strefy ze sklepami o witrynach z obu stron oraz stosunkowo niskim sufitem - w porownaniu do innych miejsc w budynku - kontrastuja z wiekszymi przestrzeniami, przypominajacymi place, ktore znajdziemy na roznych pietrach. Ten rytm przestrzennego napiecia i relaksu w oczywisty sposob definiuje trase zakupow.

Publiczna czesc sklepowa galerii sklada sie z wielkiego owalnego wnetrza, ktore na calej dlugosci oswietlone jest plafonowym swiatlem. Wewnatrz tej przestrzeni znajduje sie mniejszy owal sklepowy na wysokosc 4 pieter. Kompleks z restauracjami ("foodplaza", "food court") znajduje sie na najwyzszym pietrze i jest widoczny z wszystkich przestrzeni publicznych. Dookola foodplazy, na najwyzszym pietrze, beda realizowane funkcje wypoczynku, rozrywki oraz sportowe, takie jak silownia, sale kinowe, puby i restauracje. Na pozostalych trzech poziomach znajdzie sie bogata oferta sklepowa. Galeria bedzie otwarta do poznych godzin wieczornych.

Przestrzen publiczna jest wykonczona blyszczacym materialem ("anthracite"). Monochromowe wykonczenie skieruje cala uwage na wystawy sklepowe oraz reklamy. Podczas dnia calosc oswietlona bedzie subtelna kombinacja swiatla dziennego i sztucznego, tworzac mila atmosfere.

M. B. Maastricht 2007[/QUOTE]



Temat: Cmentarze przy Ogrodowej
Mauzoleum fabrykanta

Joanna Podolska
25-07-2006, ostatnia aktualizacja 25-07-2006 19:43

Piękny grobowiec Juliusza Kunitzera na ewangelickiej części Starego Cmentarza musi zostać wyremontowany, inaczej grozi mu zniszczenie. Stwierdzono to po zdemontowaniu zadaszenia. - Stan belek konstrukcyjnych jest katastrofalny - mówi konserwator Piotr Niemcewicz
Remont mauzoleum Kunitzera został wpisany do budżetu miejskiego konserwatora zabytków. O pieniądze wystąpiła parafia ewangelicko-augsburska, która jest dysponentem grobu fabrykanta. W tym roku miały zostać odrestaurowane mury i wzmocniony dach. Stanęły rusztowania. Przy wstępnych pracach wyłonił się jednak poważny problem konstrukcyjny.

- Stalowe belki są w takim stanie, że konieczny jest całkowity demontaż górnej części zabytku. Wcześniej musi zostać wykonany projekt odtworzenia zabytkowego dachu, dlatego musieliśmy wstrzymać prace - mówi konserwator Piotr Niemcewicz.

- Konstrukcja jest na tyle słaba, że nie pomoże żadne wzmocnienie. Należy wymienić cały dach zgodnie z wytycznymi ekspertów. Pierwszy krok to inwentaryzacja, a potem odtworzenie stalowej konstrukcji - przyznaje Marzena Otto z biura miejskiego konserwatora zabytków

Na remont zaplanowano w tym roku 50 tys. zł, a na konserwację całego obiektu - 250 tys. zł. Teraz cena wzrośnie. - Niestety, trzeba to wykonać - podkreśla Otto.

Jej zdaniem mauzoleum Kunitzera ma wysokie walory artystyczne. Poza ciekawą bryłą zachowały się przepiękne kraty w drzwiach wejściowych i otworach okiennych. Musiało być też piękne wnętrze, niestety nie przetrwały przekazy archiwalne, które by pokazały jak wyglądało. - Resztki marmurowych okładzin i szkiełek witrażu, który znajdował się pod kopułą, zostały wymiecione przy oczyszczaniu wnętrza. Wiemy jakie miały kolory, ale nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co na nich było - mówi Marzena Otto.

Mauzoleum Kunitzera znajduje się w głównej części ewangelickiej nekropolii, niedaleko kilku innych pięknych grobowców łódzkich fabrykantów wyznania ewangelickiego. Juliusz Kunitzer był jednym z najważniejszych przemysłowców Łodzi. Przybył tu w 1855 roku. Pracował najpierw w zakładach bawełnianych Edwarda Haentschla, potem inwestował głównie na Widzewie. Wybudował tam przędzalnię, tkalnię, zakład gazowy, farbiarnię i bielnik. Zakład przy ul. Rokicińskiej (dzisiejsza al. Piłsudskiego) stał się z czasem jednymi z najprężniej rozwijających się w Łodzi. W latach osiemdziesiątych Kunitzer założył spółkę z Juliuszem Heinzlem. Rezydencja Kunitzera stanęła przy ul. Spacerowej (dziś al. Kościuszki). Jej projektantem był Hilary Majewski. Budynek odbiegał stylem od większości łódzkich rezydencji. Wyróżniał się niesymetrycznym układem i licznymi tarasami. Losy willi zakończyły się równie nagle jak kariera właściciela. Kunitzer zginął w 1905 roku, został zastrzelony najprawdopodobniej przez nienawidzących go robotników. Nie miał potomstwa, więc swój spadek przeznaczył na cele charytatywne. Na miejscu jego willi wybudowano nowy gmach, w którym dzisiaj mieści się bank PKO. Grobowiec Kunitzera jest jednym z nielicznych śladów jego obecności w Łodzi.

ŹRÓDŁO: www.gazeta.pl/lodz

Marta dnia Sob 21:30, 02 Gru 2006, w całości zmieniany 1 raz
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alternate.pev.pl



  • Strona 3 z 4 • Znaleziono 185 wyników • 1, 2, 3, 4