Wyświetlono wiadomości wyszukane dla słów: Projekt domu Investprojekt





Temat: newsy 2007
Spójrzcie na stronę tego biura architektonicznego, które zaprojektowało ten wieżowiec. Strona www została zrobiona w tym roku, a na jej górze, we flashu wyświetla się własnie ten projekt oraz jeszcze jeden - jakiegoś domu. Projekt tego wieżowca nie posiada w opisie roku przygotowania projektu, co może (choć nie musi) świadczyć o tym, że albo ten projekt jest nowy, z tego roku, albo nie podają roku jego opracowania, bo projekt jest nadal w fazie projektowania (o czym świadczyć może fakt, że nowe, otaczające ten wiezowiec budynki, są zaprezentowane jedynie w postaci brył).
Drugim projektem, gdzie także brak daty opracowania projektu, jest projekt zabudowy 5 i 11 kondygnacyjnymi budynkami innej działki CLA Invest na Sikorskiego, przy skrzyżowaniu z Rybacką.



Temat: adaptacja projektu gotowego
Znalazłam projekt gotowy, który spełniałby wszystkie moje oczekiwania. Projekt muszę zabudować szeregowo, a działka ma 12,5m szerokości. Poniższy projekt domu jest o wiele szerszy(16,82),ale rezygnując z wykuszy(-1,20) i 2-stanowiskowego garażu na poczet 1-stanowiskowego(-2,70) =12,92m, czyli pozostaje mi jeszcze 42cm, które muszę, gdzieś "uszczypnąć". Bardzo proszę o opinię, jakie rozwiązania proponujecie?

Poza tym chciałabym wykonać kilka zmian typu:
- garaż z bramą wyjazdową na wylot,
- na parterze zamiana: w pomieszczeniu 7 łazienka, a kotłownia w 5 (lub w garażu),
- na piętrze 5+6 jako całość i drzwi z wyjściem na taras.
Z jakim kosztem musiałabym się liczyć w związku z tą adaptacją?

http://www.inwestprojekt....j_w-1025_g.html

Asia





Temat: Awaryjne oświetlenie w domku jednorodzinnym
Witam!
Kolega Krystyn napisał:
„Wg mnie, pojęcie "hermetyczne" było i jeszcze jest słowem potocznie używanym, lecz nieprawidłowym odnośnie osprzętu elektrycznego."
A według mnie, to kiedyś używano oznaczenia małą literką h na planach instalacji w projektach z Krajowego Zestawu Projektów Domów Jednorodzinnych Centralnego Ośrodka Spółdzielczego Budownictwa „INWESTPROJEKT”.
Mnie interesuje taka sytuacja:
Skoro kiedyś w kotłowni domku jednorodzinnego z piecem c.o. na węgiel kamienny,
wymagano osprzętu hermetycznego, to jakie są teraz wymagania?
-Przecież powinno się określać przynajmniej stopień IP (np.: IP44).
-Jeszcze niedawno miałem w rękach projekt z takimi oznaczeniami literką h.



Temat: Rozliczenie powierzchni mieszkania
znalazłem te klauzule niedozolonoe w wykazie uokiku :
Lp. 155 wyrok z 9 września 2004 r. Sygn. Akt XVII Amc 12/04 Sąd Okręgowy w Warszawie Sąd
Ochrony Konkurencji i Konsumentów Powód: Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Pozwany: Dom-Invest Sp. z o.o. we Wrocławiu „Cena nabycia nieruchomości (lokalu mieszkalnego) ulegnie zmianie, jeżeli po zakończeniu budowy okaże się, że zakupione powierzchnie lokalu mieszkalnego ulegną zmianie w stosunku do powierzchni przewidzianej w projekcie o więcej niż 2,5%”

Lp. 227 wyrok z 10 października 2004 r. Sygn. Akt XVII Amc 47/03 Sąd Okręgowy w Warszawie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Powód: Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Pozwany: Miły Dom sp. z o.o. w Gliwicach „W przypadku zmiany powierzchni lokalu wnikającej z inwentaryzacji powykonawczej, cena ulegnie zmianie o wartość wynikającą z pomnożenia różnicy w powierzchni lokalu przez cenę jednego metra kwadratowego ustaloną w umowie”

na marginesie, to trochę przykro, że nasz deweloper
znał klauzule niedozwolone (pojawiły się w wykazie na przełomie 2004/2005 r.), a jednak zawarł te klauzule w umowach przedwstępnych




Temat: Rozliczenie powierzchni mieszkania
jestem po telefonicznej konsultacji. Oto jego wstępna opinia.

Radca powiedział, że skoro zapis o "2%" jest klauzulą niedozwoloną*,
to tak naprawdę nie ma go w umowie, a więc zapis w akcie notarialnym, że kupujący zrzeka się wszelkich roszczeń z tytułu umowy przedwstępnej, nie dotyczy tej kwestii bo nie można zrzekać się roszczeń do czegoś co nie istnieje.
Ale diabeł tkwi w szczegółach i musi jeszcze zerknąć do aktu notarialnego.

* patrz wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Sygn. Akt XVII Amc 12/04, wyrok z dnia 09/04/2004, Powód: Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Pozwany: Dom-Invest Sp. z o.o. we Wrocławiu, treść zaskarżona: „Cena nabycia nieruchomości (lokalu mieszkalnego) ulegnie zmianie, jeżeli po zakończeniu budowy okaże się, że zakupione powierzchnie lokalu mieszkalnego ulegną zmianie w stosunku do powierzchni przewidzianej w projekcie o więcej niż 2,5%”, data dokonania wpisu: 18/11/2004




Temat: franchising bankowy
witam
Projekt-X to marka firmy Gsm System Sp. z o.o. z Bydgoszczy
Mają podpisaną umowę z 18-ma bankami na pośrednictwo w sprzedaży ich produktów , m-dzy innymi kredyty hipoteczne , gotówkowe , samochodowe , leasingi , karty kredytowe itp.
Przykładowe banki : BPH , Getin , Deutsche , Nordea , PKOBP , Raiffeisen , Santander Consumer(dawny PTF) , Dom Bank , Invest , Millenium , Multibank , GE , Eurobank
więcej na www.projekt-x.pl

Jesli macie jakieś bardziej szczegółowe pytania to zapraszam janior@interia.pl lub tu na tym forum

Pozdrawiam




Temat: [Wałbrzych] Wałbrzyskie Budownictwo Mieszkaniowe IPD
Nie został rozstrzygnięty przetarg na wyłonienie wykonawcy pierwszego budynku mieszkalnego, który na Poniatowie chce wybudować IPD. Invest Park Development to spółka - córka WSSE Invest Park, która została powołana do życia, by prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wykorzystywania posiadanych nieruchomości, budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego. Jednym z pierwszych projektów była budowa domu wielorodzinnego na wałbrzyskim Poniatowie, który miał mieć 24 mieszkania. Do końca stycznia nie udało się jednak rozstrzygnąć przetargu na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji.

- Trwają rokowania z firmami zainteresowanymi tą inwestycją, bowiem złożone oferty zbytnio rozminęły się cenowo z naszymi oczekiwaniami - lakonicznie stwierdził prezes IPD Jarosław Witkowski. - Mam nadzieję, że rokowania te wkrótce zakończą się pozytywnym rozstrzygnięciem dla obu stron i wiosną będzie można przystąpić do budowy.

(bskib); http://www.tygodnik.walbrzyski.pl



Temat: Inwestycje - na papierze i w budowie...
Witam!

Znamy już architekturę Siliwii - no cóż - jestem zwolennikiem spokojnego nawiązywania do otocznia - takiego by coś nowego ale komponującego wnosiło w pejzaż i funkcjonalność - ale ten projekt mnie wystraszył - to kicz nie wpisujący się w nic. To totalne nieporozumienia - pasuje do Disneylandu.
Dodatkowo zamiast wiązać zabudowę - to gruntuje istniejący w tym miejscu dysonans.
Jest nowa budowa - Stare G. - po przeciwnej stronie Bajkowej - 9 domów podpiwniczonych w zabudowie szeregowej - jest to kontynuacja już istniejącej linii zabudowy. Inwestor Sun Invest. z Tarnowskich G.



Temat: [Wałbrzych] Wałbrzyskie Budownictwo Mieszkaniowe IPD
W siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wałbrzychu podpisano akt notarialny spółki, której celem będzie realizacja projektów dotyczących stworzenia i udostępnienia przestrzeni produkcyjnych, magazynowych i biurowych, a także inwestycje związane z budownictwem mieszkaniowym.

Dokumenty podpisali: Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, Burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun, Prezes WSSE Mirosław Greber oraz Prezes powołanej spółki Invest-Park Development, Jarosław Witkowski. Jej kapitał założycielski wynosi 72,27 mln zł.

