Wyświetlono wiadomości wyszukane dla słów: projekty profilaktyczne w szkołach





Temat: Irak, Iran i inne takie...
Krysz:
„Ale na przekor sobie - w wolnych chwilach i po kawaleczku postaram sie coskolwiek napisac. „
„Rozumiem z tego, ze fotumowicz „Bist“ gotow jest poprzec interewencje Izraela i USA w tym kraju.
Chyba po to, aby mogl/a tam kiedys pojechac, popic piwko na balkonie i pomasturbowac sie.
W Arabii Saudyjskiej obowiazuja podobne prawne ograniczenia. Ale to forumowiczowi „Bist“ nie przeszkadza.
Widac, tam sie nie wybiera. „

Jak widać niewiele rozumiesz, skoro nic nie zrozumiałeś z mojej wypowiedzi. Nie było moim zamiarem popierać kogokolwiek, czy cokolwiek, raczej zwrócić uwagę na istotny, moim zdaniem szczegół, a mianowicie: ostrzeżenie przed totalną krytyką USA, a pomijaniem, nie wiem, czy świadomym, istotnych faktów dotyczących np. Iranu . Każda inwazja jest dramatem, ale rozpatrując cokolwiek należy przypatrzeć się sprawie z dystansem, poszukać przyczyn, wyciągnąć wnioski nie tylko oparte na własnym widzimisię.
Śmieszy mnie, a momentami zniesmacza zgodny, bo modny ostatnio chórek antyamerykańskości, choć nie mam w sumie nic przeciwko temu. Jednak chęć wybielania Iranu to już zupełnie inna sprawa. Kilka przykładów na temat tego kraju, powiązanego ściśle z rewolucją islamską.

Kiedy ulemowie doszli do władzy, a były to czasy zimnej wojny i dzielenia wpływów pomiędzy USA z jednej, a ZSRR z drugiej strony oba te, zazwyczaj zwalczające się mocarstwa poszły niejako ręka w rękę wspierając reżim Husajna. W tamtych latach pomimo antagonizmów zarówno Moskwa, jak i Waszyngton dostrzegły groźbę fundamentalizmu. Teraz można sobie tylko pogdybać, nie wiadomo jednak, czy gdyby nie owa profilaktyka, do której z taką niechęcią odnosi się forumowicz Krysz, nie mielibyśmy dzisiaj na całym bliskim wschodzie monolitycznej masy skrajnie radykalnego Islamu i co by z tego wynikło.

Iran wspiera bojówki szyickie na terenie Iraku, dokłada tym dodatkową cegiełkę, by zdestabilizować i tak niestabilną sytuację w tym kraju.

Zapalczywe wypowiedzi Ahmadinedżad’a nie ustępują w niczym stylowi retoryki Bush’a, dla przypomnienia:
http://www.psz.pl/content/view/2048/
Zwłaszcza ta o holokauście jako micie w naszym kraju, na którego terytorium spodobało się nazistom ulokować Auschwitz powinna nie pozostawić złudzeń co do irańskiego prezydenta.

Można by jeszcze pociągnąć temat, tylko po co, by dostać odpowiedź na zasadzie: „a u was biją murzynów”, w dodatku mało przemyślaną.

Gdyby forumowicz Krysz ruszył tym, co ma między uszami i nie myślę tu o przyczesaniu włosów, to nie umieściłby jako kontrargument niechlubnych i bzdurnych przepisów z USA. Pomimo tego, że są one absurdalne to jednak nie skutkują chłostą, o tym już nie pomyślał. Wreszcie, mimo wielu idiotyzmów będących składową państwowości amerykańskiej, ma ona jedną zaletę, cykliczne wolne wybory, dzięki którym można odsunąć oszołomów, w Iranie dla odmiany wybory są wolne tylko z nazwy, nad wszystkim pieczę sprawuje Rada Nadzorująca.
Owszem była nadzieja na zmianę kursu Iranu za prezydentury Chatamiego, jednak Rada rozprawiła się z obozem reformatorskim w wyborach parlamentarnych, a gwoźdź do trumny przybił Dablju blokując cofnięcie sankcji gospodarczych względem Iranu, o które to zabiegał Chatami.

Forumowicz Krysz:
„Ale okazuje sie, ze obok prostych ludzi sa takze inni. Prosciejsi… Ktorzy, jak mantre za Merkel i Bush´em beda powtarzali swoje”.

Chciałoby się zapytać jakąż to mantrę i za kim powtarza forumowicz Krysz, zapewne jakiejś odpowiedzi udziela przytoczony przez niego artykuł, którego autor, skądinąd doskonały lingwista, znany jest z tego, że wpisuje się w nurt bezkrytycznych krytyków, którzy nawet za klęskę urodzaju w Chinach, czy gradobicie na Kubie obwiniają swój kraj. Noam Chomsky, znany jest ze swych upodobań anarchistycznych i choć takie są również niezbędne dla zdrowego funkcjonowania demokracji to jednak nie mogą stanowić jedynego źródła oceny świata.

Nie próbuj mojej osoby deprecjonować w żaden sposób, jesteś za „prościejszy” , lepiej poprzestań na piciu piwka na balkonie, mam nadzieję, że chociaż to ci wychodzi lepiej.

Z reszty komentarzy zadziwił mnie ten twierdzący o nauczaniu kreacjonizmu w amerykańskich szkołach. Gwoli ścisłości nie chodzi tu o kreacjonizm tylko o tzw. „inteligentny projekt”, będący oczywiście tym pierwszym w przebraniu. Byłoby miło, aby na potwierdzenie tych słów przytoczono przykłady owych szkół. Z tego co mi wiadomo to owszem, tak jak w Polsce, również w Stanach fundamentaliści chrześcijańscy próbują przeforsowywać swe chore pomysły, ale sądy skutecznie póki co odrzucają te zapędy.

http://www.polityka.pl/pl...1443,175888,16/

Dyskusja w takiej formie i na takim poziomie mnie nie satysfakcjonuje, choć nie wywołuje jakoś specjalnego dziwienia.



