Wyświetlono wiadomości wyszukane dla słów: projektant mody gierki





Temat: Barbie Projektantka Mody - Jak ją zainstalować?????
Ściągnełam sobie tą gierkę i nie wiem co dalej?
Urucghamiam setup.exe, ale on pisze, że chce windows 3,1 lub 95. Nie chce mojego Xp. Jak to ominąć



Temat: [GW] Pożegnanie projektanta Dworca Centralnego
http://miasta.gazeta.pl/w...62,4940478.html

Pożegnanie projektanta Dworca Centralnego
Jarosław Osowski
2008-02-18, ostatnia aktualizacja 2008-02-19 08:23

W poniedziałek na Powązkach odbył się pogrzeb Arseniusza Romanowicza, który zaprojektował najważniejsze warszawskie dworce kolejowe. Wśród nich dzieło swojego życia - Dworzec Centralny, jedną z najbardziej charakterystycznych budowli stolicy, który po raz kolejny oparł się właśnie planom rozbiórki

Fot. WOJCIECH DUSZENKO / AGENCJA GAZETA
Arseniusz Romanowicz, rok 2000

Zmarł 9 lutego, przeżył 98 lat. Jego projekty z przełomu lat 50. i 60. wzbudzają podziw młodszych architektów. "Respekt dla moderny" - to hasło grupy Centrala, która zachwyca się łupinowymi konstrukcjami dworców Powiśle i Ochota na linii średnicowej ("Te dachy i pawilony to jak kwiaty w siermiężnej architekturze PRL"). A Henryk Łaguna z pracowni Maas zapowiadał w zeszłym roku: "Dodając tylko trochę współczesnego blichtru, chcemy jak najwierniej odtworzyć to, co zaprojektował Arseniusz Romanowicz".

W latach 1960-63 współpracował przy wystroju plastycznym Dworca Śródmieście słynącego wtedy z kolorowej mozaiki iluminowanej ukrytymi źródłami światła. W drugiej połowie lat 60. rysował Dworzec Wschodni z wielką przeszkloną halą kasową wzdłuż ul. Kijowskiej. Ten budynek zdobył tytuł Mistera Warszawy 1969 i zagrał filmie "Nie lubię poniedziałku". Architekt wspominał, że w epoce Gomułki mógł wykorzystywać wyłącznie materiały krajowe.

Inaczej było za Gierka. W 1972 r. zaczęła się budowa Dworca Centralnego. Premier Piotr Jaroszewicz zapewniał, że pieniędzy wystarczy na wszystko. Z Austrii sprowadzono więc schody ruchome, ze Szwajcarii - automatycznie otwierane przeszklone drzwi, a z Holandii - podwieszane sufity.

"Ten projekt to całe moje życie, efekt wieloletnich studiów. Przeżyłem coś, o czym marzy każdy artysta. Mogłem zrealizować każdy swój zamysł" - opowiadał "Gazecie", sypiąc anegdotami o jednej z kluczowych inwestycji PRL. "Prawie cała krajowa konsumpcja granitu szła na moją budowę. Koledzy architekci klęli, bo musieli błagać o każdy kilogram" - mówił 20 lat po otwarciu dworca, oprowadzając po nim naszą dziennikarkę Katarzynę Surmiak. "Pogodny starszy pan z dużym poczuciem humoru i przedwojenną klasą" - zanotowała.

"Ktoś najbliższy i bardzo kochany za swoją staromodną prawość, czułą mądrość i głęboką wiarę w nas" - napisali syn i synowa Arseniusza Romanowicza w nekrologu, który ukazał się w zeszłym tygodniu. Dodali, że był wytrawnym podróżnikiem po Europie, Ameryce Południowej i Dalekim Wschodzie.

Swojego architekta żegnały też władze PKP. Spółki, która przez lata zaniedbań doprowadziła warszawskie dworce do żałosnego stanu. Do niedawna forsowała nawet pomysł rozbiórki Dworca Centralnego i postawienia w jego miejscu wieżowca. Arseniusz Romanowicz zawsze bronił swojego projektu, przekonywał, że może wytrzymać nawet sto lat. W 1996 r. mówił o nim tak: "Są pewne osiągnięcia, z których się nie rezygnuje. To nie jest moda: dziś sukienka mini, a jutro długa". A w 2000 r.: "Organizują przetargi, a autora nikt nie pyta o zdanie. Pal ich sześć. Mogę przecież tylko pogrozić palcem w bucie. Pewnie chcą zarobić, bo kolej robi dziś bokami".

Wyrok na Dworzec Centralny na razie się oddalił. Kolej zdecydowała, że przed rozgrywkami Euro 2012 zostanie tylko porządnie odświeżony.

***

Arseniusza Romanowicza pochowano wczoraj w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim, kwatera 280, rząd 1, grób 25.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alternate.pev.pl