W początkowej fazie funkcjonowania IPD powstaną 3 parki przemysłowo-technologiczne: Wałbrzyski położony w pobliżu ulicy Uczniowskiej oraz Świdnicki i Dzierżoniowski. Planowane inwestycje mieszkaniowe IPD to w przyszłości budynki wielorodzinne a także tworzenie odpowiednich warunków dla powstawania domów jednorodzinnych poprzez ofertę uzbrojonych nieruchomości pod taką zabudowę. Tą drogą IPD chce zadbać o stabilny system zatrudnienia w przedsiębiorstwach położonych w strefie i poza strefą ekonomiczną. W tym zakresie będzie obowiązywać formuła umożliwiająca udostępnianie lokali mieszkalnych z preferencyjnym czynszem. Pracownicy - najemcy będą mieli prawo zakupu dotychczas wynajmowanego lokalu mieszkalnego.

W Wałbrzychu do IPD zostaną wprowadzone nieruchomości przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe w pobliżu ul. Orkana o ogólnej powierzchni 14 hektarów.

Prezydent Wałbrzycha - Piotr Kruczkowski podpisuje umowę o budowie mieszkań:




Temat: Inwestycje - na papierze i w budowie...


Za Nowinami
Dwa budynki o ciekawej architekturze powstaną w Gliwicach. Ich inwestorem jest I Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Gotowe są już projekty i dokumentacja, wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonawstwo. Domy będą oddane do użytku w lipcu przyszłego roku.
Pierwszy z nich zaplanowano tuż przy budynku stojącym przy ul. Mikołowskiej 11-13. Będzie pobudowany na miejscu wyburzonej kilka lat temu starej kamienicy, po której pozostała tu wolna działka. Jedną ścianą przylegać będzie do sąsiedniego budynku. Zaprojektowała go firma Project Consulting z Gliwic. Projekt przewiduje m.in. oryginalne loggie na wysokich słupach, podziemne garaże, a nawet zielony ogród na dachu. Budynek będzie miał dwie klatki schodowe, pięć pięter, windy. Powstaną tu 24 mieszkania o zróżnicowanym metrażu, 1-, 2- oraz 3-pokojowe.
Natomiast u zbiegu ulic Mikołowskiej i Wrocławskiej wybudowany zostanie budynek w kształcie trójkąta, również bardzo odważny architektonicznie, jak na nasze miasto. Na razie na części terenu, który zajmie, stoi stary dom mieszkalny, przeznaczony do rozbiórki. Projekt nowego budynku, wykonany przez Inwestprojekt Gliwice, nawiązuje do wczesnego modernizmu. Część centralna budowli przyciągnie oko czerwono-brunatną cegłą klinkierową, natomiast dwa boczne skrzydła pokryje tynk o zbliżonej kolorystyce. "Czoło" będzie 6-piętrowe, "boki" o jedną kondygnację niższe. W sumie znajdzie się tu 46 mieszkań z jednym, dwoma lub trzema pokojami. W części piwnicznej planowane są lokale, np. klub jazzowy czy rozrywkowy. Natomiast na parterach obydwu planowanych budynków powstaną sklepy, placówki handlowe oraz punkty usługowe.
- W ten sposób zagospodarujemy wolne przestrzenie, które od lat szpecą miasto - mówi Adam Malik, główny specjalista do spraw TBS-u w ZBM I TBS w Gliwicach. - Plac, na którym powstaną te dwa budynki, leży w miejscu, gdzie do Gliwic wjeżdża się od strony Rybnika, Katowic i Mikołowa. Warto, by nabrał on bardziej reprezentacyjnego charakteru, niż ma do tej pory. Dokończenie w papierowym wydaniu "NG"
http://www.nowiny.gliwice.pl

___________
Projekt budynku narożnego kilka postów wcześniej

_______________________________

Świetna wiadomość, że powstaną 2 budynki - wczesniej była mowa tylko o tym narożnym

AAA i cieszy, że gliwicka architektura notuje zwyżkę co do wysokości . Wcześniej nie do pomyślenia były nowe budynki w pierzei wyższe, niż powiedzmy 4 piętra... wreszcie 6 staje się normą.



Temat: [Wrocław] Kompleks wielofunkcyjny SKY TOWER
A to znalazłem w archiwum Pulsu Biznesu. Informacje są z 7 maja (kiedy obowiązywał jeszcze stary projekt budynku), ale dość ciekawe, bo dotyczą wynajmu i sprzedaży powierzchni w Sky Towerze:

Start wieży

2007-05-08 (aktualizacja: 2007-05-07)
Agnieszka Janas (Puls Biznesu wyd. 2343, s. 16)

Rozpoczął się najem obiektu Sky Tower

W Polsce zapanowała moda na wysokościowce. Na rynku pojawiła się właśnie wieża we Wrocławiu.

We Wrocławiu rozpoczął się wynajem części biurowej oraz handlowo-rozrywkowej w realizowanym właśnie budynku Sky Tower. Za pozyskanie chętnych odpowiada biuro inwestora oraz polska agencja nieruchomości Emmerson.

— W tej chwili trwają zaawansowane negocjacje. Podpisaliśmy już ponad 10 listów intencyjnych z najemcami zarówno biur, jak i części handlowo-rozrywkowej — mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń z Emmerson Nieruchomości.

Dla zainteresowanych przygotowano około 17 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz 24 tys. mkw. w części handlowo-usługowo-rekreacyjnej. Ta ostatnia przeznaczona jest dla butików, kawiarni, restauracji, klubu fitness oraz spa.

Nabywcy czekają na sprzedaż apartamentów. Jest bardzo prawdopodobne, że nastąpi to w ciągu miesiąca.

Najwyższy dom

Deweloperem wieży mieszkalnej Sky Tower jest LC Corp spółka związana z Leszkiem Czarneckim. Przy głównej arterii miasta, ulicy Powstańców Śląskich, zostanie wybudowany kompleks, którego najwyższa część będzie miała 220 m wysokości. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie blisko 292 tys. mkw. Sky Tower będzie więc najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. Jego realizacja pochłonie 400 mln USD i potrwa 4 lata. Oddanie kompleksu do użytku zaplanowano na II kwartał 2010 r. Docelowo będzie w nim 73 tys. mkw. apartamentów.

Urodzaj

W Polsce panuje moda na wysokie domy. W Warszawie deweloper Orco Group realizuje wysoki na 192 m budynek Złota 44, którego projekt pochodzi z pracowni Daniela Libeskinda. W Gdyni Invest Komfort buduje dwie wieże Sea Towers. Wyższa z nich sięgnie 138 m.

Aleksander Skirmuntt wiceprezes firmy Emmerson Nieruchomości popularność tego typu inwestycji tłumaczy ich oryginalnością, doskonałą lokalizacją oraz ekskluzywnością oferty. Uważa, że choć są to nieruchomości drogie (średnia cena za mkw. apartamentu oscyluje w granicach 16,2 tys. zł w Gdyni do ponad 26 tys. zł w Warszawie), zawsze będzie na nie popyt. A zatem dla właścicieli jest to nie tylko okazja zamieszkania w prestiżowym budynku, ale także lokata kapitału.



Temat: Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Deweloperka w strefach

2008-02-11
MAG (Puls Biznesu wyd. 2536, s. 7)

Wracają mieszkania zakładowe, bo to dobry sposób na ściągnięcie pracowników. Poza tym na deweloperce można zrobić kokosy.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) Invest-Park utworzyła w piątek spółkę deweloperską. Będzie ona budować powierzchnie produkcyjne, magazynowe i biurowe w trzech parkach przemysłowo-technologicznych: w Wałbrzychu, Świdnicy i Dzierżoniowie. Strefa chce też budować bloki mieszkalne i sprzedawać uzbrojone działki pod budowę domów jednorodzinnych. W blokach zamieszkają pracownicy okolicznych zakładów. Pracodawcy będą im oferować wynajem, a w momencie zatrudnienia na czas nieokreślony — możliwość komercyjnego wykupu lokali. Początkowo mieszkania powstaną w gminach Wałbrzych, Świdnica i Dzierżoniów. To te gminy wniosły aport do nowej spółki, której kapitał zakładowy sięga 72,2 mln zł (65,8 mln zł to wkład strefy). Później ich zasięg się poszerzy na inne podstrefy WSSE. Strefa liczy, że dzięki spółce Invest-Park Development powstanie ponad 1 tys. miejsc pracy, budżety lokalnych samorządów zyskają w podatkach 23 mln zł, a budżet państwa — 83 mln zł.

— Jeszcze w tym roku ruszy kilka projektów. Zdecydowaliśmy się na utworzenie spółki deweloperskiej, bo strefa ma możliwości finansowe, a na dodatek przemawiają za tym elementy rynkowe. Wiemy od inwestorów, że ich mniejsi poddostawcy chętnie zlokalizowaliby produkcję, gdyby mieli do dyspozycji budynki — komentuje Mirosław Greber, prezes WSSE.

WSSE to niejedyna stre- fa, która chce skorzystać z boomu na rynku deweloperskim. Do budowy bloków przymierza się także Kostrzyńsko-Słubicka SSE.