Temat: Uniwersytet Rzeszowski - zapowiedzi

Przy ul. Warzywnej Uniwersytet Rzeszowski chce budować Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych. Wykorzysta na to pieniądze, za które miał powstać budynek dla nauk humanistycznych

- To inicjatywa wynikająca z potrzeb uczelni. Nauki medycznie nie mają zaplecza technicznego, ten wydział nie posiada nawet własnych laboratoriów. Część zajęć odbywa się przy ul. Warszawskiej, a część w wynajmowanych pomieszczeniach przy Warzywnej. Uruchamiany kierunek ratownictwa medycznego nie mając zaplecza dydaktycznego, przede wszystkim na zajęcia praktyczne. Skąd nasze starania, by pozyskać środki na finansowanie takiej właśnie inwestycji - wyjaśnia Mieczysław Doskocz, kanclerz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych ma stanąć na działce należącej do Uniwersytetu leżącej przy ul. Warzywnej, za szkołą medyczną. Inwestycja ma kosztować 21,1 mln euro. Ale aż na 18 mln euro uczelnia liczy z Regionalnego Programu Operacyjnego Podkarpacia. Projekt już został zakwalifikowany do tego, by otrzymać dofinansowanie bez konkursu. Co oznacza, że uczelnia tych pieniędzy może być prawie pewna.

Jak przystało na nazwę w centrum prowadzone będą różnież badania naukowe. - Trudno kształcić kadrę na poziomie doktora, czy doktora habilitowanego, gdy nie ma się warunków do prowadzenia badań - tłumaczy kanclerz Doskocz. Jak zostało to sprecyzowane we wniosku będą prowadzone tu m.in. badania nad poszukiwaniem przyczyn rozwoju chorób cywilizacyjnych, zastosowaniem nowych technologii z zakresu mikroelektroniki dla profilaktyki i rehabilitacji chorób. Będzie kształcona kadra dla ratownictwa medycznego.

Z planów wynika, że budynek Centrum Przyrodniczo-Medycznego to gmach o blisko 12,5 tys. m.kw. Znajdą się w nim sale wykładowe na 200, 120 i 60 osób, dziesięć 25-osobowych sal seminaryjnych, pracownia komputerowa, a nawet sala gimnastyczna z zapleczem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem inwestycja ruszy w przyszłym roku, a zakończona zostanie w 2013 roku.

Nie powstanie natomiast budynek dla nauk humanistycznych. Środki jakie na ten cel mogła uzuskać uczelnia z funduszy unijnych nie dawały szansy na pokrycie kosztów budowy potężnego obiektu, którego projekt architektoniczny już jest gotowy. - Bo środki unijne niechętnie przekazywane są na rozwój nauk humanistycznych - słyszyny na uczelni.

Humanistyka miała być częścią ogromnego kompleksu przy ul. Cegielnianej. Dziś już wiadomo, że w tym miejscu będzie budowane Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii oraz Uniwersyteckie Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej. Pierwsza z tych inwestycji zostanie sfinansowana ze środków centralnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, druga z Regionalnego Programu Operacyjnego. W lipcu gotowa ma być już dokumentacja projektowa tego kompleksu, a najpewniej jesienią ruszą przetargi. W sumie ta inwestycja ma kosztować ponad 200 mln zł.

Najszybciej jednak uczelnia ruszy z modernizacją kampusu na Zalesiu. To także inwestycja finansowana ze środków unijnych. Lada dzień rozstrzygnięte zostaną przetargi na wykonanie części prac w tamtym kampusie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów


http://miasta.gazeta.pl/r...e_medycyna.html





Temat: Witajcie w starej bajce
W Polsce na raka co godzinę zapada dwanaście osób. Umiera dziewięć. Polacy zgłaszają się na badania, gdy jest już zbyt późno. Tę niepokojącą tendencję starają się zmieniać uczestnicy Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży Mam Haka Na Raka. Właśnie startuje druga edycja.

W ramach programu młodzi ludzie edukują i zachęcają swoich bliskich do dbania o własne zdrowie - korzystania z regularnych, powszechnie dostępnych badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych. Program składa się z kilku etapów.

Najpierw młodzież intensywnie szkoli się pod okiem lekarzy zdobywając wiedzę z zakresu onkologii, a potem organizuje działania skierowane do lokalnych społeczności: rodziny, przyjaciół, znajomych. Zespoły, które osiągną najlepsze rezultaty, od specjalistów reklamy poznają tajniki przygotowywania kampanii, a następnie same opracują swoje pomysły. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany jako ogólnopolska kampania społeczna.

- W zeszłorocznej edycji wzięło udział ponad 2800 młodych osób z całej Polski. Młodzież organizowała happeningi, spotkania z mieszkańcami i mediami, kręciła filmy. To prawdziwa siła, która ma szanse zmienić uprzedzenia swoich rodziców – tłumaczy Jerzy Toczyski, General Manager GlaxoSmithKline, partner programu.

Celem programu jest także wykształcenie nawyków zdrowotnych u samych uczestników. Program promuje aktywną postawę i uczy przejmowania inicjatywy:

- Jeśli młodzi ludzie będą podejmowali działania prozdrowotne, będą mieli dostateczną wiedzę o nowotworach, a gdy dorosną będą potrafili uświadomić swoje dzieci. Taką wiedzę należy promować! – dodaje Zosia, jedna z uczestniczek poprzedniej edycji programu.

Patronat merytoryczny nad programem sprawują: Polska Unia Onkologii oraz GlaxoSmithKline. Podobnie jak w ubiegłym roku, do programu licznie włączyły się stowarzyszenia pacjentów, m.in. Kwiat Kobiecości, Amazonki, Fundacja Wygrajmy Zdrowie oraz Fundacja Psychoonkologii Ogród Nadziei.