Temat: Świętokrzyskie Targi Mieszkaniowe
Wkrótce po raz pierwszy Świętokrzyskie Targi Mieszkaniowe

Zapraszam wszystkich na pierwszą tego typu imprezę w Kielcach. Będzie na niej można nie tylko znaleźć mieszkanie, ale także porozmawiać z ekspertami – zachęca Krzysztof Boś, organizator Świętokrzyskich Targów Mieszkaniowych

17 maja po raz pierwszy w Kielcach odbędą się Świętokrzyskie Targi Mieszkaniowe. To ważne wydarzenie wystawiennicze w branży nieruchomości zgromadzi w Wojewódzkim Domu Kultury deweloperów, specjalistów w zakresie obrotu nieruchomościami, banki, doradców finansowych oraz kredytowych.

Dla wszystkich, którzy poszukują dla siebie mieszkania będzie to wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z aktualnie realizowanymi i planowanymi inwestycjami prowadzonymi w Kielcach i okolicach. Na miejscu każdy zainteresowany lokalem będzie mógł zapoznać się z ofertami, porównać ceny i dokonać najlepszego wyboru.

Swoje oferty zaprezentują największe firmy na rynku nieruchomości, a wśród nich Volumetric, ANNA-BUD, KGI Kielecka Grupa Inwestycyjna, Condite, Molser, Notus, Konwerter, Eko-Invest, Insura-Risk, Ryszard Grzyb, Echo Investment, Dominet Bank, Bank Ochrony Środowiska, Mróz Development, Becher, PBH Mróz, Jezierski, Gratka, 4 Kąty Nieruchomości, WBK Bank Zachodni, Architektura Wnętrz AJ Projekt, ES-DESIGN Architektura Wnętrz, Jupiter - Przeprowadzki, Usługi Transportowe, STU ERGO Hestia, PB Chałupka, Neoinvest, MoneyEkspert. Będzie w czym wybierać i dowiedzieć się o wydarzeniach w branży budowlanej.

Oprócz tego podczas targów będzie można skorzystać z bezpłatnych porad, dotyczących zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym, odbioru mieszkania od dewelopera, w Punkcie Doradztwa Finansowego sprawdzić swoją zdolność kredytową i porozmawiać o możliwości zaciągnięcia kredytu.

Dyżurować będą też eksperci: prawnik, architekt, doradca kredytowy, specjalista od odbioru mieszkań od dewelopera.
Targi można odwiedzać 16 i 17 maja, w sobotę i niedzielę, w godzinach 10-17. Wstęp jest bezpłatny.

http://www.strefabiznesu.echodnia.eu/artykul/wkrotce-po-raz-pierwszy-swietokrzyskie-targi-mieszkaniowe-11579.html




Temat: [Wałbrzych] Wałbrzyskie Budownictwo Mieszkaniowe IPD
IPD buduje domy i hale

Siedem projektów zacznie realizować w tym roku spółka - córka Invest Parku. To bardzo ambitne zadanie jak na początek jej działalności.

Invest Park Development powstał w połowie lutego. Potem przez miesiąc urządzał swoją siedzibę. Znalazł ją piętro niżej pod siedzibą spółki - matki - na I piętrze budynku przy ulicy Uczniowskiej. Kiedy niedawno odwiedziłem tę spółkę, trwało w niej jeszcze meblowanie pomieszczeń.
- Mamy kilka pokojów, wcześniej tu były tymczasowe biura kilku innych firm - mówi prezes IPD Jarosław Witkowski. - Wraz ze mną przeszło do nowej spółki sześć osób, to sprawdzeni ludzie w Invest Parku, więc znamy się dobrze i od razu zabraliśmy się do samodzielnej działalności.
W wianie spółka - córka otrzymała teren inwestycyjny w dzielnicy Poniatów między ulicami Orkana i Sosnową, ponad 14 ha, a także jedną z platform inwestycyjnych o powierzchni 5,7 ha położona na końcu ulicy Uczniowskiej. To na nich chce swoje pierwsze inwestycje zacząć IPD.
- W tym roku planujemy rozpoczęcie 7 projektów inwestycyjnych, 4 w zakresie budownictwa mieszkaniowego i 3 przemysłowego - informuje prezes Witkowski.
Invest Park Development ma się zajmować właśnie tymi dwoma dziedzinami - inwestycjami mieszkaniowymi i przemysłowymi w Wałbrzychu, Świdnicy i Dzierżoniowie. Pierwsze pomysły w Wałbrzychu to jeden budynek wielorodzinny z 24 mieszkaniami, podobny do tego, jaki dla pracowników Toyoty powstał kilka lat temu już przy ulicy Orkana. Dalsze działania w tym zakresie to wytyczenie działek budowlanych, po około 1000 metrów kwadratowych, pod budownictwo jednorodzinne. Zarówno w zabudowie szeregowej, jak i wolnostojącej. Te inwestycje powstaną na Poniatowie. Stamtąd będzie stosunkowo blisko dojechać do zakładów strefy przez nowe połączenia komunikacyjne. Te mieszkania i domy mają powstawać głównie z myślą o pracownikach w strefie ekonomicznej, ale będą także dostępne dla pozostałych wałbrzyszan. I ludzi, którzy z naszym miastem chcą związać swoje życie zawodowe i prywatne.
Na Szczawienku IPD będzie budować hale przemysłowe. Procedura jest dwojaka. Albo IPD buduje obiekt i szuka inwestora, który przystosowuje ja do swoich potrzeb. Albo najpierw szuka inwestora, a potem dla niego buduje konkretną już halę przemysłową. Te obiekty będzie dzierżawić, a może po latach także sprzedać. Z zarobionych pieniędzy, zarówno z budownictwa mieszkaniowego, jak i przemysłowego, będzie budować kolejne inwestycje.
My jesteśmy spółką prawa handlowego, na początek dostaliśmy nieruchomości i trochę kapitału, ale potem już musimy na siebie zarobić – dodaje Witkowski. - Nad naszą działalnością czuwać będzie pięcioosobowa Rada Nadzorcza.
Witkowski wie, że z tą RN nie będzie miał łatwego życia. Tworzą ja przedstawiciele WSSE Invest Park (Greber, Kasprowicz), UM Wałbrzych (Hadaś), UM Świdnica (Murdzek), UM Dzierżoniów (Ostrowska). Pierwsze skrzypce w niej będzie grał prezes Invest Parku Mirosław Greber. Człowiek sukcesu, który był inicjatorem powołania IPD. I wie, że to on odpowiada na pomysł ze spółką – córką strefy ekonomicznej, a na wałbrzyski przypadek patrzy i ministerstwo, i inne strefy ekonomiczne z kraju. Córka więc będzie krótko trzymana, by nie tylko nie sprawiała matce kłopotów, lecz by była powodem do dumy.

Bogdan Skiba | Tygodnik Wałbrzyski



Temat: [Wałbrzych] Wałbrzyskie Budownictwo Mieszkaniowe IPD
Pierwsze urodziny dziecka zawsze są obchodzone uroczyście. W przypadku jednak spółki córki WSSE Invest Park wielkiego świętowania nie będzie. IPDevelopment rozstrzygnie akurat w tym czasie przetarg na pierwszą swoją inwestycję mieszkaniową.

Przed rokiem Invest Park Development został powołany do życia, by zarządzać nieruchomościami przemysłowymi i mieszkaniowymi, których właścicielami była spółka matka - WSSE Invest Park. Miał też budować nowe domy i hale, a później je dzierżawić i sprzedawać. IPD powołali do życia WSSE Invest Park oraz trzy gminy miejskie - Wałbrzych, Świdnica, Dzierżoniów. Spółka-córka start miała trudny, chociaż została dobrze wyposażona do samodzielnej egzystencji. Dostała trochę gotówki i kilka nieruchomości, którymi mogła już dowolnie zarządzać. Na rynku jednak sytuacja była trudna, bowiem ceny w sektorze budowlanym rosły, a firm - wykonawców brakowało. Budować więc drogo i mieć kłopoty ze sprzedażą? Ale kiedy IPD ogłosił swój pierwszy przetarg na mieszkaniową inwestycję, sytuacja zgoła jest odwrotna. Firmy budowlane czekają na zlecenia, a ceny mieszkań spadają. Szybko i dobrze zrobiona inwestycja, po rozsądnych cenach, ma szansę znaleźć nabywców.

W tym tygodniu I przetarg mieszkaniowy IPD ma być już rozstrzygnięty. To budynek, który powstanie niedaleko miejsca, gdzie przed kilku laty WSSE już wybudowało jeden dom dla pracowników Toyoty.

- Chcemy, by to były mieszkania w solidnym standardzie i w przystępnych cenach, by służyły wałbrzyszanom lub pracownikom zakładów w strefie, którzy zechcą się tu osiedlić, a także by wybudowały je firmy wałbrzyskie - deklarował Jarosław Witkowski, prezes IPD.

Ta pierwsza inwestycja będzie poligonem. Długo trwały uzgodnienia architektoniczno-budowlane, ale z wiosną mają ruszyć prace budowlane. Co jeszcze przez ten rok zrobił IPDevelopment? Przede wszystkim okrzepł, usamodzielnił się, stworzył swoje biuro. I zajął się majątkiem otrzymanym od udziałowców. Wiosną ogłosił przetargi na projekty inwestycyjne dla budynków i hal w Wałbrzychu i Świdnicy. We wrześniu ogłosił przetargi na sprzedaż nieruchomości w Nowej Rudzie oraz projektu drugiej hali w Świdnicy. W listopadzie sprzedawał dwie nieruchomości w Świebodzicach. W grudniu poszukiwał inwestora zastępczego dla inwestycji w Świdnicy. Teraz zbiera oferty na dwie inwestycje mieszkaniowe w Wałbrzychu. Pierwsza z 30 mieszkaniami powstanie przy ul. Orkana, całkowita powierzchnia mieszkań to 1860 m kwadratowych. Niemal równolegle został ogłoszony przetarg na kolejny budynek, o powierzchni mieszkań 1488 m kw., przy skrzyżowaniu ulic Krzywoustego i Śmiałego. Te inwestycje będą egzaminem dla IPD. Jak szybko i po jakich cenach wybuduje swoje mieszkania, czy znajdzie nabywców, jak poradzi sobie z konkurencją wałbrzyskich developerów? Póki co, już jeden rekord IPD ustanowiła. Przez rok działalności ma rekordowy wynik wejść na swoją stronę internetową, ponad 3 miliony! Jak na rocznego bobasa wynik godny podziwu.

Bogdan Skiba
Tygodnik Wałbrzyski



Temat: [Mysłowice] Inwestycje mieszkaniowe
Czy powstanie oczekiwana kamienica na Rynku ?
( as, Co Tydzień )

6 tysięcy za 1 m2 chce wydać TBS Śląsk na budowę kamienicy mieszkalno - usługowej na Rynku. Przedsięwzięcie budzi spore wątpliwości radnych.

Powołali spółkę by dostać komercyjny kredyt

TBS Śląsk, której właścicielem w 66% jest gmina, powołał spółkę “córkę” TB-Invest, by wziąć komercyjny kredyt i wybudować na Rynku kamienicę mieszkalno - usługową. Budowa 1 m2 kamienicy ma kosztować ponad 6 tysięcy złotych. Inwestycję ma sfinansować kredyt komercyjny, który na poręczyć gmina. Na najbliższej sesji radni mają też głosować uchwałę o przekazaniu aportem do TB-Invest kolejnych czterech działek pod budowę parkingów, zieleni i dróg. Decyzja w tej sprawie zależy od radnych, którzy mają wątpliwości co do pomysłu na zrealizowanie inwestycji.

Porozumienie pomiędzy Śląskim TBS a gminą w sprawie budowy mieszkań zostało podpisane jeszcze cztery lata temu. Do dziś spółka zaledwie rozstrzygnęła przetarg na budowę i posiada działkę pod budowę kamienicy, którą dostała aportem jeszcze w 2007 roku. Prze te cztery lata TBS utrzymuje się z wynajmu dwóch kamienic. Jednej w Mysłowicach przy Kołłątaja i drugiej w Bielsku Białej. To zbyt mało, by odłożyć na inwestycje i posiadać oczekiwaną przez banki zdolność kredytową. Zatem, by wreszcie zrealizować inwestycyjne plany, zarząd spółki podjął decyzję, by kredytobiorcą i inwestorem był nie sam Śląski TBS, ale powołana w grudniu ub. roku spółka zależna TB - Invest. O powołaniu spółki i planach zarządu TBS nikt nie powiadomił radnych, ani prezydent, który jest w istocie gestorem spółki, ani prezes Elżbieta Szymala, aż do ostatniego posiedzenia komisji gospodarki komunalnej. - TBS zrezygnował z finansowania w ramach krajowego funduszu mieszkaniowego, bo wyniosłoby ono tylko 70 proc. wartości mieszkań i nie objęłoby lokalu komercyjnego. Żeby zaciągnąć kredyt komercyjny TBS musiałby uzyskać zgodę Banku Gospodarstwa Krajowego, takiej zgody na pewno byśmy nie dostali – uzasadnia powołanie spółki Elżbieta Szymala.

Tymczasem, jak poinformowała radnych Szymala, wzięcie kredytu komercyjnego też wymaga wkładu własnego – 20% kosztów inwestycji, które wynoszą 6,6 mln. złotych. By go zgromadzić, TBS będzie musiał sprzedać budynek w Bielsku Białej i zlikwidować lokatę na 300 tys. zł. To jedyne środki – jak mówiła podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia komisji gospodarki prezes Szymala – jakimi spółka dysponuje.

To działanie nie tylko stawiające pod znakiem zapytania możliwości utrzymania się spółki matki - TBS Śląsk, ale też eliminujące tanie budownictwo finansowane preferencyjnymi kredytami BGK..
Budowa domów z tanich kredytów BGK, z których korzystają okoliczne TBS-y, daje cenę nie przekraczającą 3200 złotych za m2.

To jednak nie jedyne warunki jakich wymaga komercyjny bank.
Kolejne to - gmina musi wnieść aportem do TBS działki, na których powstanie towarzysząca budynkowi infrastruktura – chodniki, zieleńce, parkingi, musi też udzielić poręczenia dla kredytu.

Prezes Szymala chciałaby, by Rada Miasta jak najszybciej podjęła niezbędne dla niej decyzje. Wie jednak, że zdania są mocno podzielone, także dlatego, że wiedza o nowej spółce córce dotarła do nich tak późno. -P rzepisy nie wymagają, by o tym informować radę. Gdybym wiedziała, że pojawienie się spółki zależnej zostanie źle odebrane, na pewno bym radnych poinformowała. TB – Invest to tylko konstrukcja, która umożliwi pozyskanie kredytu. Spółka nie generuje żadnych nowych kosztów – mówi prezes Szymala. Radnych zastanawiają również nazwiska osób zasiadających w radzie nadzorczej TB – Invest. Są w niej Anna Czagan – Niedbał, dyrektorka MZD i Andrzej Piecha – były pracownik MOSiR-u, obecnie pracuje w MZD - oboje poleceni na stanowisko przez gminę, oboje związani w lewicą. Trzecia osoba to Aleksandra Moćko rekomendowana przez gminę Łaziska, która ma w Śląskim TBS-ie 26 proc. udziałów.

Budowana na Rynku kamienica ma mieć 13 mieszkań na sprzedaż i lokal usługowy, w którym siedzibę miałby wydział ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego w Mysłowicach (pomieszczenie już na etapie projektu zostało dostosowane do potrzeb sądu).



Temat: Nieruchomości
Deweloper na walizkach?

Tomasz Gruszczyński, "Nasz Rynek Kapitałowy"

Miało być kilka lat hossy. Tymczasem złota era deweloperów skończyła się zaledwie po kilkunastu miesiącach. Rynek znalazł się w dołku, z którego wiele firm o własnych siłach już nie wyjdzie.

W większości ocen firm deweloperskich sytuację w branży trudno nazwać jedynie chwilowym uspokojeniem. Na rynku deweloperów od drugiej połowy 2007 r. widać spowolnienie, czego przejawem jest znaczący spadek dynamiki wzrostu cen mieszkań oraz mniejszy popyt na nie. Opinie mogą się jednak bardzo różnić.

– Aktualnie zauważalne jest wyraźne osłabienie popytu ze strony klientów. Następuje stagnacja z tendencją spadkową, która utrzyma się nawet przez 18 do 24 miesięcy – uważa Piotr Surma, prezes zarządu Nieruchomości Północ. Więcej optymizmu wykazuje Piotr Laszkiewicz, dyrektor pionu mieszkaniowego firmy Echo Investment: – Zauważamy osłabienie, ale oczekujemy, że po niewielkiej korekcie i częściowej konsolidacji rynku, nastąpi faza ustabilizowania, a w dalszej perspektywie wzrostu.

Dla wielu firm sytuacja na rynku nie musi od razu oznaczać zaciskania pasa. – Uważamy, że mamy do czynienia z ustabilizowaniem tempa sprzedaży. W porównaniu z drugim i trzecim kwartałem 2007 roku nasze przychody wyraźnie rosną – twierdzi Mariusz Olejniczak, dyrektor zarządzający poznańskiego dewelopera Konimpex-Invest.

Analiza potencjału branży nie może ograniczać się jedynie do przeglądania własnych wyników. Zdaje sobie z tego sprawę Douglas J. Noble, dyrektor Orco Property Group w Polsce: – Obserwujemy wyraźne spowolnienie rynku mieszkaniowego w Polsce. Powodem jest: stabilizacja cen, tendencja potencjalnych klientów do wstrzymywania się od zakupu mieszkań, aż nastąpi spodziewana obniżka cen, a także wyraźny wzrost kosztów, jakie ponoszą deweloperzy we wszystkich segmentach rynku.