W pierwszej edycji programu zwyciężył projekt zespołu z Ząbkowic Śląskich - „Wystarczy tak niewiele”. W ramach nagrody, młodzi twórcy wyjechali na wakacyjny obóz językowy do Wielkiej Brytanii, zaś pracownia biologiczna w ich szkole otrzymała dodatkowe wyposażenie. Na uczestników tegorocznej edycji organizatorzy również przygotowali cenne nagrody: wycieczki, sprzęt elektroniczny oraz pomoce dydaktyczne.

Aby wziąć udział w programie, wystarczy stworzyć zespół pod opieką szkolnego opiekuna, a następnie zarejestrować się na stronie internetowej www.mamhakanaraka.pl.

Rejestracja uczestników trwa do 5 grudnia 2008 r.

Szczegółowe informacje:
Krystian Cieślak
Feedback/Hill & Knowlton
Krystian.Cieslak@hillandknowlton.pl
+48 607 66 11 66
022 646 22 02 wew. 105



Temat: Budżet 2006
Ze strony Urzędu Miasta:

Bełchatowscy radni przyjęli przedłożony przez prezydenta projekt budżetu. Sposób rozdysponowania pieniędzy na 2006r nie budził zastrzeżeń mimo to za przyjęciem proinwestycyjnego budżetu nie głosowali radni SLD oraz jeden radny niezrzeszony (wstrzymali się od głosu). „To świetnie przygotowany budżet, który kładzie nacisk na rozwój miasta we wszystkich płaszczyznach, a jednocześnie gwarantuje stabilność samorządowi. Konstrukcja budżetu, którą przedstawiłem radnym uwzględnia możliwości pozyskiwania na lokalne przedsięwzięcia pieniędzy z zewnątrz, w tym m.in. z funduszy europejskich i norweskich” - mówi prezydent Marek Chrzanowski.

W przyszłym roku dochody miasta wyniosą 110.018.686 zł, a wydatki 125.117.375 zł., (z czego blisko 34 miliony zł prezydent chce przeznaczyć na inwestycje, blisko 3,5 mln zł to dotacje dla instytucji kultury, blisko 800 tys. zł na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych i 100 tys. zł. na pomoc powiatowi bełchatowskiemu).

Lwia część miejskich pieniędzy (51 460 721 zł, czyli ponad 7,5 miliona zł więcej niż w ubiegłym roku) przeznaczona będzie na oświatę. Planowane wydatki związane z utrzymaniem szkół podstawowych to 28 310 141 zł., na utrzymanie gimnazjów zabezpieczono w budżecie 13 821 555 zł, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych - 7 414 697 zł., a liceum – 926 228 zł. Dodatkowo blisko 190 tys. zł. miasto zamierza przeznaczyć na dokształcanie nauczycieli. „Zapewnienie jak najlepszych warunków nauki uczniom a pracy nauczycielom jest dla mnie niezwykle istotne. Staje się to jednak coraz trudniejsze, bo rząd co roku zmniejsza wysokość subwencji oświatowej. Jeśli zatem chcemy zachować jakość kształcenia na jak najwyższym poziomie musimy szukać na to pieniędzy w swoim portfelu – mówi wiceprezydent Ewa Skorupa.

Mimo to tegoroczny budżet jest kolejnym budżetem proinwestycyjnym.

Ponad 13 mln. zł prezydent zamierza wydać na inwestycje oświatowe: mieści się tu przede wszystkim koszt budowy przyszkolnej hali gimnastyczno-sportowej, termomodernizacja placówek oświatowych przebudowa przedszkola samorządowego nr 8 i zakupy inwestycyjne w przedszkolach.

Na przedsięwzięcia dotyczące rewitalizacji centrum miasta Bełchatowa w przyszłym roku wydane zostanie ok. 650 tys. zł.

Ponad 7,5 mln zł przeznaczone jest w przyszłorocznym budżecie na inwestycje z zakresu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska: o ile w 2005 roku zadaniem priorytetowym w tym zakresie była modernizacja i rozbudowa miejskiej oczyszczalni ścieków (tylko tegoroczne prace kosztowały blisko10 mln zł) o tyle teraz, tj. po zakończeniu tejże inwestycji, ciężar przechodzi na budowę sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Sieci takie mają powstawać m.in. w os. Olsztyńskim, w os. Grocholice, w ul. Sadowej i Chabrowej oraz utrzymanie terenów zieleni w tym zagospodarowanie osiedlowych stref integracji i aktywności, zagospodarowanie terenów zielonych w osiedlach mieszkaniowych, zagospodarowanie kolejnego odcinka doliny rz. Rakówki.

Blisko 6 mln. zł miasto przeznaczy na działania z zakresu transportu i łączności: 200 tys. zł. na utrzymanie dróg powiatowych, pozostałe pieniądze pójdą na drogi gminne, w tym na budowę drogi rowerowej w ul. Wojska Polskiego wraz z przebudową skrzyżowania Wojska Polskiego z ul. Zamoście; budowę nawierzchni ulic w os. Olsztyńskim, w tym Pustej, Łowickiej, Wielkopolskiej; przebudowę skrzyżowania ul. Piłsudskiego – Sienkiewicza; budowę nawierzchni ulic w os. Słonecznym; przebudowę parkingów, chodników i nawierzchni ul. Mioceńskiej.

Niecałe 6 mln miasto wyda w 2006 r. na gospodarkę mieszkaniową: blisko 3 mln zł to koszt dwóch budynków socjalnych , jakie maja powstać w przyszłym roku, miasto zamierza wydać prawie 2 mln. na remonty w zasobach komunalnych.

Jak wam się podoba nasz budżet?



Temat: XLVIII sesja Rady Gminy Zgorzelec
(Zgorzelec) 5 września w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Zgorzelec odbyła się XLVIII sesja Rady Gminy Zgorzelec.