Nie brakuje też przesłanek, by w przyszłość patrzeć z optymizmem. – Rynek komercyjny w sektorze budynków biurowych ma się dobrze i jest nadal bardzo atrakcyjny ze względu na podaż – rosnące ceny wynajmu i bardzo niską stopę wolnych powierzchni. Mamy do czynienia z tymczasowym uspokojeniem, spowodowanym niedawnym silnym wzrostem. W nadchodzących latach, poczynając od 2009 roku, nastąpi bardziej zrównoważony wzrost na coraz to bardziej stabilnym rynku – uważa Douglas J. Noble.

Ucieczka od trendów

Negatywny obraz rynku skłania wielu deweloperów do poszukiwania obszarów nieczułych na silne zawirowania. – Firmy deweloperskie muszą znaleźć nowe możliwości, by utrzymać satysfakcjonujący poziom marży, na przykład poprzez oferowanie urządzonych mieszkań – mówi Paweł Cegła, wiceprezes zarządu Stark Development, firmy realizującej projekty w sektorze luksusowych apartamentów. – Dodatkowym atutem może być lokalizacja. W naszym przypadku dla realizacji projektów wybieramy atrakcyjne miejscowości południowej Polski, m.in. Wisłę czy Ustroń – dodaje Cegła.

Podobnego zdania jest Piotr Laszkiewicz: – Luksusowe mieszkania w prestiżowych lokalizacjach, projekty atrakcyjne architektonicznie i technologicznie to zawsze najwyższa półka rynku odporna nawet na głębsze wahania koniunktury.

Ten luksusowy segment rynku deweloperskiego nazywany jest second home. Są to tzw. drugie domy lub apartamenty budowane w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach i kupowane przez zamożne osoby w celach rekreacyjnych. Na tle obecnej sytuacji w branży, segment ten oceniany jest jako najbardziej perspektywiczny. Specjaliści podkreślają, że ze względu na zamożność potencjalnych nabywców jest odporny np. na wzrost oprocentowania kredytów mieszkaniowych czy cen gruntów. – Przewidujemy, że rozwój budownictwa w polskich miejscowościach turystycznych powinien trwać przynajmniej przez najbliższych pięć lat – ocenia Paweł Cegła. Na wzrost popytu na apartamenty w miejscowościach turystycznych wpływają różne czynniki. W Polsce coraz więcej osób stać na zakup dodatkowego mieszkania wyłącznie ‼na wakacje”. Apartament w miejscowości turystycznej może być także lokatą kapitału, gdy właściciel postanawia go wynająć. Dodatkowo popyt jest generowany ze strony inwestorów zagranicznych. Apartamenty w górach mają przewagę nad tymi w innych rejonach Polski, ponieważ sezon trwa tu przez cały rok.

Second home jest jeszcze zbyt młodym segmentem branży, by po jego analizie oceniać tendencje całego rynku. Jest za to doskonałym ‼schronieniem” przed pesymistycznymi prognozami.

Więcej w majowym wydaniu "Naszego Rynku Kapitałowego"



Temat: [Dolny Śląsk] Inwestycyjny BOOM 2008...
Chcą zatrzymać młodych ludzi w kraju. Zbudują tanie mieszkania dla pracowników

W Świdnicy, Wałbrzychu i Dzierżoniowie powstaną mieszkania dla pracowników Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spółkę Invest-Park Development, która zajmie się budową, utworzyła WSSE i trzy gminy. To pierwszy taki projekt w kraju.
- Jest pilotażowy dla stref w całej Polsce. W ministerstwie usłyszałem, że jesteśmy zawsze o krok do przodu przed innymi - cieszy się Mirosław Greber, prezes WSSE.
Pracownicy zakładów strefy będą mogli wynająć mieszkania od przyszłego roku. Czynsze mają być niewielkie. Jest też szansa, że w przyszłości lokale będzie można wykupić na własność.
- Trzeba robić wszystko, żeby zachęcić ludzi do podejmowania pracy w wałbrzyskiej strefie, a także zatrzymać tych, którzy już są. Propozycja taniego mieszkania powinna w tym pomoc - ma nadzieję Jarosław Witkowski, prezes Invest-Park Development.
Spółka, oprócz domów, będzie również budowała i udostępniała hale magazynowe i produkcyjne, tworząc parki przemysłowe i inkubatory przedsiębiorczości.
W regionie wciąż pojawiają się nowi inwestorzy, również ci mniejsi, którzy szukają miejsca na rozwój. Takim miejscem może być park przemysłowy, gdzie będą obowiązywały ulgi strefowe oraz szeroki zakres usług.
- Małe i średnie firmy mogłyby się skupić na tym, na czym znają się najlepiej, czyli na produkcji. Formalności załatwiałby za nich park - tłumaczy Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Inicjatorem przedsięwzięcia były Świdnica i wałbrzyska strefa ekonomiczna. One też wniosły do IPD najwięcej. Strefa - prawie 66 mln zł wkładu finansowego i gruntów. Świdnica - ziemię pod zabudowę wartą ponad 4 mln zł. Podobnie Dzierżoniów, który przekazał grunty warte niecałe dwa miliony zł, a Wałbrzych ziemię za 470 tys. zł. Kapitał założycielski spółki to 72,27 miliona zł.
Pierwsze budynki mają stanąć w 2009 roku. Pracownicy wynajmą w nich kawalerkę za 300 zł, a mieszkanie dwupokojowe za 600 zł. Czyli co najmniej o połowę taniej niż na wolnym rynku. W Wałbrzychu za wynajęcie mieszkania jednopokojowego trzeba zapłacić 500 zł, do tego dochodzą jeszcze opłaty za media (200 zł).
- Brzmi ciekawie, ale czy tak będzie? - zastanawia się Marcin Pająk z Wałbrzycha, który od kilku miesięcy pracuje i mieszka w Irlandii. Osoba, która dopiero zaczyna pracę w strefie, zarabia około 1,5 tys. zł brutto. Nie ma więc żadnych szans, żeby coś wynająć lub spłacać raty kredytu za własne mieszkanie.
O tym, komu przyznać lokal, będą decydowali szefowie firm. Mieszkania dostaną przede wszystkim te osoby, które zaczynają pracę w wałbrzyskiej strefie. Ale na tańszy lokal będą mogli liczyć też ci z dłuższym stażem.

Pracownicy strefy będą mogli wynająć mieszkania taniej niż na wolnym rynku

Paweł Gołębiowski - POLSKA Gazeta Wrocławska

http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/817237.html



Temat: TVP3 Kielce nowa siedziba - ul. Ściegiennego

NOWA SIEDZIBA ODDZIAŁU TELEWIZJI POLSKIEJ S.A. W KIELCACH

W związku z koniecznością utworzenia ośrodków publicznej telewizji regionalnej w województwach w 2003 roku powstała delegatura OTV Kraków z siedzibą w Kielcach, która rozpoczęła swoją działalność w budynku KCK. Na początku 2005 roku Oddział w Kielcach uzyskał status samodzielnego ośrodka regionalnego. Decyzją Zarządu Telewizji Polskiej S.A. pod koniec roku Oddział dostał zgodę na podjęcie działań mających na celu budowę własnej siedziby.

W 2006 roku kupiono działkę pod lokalizację budynku w Kielcach przy ul. Ściegiennego, w sąsiedztwie Wojewódzkiego Domu Kultury, stadionu piłkarskiego i budynku powstającej nowej siedziby Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej „Mediateka” i przystąpiono do przygotowania dokumentacji budowy ośrodka.

Projekt przygotowany przez Inwestprojekt Świętokrzyski S.A. zakłada budowę wolnostojącego budynku o powierzchni użytkowej ok. 1500 metra kwadratowego dostosowanego do pracy według najnowszych standardów produkcji telewizyjnych, w oparciu o technologie w pełni cyfrowe.

Budynek stanowi bryłę o nieregularnym kształcie, oszczędną w formie mającą nie konkurować ze zróżnicowaną architekturą otoczenia. Częściowe podpiwniczenie budynku mieści wyposażenie techniczne ośrodka, kondygnacja przyziemia to strefa najbliżej związana z realizacją programu. Na tej kondygnacji znajduje się studio telewizyjne wraz ze wszystkimi pomieszczeniami obsługi oraz wszelkie pomieszczenia niezbędne do realizacji programu. Tutaj też najczęściej będzie się spotykać najwięcej kielczan z pracą telewizji publicznej. Przewidziana jest również przestrzeń dla dziennikarzy z gośćmi oraz biuro reklamy. Na zapleczu budynku znajduje się parking dla samochodów redakcyjnych oraz garaże dla wozu satelitarnego. Na piętrze zlokalizowano część biurową, redakcyjną oraz administracyjno-socjalną. Płaskie powierzchnie dachów ze swobodnym dostępem z korytarzy budynku pozwalają na realizację programów w naturalnym plenerze ze stadionem w tle, stąd też prawdopodobnie będzie prowadzony cykl letnich programów.

Pod względem wyposażenia technicznego budynek ma być przygotowany do produkcji w pełni cyfrowej w technologii HD, co obecnie staje się standardem na świecie. W tym celu cały sprzęt studyjny ma współpracować z platformą teleinformatyczną, by w pełni wykorzystać tworzony system cyfrowej realizacji telewizji publicznej w ramach TVP S.A.

Początek prac przy budowie ośrodka przewidujemy na przełom wiosna-lato 2008 i będą one kontynuowane do końca roku 2009. Potem trudna praca przy wyposażaniu, uruchamianiu i przenoszeniu ośrodka do nowej siedziby.

http://ww6.tvp.pl/6596,20080212656850.strona




Temat: Buduje się w Gdańsku
I jak tam wasze wrażenia po prezentacji Szafarni??
Wiadomo gorący okres wyborczy, ale ja jednak liczę że coś z tego wyjdzie.
Jak na razie nie znalazłem na necie żadnych prezentacji tego co tam ma powstać.
Developer ma stronę dość skromną:
http://www.pekao-development.com.pl/

Adamowicz oczywiście przedstawił sporo ciekawych wizji dla mojej dzielnicy, aż się miło zrobiło. Może ktoś wie o co chodzi z tą Nową Łąkową??

No i jeszcze jedna robota się szykuje. W wolnej chwili obfocę to co pozostało, bo pewnie zaraz wszystko zrównają z ziemią.


Mieszkania zamiast konserw

Hiszpańska firma Iber Develompent kupiła kolejną nieruchomość w centrum Gdańska - teren dawnej fabryki opakowań blaszanych. Madrycki deweloper jest już właścicielem kilku parceli na Wyspie Spichrzów i Głównym Mieście.

Kilka hektarów terenu po "blaszance" zajmują rozwalające się hale i magazyny dawnej fabryki. Nieprzyjaźnie wyglądające miejsce ma jednak ogromny atut - jest rewelacyjnie położone. Działka znajduje się w centrum, choć poza obszarem gęstej zabudowy. To idealna lokalizacja na ekskluzywne osiedle: z widokiem na Opływ Motławy oraz łąki i ogrody Olszynki. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że właśnie taką inwestycję zrealizują w ciągu kilku lat Hiszpanie. Termin budowy nie został jednak jeszcze ustalony.

W pobliżu "hiszpańskiej" parceli powstają już drogie mieszkania: na wysokości południowego cypla Wyspy Spichrzów domy budują Invest Komfort i firma Górski. Sporo dzieje się także po drugiej stronie Podwala Przedmiejskiego: przy ul. Szafarnia firma Doraco rozpoczyna budowę hotelu, a Pirelli Pekao Real Estate przygotowuje grunt pod apartamentowce.

Źródło: Gazeta Wyborcza (Bożena Aksamit, Sławomir Sowula) 2006-07-19


Gdańsk wpatrzony w Motławę
Katarzyna Włodkowska
25-07-2006, ostatnia aktualizacja 25-07-2006 19:59
Za rok turyści nie poznają Gdańska. Nad Motławą wyrośnie przez ten czas luksusowy hotel i kompleks apartamentowców. - Wreszcie frontem do wody - cieszy się prezydent miasta.
Tereny wzdłuż Motławy, przez dziesięciolecia zapomniane i systematycznie dewastowane, odzyskają dawny blask.

- Do 2010 roku całe Dolne Miasto odmieni się - zapewnia prezydent Paweł Adamowicz. - Po obu stronach południowego cypla Wyspy Spichrzów inwestują już deweloperzy, a sama wyspa niebawem będzie przyciągać turystów i nowych mieszkańców hotelami, lokalami rozrywkowymi i mieszkaniami.

Najnowsza inwestycja to osiedle ekskluzywnych mieszkań położonych wzdłuż ulicy Szafarnia, na terenie dawnej fabryki musztardy Dagoma. Od XVI wieku była to przemysłowa dzielnica miasta. Teraz na 17,5 tys. mkw. warszawska firma Pirelli Pekao Real Estate wybuduje 209 apartamentowców.

Według Wiesława Bielawskiego, wiceprezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, koncepcja zabudowy przełamie stereotypy w architekturze. - Powstanie nowoczesne osiedle, nawiązujące jednak do historii miasta - mówi Bielawski. - Tak się w Gdańsku dotychczas nie budowało.

Najwyższe kamienice mają mieć sześć pięter. Powierzchnia mieszkań wyniesie od 50 do 170 mkw. Kto w nich może zamieszkać? - Wyjątkowy projekt, wyjątkowe miejsce, więc i wyjątkowa cena - uśmiecha się pytana o cenę za metr kwadratowy Elżbieta Brodowska, szefowa marketingu warszawskiego inwestora.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że cena za metr może wynieść nawet 12 tys. zł. To kolejna już inwestycja mieszkaniowa przy Motławie (patrz infografika). Za kilka lat ten fragment miasta stanie się jednym z bardziej ekskluzywnych.

- Po II wojnie światowej odbudowano zaledwie 45 procent Głównego Miasta i pobliskich dzielnic - przypomina prezydent Adamowicz. - Nadrabiamy tylko zaległości.

Na tym nie koniec zmian w okolicach Motławy. Sopocka firma Navo Investment, tuż obok osiedla Pirelli, adaptuje na hotel XVIII-wieczny spichlerz. Na parterze i pierwszym piętrze znajdzie się restauracja z zabytkowymi krzyżowymi sklepieniami, mieszcząca 200 osób. Od drugiego do szóstego powstanie trzygwiazdkowy hotel z 54 pokojami.

Całość inwestycji oszacowano na 150 mln zł.




Temat: [Dolny Śląsk] Inwestycyjny BOOM 2008...
IPD zbuduje parki i mieszkania

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z władzami Wałbrzycha, Świdnicy i Dzierżoniowa powołały zależną spółkę Invest-Park Development sp. z o.o. (IPD). Spółka będzie realizowała projekty związane z utworzeniem i udostępnieniem przestrzeni produkcyjnych, magazynowych i biurowych, a także z budową budynków mieszkalnych i domków jednorodzinnych

Jarosław Witkowski, prezes nowo powołanej spółki IPD, który do tej pory zajmował stanowisko wiceprezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: - Łączna wartość kapitału założycielskiego spółki wynosi ponad 72 miliony złotych, w tym prawie 66 milionów złotych to wkład wałbrzyskiej strefy. Pozostałą część kapitału stanowi wartość działek, które dla IPD, na zasadzie aportu, przekazali współtwórcy spółki, w tym Świdnica (wartość gruntu ponad 4 mln zł), Dzierżoniów (wartość gruntu 1,88 mln zł) i Wałbrzych (wartość gruntu 470 tys. zł). Szacujemy, że w ciągu siedmiu-ośmiu lat nasze działania zaowocują utworzeniem ponad 1000 nowych miejsc pracy. Wiele zyskają także miasta, w których spółka będzie prowadziła działalność. Szacujemy, że suma wpływów z tytułu CIT, PIT i podatków od nieruchomości wyniesie ponad 23 miliony złotych. Kolejne ponad 83 miliony złotych zasili budżet państwa.

Nowe parki przemysłowe

W planach spółki jest powołanie trzech parków przemysłowo-technologicznych. Na ich terenie działalność będą prowadziły głównie średnie i małe firmy. Niewykluczone, że w ramach parków będą powstawały również inkubatory przedsiębiorczości,
Park w Wałbrzychu powstanie na 5,89-hektarowej działce przy ulicy Uczniowskiej. W pierwszym etapie, w ciągu najbliższych dwóch lat, wybudowana zostanie hala produkcyjno-biurowa o powierzchni 3800 metrów kwadratowych. W perspektywie 7-8 lat, w zależności od zapotrzebowania, będą powstawały kolejne hale, a wartość całej inwestycji pochłonie 84,5 miliona złotych.

Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha: - Bardzo się cieszę z powołania nowej spółki, która na terenie naszego miasta planuje utworzyć park przemysłowy, dzięki temu powstaną także nowe miejsca pracy. Nasze miasto wprawdzie nie jest już postrzegane jako rejon dużego bezrobocia. W mieście, na terenie wałbrzyskiej podstrefy, działalność produkcyjną prowadzi już bowiem około 20 nowych zakładów pracy, w których pracuje ponad osiem tysięcy osób. Do tej pory do strefy nie miały jednak możliwości wejść małe i średnie firmy. Teraz szansę taką stworzy im Wałbrzyski Park Przemysłowy.

Swój park przemysłowy będzie miała również Świdnica. Powstanie on na 6,73-hektarowej działce przy ulicy Towarowej. Pierwsza zaprojektowana już hala produkcyjna ma mieć 4320 metrów kwadratowych. Invest-Park Development w Świdnickim Parku Przemysłowym docelowo planuje zainwestować 89 milionów złotych.