Głównym tematem sesji była sytuacja służby zdrowia na terenie gminy z uwzględnieniem Szpitala Powiatowego i przychodni specjalistycznych. Zaproszeni goście, w osobach Zofii Barczyk – Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu i Arkadiusza Kawki – zastępcy Dyrektora, omówili stan opieki zdrowotnej na terenie gminy. Priorytetem jest zapewnienie pacjentom bezpieczeństwa zdrowotnego, przez możliwość korzystania z kompleksowych usług medycznych, w tym wysoko specjalizowanych, na miejscu, bez konieczności dojazdu do odległych placówek medycznych. W tym celu w ostatnich latach powstały nowe oddziały szpitalne i poradnie specjalistyczne.

Zrealizowanie tych zadań nie byłoby możliwe bez pomocy Rady Powiatu, Rady Miasta, Rady Gminy i okolicznych gmin i zakładów pracy. Tylko w latach 2000 – 2005 SP ZOZ pozyskał z zewnątrz ok. 11 mln złotych.

Dzięki temu wsparciu i ciężkiej pracy całego personelu udało się uzyskać konkurencyjną pozycję w regionie w stosunku do okolicznych szpitali jeśli chodzi o bazę, wyposażenie w sprzęt, kwalifikacje personelu czy sytuację finansową, co zostało potwierdzone nadaniem certyfikatu ISO 9001:2000.

Niedawno otwarto nowoczesną pracownię diagnostyki obrazowej wyposażoną w nowoczesne cyfrowe aparaty rentgenowskie. Dzięki temu ilość pacjentów mogących zostać poddanych badaniu w ciągu jednej godziny wzrosła z 4 do 15 osób.

Planowany jest również zakup sprzętu i aparatury medycznej do rozpoznawania i leczenia chorób układu krążenia oraz utworzenie Transgranicznego Centrum Kardiologii Interwencyjnej Europa-Miasta Zgorzelec/Goerlitz.

Trzeci rok z rzędu realizowane są programy profilaktyki zdrowotnej. Dotyczą one profilaktyki raka szyjki macicy, raka piersi, chorób układu krążenia i obturacyjnej choroby płuc.

W dalszej części posiedzenia Naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Rozwoju Gminy przedstawił podsumowanie Akcji Letniej. W tym roku z wakacyjnego wypoczynku w Ustce skorzystało łącznie 90 dzieci. Kolonie były współfinansowane przez Urząd Gminy i Gminną komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W okresie od 2 do 15 lipca 5 uczniów wypoczywało na koloniach we Francji w ramach dorocznej Nagrody Wójta Gminy. Zorganizowano także półkolonie dla 150 uczniów w 5 szkołach gminnych. W ramach półkolonii przeprowadzano gry i zabawy, zajęcia sportowe, komputerowe, plastyczne. Były także wyjścia na basen, wycieczki autokarowe do Świeradowa, Lwówka Śląskiego, Leśnej, Aquaparku w Polkowicach oraz rajdy piesze po okolicy. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu otrzymał z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu 20 miejsc na wypoczynek dla dzieci z rodzin najuboższych. 14 dzieci z rodzin byłych pracowników PGR wypoczywało w Ulinii koło Łeby a 6 na koloniach organizowanych przez Caritas w Pobierowie.

Wójt Gminy Zgorzelec Kazimierz Janik przedstawił Radzie sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2006 roku.

Podjęto uchwały w sprawie

- wprowadzenia zmian do budżetu Gminy Zgorzelec,

- trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu Gminy Zgorzelec dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku na realizację zadań gminy oraz sposobu jej rozliczania i kontroli wykonywania zleconego zadania,

- zaciągnięcia pożyczki długoterminowej na zadanie inwestycyjne pn. „Budowa kanalizacji dla wsi Żarska Wieś – etap I osiedle mieszkaniowe”,

- nadania statutu Urzędowi Gminy Zgorzelec,

- uchwalenia statutu Gminnego Ośrodka Kultury w Zgorzelcu

- ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgorzelcu, oraz ustalenia wartości jednego punktu w tabeli punktowych rozpiętości dla poszczególnych kategorii zaszeregowania,

- zasad i trybu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków,

- wprowadzenia zmian do Uchwały Nr 213/05 Rady Gminy Zgorzelec z dnia 12 września 2005 roku w sprawie realizacji projektu inwestycyjnego pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla gmin w obszarze zlewni rzeki Czerwona Woda”,

- użyczenia urządzeń sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji „NYSA” Sp. z o.o. w Zgorzelcu.

- wprowadzenia zmian w uchwale nr 36/05 Rady Gminy Zgorzelec z dnia 17 lutego 2003 roku w sprawie zarządzenia poboru podatków od osób fizycznych w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów oraz wysokości wynagrodzenia za inkaso.

Rada wydała także pozytywną opinię w sprawie wniesienia tytułem aportu infrastruktury wodociągowej w Przesieczanach do spółki PWiK „NYSA” w Zgorzelcu i objęcia udziałów przekraczających kwotę 200 tys. zł.

Mirosław Kłys



Temat: [Listopad 2008] Zapowiedź sesji Rady Miejskiej - 28.11.2008
OGŁOSZENIE
Uprzejmie zawiadamiam, że w dniu 28.11.2008 r. o godzinie 9.00 w Ratuszu odbędzie się sesja Rady Miejskiej Brzegu z następującym porządkiem obrad:

Porządek obrad:
1)Otwarcie obrad sesji.
2)Wnioski do porządku obrad.
3)Przyjęcia protokołów z sesji Rady Miejskiej z dnia 26.09.2008r. i 24.10.2008r.
4)Sprawozdanie Burmistrza z bieżącej działalności.
5)Interpelacje i wnioski radnych.
6)Działalność instytucji kultury na terenie miasta:
a)informacja Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu;
b)informacja Dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu;
c)informacja Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu;
d)informacja Dyrektora Brzeskiego Centrum Kultury w Brzegu.
7)Analiza taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków:
a)przyjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (druk nr 1).
8 )Przyjęcie uchwał w sprawie:
a)nadania statutu Brzeskiemu Centrum Kultury w Brzegu (druk nr 2);
b)Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Miasto Brzeg na 2009 rok (druk nr 3);
c)uchwalenia Programu Współpracy Gminy Miasta Brzegu z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2009 (druk nr 4);
d)zmiany uchwały Nr XLI/310/05 Rady Miejskiej w Brzegu z dnia 26 sierpnia 2005r. w sprawie: przyjęcia wieloletniego Programu szkolenia sportowego dzieci i młodzieży (druk nr 5);
e)szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu ich pobierania (druk nr 6);
f)odpłatności za przewóz środkami komunikacji miejskiej na terenie miasta Brzegu (druk nr 7);
g)zmiany uchwały Nr XII/74/07 Rady Miejskiej w Brzegu z dnia 22 czerwca 2007r. w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych obowiązujących na terenie miasta Brzeg (druk nr 8 );
h)zbycia zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasto Brzeg położonej w Brzegu przy ul. Wrocławskiej (druk nr 9);
i)zbycia zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasto Brzeg położonej w Brzegu przy ul. Korfantego 24 (druk nr 10);
j)opinii dotyczącej rozłożenia na raty spłaty wierzytelności Gminy Miasto Brzeg (druk nr 11, 12);
k)opinii dotyczącej umorzenia wierzytelności Gminy Miasto Brzeg (druk nr 13, 14);
l)opinii dotyczącej częściowego umorzenia wierzytelności Gminy Miasto Brzeg (druk nr 15);
m)zwolnień w podatku od nieruchomości (druk nr 16);
n)zmian w budżecie miasta na 2008 r. (druk nr 17, 18, 19, 20);
o)udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Brzeskiemu na dofinansowanie zakupu sorbentów i neutralizatorów do usuwania substancji ropopochodnych z powierzchni dróg przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej (druk nr 21).
9)Przedstawienie projektu budżetu miasta na 2009 rok.
10)Odpowiedzi na interpelacje i rozpatrzenie wniosków radnych.
11)Zamknięcie obrad sesji.

Serdecznie zapraszam
mieszkańców miasta do wzięcia udziału

Przewodniczący Rady Miejskiej Brzegu
(-) Mariusz Grochowski

Projekty uchwał: http://bip.brzeg.pl/?id=1495



Temat: Czarnobyl - 22 lata od katastrofy
Dzisiaj mija 22 rocznica wybuchu czwartego reaktora czarnobylskiej elektrowni atomowej. Rocznica tragicznego, ale może przejaskrawionego nieco wydarzenia. Warto zaobserwować media - w jaki sposób serwują nam informacje i ile w tym ignorancji dziennikarzy.

Bezsprzeczne fakty są takie, że ok. godziny 1:23 nastąpiła eksplozja reaktora, dzięki której do atmosfery dostały się substancje radioaktywne. Nastąpiło również skażenie strefy bezpośrednio przyległej do elektrowni oraz na skutek przemieszczania się radioaktywnej chmury również części Europy. Informacje o zdarzeniu pojawiły się bardzo późno, bo dopiero po kilku dniach.

Co do skutków samego wydarzenia naukowcy nie są zgodni - liczba ofiar w zależności od źródeł waha się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy.

Dzisiaj w telewizji słyszałem, że cyt. 'komunistyczne władze w Polsce nie podały informacji do wiadomości a akcja zapobiegania tragedii rozpoczęła się za późno'. BZDURA! Świat stawia Polskę na pierwszym miejscu jeśli chodzi o reakcję na wykryte zagrożenie. Akcję ocenia się wzorowo - zarówno szybkość zorganizowania jak i logistykę. W ciągu kilku dni zorganizowano na niespotykaną dotąd skalę:


29 kwietnia o godzinie 11:00 rząd oficjalnie zalecił rozpoczęcie akcji podawania jodu. Niepromieniotwórczy jod miał być podawany w postaci wodnego roztworu jodku potasu i pierwiastkowego jodu - płyn Lugola. Wieczorem rozpoczęto akcję. Prowadzono ją bez przerwy przez całą noc. Zaczęto od północno-wschodnich obszarów kraju. Dzieciom podawano jod w szpitalach, przychodniach, przedszkolach, szkołach, aptekach i innych miejscach. Setki ochotników rozwiozło płyn Lugola do małych wiosek.


Dzięki tym postępowaniom zmniejszono wielokrotnie prawdopodobieństwo zachorowania setek dzieci na raka tarczycy. (...) Szacuje się, że dzięki podaniu jodu niepromieniotwórczego nie zachorowało bądź nie zachoruje na raka tarczycy około 5000 młodych osób. W sumie płyn Lugola przyjęło w Polsce 18,5 mln ludzi. Była to pierwsza w historii zakrojona na tak szeroką skalę akcja profilaktyczna chroniąca przed efektami promieniowania. W żadnym innym kraju europejskim narażonym na skażenie nie podjęto tak szerokich i szybkich działań.


Działania jakie podjęto w Polsce były pierwszymi tego typu działaniami w historii. Były zakrojone na szeroką skalę i prowadzone zdecydowanie. Prowadzono politykę informacyjną, która stała na wysokim poziomie. Udało się nie doprowadzić do paniki i zabezpieczyć przed zachorowaniem tysiące osób. Akcja jodowania przebiegała bardzo sprawnie, jeżeli uzmysłowi się że przed wykryciem radioaktywnej chmury, nie istniały żadne szczegółowe plany takiej akcji. Dlatego działania podjęte w Polsce zostały bardzo wysoko ocenione przez specjalistów z innych krajów.
Źródło: http://library.thinkquest...byl-poland.html
W/w informacje można zweryfikować korzystając z innych źródeł, np.:
http://www.polityka.pl/po...out=1&page=text
Nie podaję więcej, jak ktoś jest ciekaw to z pewnością znajdzie.