- Wałbrzyska strefa jest pierwszą w kraju, która wspólnie z lokalnymi samorządami zdecydowała się na nowe przedsięwzięcie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. - Jest to odważny krok, ale wierzę, że za nami pójdą inne strefy i samorządy. Park przemysłowy będzie tym, na co od dawna oczekiwaliśmy. Na jego terenie będą mogły prowadzić działalność średnie i małe firmy, dla których zabrakło miejsca w naszej podstrefie. Firmy te będą mogły skupić się na tym, na czym znają się najlepiej, czyli na produkcji. Natomiast pozostałe formalności, między innymi prowadzenie księgowości, będzie za nie wykonywał park. Firmy, inwestując w parku, będą miały możliwość ubiegania się o ulgi, z jakich korzystają firmy działające w strefie ekonomicznej.

Zadowolenia z utworzenia Invest-Park Development nie ukrywa Marek Piorun, burmistrz Dzierżoniowa i dodaje: - Tworzenie klimatu dla biznesu jest zgodne ze strategią naszego miasta i wierzę, że nowo powołana spółka skazana jest na sukces.
W pierwszym etapie na terenie Dzierżoniowskiego Parku Przemysłowego, który powstanie na 7,5-hektarowej działce w rejonie ulicy Strefowej, wybudowana zostanie 1800-metrowa hala produkcyjna. Plany przewidują także budowę kolejnych hal, a łączne nakłady finansowe na zrealizowanie tych inwestycji pochłoną 33,4 miliona złotych.

Mieszkania dla pracowników strefowych firm

Invest-Park Development sp. z o.o. będzie również realizował inwestycje budowlane związane z budową wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz tworzył odpowiednie warunki dla powstawania domów jednorodzinnych poprzez oferowanie nieruchomości pod taką zabudowę.

Jarosław Witkowski: - Mieszkania, które planujemy budować, będą udostępniane strefowym firmom na podstawie umowy najmu, a ich najemcy będą płacili czynsz po preferencyjnych cenach. Najemcy takich mieszkań z czasem uzyskają prawo ich zakupu.
W Wałbrzychu pod budownictwo mieszkaniowe przeznaczona zostanie ponad 14-hektarowa działka przy ulicy Orkana. Prezes IPD zapewnia, że spółka ma już zezwolenie na rozpoczęcie budowy i jeszcze w tym roku rozpocznie jej realizację. Za rok do nowych mieszkań wprowadzi się ponad 80 pierwszych pracowników wałbrzyskiej podstrefy.

Trzydzieści dwa czterokondygnacyjne budynki dla pracowników wałbrzyskiej strefy powstaną również w Dzierżoniowie. Miasto na ten cel, w formie aportu dla IPD, przekazało 4,7-hektarową działkę przy ulicy Złotej.

- W naszym mieście praktycznie wszystkie wolne mieszkania zostały już wynajęte przez pracowników zakładów dzierżoniowskiej podstrefy - mówi Marek Piorun. - Nam jednak bardzo zależy, aby ludzie ci na stałe związali się z naszym miastem i dlatego przystąpiliśmy do tego przedsięwzięcia.

- Nam przyświeca podobna idea - dodaje Wojciech Murdzek. - Chcemy pomóc zwłaszcza ludziom młodym, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową i nie mają szans dostania kredytu na kupno mieszkania. Dlatego też bez wahania przekazaliśmy dla spółki IPD prawie dwuhektarową działkę w rejonie ulicy Krzywoustego, na której powstanie 28 budynków mieszkalnych.

Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park: - Nad powołaniem zależnej spółki pracowaliśmy prawie dwa lata. Do naszego projektu nie musieliśmy długo namawiać władz Wałbrzycha, Świdnicy I Dzierżoniowa. Z czasem do Invest-Park Development zapewne przystąpią również inne gminy, na których terenie działalność prowadzą firmy wałbrzyskiej strefy. Nasz pilotażowy projekt zyskał już wysoką ocenę ministerstwa gospodarki, a wicepremier Waldemar Pawlak powiedział nam, że życzyłby sobie, aby inne strefy ekonomiczne również podjęły podobne działania.

http://wroclaw.biznespolska.pl/gazeta/a ... tid=158788



Temat: Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna
W strefie liczy się konkret

poniedziałek, 10 grudzień 2007

Już dawno żaden wywiad, opublikowany na łamach „Wiadomości Wałbrzyskich" nie wzbudził tak wiele kontrowersji. Sławomir Hunek, szef Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przed tygodniem, w rozmowie z nami wiele miejsca poświęcił nie tylko budowanemu przez agencję Dolnośląskiemu Parkowi Technologicznemu, lecz również Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Z częścią jego krytycznych tez, polemizuje na naszych łamach szef „INVEST PARKU", Mirosław Greber.

Czy strefy ekonomiczne działają sprzecznie z zasadami wolnego rynku?

- Do tego zagadnienia wrócę za chwilę. Odnosząc się do całego wywiadu, to muszę powiedzieć, że jest on niesprawiedliwy wobec inwestorów, gmin i spółki zarządzającej. Nie wiem czy oceniać go w kategorii wiedzy czy w kategorii poglądów. Bo to, że mocno odbiega od naszych poglądów mnie nie dziwi, ale najsmutniejsze jest to, że bardzo mocno odbiega od wiedzy i faktów.

Wróćmy do konkurencyjności. Pojawiają się głosy, że firmy funkcjonujące w Strefie działają pod kloszem zwolnień podatkowych...

- Możemy sobie odpowiedzieć na pytanie, co to jest równa konkurencja? Polska podjęła świadomą decyzję, że wstępuje do Unii Europejskiej, w której funkcjonują określone zasady korzystania z pomocy publicznej i której ustawodawstwo w tym zakresie jest nadrzędne nad krajowym. Strefa ekonomiczna porusza się w ramach tej pomocy publicznej ze wszystkimi jej ograniczeniami oraz przywilejami i trzeba pamiętać, że tak samo wygląda to np. we Francji, Czechach czy Hiszpanii. Przyjęcie zasady, że jest to nierówna konkurencja ma niewiele wspólnego z faktami.

Są państwa, które z tego nie korzystają?

- W Unii Europejskiej wszystkie korzystają. Gdyby Polska zrezygnowała z tego narzędzia, sama z własnej woli stanęłaby na gorszej pozycji, sama osłabiłaby swoją atrakcyjność. Dotyczy to oczywiście także Dolnego Śląska.

Polemiści twierdzą, że brak konkurencyjności pomiędzy strefą, a resztą jest właśnie w samych regionach.

- Strefa to nie jest młode i zagadkowe przedsięwzięcie, tylko liczący 100 inwestorów organizm gospodarczy. I to jest fakt. Biorąc pod uwagę sam Wałbrzych to możemy zapytać, z kim w naszym regionie konkuruje Cersanit, Faurecia czy Toyota? Odpowiedź jest taka, że z nikim. Czyli komu, jakiej firmie spoza strefy pogorszyliśmy warunki działania przez pojawienie się tych fabryk? Czyją pozycję rynkową osłabiliśmy?

Preferencje dla firm działających w strefie są jednak faktem.

- To prawda, jednak proszę zauważyć, że wskaźnik pomocy publicznej dla całego regionu jest stały. Bez względu na to czy jest to strefa, t-park czy inny kawałek ziemi na Dolnym Śląsku, wynosi on 40% kosztów inwestycji. Można go konsumować w różny sposób, na przykład przez zwolnienie z podatku od nieruchomości, do czego strefa nie jest konieczna. Są jeszcze preferencyjne kredyty, granty, środki UE... katalog tych spraw jest bardzo szeroki. W strefie ten wskaźnik nie jest wyższy, ani o pół procenta.

A to, że koncerny przeniosą swoje fabryki na wschód nie jest zagrożeniem? Przecież jest taka tendencja, nie boi się Pan tego?

- Takie stwierdzenia to duży brak pokory wobec faktów. Można spojrzeć w biznes plany działających u nas firm i tam widać jakie są perspektywy, jak realizowany jest harmonogram działań. Na pytanie, czy któryś ze 100 działających u nas podmiotów w maju 2017 roku „spakuje się na tiry i wyjedzie", odpowiadam, że to fantazja, o której nie warto dyskutować. Natomiast czy po kolejnych 10, 20 latach istnieje taka ewentualność? Być może tak, ale przy takim czarnym wizjonerstwie można zapytać ironicznie: to po co się rodzić, skoro kiedyś się umrze. Czy z tego, że któraś z fabryk będzie u nas działać na przykład 30 lat, a potem zmieni lokalizację, wynika, że nie powinna w ogóle rozpoczynać u nas działalności? To są absurdalne pytania, mogące obrazić samych inwestorów, na przykład Toyotę, która nigdzie na świecie nie zlikwidowała swojej fabryki.

A słaby związek firm działających w strefie z regionem wałbrzyskim? Brak tej tak zwanej wartości dodanej?