No i jeszcze jako ciekawostka: wszyscy dziennikarze obarczają winą za katastrofę personel elektrowni, ale tutaj sprawa jest mocno problematyczna. Twierdzi się, że wyłączono systemy zabezpieczające reaktor - ale wg niezależnych badań i zgodnie z projektem te systemy nie mogły w żaden sposób powstrzymać ani zmniejszyć skutków katastrofy. Natomiast stwierdzono bez wątpliwości, że katastrofę spowodowały błędy projektowe reaktora. Konsekwencją błędów było to, że w momencie uruchomienia przez załogę normalnej procedury wygaszania reaktora reaktor zamiast zmniejszać swoją moc w ciągu ułamków sekundy zwiększył ją kilkaset razy co doprowadziło do wybuchu.

Wersja z błędami załogi pojawiła się podczas naprędce zorganizowanego procesu w 1986 r. i do dzisiaj jest powtarzana. Istnieją opracowania (niestety rosyjskojęzyczne) przeczące ustaleniom tamtego procesu a potwierdzające wersję o błędach reaktora. Sprawa miała zostać wznowiona, ale nie stało się to ze względu na rozpad ZSRR.

Pozdrawiam
ABu



Temat: Łukasz Naczas -sprawozdanie z działalności radnego 2003/2004
Ciekawy komenatrz. Problem tylko w tym, że w wielu miejscach miajający się z prawdą!

1) Jakie Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne były za Trepińskiego - chyba jakieś pomylenie pojęć!
2) Jak to nie ma zasad przyznawania mieszkań ? Są jasno sprecyzowane! Mało tego - opracowano kompleksowo plan sprzedaży mieszkań komunalnych za 10 % ich wartości. To nie są konkrety ?
3) Jaka zasługa poprzedniego Prezydenta ? Tani urząd to się pojawił w tym roku - proszę czytać uważniej prasę (chyba że to Super Ekspers albo Fakt - to gratulacje!)
4)Tak w sekterariacie? Najpierw proszę się dowiedzieć jak działa obecne BOI i jakie ma kompetencje, a następnie porównywać Panią za biurkiem, która odbierała pisam i na tym koniec! W dzisiejszym gąszczu administracyjnym nie ma innej mozliwości jak pomoc petentom!
5)Zobaczymy co to za twór. Politechnika jak sama nazwa wskazuje jest Poznańska, a nie Gnieźnieńska. Aspiracją był mały ośrodek akademicki w Gnieźnie (co się obecnie buduje!) Gniezno - NIE POZNAŃ!
6)Jak się nie chwali strategii, które już funkcjonuje i jej elementy działają! Na co mamy znów czekać - dosyć czekaliśmy!
7)Pewnie to znaczy, że jak problem jest wszędzie to nie należy go rozwiązywać. Bzdura... Problem jest rozwiązywany, poczynione są odpowiednie kroki i nie jest to jakis wstyd chyba?
8)Najpier należy się dowiedzieć, co zrobił Prezydent w tym temacie, ile włożył wysiłku aby uregulować sprawę Polimeni, a dopiero później się wypowiadać. Widzę brak podstawowej wiedzy w tym temacie. Ale co tam - nawet z zasługi można zrobić krytykę, bo przecież jak tu chwalić kogoś na kogo się nie głosowało :):
9)Pewnie - najlepiej było narazić Urząd na wysokie koszta procesowe, bez ugody najlepiej oddać teatr w ręce prywatne i mieć tam np. skład opłau coż za myślenie...
10)Za Trepińskiego Rynek był wporządku ? A kto zadecydował o badziewiu na środku Rynku ? Kto zatwierdził projket bez jego dokończenia. Widzę fani Trepińskiego nie za bardzo potrafią zdjąć klapki z oczu
11)Mam przeciwne zdanie. Nie tylko w sobotę jest ciężko. Ogólnie sprawę należy rozwiązać i to pilnie.Ruch trzeba zreformować - może nawet zamykając go przez Rynek!
12)Pewnie pojemniki się same pojawiły - krasnoludki przyniosłu, pewnie na usługach Trepińskiego...
13)Pewnie i to że jest to novum i w innych miastach jest (nie we wszytskich) i że był wydatek który się opłaci, bo po pół roku się spłaci i "zachamuje waruiujących kierowców" to też nie zasługa. Co tam - po co Dzielowi zasłgui. Te klapki to chyba są mocno zabudowane???
14)Jeśli jednak etaty dotyczą prewencji i chęci Miasta na jeszcze wieksze działania Policji w tym zakresie tio też jest chore? Czyli bezpieczeństwo jest chore?
15)Niekiedy należy pomóc, niekiedy nie!
16)Pewnie - nie należy mówić o działaniach profilaktycznych, które mogą wpłynąć pozytywnie na dorastające roczniki, nie należy mówić o promocji miasta, bo przecież ona nie sciąga inwestorów , nie należy mówić o koncertach i imprezach kulturalnych, nbo przecież ludzie ich nie znoszą. Co za ironia...
17)Oczywiście, że jest słabo rozreklamowene to co się dokonuje! Trepiński był co wieczór, w towarzystwie księdza i policjanta w Obiektywie. Teraz na szczęście to się zmienia, ale mało mówi się o rzeczach, które wskazałem powyżej!

PANIE BLUE: Takie jak Pan to określił "duperele" są potzrebne każdemu miastu, bo dzięki nim całokształt jest poważnie rozbudowany. Części składowe wchodzą w większy projekt.

Na zakończenie! Będzie Wyższa Szkoła Zawodowa miała swoją siedzibę. W tym roku zaczyna się budowa basenu - może nawet lepszego niż w Lesznie! Polimeni już buduje. Do Poznania nie będziemy już tak często wyjeżdżać na zakupy, a mało tego to do nas z okolicznych miejscowości będą zjeżdżać różni ludzie. Bo będzie kino, bo poływać będzie można - to już w przeciągu 2 lat stanie się faktem! W Gnieźnie coś się dzieje, a poprzednia ekipa nie może tego przeboleć. Proste porównanie - KAPENY kupił Trepiński - czy są wypałem, czy niewypałem ? Dziel wolał wziąść kredyt i zakupić porządne autobusy, których nie musimy się wstydzić. Właśnie proinwestycyjność jest tu duzym plusem. Tak, tylko przy mentalności "NIE BO NIE" "TOŻ TO PRZECIWNIK TO NIE POWSPÓŁPRACUJEMY" "KONKURENCJI NIE POMOŻEMY" to dużo rzeczy jest w tym mieście blokowanych! Koniec z "polityką", zajmijmy się SAMORZĄDEM i naszymi wspólnymi sprawami!



Temat: Temat-rzeka Wybory Samorządowe

Ciekawa prowokacja ufolu, bo mam nadzieje że to była prowokacja i nie masz takiego podejścia w realu.
Naprawdę kandydujesz czy się zgrywasz, jeśli tak to rozpocznij kampanię wyborczą.

W odpowiedzi na postulat jana, dla tych którzy mnie nie znają - mam 23 lata, studiuję zaocznie administrację (III rok), na codzień pracuję w P.P.W NABOR w Kraśniku.

Co do moich planów to trudno jest tu coś konkretnego obiecywać, wszyscy wiemy jak jest w naszej gminie, jestem najmłodszym kandydatem na radnego i chciałbym reprezentować w radzie również interesy ludzi młodych.
Nie podoba mi się brak zajęcia dla młodzieży na wsiach (nie tylko na Rudniku) która nie ma innej alternatywy niż szwendać się bez celu albo pójść do baru, tymczasem w Rudniku stoi tuż obok szkoły obiekt którego zastosowanie trudno zprecyzować ale zmieściłby się w nim np. stół do ping-ponga czy parę urządzeń do ćwiczeń, podobnie jest na innych wsiach gdzie okazałe remizy utrzymywane przecież z gminnych środków stoją puste.
Na to nie potrzeba jakichś porażających kwot, można np. wykorzystać środki z zezwoleń alkoholowych przeznaczone na profilaktykę.
Denerwuje mnie też podejście władz do świetnej inicjatywy jaką jest stworzenie klubu RKS PERŁA Rudnik, od początku był on traktowany przez władze po macoszemu a tym czasem już po rundzie jesiennej widać wyniki.
Inną bolączką wilkołaza jest marnowanie olbrzymiej szansy jaką dają fundusze unijne, obok nas przepływa ogromna rzeka pieniędzy a my nie nie mamy z tego ani grosza, wiem ską inąd że w innych gminach są ludzie odowiedzialni za wyszukiwanie i przygotowywanie projektów wykorzystania tych funduszy, jak jest u nas... niestety wszyscy wiemy.
Aż strach wspominać tu o podejściu obecnych władz do internetu bo może tego doświadczyć każdy kto choć raz odwiedził gminną stronę.
Chciałbym też aby na następne inwestycje w naszej gminie nie trzeba było czekać 4 lata dziwnym trafem do roku wyborów.
Wiele razy wypowiadałem się w tych sprawach na naszym forum i nie wstydzę się tych wypowiedzi teraz gdy firmuję je imieniem i nazwiskiem.

Nie zamierzam tu nikogo czarować że po ewentualnym wyborze mnie wszystkie te sprawy zostaną rozwiązane jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, napewno postaram się coś w tych tematach zdziałać a gdy się nie da to przynajmniej zadawać kłopotliwe pytanie - dlaczego?

Macie pytania? Zapraszam postaram się udzielić odpowiedzi.


No dobra chłopaki jeśli tego nie byliście pewni to potwierdzam ,że czasem,a może często ,wcielałem się w rolę błazna,żeby trochę rozerwać forumowe towarzystwo Obiecuję ,że w temacie WYBORY będę się raczej poważnie wypowiadał,bo życie w naszej gminie chyba nie daje aż tyle powodów do śmiechu :wink: Popieram kanciap Twoją ocenę naszej gminnej rzeczywistości,trzeba młodzież trochę rozruszać i do tego nie potrzeba wcale ogromnych pieniędzy."PERłA "jest tego przykładem,odrobinę inicjatywy,trochę samodzielności i już się coś dzieje.Takie pomysły władza powinna wspierać,bo przecież chodzi tu o sport masowy ,a nie zawodowy,nie podoba mi się płacenie zawodnikom za grę.Buty ,piłki,jakieś upominki sportowe,ciekawa wycieczka,to owszem.
Trzeba wybrać młodych na radnych,to może i tą młodzież będzie bardziej widać,bo w tej chwili jest ona jakaś taka osowiała




Temat: Radio Maryja
Ojciec jest człowiekiem upartym jak
http://www.tvn24.pl/0,1562043,0,1,byly-minister-pomoze-onbsprydzykowi,wiadomosc.html

Były minister pomoże o. Rydzykowi
SKŁADKA WŚRÓD WIERNYCH SŁUCHACZY
Były minister pomoże o. Rydzykowi
Były minister J. Szyszko i ojciec T. Rydzyk opowiedzą całą prawdę o inwestycji

Ojciec Tadeusz Rydzyk zdradzi całą prawdę o inwestycji geotermalnej. We wrześniu w całej Polsce ruszą specjalne wykłady na ten temat a wraz z nimi zbiórka 27 milionów zł na rozpoczęcie odwiertów pod Toruniem.
Ojciec Dyrektor ma prosty plan na odwierty gorących źródeł koło Torunia. Pieniądze uzyska od wiernych. Kwota potrzeba do uruchomienia inwestycji, to bagatela, 27 milionów złotych. Pieniądze na ten cel przyznał już kiedyś Jan Szyszko, jako minister ochrony środowiska w rządzie PiS. Dotację wstrzymał jednak rząd PO, bo uznano, iż odpowiedzialna za inwestycję fundacja Lux Veritas nie wywiązała się warunków umowy. To jednak nie zniechęciło o. Rydzyka.