- To jest kolejne nieporozumienie. Najwyższą wartością są tysiące ludzi, którzy tutaj pracują oraz liczni podwykonawcy. Spójrzmy na branżę hotelarsko - gastronomiczną, która dzięki strefie w ostatnich latach w naszym regionie bardzo się rozwinęła. Dalej banki, firmy konsultingowe, księgowe, agencje pracy, firmy ochroniarskie itd. Przecież to jest właśnie ta wartość dodana. Zresztą wystarczy cofnąć się do połowy lat 90 - tych. Jak wtedy wyglądał Wałbrzych i cały region. Byliśmy głodni każdej inwestycji, każdego miejsca pracy. Wracając do związku firm działających w strefie z regionem chciałbym przypomnieć o kilkuset akcjach sponsoringowych i charytatywnych na rzecz osób i instytucji w regionie przeprowadzonych zarówno przez inwestorów, jak i przez naszą spółkę. Czy wsparcie dla instytucji publicznych, oświatowych, służby zdrowia, kultury i sportu, szkół, domów dziecka nie jest związkiem z regionem?

Staram się rozumieć sceptyków, którym bardziej chodzi o technologie, które nie powstają u nas, nie podnoszą innowacyjności tego regionu?

- Przecież tak działa cała światowa gospodarka. Czy gospodarczym tygrysom dalekiego wschodu przeszkadza to, że pracują na technologiach stworzonych w Krzemowej Dolinie? Toyota buduje u nas silniki, które są najwyższej jakości i ich produkcja - naprawdę - wymaga użycia najnowszych technologii. Ale przecież nierozsądne jest oczekiwanie, że siedziba koncernu i jego centrum technologiczne zostaną natychmiast przeniesione do Polski. Takich przykładów mogę podawać bardzo dużo.

Dlaczego zatem działalność strefy wzbudza takie kontrowersje?

- Nie wiem, podejrzewam, że z niewiedzy.

Czy według pana projekt pod nazwą Dolnośląski Park Technologiczny się powiedzie?

- Trudno mi to oceniać. Uważam, że wszystko, co potencjalnie może wpłynąć na rozwój naszego regionu, co da mu więcej miejsc pracy, jest pożyteczne i pożądane.

Czy to będzie wasza konkurencja?

- Budowanie antagonizmów między tymi dwoma projektami jest błędem.

Nie wierzę, że nie dostrzega pan minusów w funkcjonowaniu stref ekonomicznych?

- A czy zna pan duży organizm gospodarczy, który obejmuje wiele podmiotów i tysiące ludzi i jest dla wszystkich idealnym rozwiązaniem? Można też odpowiedzieć kolejnym pytaniem: Jaki dziś byłby Wałbrzych i region bez strefy i inwestorów?

Dziękuję za rozmowę

Michał Wyszowski

http://www.nww.pl/index.php?option=com_ ... &Itemid=47



Temat: Podsumowanie targów
Podsumowanie VII małopolskich Targów Mieszkaniowych tabelaofert.pl

Właśnie zakończona (12-13 kwietnia) wiosenna edycja Targów w Krakowie była siódmą imprezą cyklu małopolskich Targów Mieszkaniowych tabelaofert.pl. W kulturze europejskiej liczba 7 uważana jest powszechnie za przynoszącą szczęście. W tym roku z pewnością fortuna uśmiechnęła się również do krakowskich Targów, które zgromadziły ponad 50 wystawców i 3 500 zwiedzających.

Mamy pozytywne wrażenia z funkcjonowania imprezy jako całości. Nie mamy również zastrzeżeń co do organizacji Targów. Sądząc po liczbie odwiedzających, impreza była rozreklamowana w odpowiedni sposób. W trakcie imprezy widoczna była praca organizacyjna ze strony pracowników firmy redNet. Z całą pewnością będziemy chcieli wystawić się w następnej edycji targów - rekomenduje Eugeniusz Chodacki z IMS Budownictwo.

Krakowskie Targi po raz kolejny zanotowały znaczny wzrost liczby uczestników (dla porównania jesienią ubiegłego roku Hala Targi w Krakowie gościła 2200 zwiedzających). Liczba wystawców od lat utrzymuje się na stabilnym poziomie, co potwierdza znaczenie imprezy dla krakowskiego rynku mieszkaniowego. Targi Mieszkaniowe tabelaofert.pl to bowiem czołowa tego typu impreza na terenie Małopolski, która co roku pozwala porównać z sobą setki najświeższych ofert nieruchomości i kredytów. Tym razem wystawcy starali się przyciągnąć uwagę uczestników również za pomocą akcji promocyjnych specjalnie przygotowanych na krakowskie Targi.

Wiadomo jednak, że wielu ludzi to wzrokowcy, którzy bardziej niż na treść oferty zwracają uwagę na jej formę. Tę ostatnią docenili jurorzy III edycji konkursu Perfect Stand. Laur zwycięzcy przypadł tym razem w udziale stoisku firmy ATAL. Tuż za nim uplasowała się konstrukcja Alpha Kraków Sales. Na zaszczytnym trzecim stopniu stanęli zaś przedstawiciele Mieszkaniowego Asa (KCI Łobzów). W skład jury weszli przedstawiciele mediów: Gazety Krakowskiej, Krakowskiej Grupy Multimedialnej (wydawcy Krakowskiego Przeglądu Nieruchomości) i portalu PolskaGielda.pl.

Zobacz zwycięzców Âť

Wśród wystawców ponownie pojawili się liderzy branży nieruchomości mieszkaniowych w regionie. M-invest (Mecenas krakowskich Targów) pokazał swoje inwestycje - Fajny Dom i Apartamenty Kortylewskiego. Mieszkaniowy As (KCI Łobzów) zaprezentował mieszkania w krakowskich Kamienicach Herbowych. Inter-Bud Developer promował m.in. krakowskie Wiślane Tarasy, Kamienicę Vis Ă  Vis, Osiedle Bobrzyńskiego na Ruczaju oraz apartamenty w Krynicy-Zdroju. Salwator przedstawił swoje Miasto Przyszłości. ATAL zaprezentował zaś apartamenty Bronowice, Budrem - swoje mieszkania w Krakowie-Mistrzejowicach i Prądniku Czerwonym.

Targi w Krakowie były targowym debiutem dla firmy Izpol Management, w której portfolio już niedługo znajdą się apartamenty Casimirus, mieszkania w projekcie Start m2 oraz kompleks Panorama City.

Odnotowano również wzrost zainteresowania najnowszą propozycją redNet Property Group - aktywnym zarządzaniem portfelem nieruchomości, która pozwala mnożyć zyski z posiadanych nieruchomości poprzez synergię działań kilku wyspecjalizowanych spółek. Na zachodzie tego typu skonsolidowane usługi to norma, w Polsce - dopiero przyzwyczajamy się, że maksyma "zrób to sam" nie zawsze przynosi najlepsze rezultaty.

Wysokie ceny nieruchomości sprawiają jednak, że niewielu stać na zapłatę całej ceny za nieruchomość od ręki. Warto więc rozejrzeć się za odpowiednim kredytem hipotecznym. Na zakończonych właśnie Targach w Krakowie było można znaleźć bogatą ofertę kredytów, prezentowaną przez: Kredyt Bank, Nordea Bank, mBank i Lukas Bank. Na który z nich jednak się zdecydować, podpowiadali uczestnikom Targów w Krakowie specjaliści z Goldenegg, Domu Kredytowego Notus oraz Doradcy24.

Oferty mieszkań, domów i kredytów można było znaleźć nie tylko u deweloperów, pośredników i instytucji finansowych, ale również - i to tysiące propozycji w jednym miejscu - na stoisku, na którym prezentowano zastosowania popularnego serwisu nieruchomości http://www.tabelaofert.pl. Co więcej, uczestnicy Targów Mieszkaniowych tabelaofert.pl mogli zapoznać się po raz kolejny z ofertami mieszkań o podwyższonym standardzie dostępnymi na portalu http://www.luksusowemieszkania.pl, który z dnia na dzień odwiedzany jest przez coraz większą liczbę użytkowników.

Na stoisku firmy analitycznej redNet Consulting po raz kolejny przeprowadzono badania preferencji uczestników Targów, którzy są często potencjalnymi nabywcami nieruchomości. Ich odpowiedzi na pytania przygotowane w specjalnej, interaktywnej ankiecie pozwolą firmom z branży lepiej dostosować swoją ofertę do potrzeb klientów.

Na uczestników czekało również stoisko Targowych Porad Ekspertów, na którym doradcy z Finance & Profit bezpłatnie pomagali w znalezieniu optymalnych rozwiązań kredytowych. Oprócz nich w kwestii klimatyzacji i systemów alarmowych doradzali specjaliści z Klimbest.

Na Targach nabyć można było również płatne branżowe publikacje wydawane przez redNet Media, tj.: Apartamenty i luksusowe mieszkania - przegląd najbardziej ekskluzywnego segmentu mieszkaniowego, a także anglojęzyczne: Investor’s Guide to Poland’s residential market - przewodnik po polskim rynku mieszkaniowym i dostępnych na nim ofertach oraz CEE Property Almanac 2008 - pełny przekrój rynku nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej.

VII małopolskie Targi Mieszkaniowe tabelaofert.pl to zdecydowanie najlepsza edycja imprezy organizowana w Hali Targi w Krakowie. Kolejna, ósma edycja Targów w Krakowie rozpocznie się już w Mikołajki, 6 grudnia 2008.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alternate.pev.pl