(Nie)odpłatne wykłady

Już niedługo słuchacze Radia Maryja będą mogli dowiedzieć się całej prawdy, bezpośrednio z wykładów jak informuje "Dziennik". Nie będą to jedna zwyczajne wykłady. - W związku z dyskryminowaniem nas przez rządzących, od września w soboty i niedziele, proponujemy robienie spotkań biur i kół przyjaciół Radia Maryja dla poszczególnych okręgów na wzór spotkań opłatkowych - zapowiada Ojciec Dyrektor na antenie swojej rozgłośni.

Dodatkowo podczas spotkań będzie możliwość dofinansowania projektu. Jako referentów o. Rydzyk zaprosił prof. Ryszarda Kozłowskiego - specjalistę od geotermii i ministra Jana Szyszko.

Prosty plan sukcesu

O. Rydzyk już w lipcu apelował do słuchaczy Radia Maryja o wsparcie przedsięwzięcia, a na stronie internetowej pojawił się numer konta, na które można wpłacać pieniądze.

Jak uzbierać taką ogromną sumę?

W prosty sposób. Jeżeli 2 mln 700 tys. osób (a to tylko część kilkumilionowej rzeszy słuchaczy Radia Maryja) wpłaciłoby ofiarę w wysokości 10 zł to akurat starczyło by 27 milionów na pierwszy odwiert. Jednak lipcowy apel nie osiągnął zamierzonego rezultatu, dlatego o. Dyrektor sięgnął po plan B. - stąd plan kolekty, czyli nadzwyczajnej zbiórki funduszy na ten cel, podczas bezpośrednich spotkań ze słuchaczami. Nie bez powodu, jak twierdzą specjaliści, geotermiczny interes o. Rydzyka to kura znosząca złote jaja. Szacują, że dochodowy interes ma przynieść nawet kilka milionów złotych rocznie.

Będzie teraz po świetlicach szkolnych organizował wykłady , co prawda nie wiadomo na jaki temat .
Nieważne !
Ważna jest idea.
Dycha od jednego słuchacza
Oblecą wszystkie punkty i już 27 mln jest w kasie .
Zawsze uważałam ,że wiary to on tam nie ma ,ale kasę potrafi robić .
Pewnie innym nie pozwolono by , no ale magia działa
Pozdrowienia dla tych co będą dawać , niech profilaktycznie zażądają pokwitowania , bo potem jeszcze im ktoś powie ,że nie dali i trzeba drugi raz.



Temat: Wyprawa na Annapurnę - 2005r.
Trochę z opóźnieniem za www.klubzdobywcow.pl:

mBank Lotto Annapurna South Face Expedition - zakończenie wyprawy 2005-05-31

INFORMACJA PRASOWA

Będzie kolejna wyprawa na Annapurnę!

Himalaiści z międzynarodowej ekipy mBank Lotto Annapurna Expedition, z Piotrem Pustelnikiem na czele, wrócili wczoraj do Polski. Na warszawskim lotnisku Okęcie witały ich stęsknione żony, przyjaciele oraz przedstawiciele sponsorów. Były kwiaty i ogromna butelka szampana, bo wyprawa - choć nie zakończyła się zdobyciem szczytu - jest wyprawą szczęśliwą. Himalaiści po ponad dwóch miesiącach walki o szczyt, wrócili do domu cali i zdrowi.

"Praca, praca i jeszcze raz ciężka praca. Taka jest Annapurna." - mówił dziennikarzom Piotr Pustelnik, dla którego było to już drugie podejście na Annapurną (8091 m.n.p.m.). "Ale nie poddajemy się! Mamy już gotowy scenariusz na następny rok. Zdobędziemy ją. Do trzech razy sztuka" - dodał z błyskiem w oku.

Piotr Morawski, który jako jedyny podejmował z Pustelnikiem próbę zdobycia szczytu wspominał - "Było warto! Ostatnie dwa miesiące były z punktu widzenia osoby uprawiającej wspinaczkę jednymi z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych w moim życiu. Dla tych chwil warto poświęcić wiele i czekać całe życie." Żona Piotra Morawskiego, w wyraźnie zaawansowanej ciąży żartowała - "Ja Ci dam wspinanie. W czwartek mamy zajęcia w szkole rodzenia. To dopiero będzie wyzwanie dla Ciebie" (śmiech)

Dla lekarza wyprawy Aleksandra Waśniowskiego, był to pierwszy pobyt w Himalajach. Pytany, jakie wrażenie wywarły na nim najwyższe góry świata powiedział - "Wybrałem się w te góry z prawdziwymi ścigaczami. Cały czas musieli być wszędzie 2 dni wcześniej niż planowałem. Na szczęście chłopcy nie chorowali, jako lekarz wyprawy mogłem stosować tylko działania profilaktyczne". Ekipa mBank Lotto Annapurna South Face Expedition wyruszyła do Nepalu 20 marca br. W wyprawie, oprócz kierownika zespołu, Łodzianina Piotra Pustelnika, udział brali: Piotr Morawski (28 l, Warszawa), Marcin Miotk (31 l, Gdańsk), lekarz Aleksander Waśniowski (27 l, Poznań) oraz Vlado Strba (36 l, Słowacja) i dwaj Szerpowie. Ekipa zdecydowała się na podejście tzw. "drogą Boningtona" prowadzącą po południowej ścianie Annapurny. Relacje z przebiegu wyprawy dostępne są na stronie www.klubzdobywcow.pl.

Piotr Pustelnik realizuje ambitny projekt 3x3, tj. zdobycia Korony Himalajów, Korony Ziemi i Koronki Ziemi. Polski Himalaista ma w swoim dorobku 12 ośmiotysięczników. Do Korony Himalajów (zdobycia czternastu gór o wysokości powyżej 8 000 m), brakuje mu wciąż dwóch szczytów - Annapurny i Broad Peak (8047 m) w Karakorum, na który wybiera się z wyprawą już w lipcu.

Będziemy śledzić i w miarę możliwości relacjonować na naszym forum dzięki uprzejmości strony www.klubzdobywcow.pl.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alternate.pev.pl



  • Strona 3 z 3 • Znaleziono 72 wyników • 1, 2, 3